Zažívate bolesť pri prežúvaní, počujete praskanie a pukanie pri otváraní a zatváraní úst, trpíte bolesťami hlavy, uší, tváre, čeľuste alebo krku, alebo máte čeľusť zaseknutú a nemôžete ňou hýbať? Ak ste odpovedali aspoň na jeden z týchto bodov “áno” je možné, že trpíte problémom v temporomandibulárnom kĺbe, teda čeľustnom kĺbe. Poruchy v čeľustnom kĺbe môžu spôsobovať podvedome zatínanie zubov počas dňa, alebo škrípanie zubov v noci ako dôsledok stresu, úzkosti, alebo problémov pohybového aparátu - držanie tela, artritída či opotrebovanie kĺbu a iné. Reč, prežúvanie, prehĺtanie a vyjadrovanie pocitov a emócií, to všetko zahŕňa pohyb v čeľustnom kĺbe, ktorý spája spodnú čeľusť k lebke a umožňuje jej pohyb dole, hore a do strán. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie príčiny, ako aj možnosti riešenia bolesti sánky.
3 hlavné typy poruchy čeľustného kĺbu
Toto sú tri hlavné poruchy spojené s čeľusťou:
1. Svalová porucha
Najčastejšia porucha, ktorá postihuje svaly ovládajúce pohyb sánky, krku a ramien, preto sa bolesť môže prenášať z čeľuste do nižších štruktúr.
2. Porucha v dôsledku poškodenia
Ide o degeneratívnu poruchu čeľustného kĺbu, pri ktorej k narušeniu čeľuste nastáva zvnútra, napr. poškodenie kosti, posun v disku kĺbu, ap.
3. Degeneratívne poruchy
Degeneratívne poruchy sú spojené s celkovým opotrebením čeľustného kĺbu, napr. artritída, pri ktorej sa poškodzuje chrupavka kĺbu. Na presné určenie typu poškodenia je nutná diagnostika u fyzioterapeuta, lekára či zubára, ktorí vyšetria pohyby sánky, rozsah pohybu, bolestivosť a prípadné zvuky, ktoré by sánka pri pohybe vydávala (pukanie, praskanie). Konzervatívne vyšetrenie môže sprevádzať aj rontgen či MRI, ktoré odhalia prípadné posuny kostí alebo dislokáciu kĺbu.
Príčiny bolesti sánky
Bolesť sánky, ktorá v niektorých prípadoch vyžaruje aj do oblasti tváre, je veľmi častým problémom. Jej príčinou môže byť zápal dutín, zubný problém alebo problém s cievami a nervami, prípadne iné príčiny. Väčšina typov bolesti sánky je spôsobená poruchou v temporomandibulárnom kĺbe (kĺbne spojenie čeľuste a lebky). V mnohých prípadoch si táto bolesť nevyžaduje okamžité lekárske ošetrenie, ale občas môže indikovať vážnejší zdravotný problém ktorý si ho vyžaduje. Ak zažívate bolesť v oblasti sánky, ktorá neutícha, alebo sa naopak zhoršuje, určite vyhľadajte lekársku pomoc. Ako sme načrtli vyššie, príčin bolesti sánky môže byť niekoľko. Od fyzického zranenia, cez poškodenie ciev a nervov, infekcií a iných vážnych príčin, napr. nádor. Bolesť v temporomandibulárnom kĺbe je spojením ťažkostí, ktoré vplývajú na kosti, kĺby a svaly, ktoré zodpovedajú za pohyby v sánke a spôsobujú nepohodlie, alebo v horšom prípade aj bolesť. Medzi najčastejšie symptómy ťažkostí v oblasti sánky patria:
Bolesť v tvári a čeľusti
Blokáda v čeľusti
Pukanie, praskanie v čeľustnom kĺbe
Škrípanie zubami alebo cvakanie zubami
Ťažkosti pri prežúvaní a otváraní úst
Pálivá bolesť v ústach
Citlivé zuby
Vyššie spomenuté prejavy môžu byť výsledkom nasledovných príčin:
Bolesť sánky v dôsledku nehody či zranenia
Zlomená čeľusť pri nehode - nutná fixácia, prípadne operácia. Vykĺbená čeľusť pri nadmernom otvorení čeľuste. Zubná operácia - v tomto prípade je bolesť sánky dočasná a väčšinou odznie po tom, čo sa rany po operácii zahoja.
