🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Myopatia a dôležitosť cvičenia pri tejto diagnóze

Myopatia sa zaraďuje medzi ochorenia postihujúce kostrové svalstvo, ktoré zabezpečuje manipulačné pohyby. Zasahuje nervovo-svalovú oblasť priečne pruhovaných svalov, pričom ju zaraďujeme do neuromuskulárnych ochorení. Myopatia pokrýva niekoľko druhov ochorení, ktoré sa primárne líšia vývojom ochorenia, či prejavom. Vzniku tohto ochorenia môže predchádzať svalová bolesť, svalové kŕče, kontrafraktúry (svalové kŕče).

Čo je to myopatia?

Ako sme vyššie v člnku naznačili, myopatia pokrýva niekoľko ochorení, ktoré sa od seba líšia. V každom prípade sa však jedná o ochorenie postihujúce nervy svalov - svalov pletenca, ale aj nervovo-svalové spojenia a funkcie svalov samotné. Počas jednotlivých štádií vývinu ochorenia dochádza nie len k porušeniu citlivosti týchto svalov ako pri neuropatií, ale aj k narušeniu ich primárnych funkcií a ich oslabeniu.

Diagnóza myopatie

Ich diagnóza je vzhľadom na veľký rozsah všeobecných symptómov občas zložitým procesom, najmä ak sa jedná o myopatie, ktoré sú získané počas života. Pri vrodených myopatiách sa tento problém prejavuje už prakticky od narodenia, pričom tieto svaly ochabujú enormne rýchlo.

Aké druhy myopatií poznáme?

Pod pojmom myopatia môžeme nájsť ochorenia, ktorých svalové tkanivo sa nahrádza nedostačujúcim spojivovým tkanivom a príčinou ich vzniku môže byť vrodená genetická porucha, alebo získaný stav vplyvom fyziologických porušení.

Vrodená myopatia

Najznámejšou vrodenou myopatiou je svalová dystrofia. Ďalej sem patria metabolické myopatie, kongenitálne myopatie, mitochondriálne myopatie, či myopatie a kanalopatie.

  • Svalová dystrofia:  Rovnako ako pri ostatných vrodených myopatiách, aj pri svalovej dystrofii je toto ochorenie nadobudnuté genetickou poruchou. Dôležitým faktom pri svalovej dystrofii je to, že toto ochorenie je chronické a v závislosti od rôznych pacientov môže mať aj rôzny priebeh. Diagnóza sa potvrdzuje pozitívnou hladinou kreatinfosfokinázy, kedy sa využíva laboratórna diagnostická metóda. Liečba svalovej dystrofie spočíva v zmiernení príznakov, pričom častým príznakom svalovej dystrofie je zhoršená funkcia dýchania a pohybu. Pľúcna ventilácia a rehabilitácia pohybového aparátu na fyzioterapeutickej klinike, sú základnými zložkami zmiernenia príznakov tohto nevyliečiteľného ochorenia.

  • Metabolická myopatia: Príkladom metabolickej myopatie je Pompeho choroba, ktorá je dedičná. Poruchy svalstva postupom času gradujú. Niektorí pacienti sú len prenášači, iní chorobou trpia už od narodenia, prípadne sa objaví v neskoršom veku. Svalová slabosť sa prejavuje nie len pri aktívnom používaní svalov, ale aj napríklad pri ležaní, kedy mnoho pacientov pociťuje zhoršenú možnosť dýchať. Diagnostika Pompeho choroby je vykonávaná na základe enzymologického vyšetrenia.

  • Mitochondriálna myopatia: Zaraďuje sa medzi metabolické myopatie. Tento špecifický druh myopatie je spôsobený mutáciou v génoch mitochondriálnych enzýmov.

Získané myopatie

Medzi získané myopatie zaraďujeme zápalové myopatie, endokrinné, liekové, či toxické myopatie. Príkladom liekovej myopatie môže byť Statínová myopatia, ktorej vznik je podmienený vysokým príjmom statínu, ktorý je obsiahnutý v liekoch na vysoký cholesterol.

