Búšenie srdca, palpitácie, je častým stavom, ktorý môže signalizovať akútne či chronické ochorenia, a to psychické či fyzické. Srdce je dutý svalový orgán, ktorého úlohou je pumpovať krv cez obehovú sústavu v organizme. Prúdenie krvi kardiovaskulárnym obehovým systémom je zabezpečované kontrakciami, tzv. sťahmi, ktoré fungujú na fyzikálnych princípoch (vznik podtlaku a pretlaku). Búšenie srdca môže byť vyvolané psychickou úzkosťou, pravidelne užívanými liekmi, rovnako ako závažnými ochoreniami srdcového svalu. Prevenciou pred búšením srdca je udržiavanie psychického a fyzického zdravia. Búšenie srdca však môže byť signalizátorom ochorenia srdcovej svaloviny či dočasným príznakom tehotenstva.
Ako sa prejavuje búšenie srdca?
Rytmické sťahy, resp. kontrakcie, môžeme vnímať navonok ako búšenie srdca. Rovnako ako zvýšenie tepu či citeľné búšenie srdca v hrudi. Citeľné búšenie srdca kategorizujeme vtedy, ak búšenie srdca prebieha aj v kľudovom režime. Intenzita a údery srdca v pokoji sú podobné tým, ktoré pociťujeme po vysokej fyzickej či psychickej záťaži. Tento stav si vyžaduje komplexné prešetrenie lekárskymi špecialistami pre vylúčenie závažných ochorení srdcového svalu.
Čo spôsobuje búšenie srdca?
Príčiny vzniku palpitácií (búšenia srdca) môžu vznikať vplyvom chemických, psychických, fyzických či hormonálnych podnetov. Ochorenia, ako sú napr. arytmia srdca, ischemická porucha srdca či rôzne štrukturálne ochorenia srdca, sa v prvotných štádiách prejavujú búšením srdca a zvýšenou tepovou frekvenciou, ktorá značne presahuje 60- 70 úderov za minútu.
Vo všeobecnosti môžeme rozdeliť palpitácie na palpitácie kardiálneho a nekardiálneho charakteru.
Tachykardia
Tachykardia je ochorenie označujúce trvalé zrýchlenie srdcového rytmu, kedy je úder srdca v pokojovej polohe vyšší ako 90 krát za minútu. Toto zrýchlenie je trvalé. Pri psychickej či fyzickej záťaži sa počet úderov za minútu (pulzová frekvencia) priamoúmerne zvyšuje.
Príčina
Kauzálnosťou vzniku tachykargie je porušenie správnej funkčnosti elektrického systému srdca, ktorý priamo riadi srdcový rytmus (počet sťahov srdcových komôr).
Riešenie
V niektorých prípadoch je tachykardia príznakom iného ochorenia, napr. srdcovej arytmie, kedy sa liečba koncentruje na tento zdravotný problém. Ak je tachykardia jedinou zistenou komplikáciou, tak je naordinovaná nefarmakologická liečba vo forme pravidelného cvičenia.
Búšenie srdca v tehotenstve
Palpitácie v tehotenstve sa objavujú najmä počas prvého a druhého trimestra, kedy je spôsobené hormonálnymi zmenami štítnej žľazy. Celé telo sa prispôsobuje noseniu a suplementácií potomka. Zmeny v štítnej žľaze môžu priamo ovplyvňovať srdcový rytmus.
Príčina
Príčinou sú hormonálne zmeny, ktoré môžu mať výraznejší či menej výrazný fyziologický prejav u rôznych pacientiek.
Riešenie
Koncentrácia na výkon správneho plného dychu pomáha spomaliť búšenie srdca, rovnako ako pravidelný pohyb.
Syndróm zlomeného srdca: Kardiomyopatia
Kardiomyopatia je spôsobená psychickým stavom, kedy je pacient vystavený neúmernou dávkou stresu. Príznakmi je zrýchlené dýchanie a búšenie srdca, ktoré sa často prejavuje počas večera, príp. vnoci, kedy nie je psychika jedinca rozptyľovaná vonkajšími faktormi.
Príčina
Najčastejšie sa so vznikom kardiomyopatie stretávame pri strate blízkej osoby, rozchode, traume.
Riešenie
Riešením je precítenie pocitov, ktoré nám spôsobujú stres a racionálne vyrovnanie sa so skutočnosťami.
Neuróza
Neuróza je psychické ochorenie, ktoré je charakteristické poruchou prežívania pocitov. Táto psychická porucha môže vplývať na fyzické zdravie, a to napr. vo forme búšenia srdca.
Riešenie
Riešením je zväčša farmakologické potlačenie príznakov neurózy, ktoré problém s prežívaním však neriešia. Dôležité sú pravidelné konzultácie s psychoterapeutom.
Hlad a jedlo
Palpitácie z hladu sú normálnym stavom, počas ktorého sa vyplavuje adrenalín a kortizol (stresové hormóny). Stresové hormóny ďalej figurujú v procese premeny glukózy.
Príčina
Príčinou je fakt, že organizmus si myslí, že ‘’zomiera od hladu’’. Z tohto dôvodu vylučuje stresové hormóny, ktorých úlohou je premena bielkovín zo svalov na glukózu.
Riešenie
Riešením je zvýšenie kalorického príjmu a zaradenie vyššej dávky sacharidov do stravy.
Kedy vyhľadať lekársku pomoc?
Palpitácie, prekračujú 60 úderov za minútu
Pocit zvýšenej únavy či mdloby
Pichanie v oblasti srdca
Opuch a bolesť členkov
Brnenie v prstoch či končatinách
Sťažené dýchanie
Nepravidelné búšenie srdca
Palpitácie, sú príznakom, ktorý môže signalizovať prítomnosť závažného ochorenia. Odporúčame kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.