Ochorenia srdcových chlopní je jedným z častých kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sa prejavujú rôznymi príznakmi. Ak sa poruchy chlopní neliečia, môžu viesť až k zlyhaniu srdca. V tomto článku sa dozviete o tom, aké ochorenia chlopní poznáme, ako sa prejavujú a ako ich liečiť.
Čo sú to chlopňové chyby?
Chlopňové chyby nastávajú, keď je funkcia jednej zo štyroch chlopní srdca narušená. Najčastejšie je narušená štruktúra chlopne, čo následne ovplyvní aj jej funkciu. Chlopne sa nachádzajú medzi dutinami srdca a tiež medzi dutinami a cievami. Ich funkcia je zabezpečiť jednosmerný tok krvi. Srdce pumpuje krv do celého tela a táto funkcia má 2 fázy: systolu a diastolu. Systola je stav stiahnutia, teda kontrakcie svalu, kedy je krv vypudená z dutiny srdca. Vtedy sa chlopne uvoľnia a umožnia prietok krvi. Diastola je relaxačná fáza, počas ktorej sa krv plní do srdcových dutín. Chlopne sa pri diastole uzatvoria a bránia tak spätnému toku krvi. Pri narušení chlopne musí srdce tento stav kompenzovať intenzívnejšou prácou a nie je schopné pumpovať dostatok krvi do celého tela.
Symptómy chlopňových chýb
Symptómy do veľkej miery závisia od rozsahu poškodenia chlopní. Niektoré prípady sú bezpríznakové teda asymptomatické, hlavne na začiatku ochorenia. Neskôr sa môže narušená funkcia chlopní prejaviť dýchavičnosťou, únavou, závratmi a prípadne aj opuchmi nôh. Takisto bolesti hlavy a mdloby ako prejav nedostatočného prekrvenia mozgu. Prejavuje sa to prevažne pri zvýšenej fyzickej aktivite, kedy sa môže k symptómom pridružiť aj bolesť na hrudi a šelesty, ktoré však musí zhodnotiť lekár. Búšenie srdca, arytmia, mdloby až synkopa, teda krátkodobá strata vedomia. Srdce je schopné kompenzovať narušenú funkciu chlopní len krátkodobo. Väčšinou najskôr zlyháva pravá strana srdca, ktorá je slabšia.
Diagnostika chlopňových chýb
Pri podozrení na problém s chlopňou je potrebná dôkladná diagnostika. Začína návštevou kardiologickej ambulancie, kde kardiológ najskôr vyšetrí prítomnosť šelestu na srdci, teda zvuku, ktorý je symptómom chorobného stavu. Šelest vzniká prietokom krvi cez poškodenú chlopňu. Následne skontroluje aj pľúca, v ktorých sa môže hromadiť tekutina, ako následok poškodených chlopní. Následne lekár odporučí pacienta na ďalšie testy ako EKG (meria elektrickú aktivitu srdca a preukáže aj abnormalitu srdcových rytmov), ECHO (echokardiogram používa zvukové vlny a vytvára obraz srdcových chlopní a siení), katetrizáciu srdca, pri ktorej sa používa katéter, tenká cievka na zavedenie do tepny hornej či spodnej končatiny a pomocou RTG ju lekár dostane až do srdca. Následne sa katétrom vstrekuje kontrastná látka, ktorá umožní vidieť všetky štruktúry. Ďalej sa používa RTG hrudníka, magnetická rezonancia a záťažové testy, ktoré odhalia aj také odchýlky, ktoré sa v pokoji neprejavia.
Druhy chlopňových chýb
Chlopňové chyby sa rozdeľujú na dva základné typy.
Stenóza chlopne
Pri stenóze je chlopňa zúžená, neotvára sa dostatočne a prietok krvi je obmedzený. Cípy, teda okrajové časti chlopne, môžu zhrubnúť, stuhnúť alebo sa zlepiť. Otvor chlopne je tým pádom menší a prúdi cezeň menší prúd krvi. Keďže prácou srdca je zabezpečiť dostatok krvi pre celý organizmus, začne pumpovať intenzívnejšie a zvýši sa krvný tlak.