Škrípanie zubami a cvakanie zubami alebo bruxismus
Mnoho ľudí škrípe zubami alebo ich nadmerne zatína a “cvaká” počas spánku alebo počas emocionálneho vypätia. Tento jav sa odborne nazýva bruxismus a môže viesť k vážnym poškodeniam zubnej skloviny, ako aj bolestivosti sánky. Väčšina ľudí s týmto problémom si ho nie je vedomá, pretože sa buď deje v spánku alebo ho robí podvedome počas stresujúcej alebo vypätej situácie. Škrípanie zubami znamená, že človek robí prežúvací pohyb sánkou, pri ktorom sa horné a spodné zuby o seba trú a vydávajú škrípajúci zvuk. Cvakanie zubami alebo zatínanie zubov sa deje vtedy, keď človek drží zuby zovreté a napína žuvacie svaly, bez toho, že by nimi hýbal dopredu dozadu. Z dlhodobého hľadiska môžu oba tieto javy presiliť svaly na tvári, poškodiť zubnú sklovinu a navodiť silné bolesti sánky, prípadne i hlavy, uší a krčnej chrbtice. Príčinou týchto problémov je vo väčšine prípadov psychické napätie a stres, ktorých si pacient nemusí byť vždy plne vedomý. Oba tieto javy, pokiaľ sa dejú počas spánku, sa považujú za spánkovú poruchu. Ak sa bruxismus deje v bdelom stave zväčša ide o podvedomý zlozvyk, ktorým si človek kompenzuje mentálne napätie, stres, alebo emocionálne prežívanie. Medzi príčiny bruxismu patrí:
Rast zubov u detí
Nerovnomerný hryz, napr.ak chýba zub/zuby
Stres
Fajčenie, kofeín a alkohol - revízia predošlej štúdie z roku 2018 preukázala, že ľudia ktorí požívajú alkohol, kofeín a cigarety sú náchylnejší na výskyt bruxismu
Mentálne príčiny - obzvlášť depresia a úzkosť
Neurologické príčiny - Huntingtonova choroba, Parkinsonova choroba
Niektoré lieky - antidepresíva, antipsychotiká
Spánkové apnoe - spánková porucha, pri ktorej dochádza k vynechaniu dýchania počas spánku a je sprevádzané dýchaním ústami a chrápaním. U väčšiny ľudí s týmto problémom je dýchanie nosom problematické z dôvodu nepriechodnosti nosa. Je to však stav, ktorý je možno zvrátiť drobným chirurgickým zákrokom, pri ktorom sa odstráni malé množstvo tkaniva alebo sa upraví nosová prepážka alebo cielenými dychovými cvičeniami na zväčšenie kapacity pľúc a spriechodnenie nosa.
Artritída
Osteoartritída alebo iné typy artritídy spôsobujú poškodenie hladkého povrchu kostí v kĺbových spojeniach, čo vedie k ich opotrebeniu, zápalom a bolesti. Zároveň zápalové procesy ako reumatická artritída, psoriatická artritída alebo synovitída môžu zapríčiniť zápal v temporomandibulárnom kĺbe a spôsobiť bolesť.
Zubné problémy
Ochorenie ďasien, medzery medzi zubami, poškodené zuby a abscesy môžu takisto výrazne prispieť k bolestiam sánky a nevyhnete sa jej ani pri vytrhnutí zuba. Obzvlásť, ak ide o stoličky, resp. “osmičky”, ktorých extrakcia môže viesť aj k niekoľko týždňovej bolesti. V tomto prípade je nutné dodržať pokyny lekára ohľadom hygieny a liekov, aby sa do rany po vytrhnutom zube nezaniesla infekcia.
Neuropatia
Neuropatia alebo poškodenie nervov spôsobuje neutíchajúcu bolesť, alebo iné neurologické prejavy, ako napr. pálenie či brnenie.
Cievne problémy
Zriedkavo môžu cievne problémy vyústiť aj do bolesti sánky. Ide hlavne o angínu pektoris, zápal tepnových stien v oblasti tváre a často sa k bolesti sánky pridružia aj bolesti hlavy. Jeden z príznakov infarktu myokardu môže byť takisto bolesť vystreľujúca až do sánky, hlavne ak sa objaví náhle a pretrváva.
Zápal trojklanného nervu
Aj keď táto bolesť sa nelimituje len na sánku, môže ju podstatne ovplyvniť. Ide o zápal špecifický veľmi prudkou a intenzívnou bolesťou, ktorá trvá dlhšie, alebo prichádza v krátkych intervaloch. Zápal je spôsobený abnormálnym posielaním vzruchov cez nerv v dôsledku poškodenia ochrannej vrstvy pošvy nervu. Toto porušenie ochrannej vrstvy je zväčša spôsobené tlakom tepny alebo cievy na trojklanný nerv, ale môže naň taktiež tlačiť tumor. Ochorenie sa rozvíja s pribúdajúcim vekom. Jeho vznik môže spustiť napríklad skleróza multiplex alebo iné nervovo-degeneratívne ochorenia, ale takisto úraz, alebo prechladnutie (pobyt na horách, prievan, ap.). Trojklanný nerv inervuje celú tvár, ústnu dutinu, podnebie, zuby, nosnú dutinu, očnice, časť uší a dura mater, teda tvrdú mozgovú plenu. Tento nerv sprostredkúva cit na tvári a umožňuje pohyb tvárových svalov. Jeho zápal sa prejavuje bolesťou pripomínajúcou elektrošoky, alebob spazmy v celej polovici tváre. Bolesť možno cítiť aj na dotyk. Zápal zhoršuje chlad alebo aj teplo, fyzická záťaž a cvičenie, zmeny počasia a únava.
