Beh na úkor zdravia? Rešpektujte limity svojho tela

Beh je skvelou aktivitou, ktorá si vyžaduje minimálne vstupné náklady a tento šport je možné vykonávať takmer kdekoľvek. Ako naše športovisko si môžeme vybrať behanie v telocvični, vo voľnej prírode, v meste, ale aj na profesionálnej antuke. Veľmi dôležitou súčasťou behu je strečing, alebo rozcvičenie, napr. bežecká abeceda. Ak rozcvičku zanedbáme, riskujeme vznik viacerých bežeckých zranení. Ich vznik je však ovplyvnený nie len strečingom, ale aj správnou obuvou či povrchom, na ktorom sa rozhodneme trénovať. Liečbu bežeckých zranení by sme nemali podceniť. Často je potrebná rehabilitácia pod taktovkou skúseného fyzioterapeuta či rehabilitačnej sestry.  

Beh a najčastejšie bežecké zranenia 

Beh je šport náročný na fyzickú kondíciu a vyžaduje si tréningový plán. Súčasťou správneho tréningu je aj správna výbava, ktorá zahŕňa bežecké tenisky. Ich výber je kľúčový, nakoľko chodidlá sú stykovou plochou s povrchom po ktorom beháme. Nižšie spomenieme niekoľko najfrekventovanejších bežeckých zranení, medzi ktoré patrí: 

  • Bežecké koleno 

  • Plantárna fascitída

  • Zápal Achillovej šľachy

   

Bežecké koleno 

Bežecké koleno je najčastejšou diagnózou, ktorá sa nazýva aj tzv. skokanské koleno. Tieto pojmy sa jednotne označujú ako tzv. iliotibiálny syndróm. V skutočnosti to môže byť aj príčina troch komplexných problémov, medzi ktoré patrí poškodenie jabĺčkovej šľachy, syndróm bočnice, artróza, resp. poškodenie chrupavky kolenného kĺbu.  Liečba závisí od diagnózy jednej z vyššie zmienených problémov, pričom najčastejšie sa jedná o degeneratívne prejavy artrózy. Vo všetkých prípadoch je dôležité poznamenať, že bežec by mal zmeniť povrch na ktorom trénuje či zvážiť zmenu obuvi - aj tieto externé faktory priamo ovplyvňujú vitalitu kolien.   

Plantárna fascitída 

Plantárna fascitída je náchylná na zápalový stav, ktorý postihuje oblasť chodidla, päty. Plantárna fascitída je mäkké tkanivo, ktoré sa nachádza na chodidle a rozprestiera sa od prstov až po pätu. Zápal tejto šľachovej štruktúry je obzvlášť bolestivý a je často podmienený anatomickou predispozíciou, ako napr. ploché chodidlá, vysoké vyklenutie nohy a pod.. Liečba často pozostáva z fyzioterapeutickej rehabilitácie a z návštev ortopedickej praxi, nakoľko sa jedná o veľmi komplexný problém. Dôležitejšie je zistiť príčinu vzniknutého problému aby sme prešli recidíve.   

Zápal Achillovej šľachy 

Zápal Achillovej šľachy je najčastejšie spôsobený zanedbaním dostatočnej rozcvičky pred behom. Prejavuje sa ako bodavá bolesť na začiatku behu, kedy môže postupne odznieť. Achillova šľacha, lat. Tendinitis Achillea, je najdlhšia šľacha v tele, ktorá spĺňa fyziologickú funkciu spoju medzi lýtkovým svalom a pätou. Liečba zápalu Achillovej šľachy začína oddychovým režimom, pravidelnými návštevami fyzioterapeuta, môžeme aplikovať studené obklady. Dôležité je však eliminovať akýkoľvek pohyb zapájajúci achillovu šľachu, nakoľko môže dôjsť k jej pretrhnutiu a následne k potrebnému chirurgickému zákroku.   

Na povrchu, na ktorom beháte, záleží 

Povrch je dôležitý externý faktor, ktorý môže ovplyvňovať aj vznik bežeckého zranenia. Beh je aktivita, ktorú môžeme vykonáva na asfalte, na piesku či poľnej ceste. Spravidla je beh po asfalte dobrým začiatkom, nakoľko je tento povrch pomerne rovný. Pre bežcov so zlou technikou behu sa však dostavia komplikácie skôr, keďže je asfalt pomerne tvrdým povrchom.   Zaujímavou voľbou môže byť beh po piesku či po poľnej ceste. Tieto povrchy sú omnoho mäkšie, avšak v prípade poľnej cesty sa môžu vyskytovať rôzne nerovnosti povrchu. Piesok je zaujímavou alternatívou, ktorá je výhodná z viacerých pohľadov - pri behu po piesku zapájame viac rozmanitých svalov ako pri behu po tráve či po asfalte.