Kŕčové žily sú opuchnuté, zväčšené a pokrútené žily, viditeľné na povrchu kože. Akákoľvek žila môže byť kŕčová, najčastejšie však vznikajú na dolných končatinách. Kŕčové žily zo začiatku predstavujú iba kozmetický problém. Upozorňujú však na žilovú nedostatočnosť a časom môžu viesť k vážnym zdravotným problémom.
Čo spôsobuje kŕčové žily?
Kŕčové žily (varixy) sú spôsobené zvýšeným krvným tlakom v žilách, ktorý oslabuje ich steny. Varixy sa vyskytujú v žilách blízko povrchu kože, sú vystúpené a môžu mať červenú, fialovú až modrú farbu. Množstvo ľudí sa počas života stretne s ich miernejšou formou, ktorou sú rozšírené žilky (metličky) tesne pod povrchom kože. Varixy vznikajú najčastejšie na nohách. Spôsobuje to fakt, že pri stoji alebo chôdzi stúpa krvný tlak v dolných končatinách. Krv sa posúva smerom k srdcu jednosmernými chlopňami v žilách. Keď dôjde k oslabeniu alebo poškodeniu chlopní, môže sa v žilách hromadiť krv. To spôsobí zväčšenie žíl. Hromadenie krvi v žilách nôh môže spôsobiť aj dlhodobé sedenie alebo státie. Kŕčové žily môžu taktiež vzniknúť v dôsledku iného ochorenia žíl. Varixy sa nepovažujú za vážny zdravotný stav. Môžu však byť nepríjemné, spôsobovať bolesť a nepohodlie. Ku kŕčovým žilám sa často pridružuje opuch, tŕpnutie nôh, kŕče a ďalšie príznaky žilovej nedostatočnosti. V neskorších štádiách dochádza ku komplikáciám, ako je upchávanie ciev na nohách alebo zápal.
Komu hrozia kŕčové žily
Vznik kŕčových žíl hrozí najmä ľuďom, ktorí majú sedavé zamestnanie alebo naopak zamestnanie, pri ktorom stoja dlho na nohách. V takomto prípade by ste mali myslieť na pravidelnú prevenciu. Precvičenie nôh a pravidelný pohyb posilňuje cievny systém, čím pomáha predísť poškodeniu žíl. Kŕčové žily často prichádzajú s vekom, najmä kvôli zhoršeniu celkovej kondície žilového systému dolných končatín.
Predispozícia
Za rizikový faktor sa považuje aj dedičná predispozícia, životný štýl (najmä obezita a nedostatok pohybu), ale i prekonanie ochorenia žíl. Varixy najčastejšie vznikajú po prekonaní žilovej trombózy, teda chorobného vzniku krvných zrazenín v cievach. Ochorením taktiež trpí trikrát väčší počet žien než mužov.
Tehotenstvo
Kŕčové žily sú častým sprievodným javom v tehotenstve. V tomto období dochádza k zvýšenému tlaku v žilách a zadržiavaniu tekutín v dolných končatinách, ktoré sa často prejavia viditeľnými žilkami, opuchom a bolesťou. Ak je žena zdravá, varixy po pôrode často miznú. Ak sa tak nestane, je vhodné vyhľadať odborníka.
Šport a nadmerná záťaž
Šport je dôležitý v prevencii proti ochoreniam žilového systému, v niektorých prípadoch ale môže žily poškodiť. Nadmerná záťaž môže zhoršiť stav varixov, najmä u ľudí vo vyššom veku alebo u tých s genetickou predispozíciou. Pri závažných kŕčových žilách je vhodné ľahšie cvičenie, odporúča sa plávanie, chôdza a beh.
Prevencia a diagnostika
Základom prevencie pred kŕčovými žilami je správna životospráva, zdravá strava a dostatok pohybu. Pre zdravie ciev je potrebné prijímať všetky živiny a vitamíny. Dôležitá je tiež správna obuv, vyhnúť by ste sa mali topánkam na opätkoch aj úplne plochej obuvi. Pacienta s kŕčovými žilami by mal vyšetriť angiológ. Základom vyšetrenia je sledovanie viditeľných zmien a fyzikálne vyšetrenie pacienta, dostupné je tiež ultrazvukové vyšetrenie. Kŕčové žily nemusia byť vždy viditeľné ani sprevádzané pocitom ťažkých či opuchnutých nôh, pacienti s viacerými rizikovými faktormi by preto mali pravidelne absolvovať lekárske vyšetrenia.
Čo pomôže na kŕčové žily
Okrem správnej životosprávy a fyzikálnej liečby môže byť účinná kompresívna terapia, nakoľko tlak vonkajšej bandáže zlepšuje návrat žilovej krvi smerom k srdcu. Účinné sú kompresné podkolienky na kŕčové žily. Existuje tiež veľký počet domácich receptov, ktoré sľubujú úľavu od kŕčových žíl: cesnak, jablčný ocot, olivový olej či nechtík lekársky. Ich účinnosť ale nie je klinicky dokázaná a nikdy by nemali nahrádzať liečbu stanovenú lekárom.
Tabletky
Na trhu je dostupné množstvo voľnopredajných liekov, ktoré podporujú liečenie chorôb žíl dolných končatín u pacientov s obehovou nedostatočnosťou. Lekári pacientom odporúčajú protizápalové lieky na kŕčové žily a venofarmaká, liečivá ktoré priaznivo ovplyvňujú cirkuláciu krvi. Na liečbu žilových ochorení sú často používané flavonoidy vo forme rastlinných extraktov.
Masti a krémy
Masti a krémy na kŕčové žily napomáhajú rýchlejšiemu vstrebávaniu opuchov, poskytujú pocit úľavy od unavených a ťažkých nôh. Častou prírodnou zložkou je pagaštan konský, zvyčajne v kombinácií s inými bylinnými výťažkami. Účinnou látkou je tiež antikoagulačné liečivo heparín. Mnoho pacientov preferuje masti s chladivým účinkom.
Operácia kŕčových žíl
Varixy je možné odstrániť chirurgicky, buď pomocou miniinvazívneho zákroku alebo metódou klasickej chirurgie. Pred každou operáciou je potrebné ultrazvukové vyšetrenie, ktoré potvrdí priechodnosť ciev. V prípade komplikácií, napríklad zápalu, je pred operáciou potrebné preliečenie. O optimálnom postupe liečby rozhodne váš lekár.