  • Zápalová myopatia: Zápalová myopatia je získaný stav, ktorý znemožňuje primárnu funkciu svalov a akýkoľvek pohyb je pre pacienta bolestivý. Pri začiatočných štádiách sa prejavuje miernou bolesťou, slabosťou, ktorá postupne narastá. Okrem myalgie (bolesti svalov) majú niektorí pacienti aj kožné prejavy, ktoré sú charakteristické zdurením a začervenaním kože. Kožné prejavy sa môžu zameniť s dermatomyozídou, kedy je rozdiel zistený za pomoci krvných testov.

  • Endokrinná myopatia: Jej výskyt je podmienený endokrinným ochorením, či vplyvom nesprávnej funkcie štítnej žľazy. Endokrinná myopatia môže taktiež reagovať na chemické prvky liečby.

Myopatia a jej príznaky

Myopatia a jej príznaky sú často všeobecné a presná diagnóza je stanovená len na základe endokrinných a krvných vyšetrení. Medzi všeobecné príznaky zaraďujeme svalovú slabosť, ktorá sa môže prejaviť nielen počas kľudovej polohy, ale aj počas svalovej činnosti. Podľa štádia ochorenia sa môže pridružiť aj bolesť svalov a závraty.

Medzi najčastejšie príznaky patrí:

  • svalová slabosť

  • svalové kŕče

  • stuhnutosť svalov

  • problémy s chôdzou

  • problémy s vykonávaním základných činností

  • problém koordinácie pohybov

  • poruchy hybnosti kĺbov

V pokročilejších štádiách daných myopatií majú pacienti problém s vykonávaním elementárnych pohybových činností, ako napríklad chodenie po schodoch, nastupovanie do auta, umývanie si zubov a podobne.

Pacienti trpiaci svalovou slabosťou by mali neodkladne navštíviť ošetrujúceho lekára.

Liečba myopatie

Liečba myopatie závisí od druhu, ktorým pacient trpí. Dôležitou zložkou liečby je správna diagnostika, ktorá sa zakladá na anamnéze a klinickom obraze. Klinický obraz je dôležitý z pohľadu vylúčenia iných ochorení, ktorých symptómy môžu byť totožné so symptómami myopatie. Medzi diagnostické testy zaraďujeme elektromyograf EMG a odber krvi, pri ktorom sa sledujú svalové enzýmy (AST, ALT, hemoglobýn, CK, LD).

Myopatiu je možné vyliečiť len v ojedinelých prípadoch, kedy je súčasťou konzervatívnej liečby podávanie imunosupresív a kortikosteroidov. V prípade toxických a liekových myopatií, ako je napríklad Statínová myopatia, sa zistí zdroj poruchy ochabovania svalstva a následne sa látka spôsobujúca tento stav postupne vylúči.

Priebeh myopatie je zložitý proces, ktorý je podmienený druhom myopatie, fyziologickými predpokladmi pacienta, ako aj možnosťou liečby, či včasným podchytením daných symptómov. Pacienti by nemali podceniť svalovú slabosť, či kŕče, ktoré môžu byť prejavom vážnejších ochorení s celoživotnými následkami.

Myopatia a fyzioterapia

Myopatia sa viaže na svalový systém, ktorého pravidelné precvičovanie je dôležité aj počas rôznych štádií. Ak sa jedná o rehabilitácie následkov myopatií, ktoré majú získaný charakter a pracuje sa na ich postupnom odstránení, špecializujeme sa na opätovné obnovenie funkčnosti svalových partií.

Pri vrodených myopatiách sa v Profy sústreďujeme na správne precvičovanie, ktoré kolaboruje s fyziologickým stavom pacienta, ako aj s jeho vnemovými zmyslami (bolesťou).

 

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi