🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

4 dychovými cvičeniami proti zdravotným problémom

Dýchanie patrí k najviac zanedbávaným aspektom ľudského zdravia. Množstvo ľudí dýcha rýchlo a plytko, bránicu takmer nezapájajú. Kvôli nedostatočnému dýchaniu môžeme trpieť fyzickými aj psychickými neduhmi. Tie sa bez odstránenia pravej príčiny ťažko zlepšujú. Správnu techniku dýchania môžeme natrénovať pomocou jednoduchých dychových cvičení.

Dychové cvičenia

Sú významnou súčasťou rehabilitácie chronických pľúcnych ochorení, ktorých žiaľ stále pribúda. Dychová nedostatočnosť a dýchavičnosť sa môže vyskytnúť aj u ľudí s ochorením srdca alebo po akejkoľvek brušnej alebo hrudnej operácii. Zlý stereotyp dýchania často máva na svedomí napríklad aj bolesti hlavy, chrbta, či dokonca psychické ťažkosti.

Kedy začať s dychovými cvičeniami

Dýchacie cvičenia a dychová rehabilitácia sú indikované pri chorobách ako chronická obštrukčná choroba pľúc, astma bronchiale, cystická fibróza, zápaly horných aj dolných dýchacích ciest. Taktiež pri vertebrogénnych poruchách (bolesti chrbta), pri psychiatrických ochoreniach či pri interných ochoreniach, ale aj po každom operačnom zákroku, alebo pripútaní človeka na lôžko.

Ak sme zdraví, túto techniku môžeme využiť najmä na relaxáciu. Dnešný spôsob života je extrémne rýchly. Skoro každý človek je pod vplyvom stresu napätý. Ak sa tak aj necítime, naše telo a svaly častokrát dávajú najavo niečo iné. Preto vyhľadávame dychové cvičenia proti stresu.

Druhy cvičení pri respiračnej fyzioterapii

Respiračná, či dychová fyzioterapia je súhrn dýchacích cvičení. Vykonávajú sa v prirodzenom rytme dýchania. Podstatou dychovej gymnastiky je uvedomenie si vlastného dýchania s nádychom nosom a výdychom ústami.  Pri tomto druhu fyzioterapie poznáme druhy cvičení ako drenážne techniky bez pomôcok a s pomôckami. Ďalej dychovú gymnastiku statickú a dynamickú (dychová rehabilitácia v koordinácii s pohybom).

Drenážne techniky bez pomôcok

Pre uľahčenie odkašliavania môžeme použiť techniku autogénnej drenáže. Pomôže odlepiť hlieny zo stien dýchacích ciest, pozbiera ich a posunie do centrálnych dýchacích ciest. Odkiaľ ich už jednoducho vykašleme. Začneme pomalým nádychom nosom. Nasleduje pauza po nádychu jednu až dve sekundy. Pomaly vydýchneme cez otvorené ústa. Pričom horné a dolné zuby sú od seba vzdialené na dva centimetre.

Drenážne techniky s pomôckami

Pre uľahčenie odkašliavania môžeme použiť aj dychové pomôcky. Tie pomôžu zozbierať hlieny v našich dýchacích cestách a posunúť ich do veľkých dýchacích ciest. Odtiaľ ich už bez námahy odkašleme. Dychové trenažéry používame v dĺžke 5-10 minút podľa množstva hlienov aspoň 2x denne.

Jednotlivé dychové cvičenia

Na tri doby pokrčíme s výdychom horné končatiny v lakťoch, nadýchneme sa a s výdychom pomaly horné končatiny opäť vystrieme. Urobíme 2-3 série po 5-8 opakovaní. Ak chceme zvýšiť náročnosť, môžeme použiť činky alebo PET fľaše s vodou.

Nadýchneme sa a s výdychom sa postavíme.  Nadýchneme sa a s ďalším výdychom sa opäť posadíme. Urobíme 2-3 série po 5-8 opakovaní. Činky alebo PET fľaše s vodou použijeme pre vyššiu náročnosť.

Nadýchneme sa a s výdychom urobíme krok do schodov. S nádychom sa zastavíme a s ďalším výdychom urobíte znovu krok do schodov. Snažíme sa vyjsť aspoň do 1-2 poschodia. Opäť môžeme cvičenie urobiť v ťažšom prevedení.

Ľahneme si na chrbát, dolné končatiny si oprieme o stoličku alebo o loptu. Dlane vytočíme smerom nahor. V tejto polohe sa nadýchneme (nádych nie je maximálny). Počas výdychu sa snažíme rebrá stiahnuť smerom dolu k panve. Obidvoma rukami objímeme dolnú časť hrudníka, prsty smerujú dopredu, palce smerujú k chrbtici. Snažíme sa nádych zacieliť do oblasti uložených prstov, aby sa hrudník pod nimi rozvíjal. Strážme si, aby sa nám ramená nezdvíhali. Počas výdychu udržujeme chrbát rovný a snažíme sa rebrá stiahnuť dolu k panve.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Respiračnou fyzioterapiou proti pľúcnym ochoreniam a dýchacím problémom