Diastáza predstavuje pomerne neznámu diagnózu, no na druhej strane sa vyskytuje pomerne často. Veľakrát sa diastáza spája so ženami po pôrode, avšak trpia ňou aj deti, muži a ženy, ktoré neboli tehotné. Diastáza u žien po pôrode sa prejavuje ovisnutým a vystúpeným bruškom, ktoré sa mamičky snažia odstrániť napríklad brušákmi. Práve to im však môže uškodiť. Spolu sa pozrieme na to, ako správne pri diastáze cvičiť.
Príčiny vzniku diastázy
Diastáza priamych brušných svalov vzniká v dôsledku rozostúpenia tohto svalu v jeho strede, čiže v mieste fascie zvanej linea alba, ktorá je elastická. Rozostúpenie brušných svalov môže vzniknúť po celej dĺžke, alebo len v niektorej časti. Dochádza k tomu tak, že tkanivo brušnej steny stratí elasticitu a stena brucha nespĺňa svoju funkciu ako stabilizátor pre vnútorné orgány, chrbticu a panvové dno, čiže pre celý hlboký stabilizačný systém. Práve to sa potom prejavuje povolenou brušnou stenou čiže vydutým a ovísajúcim bruškom, problémami s trávením, nadúvaním, bolesťami chrbtice alebo v panvovom dne a typická je aj viditeľná tzv. strieška pri napnutí brušného svalu. Na vzniku sa však taktiež podieľa genetika a vek. Vekom sa totiž znižuje množstvo kolagénu a stráca sa elasticita svalov. Inými faktormi môže byť obezita, či nesprávne precvičovanie cvikov. U mužov môže dochádzať k jej vzniku pri nadmernom športovom zaťažení. Negatívne pôsobí tiež nesprávne držanie tela, ktoré oslabuje brušné svaly.
Koho môže diastáza postihnúť?
Diastáza brušných svalov postihuje prevažne ženy, no nevyhýba sa ani mužom, či deťom. Podľa štatistických údajov postihuje diastáza v súčasnosti 60 – 80 % všetkých mamičiek. Tehotenstvom sa totiž linea alba prirodzene rozostupuje a po tehotenstve by sa malo bruško zase stiahnuť. Diastáza sa u tehotných žien vyskytuje hlavne vtedy, ak je nárast váhy príliš vysoký a udeje sa rýchlo, ak žena vstupuje do tehotenstva s nedostatočnou aktivitou svalov trupu, pred otehotnením dlhodobo necvičí, alebo má rizikové tehotenstvo a pohyb je obmedzený. Práve spomínané tehotenstvo dokáže najrýchlejšie vytvoriť spomínaný tlak, ktorý pôsobí na tkanivo medzi svalmi predného brucha. Ak sa mamička pred pôrodom nevenovala správnemu cvičeniu, je pravdepodobné, že jej brušná stena je oslabená. Ak chcete znížiť riziko vzniku diastázy, cviky pred tehotenstvom vám k tomu pomôžu. Rovnako existujú aj cviky, ktoré dokážu s diastázou bojovať už po pôrode.
Diastáza u žien
Ako sme spomenuli vyššie, diastáza môže postihnúť aj ženu, ktorá nebola tehotná, v dôsledku obezity, vysokej fyzickej záťaže a pretrénovanosti, alebo naopak nedostatočnej koaktivácii svalov brušnej steny a panvového dna.
Diastáza u mužov
Diastáza je u mužov zriedkavejšia ako u žien, ale ani muži nie sú pred ňou úplne chránení. Za menší výskyt diastázy vďačia muži nižšej elasticite a silnejším svalom. Najčastejšie si muži diastázu privodia neprimeranou záťažou pri silovom cvičení alebo nesprávnou technikou. Paradoxne sa dosť často vyskytuje aj u kulturistov, ktorí si k abnormálnym svalom veľakrát pomáhajú aj anabolickými steroidmi, ktoré okrem rastu kostrových svalov takisto spôsobujú rast hladkého svalstva, čiže aj brušných orgánov, ktoré tlačia na brušnú stenu.