Ďalšie príčiny
Medzi ďalšie príčiny vzniku bolesti sánky patria tieto faktory:
Porucha slinných žliaz
Stres, únava, nedostatok spánku
Autoimunitné ochorenie, ako napr. lupus
Spánkové apnoe
Fibromyalgia
Sinusitída
Ušná infekcia
Mentálne ochorenia
Emocionálna funkcia spodnej čeľuste
Čeľustný kĺb je jedným z najprimitívnejších kĺbov, ktorého sila kedysi určovala naše prežitie, preto ho podvedome zatíname v momentoch stresu, pri ohrození a v nebezpečenstve, alebo keď potláčame emócie. Tento silný kĺb sa nachádza veľmi blízko jemnej štruktúry vnútorného ucha, ktoré zodpovedá za rovnováhu a uvedomovania si polohy tela. Spodná čeľusť (mandibula) má tvar podkovy a nachádza sa na nej bradový výbežok a ďasnový výbežok pre zuby dolnej čeľusti. Má niekoľko funkcií, ktoré sú spojené s trávením, dýchaním a imunitou. Vďaka spodnej čeľusti dokážeme artikulovať reč a zvuky a vyjadrovať pocity a emócie - predstavte si v akej polohe je vaša tvár a čeľusť, keď sa smejete, hneváte, bojíte sa alebo smútite. Ak však svoje pocity a emócie prejaviť nechceme a potlačíme ich, čeľusť sa zatne. Takisto ak čelíme nebezpečenstvu - skutočnému alebo len v predstave, čeľusť sa zatne. Inými slovami, čeľusť funguje ako zaťatá päsť. Blízke postavenie čeľuste voči mozgu a zmyslovým orgánom z nej robí magnet pre emočné a psychologické napätie a to má veľký dopad aj na samotný mozog. Mnoho neurologických podnetov vstupuje do mozgu skrze nervy, ktoré inervujú tvár, ústa a čeľustný kĺb. Z toho vyplýva, že nastavenie spodnej čeľusti sa zmení a to má dopad nielen na celú lebku ale i celé telo.
Tráviaca funkcia čeľuste
Čeľusť sa podieľa na trávení prežúvaním potravy. Naši predchodcovia mali výraznejšiu čeľustnú časť a menšiu mozgovú časť. Konzumovali surovú stravu, ktorú bolo potrebné dobre požuť, preto mali silné žuvacie svaly a mohutné sánky, v ktorých mali dostatok priestoru na zuby, vďaka čomu naši predkovia nemali problém s krivými zubami. Evolúcia ľudstva priniesla zmeny aj v tejto oblasti a dovolíme si povedať, že v niektorých ohľadoch nie úplne najprospešnejšie. Naša strava sa storočiami stávala mäkšou a keďže ju nebolo nutné toľko prežúvať, žuvacie svaly slabli a čeľusť sa začala zmenšovať. To je jeden z dôvodov, prečo máme my ľudia v modernej spoločnosti krivé zuby - nemáme pre svoje zuby dostatok priestoru. Dnes už existujú spôsoby ako krivé zuby vyrovnať, ale takisto zväčšiť ústnu dutinu špeciálnou pomôckou, pripomínajúcou strojček na zuby a takisto cvičeniami. Na druhej strane, keďže prežúvanie potravy si vyžadovalo oveľa menej času a energie a s vynálezom ohňa a varenej stravy, sme si ušetrili kopec energie, ktorá bola využitá na rozvoj mozgu. Dnešný človek má preto oproti svojim predchodcom väčšiu mozgovú časť a menšiu čeľusť. Okrem varenej a mäkkej stravy sa preto odporúča aspoň z času na čas konzumovať surovú zeleninu, oriešky, alebo iné tvrdšie potraviny, ktoré je nutné dobre pohrýzť a požuť. Samozrejme, aj v prípade mäkkej a varenej stravy alebo tekutej stravy (polievky, smoothies) je dobré jedlo aspoň dobre premiešať so slinami, kvôli tráviacim enzýmom. Dôkladné žutie stravy zároveň prispieva k lepšiemu tráveniu, pretože tráviaci proces začína už v ústnej dutine, kde sa potrava zmäkčuje a premiešava sa so slinami. Tie obsahujú tráviace enzýmy a rozkladajú zložitejšie zložky potravy na jednoduchšie, napr. cukry. Dôkladným prežúvaním si nielenže zlepšíme zdravie, keďže dobré trávenie a vstrebávanie živín je jeho základným pilierom, ale takisto prispejeme k funkčným a silným čeľustným kĺbom a svalom.
