V tomto článku vysvetľujeme, čo je flexibar a ako funguje. Dá sa opísať ako aerobiková tyč uvedená do kmitavého pohybu. Vibrovaním vyvoláva mimoriadnu hĺbkovú reakciu tela, reflektorické napätie trupu, ktoré vedome nie je možné dosiahnuť. Pri tréningu s týmto náradím pracujú hlboké chrbtové svaly (vzpriamovače), všetko brušné svalstvo ako aj panvové dno proti pôsobiacemu kmitaniu. Pasívne rozkmitaný FLEXI-BAR zároveň pasívne posilňuje vnútorné svalstvo, pričom celé telo reaguje na chvenie. Určitý počet chvení za minútu je nielen silný kondičný tréning, ale zlepšuje aj látkovú premenu v tele a srdcovú aktivitu. Flexibar váži 670-690 gramov. Jeho celková dĺžka je 161 centimetrov, z toho dĺžka rukoväte je 26 centimetrov.
Využitie flexibaru
Precvičovanie vnútorných svalov napomáha riešeniu mnohých problémov s chrbticou a ich odstráneniu. Už po krátkej dobe poskytuje pomoc v mnohých problémových sférach. Vďaka takémuto cvičeniu efektívne bojujeme proti bolestiam chrbta a zlepšíme si držania tela. Posilňuje driekové svaly, odbúrava tuky, spevňuje väzivo. Posilníme si svaly panvového dna, či dokážeme vyrovnať postupne svalové dysbalancie. Používanie flexibaru nám zvýši schopnosť koncentrácie zlepšovanie rovnováhy, koordinácie, koncentrácie a stability. Ide o efektný tréning chrbta aj po uplynutí tehotenstva.
Pre koho je flexibar určený
S flexibarom môžu cvičiť všetky vekové a výkonnostné kategórie. S takmer rovnakými cvikmi možno trénovať a zvyšovať silu, vytrvalosť, pohyblivosť a koordináciu všetkých osôb na rôznych tréningových úrovniach. Vibračná tyč FLEXI-BAR pomáha stabilizovať trup a predovšetkým chrbticu. Každý z nás si môže zvoliť také cviky, ktoré mu úplne vyhovujú - cviky v ľahu, v sede, v stoji, v pohybe alebo cviky na zlepšenie rovnováhy. Pri cvičení stačí udržať správny postoj a koncentráciu na správne rozkmitanie flexibaru. Je dôležité skĺbiť koordináciu tyče a paží.
Typy flexibarov
Flexibar delíme na štyri typy tyčí. Vizuálne sa odlišujú farebným prevedením. Štandardný červený je základný typ pre bežných ľudí a môžeme s ním cvičiť pokojne aj niekoľko rokov. Intenzívny modrý sa používa pri liečbe obezity. Potrebujeme väčšiu silu pri rozkmitaní. Cvičiť s ním môžeme aj v sede, čo je bezpečné pre zaťažené kĺby. Atletický čierny je určený pre naozaj silných ľudí a športovcov. Detský zelený používajú deti a rehabilitujúci pacienti. Sú to pacienti pripútaní na lôžko alebo po rôznych úrazoch, kedy nemajú silu rozkmitať štandardný typ. Časom môžu prejsť aj na štandardný alebo zostať pri detskom type.
Stručné video o tom ako flexibar funguje a ako ho používať
Ako cvičiť s flexibarom?
Najjednoduchšie sú tie pozície, pri ktorých ležíme, sedíme alebo stojíme. Náročnejšie sú cviky, kedy pridáme pohyb nôh a potom tiež balančné pozície. Budeme sa rýchlejšie zahrievať, vynaložíme viac energie na cvičenie. Zlepšíme si stabilitu, rovnováhu i koordináciu. Keď sme ešte flexibar nedržali, budeme si musieť zo začiatku zvyknúť na správnu techniku uchopenia. Tyč by sme mali držať v stredovej časti bez toho, aby sme cítili napätie v zápästiach alebo v predlaktí. Cvičenie začína pomalými pohybmi a postupným rozkmitaním. V priebehu tréningu je dôležité zachovať správny postoj tela. Ramená by sme mali mať dolu, chrbát ostáva narovnaný a zadok stiahnutý.
Konkrétne základné cviky s flexibarom