Diastáza u detí
Diastáza u detí sa zvykne objaviť u skôr narodených detí, u detí s poruchou centrálnej koordinácie, prípadne pri narušení funkcie brušnej steny (chybný motorický vývoj, brušná operácia, komplikovaný pôrod). Takisto sa môže vyskytnúť ako dôsledok nesprávnej manipulácie s novorodencom. Celkovo sú svaly brušnej steny u bábätiek ešte nedostatočne spevnené a až časom, ako sa dieťa učí nové pohybové vzorce, začína dvíhať hlavičku a nohy a postupne aj loziť, sa učí zapájať a koaktivovať svaly. Môže sa však stať, že sa dieťa narodí s herniou brucha alebo neurologickou poruchou a vývoj nepostupuje tak, ako by mal. Ak si všimnete, že vaše dieťa sa nehýbe tak, ako ostatné deti, prípadne, že má zmenený dychový vzorec (dýcha hlavne do hrudníka), alebo pri pohybe, kýchaní alebo plači zbadáte neštandardné zmeny na brušnej stene (objaví sa na bruchu malý hrb alebo sa bruško rozleje do strán), vyhľadajte fyzioterapeuta, ktorý zistí, či naozaj ide o diastázu brušnej steny a navrhne vhodné riešenie. Takisto môže mať dieťa postihnuté diastázou častejšie zastavené plyny a problémy s trávením. Dieťa s diastázou bude takisto inklinovať k otáčaniu sa len na jednu stranu. Vašou úlohou ako rodiča je stimulovať dieťa otočiť sa aj na tú stranu, kde mu to ide horšie, napr. že ho motivujete hračkou. Ďalšie rady a tipy ako svojmu dieťatku s diastázou brucha pomôcť, vás naučí fyzioterapeut.
Ako si diagnostikovať diastázu doma?
U žien po pôrode sa vykonáva kontrola po šestonedelí, pri ktorej gynekológ preverí stav brušnej steny. Nie vždy si diastázu človek všimne hneď, obzvlášť ak je na bruchu väčšia vrstva tuku a jej prítomnosť odhalí až odborník. Ak však máte podozrenie, že ňou trpíte, skúste najskôr diagnostiku sami doma.
Ľahnite si na chrbát, pokrčte kolená a zdvihnite hlavu. Prsty si položte mierne nad pupok. Ak sa obidva prsty zmestia medzi priame brušné svaly, je možné, že sú svaly rozostúpené viac, ako by mali. V niektorých prípadoch si pod prstami nahmatáte aj samotné orgány alebo črevá. Diastáza síce nie je bolestivá, ale ak sa nebude riešiť, môžete si privodiť zhoršenie stavu chrbtice a panvového dna, alebo si privodiť pruh, ktorý sa už musí riešiť operatívne.
Takisto môžete v tejto polohe natiahnuť jednu nohu a potom druhú nohu, hlavu nechajte zdvihnutú. Ak sa vám na bruchu urobí výrazná strieška, je možné, že ide o diastázu.
Vyšetrenie možno vykonať aj pri pohľade do zrkadla. Ak sa vám zdá, že niečo nie je na bruchu v poriadku, ak cítite slabosť, napätie, bolesť, ťah, ktoré tam predtým neboli, je na mieste sa nechať vyšetriť.
Takisto, ak cítite akúkoľvek nepohodu pri dýchaní, kýchaní, kašľaní či vyprázdňovaní, kedy sa vnútrobrušný tlak aktivuje viac, cítite, že nie ste úplne vo svojej koži, navštívte fyzioterapeuta.
Ak domáci test ukáže, že by ste mohli trpieť diastázou, s návštevou fyzioterapeuta neotáľajte. Tiež s vami prejde pár jednoduchých pohybových testov, na základe ktorých potvrdí alebo vyvráti túto diagnózu.