Nedomykavosť chlopne
Ide v podstate o opačný stav ako pri stenóze. Chlopne sa nezatvárajú úplne v dôsledku čoho sa časť vypudenej krvi vracia späť cez chlopňu, ktorá nie je uzatvorená úplne. Tento stav sa nazýva aj regurgitácia. Ďalej sa chlopňové poruchy delia na vrodené a získané.
Vrodené chlopňové chyby
Ako naznačuje názov, ide o chybu chlopne, s ktorou sa bábätko narodí. Príčinou je geneticky podmienené narušenie spojivového tkaniva. Tieto poruchy sa zväčša diagnostikujú zavčasu, v niektorých prípadoch ešte počas prenatálneho vývoja. Medzi najčastejšie typy vrodenej chyby chlopne patrí dvojcípa aortálna chlopňa. Nespôsobuje žiadne zdravotné ťažkosti, ale časom sa z nej môže rozvinúť stenóza chlopne. Ďalej pulmonálna stenóza, čo je zúženie chlopne pľúcnice. Môže sa objaviť samostatne alebo v spojitosti s inými závažnejšími poruchami srdca. Primárny prolaps mitrálnej chlopne alebo prepadávanie cípu do ľavej predsiene. Chlopňa sa nedostatočne uzatvára a dochádza k regurgitácii, teda návratu krvi. Vzniká dôsledkom vrodeného ochorenia spojivového tkaniva. Nemá príznaky a oveľa častejšie je táto chyba získaná.
Získané chlopňové chyby
Ide o chyby chlopní, ktoré sa rozvinú neskôr počas života, najčastejšie vplyvom veku a starnutia a teda degeneratívnymi zmenami, opotrebením a ischémiou. Rizikové faktory, ktoré môžu prispieť k rozvoju chlopňovej poruchy je aj infarkt myokardu, vysoký krvný tlak a ischemická choroba srdca. Najčastejšie získané poruchy chlopní sú (prevzaté z wikipedia.sk):
Aortálna stenóza
Stenóza alebo zúženie chlopne aorty, ktorá vypudzuje krv z ľavej komory do aorty. Ide o najčastejšiu chybu a príčinou je prevažne degeneratívny a kalcifikačný proces, ktorý postihuje cípy chlopne a tým zamedzuje ich pohyblivosti. Kalcifikácia, teda zhrubnutie môže postupovať ďalej do štruktúry.
Aortálna regurgitácia
Nedomykavosť aortálnej chlopne s regurgitáciou, teda spätným tokom krvi cez uzatvorenú chlopňu. Najčastejšie ju spôsobujú iné ochorenia srdca a zriedkavejšie je výsledkom úrazu.
Mitrálna stenóza
Ide o zúženie mitrálnej teda dvojcípej chlopne medzi ľavou predsieňou a ľavou komorou a znamená nedostatočné otvorenie listov chlopne počas plnenia ľavej komory krvou z ľavej predsiene.
Mitrálna regurgitácia
Je nedostatočné uzatváranie mitrálnej chlopne s únikom krvi z ľavej komory späť do ľavej predsiene a po aortálnej stenóze je druhou najčastejšou chlopňovou chybou.
Triskuspidálna stenóza
Ide o zúženie trikuspidálnej chlopne (trojcípej chlopne) medzi pravou predsieňou a pravou komorou je zriedkavé. Býva väčšinou združené s poškodením inej chlopne, ktorým sa riadi prípadná operácia.
