Či ste mladí alebo starí, športovci alebo nešportovci, či máte sedavé zamestnanie alebo nie. Bolesť chrbtice dokáže zasiahnuť a potrápiť každého z vás. Bolesti chrbta trápia veľké množstvo ľudí a sú dokonca dôvodom vypísania až 40 % péeniek z ich celkového množstva. Je to vysoké percento iba potvrdzujúce rozšírenosť týchto problémov. Dôvodov vzniku bolesti je viacero. Určite na nich, okrem iných faktorov, vplývajú aj kategórie spomínané na začiatku. Bolesť sa zvykne ozývať s pokročilým vekom, najčastejšie zasahuje ľudí v strednom a vyššom veku. Vtedy sa totiž začínajú prejavovať ochorenia platničiek, reumatické ochorenia, či degeneratívne zmeny.
Čo zapríčiňuje bolesť chrbta?
Najčastejšie sa pod bolesť chrbta podpisuje nedostatok pohybu alebo nadmerná záťaž, dlhodobé sedenie za počítačom, stres, rôzne následky úrazov a ochorení. Dôvodom môžu byť tiež nesprávne pracujúce svaly tela, ktoré nedržia kostru v prirodzene vystretej polohe. Dochádza tak k vytváraniu tlaku a dráždeniu nervov, ktoré následne vyvolávajú bolesť. Bolesť chrbta môže signalizovať aj iné ochorenia. Tie sa týkajú predovšetkým srdca, obličiek, alebo dýchacieho a tráviaceho ústrojenstva.
Bolesťou súčasných dní je určite bolesť krčnej chrbtice. Tá postihuje predovšetkým ľudí, ktorí sú nútení dennodenne sedieť pri počítači. Problém predstavuje častokrát nesprávne nastavený a umiestnený monitor. Odporúča sa preto situovať ho do výšky očí. Inak hrozí, že budeme celý deň zaťažovať krčnú chrbticu vytočenou hlavou. Myslite na to, že je lepšia prevencia ako podstupovať kvôli bolesti krčnej chrbtice liečbu.
Liečba bolesti chrbtice
Mnohokrát sa bolesť chrbtice lieči tabletkami, ktoré majú v danú chvíľu bolesť utíšiť. To sa im možno v potrebnom momente podarí, dôvod bolesti však neodstránia. Môžeme teda očakávať jej, či už rýchlejší alebo pomalší, návrat. Fyzioterapia sa na bolesť chrbta díva ako na výsledok dlhodobého nesprávneho držania tela, nadmernej záťaže, nedostatku pohybovej aktivity alebo ako výsledok úrazu, či choroby. Ako sme spomínali, v súčasnosti dochádza k rastu počtu ľudí, ktorých tieto bolesti trápia. Zvyšuje sa zároveň význam fyzioterapie, ktorá slúži nielen ako liečba ale predovšetkým ako preventívny prvok.
Cestu, ako sa bolesti účinne zbaviť, predstavuje vhodne zvolená individuálne zostavená pohybová aktivita. Dĺžka trvania liečby u fyzioterapeuta predstavuje 2-4 týždne pri aktívnej spolupráci terapeuta a pacienta. Aj po absolvovaní tejto aktívnej liečby je potrebné dodržiavať určité pravidlá. Jedným z nich je aj vyhýbanie sa nevhodným pohybovým stereotypom a zlých statických polôh pri práci, či počas odpočinku. Fyzioterapeut vás naučí, ako správne držať telo pri každodenných činnostiach. Precvičovaním vhodných cvičení si pacient zabezpečuje zvýšenú hybnosť a zlepšuje funkcie chrbtice.