Cviky na diastázu, aj po pôrode
Ak sa vám po pôrode objavila diastáza, nemusíte zúfať. Existujú cviky, pomocou ktorých si s diastázou poradíte. Vždy sa však odporúča najskôr pracovať s fyzioterapeutom, ktorý sa danému problému venuje a naučí vás správne cviky a tiež ako brucho aktivovať aj pri bežných činnostiach, pretože práve pri zdvíhaní dieťaťa, nákupu, alebo inej činnosti sa stav diastázy môže zhoršiť. Ženy po pôrode, ktoré rodili prirodzenou cestou môžu začať cvičiť po skončení šestonedelia. Pre tie, ktoré podstúpili cisársky rez, je odporúčané začať najskôr tri mesiace po pôrode, ale vždy to závisí od kondície danej ženy. Nemali by ste ale zabúdať na konzultáciu so svojím lekárom. Na začiatku je dôležité venovať sa dychovým cvičeniam a cvikom na stabilizáciu trupu. Pomocou správneho dýchania a vhodných cvikov je možné dosiahnuť úpravu stavu brušných svalov. Pri diastáze brušných svalov cviky tohto charakteru pomáhajú k ich spevneniu.
Cvik praktizujeme na stoličke s rovným operadlom. Spodnú časť chrbta držte pevne pri operadle. Ruky držte pevne na bruchu a pomaly sa nadýchnite a vydychjte, akoby ste sfukovali sviečku cez našpúlené pery. Brucho nechajte reagovať na výdych reflexne, nevťahujte ho nasilu. Takto precvičujte dýchanie viackrát za deň.
Ľahnite si na chrbát a pokrčte nohy. Prsty si položte na bočné strany brucha a vytlačte ich bruchom smerom von, udržte si vnútrobrušný tlak pri nádychu aj výdychu. Cvik kľudne opakujte 10-krát, postupne zvyšujte až na 20 opakovaní.
V tej istej polohe na chrbte, bez toho, aby ste podsadili panvu, to znamená, že medzi panvou a zemou je priestor, zdvihnite nohy a kolená nechajte nad bedrovými kĺbmi. Na striedačku sa s výdychom dotknite prstami nohy zeme, s nádychom vráťte nohu do pôvodnej polohy a zopakujte druhou. Udržte si brucho aktívne pri nádychu aj výdychu. Tento cvik si môžete variovať aj tým, že nohy budete na striedačku s výdychom vystierať vo vzduchu. Ďalším variantom je nechať nohy nad zemou a predstaviť si, že držíte medzi stehnami loptu, ktorú s výdychom stlačíte.
K liečbe diastázy patria aj cviky na spevňovanie panvového dna. Tento cvik praktizujeme v ľahu na bruchu. Ruky si založte pod čelo a nohy zafixujte pevne do zeme. Spolu s výdychom zdvihnite iba brucho do takej výšky, do akej vás to pustí. Udržte ho v tejto polohe 3 sekundy. Následne povoľte. Takto si to zopakujte desaťkrát.
Kľaknite si na kolená a dlane spojte pred hrudníkom. Panvou sa priblížte k pätám, akoby ste si na ne chceli sadnúť tak, že panvu vysadíte. Do pôvodnej polohy sa vráťte tak, že mierne podsadíte panvu a zdvíhate sa pomocou panvy a nie pomocou stehien. Cvik opakujte 10 krát.
Vyhnite sa cvikom a pohybom, pri ktorých sa brucho príliš naťahuje, napr. jogové záklonové pozície, takisto klasické brušáky a sklápačky, pokiaľ v nich neviete vhodne aktivovať brucho.
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY:
1. Budem musieť s diastázou už stále cvičiť?
Brušná stena sa cvičením postupne spevní a naučíte sa s ňou správne pracovať. Človek sa naučí pracovať s brušnou stenou pri denných činnostiach aj samotnom cvičení tak, že si stav vie udržať už bez cvičenia. Diastáza je však reverzibilná, to znamená, že sa môže znova vrátiť, keď človek nič nezmení alebo bude znova s brušnou stenou pracovať nesprávne.
2. Čo by sa stalo, ak by som diastázu vôbec neriešil/a?
Brušná stena stráca svoju funkčnosť, je oslabená a prestáva slúžiť, ako stabilizátor pre vnútorné orgány a chrbticu, preto môže spôsobovať bolesti chrbtice, dokonca prolaps a inkontinenciu. Brušná stena je už povolená a preto môže pri záťaži dôjsť k hernii, čo sa ľudovo nazýva pruh. Vtedy sa brušná stena v niektorom mieste povolí vytvorí sa tam dierka a vytláča sa von obsah brušnej dutiny, najčastejšie črevo, čo už môže byť nebezpečné a rieši sa operačne, preto diastázu určite riešte.