Bolesť hlavy na dotyk je pomerne častým symptómom ochorenia dýchacích ciest. Či sa už jedná o nádchu či chrípku, v oboch prípadoch sa objavuje bolesť ústiaca na koreni nosa pričom sa môže rozliehať na celé čelo, prípadne v oblastí pod očami. Medzi ďalšie prejavy chrípky či nádchy patrí aj zvýšená teplota či horúčka, ktorá bolesť hlavy môže len zvýšiť.
Bolesť hlavy na dotyk: Čo ju spôsobuje?
Bolesť hlavy na dotyk sa často objavuje aj pri bežnom fungovaní ľudského organizmu. Myslíme tým stav, kedy je jedinec úplne zdravý. Pri chorobe sa bolesť hlavy na dotyk objavuje najčastejšie pod očami, nad obočím či pokrýva úplne celé čelo. Táto bolesť fyziologicky súvisí s umiestnením prínosových dutín. Práve prínosové dutiny sú počas ochorenia slabé, často môžu byť opuchnuté, alebo zanesené hlienmi. Dutiny, vďaka ktorým môžeme dýchať, sú počas choroby pod fyzickým tlakom a táto tenzia sa môže navonok javiť ako bolesť hlavy. V niektorých prípadoch je táto bolesť cítiť len po jemnom prejdení prstov na týchto miestach, kedy sa tlak pod prstami a v jednotlivých dutinách zvyšuje. Inokedy, keď je stav pacienta horší, sa bolesť hlavy v týchto miestach objavuje bezohľadu na to, či sa daných miest dotýkame alebo nie.
Bolesť hlavy a chrípka
Chrípka je pomerne bežné ochorenie, ktoré však môže predstavovať aj značné nebezpečenstvo. Bolesť hlavy je neodmysliteľným symptómom chrípky, ktorý sa môže objaviť aj počas celého trvania ochorenia. Pomôcť si môžeme babskými receptami, ktoré však nezaručujú úplnú účinnosť. Mnohí pacienti z tohto dôvodu uprednostňujú analgetiká s rýchlym nástupom účinku. Tieto prípravky však môžu počas ochorenia vyvolať viaceré vedľajšie účinky, ktoré majú najčastejšie gastroenterologický charakter. Ich používanie preto odporúčame zvážiť a s istotou ich užívať len vtedy, ak je pacient počas chrípky schopný konzumovať pevnú stravu.
Ako bojovať proti bolesti hlavy počas choroby?
Nezáleží na tom či nám život aktuálne sťažuje nádcha či chrípka. V oboch prípadoch je bolesť hlavy veľmi častým problémom. Okrem analgetík, liekov proti bolesti, si môžeme pomôcť aj niekoľkými babskými receptami, ktorých účinok však nemusí reagovať na všetkých so 100% účinnosťou. Studené obklady sú najznámejšou alternatívou babských receptov, ktoré by mali zabrať proti bolesti hlavy. Tenzná bolesť počas choroby sa vyskytuje v častých epizódach kedy sa jedná o zúženie ciev, a teda aj prechod krvi do mozgu je sťažený čo vyvoláva bolesť hlavy. Okrem studeného obkladu používame aj teplý obklad, kedy tieto dva môžeme pravidelne obmieňať. Lepším spôsobom môže byť namáčanie nôh do studenej a ďalej do teplej vody. Žily a cievy sa rozšíria vplyvom silnej zmeny teploty. Na nohách sa nachádza objemovo viac ciev a žíl, z tohto dôvodu namáčame práve chodidlá. Aj pri tomto babskom recepte však existujú pravidlá, ktoré odporúčame dodržiavať. Mylne sa môžu ľudia domnievať, že keďže chceme roztiahnuť žily je vhodné, aby sme pacienta namáčali striedavo v teplej a studenej vode celého. Týmto konaním môžete pacientovi privodiť šok, zhoršiť priebeh choroby, alebo zapríčiniť inú, kedy bude liečba pacienta o to zložitejšia.
Počas choroby sa môže objaviť aj dehydratácia, ktorá môže byť ďalšou potencionálnou hrozbou vzniku bolesti hlavy. Pacientovi podávame dostatok tekutín, najlepšie vodu.