Trikuspidálna regurgitácia
Spätný tok krvi cez trojcípu chlopňu je pomerne častá chyba. Môže vzniknúť pri reumatickej valvulitíde, infekčnej endokarditíde (pomerne často u narkomanov po nesterilnej vnútrožilovej aplikácii), ďalej pri karcinoide, reumatoidnej artritíde, prolapse trikuspidálnej chlopne (aj následkom úrazu), po užívaní anorektík atď. Často sprevádza zvýšenie tlaku v pľúcnych tepnách (pulmonálnu hypertenziu) pri pľúcnych chorobách.
Pulmonálna stenóza
Stenóza – zúženie pulmonálnej chlopne medzi pravou komorou a pľúcnou tepnou je väčšinou vrodená a lieči sa balónikovou valvuloplastikou.
Pulmonálna regurgitácia
Získaná pulmonálna regurgitácia býva najčastejšie u pacientov s pľúcnou hypertenziou, pri infekčnej endokarditíde, karcinoide atď. Nevýznamná pulmonálna regurgitácia sa dosť často vyskytuje aj u zdravých jedincov s normálnou chlopňou.
Kombinované chlopňové chyby
Často sú prítomné viaceré chlopňové chyby súčasne. Buď ide o kombinované postihnutie jednej chlopne (stenóza aj regurgitácia), alebo o postihnutie viacerých chlopní. Zhodnotenie a liečba pacienta s kombináciou významných chlopňových chýb je zložitá.
Liečba chlopňových chýb
Liečba poruchy chlopne závisí od stupňa postihnutia chlopne a od symptómov pacienta. Vo väčšine prípadov na začiatku stačí medikamentózna liečba na zmiernenie symptómov. Aktuálne neexistujú lieky, ktoré by poruchu chlopne vyliečili. V kombinácii so zmenou životného štýlu však dokážu skvalitniť život a zmierniť príznaky, dokonca oddialiť operáciu. Následne v pokročilých prípadoch je možný aj chirurgický alebo intervenčný zásah, pri ktorých sa urobí plastika chlopne, alebo sa chlopňa nahradí biologickou či mechanickou chlopňou.
Zmena životného štýlu
Zdravie srdca dokážeme ovplyvniť vhodnou stravou a fyzickou aktivitou. Pri poruchách srdcových chlopní sa odporúča:
Upraviť životosprávu - viac ovocia a zeleniny, mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku, ryby a celozrnné výrobky. Vyvarovať sa treba nasýteným tukom v stužených tukoch, margarínoch, sušených a mrazených polotovaroch a rýchlom občerstvení.
Regulácia telesnej hmotnosti a pravidelná fyzická aktivita
Regulácia stresu
Obmedzenie tabaku a alkoholu (červené víno v malom množstve srdcu prospieva, ale ak trpíte srdcovou poruchou, poraďte sa s lekárom)
Zvýšená ostražitosť počas letných mesiacov
Chlopňové chyby a tehotenstvo
Ak ste žena s poruchou chlopne, poraďte sa s lekárom o vhodnosti otehotnieť, ešte predtým, ako sa tak stane. Tehotenstvo je aj pre organizmus zdravej ženy záťažou, hlavne čo sa týka funkcie srdca, keďže musí pumpovať krv intenzívnejšie aj pre rozvíjajúci sa plod. Zároveň vám lekár môže odporučiť vhodné lieky a tiež častejšie kontroly. Existuje aj možnosť, že vám lekár tehotenstvo neodporučí.
Chlopňové chyby a športovanie
Je všeobecne známe, že fyzická aktivita srdce posilňuje a prospieva mu. Avšak pre ľudí so srdcovou poruchou je nutné vedieť rozsah poškodenia a vhodnosť fyzickej aktivity. V prípade ľahkého poškodenia, môže človek športovať bez obmedzení. Pacienti so stredným poškodením, by sa mali vyhnúť súťažným športom, ale bežnú fyzickú aktivitu môžu vykonávať bez obmedzení, no je vhodné vykonať záťažový test. Ľudia so závažnou poruchou by mali svoju aktivitu obmedziť na relatívne nízku úroveň.