Pociťujete nepríjemné búšenie srdca? Cítite sa unavený a máte problém s dýchaním? Vaše príznaky môžu by spôsobené príliš pomalou alebo nadmerne rýchlou činnosťou srdca. Porucha srdcového rytmu alebo odborne zvaná aj arytmia, patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia srdca a my si v tomto článku o ňom povieme podrobnejšie. Čo je to arytmia srdca? Srdce funguje ako pumpa pre krvný obeh, a tomu je aj prispôsobená jeho frekvencia a postupnosť aktivácie jednotlivých častí srdca, čo umožňuje naplnenie srdcových komôr krvou zo žíl, okysličenie a následne vypudenie krvi zo srdca do tepien. Slovo arytmia označuje stav, kedy je rytmus srdca narušený, či už spomalený, zrýchlený, alebo nepravidelný. Ďalej sa za arytmiu považuje stav, kedy je udávač srdcového rytmu na nesprávnom mieste alebo dochádza k časovaniu aktivácie jednotlivých oddielov srdca v nesprávnom poradí. Vo všetkých prípadoch ide o nepríjemný stav, ktorý môže viesť alebo naznačovať závažnejšie ochorenia srdca.
Rozdelenie arytmie
Arytmia sa klasifikuje podľa niekoľkých parametrov. Podľa miesta v srdci, kde vzniká – komora (ventriculum) alebo predsieň (atrium), a tiež podľa rýchlosti frekvencie srdca.
Typy arytmie podľa miesta vzniku
Srdce cicavcov, a teda aj ľudí, pozostáva z 2 predsiení a 2 komôr.
pravá predsieň (lat. atrium dextrum)
pravá komora (lat. ventriculus dexter)
ľavá predsieň (lat. atrium sinistrum)
ľavá komora (lat. ventriculus sinister)
V každej časti srdca môže vzniknúť arytmia srdcovej frekvencie a podľa toho sa pristupuje aj k liečbe. Je dôležité, aby ste s návštevou lekára neotáľali, ak máte u seba podozrenie na arytmiu srdca.
Typy arytmie podľa rýchlosti frekvencie srdca
Tachykardia označuje zrýchlený rytmus srdca, čiže ak je frekvencia srdca v pokoji vyššia ako 100 úderov za minútu. Bradykardia naopak označuje spomalený rytmus srdca, to znamená, že frekvencia srdca v pokoji je menej ako 60 úderov za minútu. Samozrejme, nie každá tachykardia či bradykardia automaticky znamená chorobu srdca. Pri zvýšenej fyzickej aktivite je prirodzené, že sa tlkot srdca zrýchli, aby srdce stíhalo zásobovať organizmus krvou a kyslíkom. Dokonca existuje typ cvičenia, tzv. kardio cvičenie, ktorého cieľom je zrýchliť tlkot srdca za účelom jeho posilnenia. Naopak počas spánku, alebo počas vedomej relaxácie či meditácie, je prirodzené, že sa frekvencia srdca spomalí. Zároveň, u dobre trénovaného človeka sa nemusí frekvencia srdca príliš zrýchliť ani pri vyššej fyzickej záťaži. Aké sú príčiny vzniku arytmií a jej hlavné prejavy Nezávažné typy arytmie sa bežne vyskytujú aj u zdravých ľudí, dokonca aj malých detí. Napr. keď bábätko rýchlo vyrastie, môže sa u neho objaviť arytmia, ktorá sa však časom sama upraví. Niektoré typy arytmie sú dôsledkom vrodenej chyby prevodového systému srdca, väčšina je dôsledkom získaného ochorenia srdca - zápalu, kardiomyopatie, degeneratívnych zmien alebo nedokrvenia (ischémie). O ischemickej chorobe srdca máme aj samostatný článok. Arytmie môžu byť tiež následkom zmien vnútorného prostredia organizmu, najmä zníženia alebo zvýšenia koncentrácie draslíka, prípadne horčíka alebo vápnika alebo ochorení iných orgánov, napr. štítnej žľazy (hyperthyreóza). Bývajú príčinou smrti pri závažnom podchladení. Je tiež mnoho liekov, ktorých vedľajším účinkom je vyvolanie arytmie (sú arytmogénne), napríklad niektoré antidepresíva. Závažné prejavy arytmie zahŕňajú:
Chvenie v hrudníku
Rýchly tlkot
Pomalý tlkot
Bolesť na hrudi
Dýchavičnosť
Medzi ďalšie príznaky tiež patrí:
Úzkosť
Únava
Malátnosť a závraty
Potenie
Mdloby až úplné omdlenie
Riziko arytmie srdca spočíva v tom, že nepravidelný pohyb srdcového svalu vedie k vzniku krvných zrazenín, trombov, ktoré môžu spôsobiť aj mozgovú príhodu. Symptómy mozgovej príhody sú: ovisnutý kútik úst, tŕpnutie ruky a zhoršená reč. Ľudia s arytmiou srdca majú až 5-krát vyššie riziko mozgovej príhody, ako ľudia so zdravím srdcom, preto ak zažívate tieto symptómy pravidelne, alebo hoc aj výnimočne, určite navštívte lekára.
Liečba arytmie srdca
Predtým, ako si povieme o liečbe, spomenieme prevenciu, ktorá je najefektívnejšou metódou, ako sa vyhnúť zdravotným problémom. Srdcu prospieva: Pravidelná a primeraná fyzická záťaž, čerstvý vzduch, vyvážená životospráva (napr. stredomorského charakteru) a udržanie primeranej hmotnosti, červené víno (max. pohárik denne), potraviny a nápoje bohaté na triesloviny a antioxidanty, regulácia stresu a emócií ako napr. hnev, strach a smútok, pravidelný oddych a čas pre seba, aktivity, ktoré prinášajú radosť a smiech. Ak už pacient trpí fibriláciou v srdcovej predsieni, môže mu lekár predpísať lieky proti vytváraniu krvných zrazením (trombov), tzv. antikoagulačná liečba, napr. warfarín. Ďalej je možné predpísať lieky na podporu normálneho srdcového rytmu (tzv. antiarytmiká) alebo môže pacientovi odporučiť aj operáciu srdca. Rozhodnutie závisí od mnohých faktorov, cez príčiny, príznaky až po stupeň postihnutia. Nech už lekár zvolí akékoľvek riešenie, všetky liečebné plány smerujú k 3 základnym cieľom:
predchádzať vytváraniu krvných zrazenín,
udržiavať rytmus srdca v primeraných hodnotách,
ak je to možné dosiahnuť normálny srdcový rytmus.
Ak si na cvičenie netrúfate sami, prípadne máte problémy s pohybovým aparátom, určite sa obráťte na odborníkov, našich fyzioterapeutov, ktorí vás naučia cvičiť podľa vašich možností a schopností tak, aby ste si udržali dobrú kondíciu a pohyblivosť aj do vysokého veku.