5 cvikov na uvoľnenie sánky
Ak sú vaše problémy a bolesť spôsobené nadmerným napätím v čeľustnom kĺbe, alebo podvedome čeľusť zatínate, alebo škrípete a cvakáte zubami, vyskúšajte tieto cviky a tipy na uvoľnenie tváre a čeľuste. Pri niektorých cvikoch sa možno budete cítiť smiešne alebo trápne, čo je úplne v poriadku. Nájdite si preto na tieto cviky pokojné miesto, kde budete mať súkromie, napr. ráno či večer pri čistení zubov.
Masáž tváre
Nemusíte byť vyškoleným masérom, aby ste zvládli jednoduchú masáž tváre aj sami. Umyte si ruky a pokojne použite svoj obľúbený olej na tvár. Končekmi prstov jemne premasírujte okolie očí, ukazováky umiestnite medzi obočie a potiahnite ich smerom von k spánkom. Urobte tak niekoľkokrát a môžete si takto prejsť aj celé čelo až k vlasovej časti. Potom zakrúžte prstami na spánkoch. Odtiaľ prejdite k ušiam na miesto, kde sa spája čeľusť s lebkou. Povoľte spodnú časť a premasírujte oblasť okolo uší, ale pokojne aj líca až k ústam.
Uvoľnite spodnú čeľusť
Položte si končeky prstov oboch rúk nad čelo k vlasovej časti a s výdychom stiahnite prsty cez tvár dole až na hrdlo. Predstavte si, že prstami snímate jemný závoj z tváre. Uvoľnite pri tom spodnú čeľusť tak, aby sa ústa otvorili, presne ako keď nám spadne sánka.
Uvoľnenie jazyka
Sadnite si pohodlne, uvoľnite spodnú čeľusť, pootvorte a nechajte jazyk uvoľnený tak, aby vytŕčal z úst. Precíťte ako sa uvoľňujú všetky svaly smerom dole do hrdla. Dýchajte pokojne nosom a zostaňte v uvoľnenej pozícii aspoň 30 sekúnd až 1 minútu. Ak máte možnosť, pokojne robte tento cvik aj viackrát denne.
Otvorenie úst s odporom
Položte si palec alebo pokojne aj dva prsty pod bradu. Uvoľnite spodnú čeľusť a tlačte pri tom palcom smerom hore do protismeru. Pokojne dýchajte nosom a podržte tlak aspoň 30 sekúnd. Opakujte niekoľkokrát.
Tlak jazyka na podnebie
Jemne zatvorte ústa bez tvrdého hryzenia. Nechajte špičku jazyka tatlačiť na horné podnebie a podržte tlak 5-10 sekúnd. Potom uvoľnite na asi 5-10 sekúnd a zopakujte cvičenie v 5 sériách. Cvičenie je možné vykonávať denne.
Premieľanie cukríka v ústach
Predstavte si, že máte v ústach cukrík, ktorý krúživými pohybmi premieľate v ústach. Pery nechajte zovreté a robte ústami čo najväčšie kruhy. Zopakujte kruhy do oboch smerov, pokojne aj 10krát a viackrát za deň. Vyskúšajte takisto cviky na uvoľnenie a posilnenie oblasti krku a ramien. Pravidelné posilnenie svalov krku a ramenných pletencov, mobilizácia hrudnej chrbtice a tiež uvoľnenie napätia z tejto oblasti môžu výrazne pomôcť aj s bolesťami sánky. V našom predošlom článku nájdete niekoľko efektívnych cvikov na krčnú chrbticu. Na riešenie bolesti sánky sa takisto odporúča:
Cviky na uvoľnenie čeľuste, krku a hlav
Manuálny strečing
Relaxačné a dychové cvičenia
Úprava držania tela
Masáž čeľustného kĺbu
Terapia teplom a chladom
Ultrazvuk a elektroliečba (TENSU) v prípade, že príčinou bolesti je zaseknutý nerv, alebo zápal nervu
Ako sme mali možnosť vidieť, príčin bolesti sánky je mnoho a sú rôznorodé, preto si budú vyžadovať aj iné riešenie a prístup. Neotáľajte však s riešením bolesti dlho a navštívte odborníka, ktorý vám bude vedieť pomôcť, prípadne vás správne nasmeruje.