🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Ako často podstúpiť lymfodrenáž?

Lymfodrenáž je špeciálna ozdravná metóda, ktorej úlohou je podporiť odvod toxických látok z organizmu. Lymfatický systém sa viaže na systém imunitný, ktorý zabezpečuje boj proti chorobám a udržuje telo vitálne. Prepojenie medzi týmito dvoma systémami tvorí najmä odvod toxických látok, ktoré sa nahromadili v bunkách a následne sa ich zbavili v toku lymfy. V lymfe sa tieto patogénne látky nahromadia a pomocou lymfodrenáže môžeme zabezpečiť ich odvod z organizmu. Lymfa je prirodzene riedka tekutina, ktorá môže vplyvom veku a životosprávy zhustnúť, a tým ohroziť správny chod lymfatického systému.   

Čo je to lymfodrenáž? 

Lymfodrenáž je teda ozdravný proces, zabezpečujúci urýchlenie toku v lymfe, a tým aj odvod patogénnych látok z buniek. Lymfodrenáž môžeme rozdeliť na dva hlavné typy, a to lymfodrenáž prístrojová a manuálna. Manuálna lymfodrenáž, označovaná ako lymfatická masáž, je mylne zaraďovaná medzi bežné masáže.    Pri manuálnej lymfodrenáži ide fyzioterapeut, alebo lymfoterapeut, úplne do hĺbky, a teda svojimi pohybmi zasahuje do svalových fascií, podkože a koži. Fyzioterapeut sa snaží o zlepšenie cirkulácie lymfatického systému, a teda zriedenie lymfy dynamikou.  Čím je prietok v lymfe rýchlejší a sústavnejší, tým je väčšia pravdepodobnosť odvodu patogénov.    Aplikácia lymfatickej masáže sa odporúča pri detoxikačných úkonoch, ovplyvnenia celulitídy, po liečbe chemicky zložitými liekmi a pod. Prvé výsledky sú viditeľné, resp. cititeľné, už po prvých 24 hod. v závislosti od cieľu lymfatickej manuálnej masáže.    Manuálna lymfodrenáž je vhodná pri:   

  • Liečbe sústavnych opuchov nôh

  • Obezite

  • Ovplyvnení celulitídy

  • Zvýšení imunity

  • Prevencií kŕčových žíl

    Naopak, manuálna lymfodrenáž má isté kontraindikácie, kedy nie je možné masáž vykonávať, a to pri:   

  • Nádorových ochoreniach 

  • Zväčšených lymfatických uzlinách

  • Akútnom respiračnom ochorení

  • Hyperfunkcií štítnej žľazy

  • V tehotenstve

 

Ako často podstúpiť lymfodrenáž? 

To, ako často podstúpiť lymfodrenáž je viazané na dôležité faktory, ktoré ovplyvňujú periodicitu tohto ošetrenia. Ciele, pre ktoré sa pacienti rozhodnú pre manuálnu lymfatickú masáž sú rôzne. Z tohto dôvodu sa aj odporúčanie na periodicitu značne menia.    Ak pacient podstúpil lymfodrenáž za cieľom celkového obnovenia funkcií organizmu, ktorého nutnosť začneme pociťovať častou únavou a nechutenstvom, odporúčame absolvovať aspoň 4 sedenia s certifikovaným odborníkom.    Ak je cieľom pacienta detox pri chudnutí, začíname taktiež s periodicitou cca 4x sedenia. V tomto prípade však s istotou nemôžeme tvrdiť že sa výsledky naozaj dostavia, dôležitá je aj spolupráca pacienta a zotrvanie v zdravom stravovaní a pravidelnom pohybe. Zväčša však pacient absolvuje 4 sedenia, pričom po dvoch mesiacoch prestávky znovu absolvuje ďalšie 4 sedenia.  

To, ako často podstúpiť lymfodrenáž však závisí od cieľov, ktoré chceme masážou dosiahnuť. Boj s celulitídou či spomínaný detox pri strate váhy sú rozličné prípady a vždy sa posudzujú individuálne.