Tŕpnutie nôh v tehotenstve je jedným z mnohých nepríjemných príznakov, s ktorými sa žena stretáva počas tehotenstva. Tŕpnutie končatiny, odborne parestézia, je stav, kedy nervový vzruch z centrálnej nervovej sústavy CNS nedosiahne úrovne orgánu do ktorého bol vyslaný. Parestéziu nazývame ľudovo tŕpnutie či mravčenie. Objavuje sa aj bez závažnej príčiny, a to pri nesprávnej polohe, preložení nohy a pod. Je dôležité, aby pacientka vedela rozoznať stupeň tŕpnutia a prípadnej bolesti, ktorú môže pociťovať. Tak ako môže byť parestézia neškodným symptómom miernej kompresie nervu, tak môže byť tŕpnutie časti tela signálom závažného chronického ochorenia, prípadne predčasného potratu.
Tŕpnutie nôh v tehotenstve: Aké sú príčiny?
Príčiny tŕpnutia nôh v tehotenstve sa môžu viazať na zmeny v tele, a to fyziologické ako aj metabolické, hormonálne.Hormóny sa menia najmä v prvých týždňoch tehotenstva a je mimoriadne dôležité správne suplementovať chýbajúce minerály a vitamíny. Dôležité je taktiež rozoznať príčinu trpnutia nôh v tehotenstve, pretože parestézia môže byť aj symptómom závažného ochorenia, príp. predčasného pôrodu/potratu.
Nedostatok minerálov
Nedostatok minerálov a vitamínov je v tehotenstve bežnou realitou. Okrem kyseliny listovej je dôležité suplementovať minerály ako je horčík a vápnik. Nedostatok týchto minerálov môže spôsobovať občasné tŕpnutie nôh a rúk, a to najmä v druhom a treťom trimestri tehotenstva. Chýbajúce minerály môže tehotná pacientka suplementovať predpripravenými kombináciami horčíka, vápnika a vitamínu B.
Syndróm tarzálneho tunela
Syndróm tarzálneho tunela sa zaraďuje medzi úžinové syndrómy. Prejavuje sa pálením a parestéziou, ktorá vzniká následkom kompresie nervu n. tibialis. Spôsobený je utlačením nervu vplyvom prílišného opuchnutia členkov, traumy, sadry či nevhodnej obuvi. Tejto komplikácií s tŕpnutím nôh sa môžeme vyvarovať pravidelným pohybom, ľahkým cvičením či správne vykonanou masážou chodidiel a členkov.
Tehotenská cukrovka
Tehotenská cukrovka je častou komplikáciou, ktorá je ďalšou formou diabetu. Príčinou vzniku tehotenskej cukrovky je najmä porucha citlivosti na inzulín. Porucha citlivosti na inzulín vzniká vplyvom hormonálnych zmien, a viac ako 15% tehotných žien sa s tehotenskou cukrovkou stretne 24.-30. týždni tehotenstva. Diabetes vo všeobecnosti spôsobuje parestéziu, vo forme neuropatických ťažkostí, ktoré sa liečia najčastejšie farmaceutickou liečbou.
Tŕpnutie nôh vo vyššom štádiu tehotenstva
Tŕpnutie nôh v tehotenstve, resp. vo vyššom štádiu, môže signalizovať viaceré komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžitý zásah tímu lekárov. Nie vždy však musí byť tŕpnutie nôh alarmujúce, a môže byť naopak len vplyvom fyziologických zmien prebiehajúcich v pozadí tehotenstva.
Tlak zväčšeného bruška
Tlak zväčšeného bruška je spôsobený vplyvom zväčšením váhy plodu, čo pacientka pocíti najmä počas tretieho trimestra. Váha pôsobí na cievy a nervy v prekrvenej panve. Tento fakt môže spôsobiť, že prietok krvi je spomalený a dochádza ku kompresií a utlačení určitých nervov. Kompresia nervov môže vyústiť nie len do tŕpnutia nôh, ale aj do bolesti, ktorú sa snažíme tlmiť pohybom namiesto liekov proti bolesti.
Sťahovanie maternice
Sťahy maternice môžu pôsobiť bolestivo, vo forme kŕčov, ku ktorým sa môže pridružiť aj mravčenie, tŕpnutie - parestézia. Tieto sťahy môžu okrem predčasného pôrodu signalizovať aj potrat, a preto buďte pri pozorovaní týchto príznakov veľmi obozretný. Pri akejkoľvek podozrení na kŕče v brušku, prípadne tŕpnutia, urýchlene vyhľadajte profesionálnu lekársku pomoc a v žiadnom prípade sa nespoliehajte na babské rady, ktoré môžu tehotnej pacientke viac uškodiť ako pomôcť.