🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Strečingové cviky, vďaka ktorým sa vyhnete zraneniu

Strečing a strečingové cviky predstavujú takú formu fyzickej aktivity, ktorou zámerne na maximum naťahujeme svoje svalstvo. Tým zlepšujeme jeho elasticitu a zvyšujeme hranicu, v ktorej nás svaly nebolia a cítia sa pohodne. Tak svojmu telu zabezpečíme väčšiu flexibilitu a pocit lepšej kontroly svalstva.

Kedy vykonávať strečing

Strečing by sa mal vykonávať nie len pred tréningom, ale aj na jeho konci. Robiť ho treba pravidelne a nenásilne, aby sme predišli zraneniam. Dôležité je nezabúdať správne dýchať. Potrebné je si pamätať, že s výdychom sa prehlbuje natiahnutie. Začína sa vždy od jednoduchých polôh a v každej pozícii treba vydržať aspoň 30 sekúnd. Ponaťahovať svaly si môžete aj kedykoľvek počas dňa, napríklad v práci alebo pohodlne doma. Pocítite tak okamžitú úľavu od stuhnutých svalov.

Pokiaľ strečing vykonávate po tréningu a záťaži, vysokou mierou znížite šancu na poškodenie svalov. Pomocou neho si zaistíte lepšie prekrvenie svalov a ich rýchlejšiu regeneráciu. Ak si svaly budete takouto formou pravidelne naťahovať, spozorovať môžete vymiznutie problémov, ako napríklad migrény, bolesti krku, kĺbov a chrbtice.

Ak strečing zanedbáte a budete ho vynechávať pred tréningom, svaly sa vám budú skracovať a vy si tak zvyšujete riziko zranenia.

Základné strečingové cviky na krčnú chrbticu

Chyťte sa ľavou rukou nad pravým uchom a pomaly si pritiahnite hlavu až k ľavému ramenu. Zotrvajte tak niekoľko sekúnd. Vymeňte ruku a opakujte cvik na druhú stranu.

Spojte ruky za hlavou v oblasti temena a pritiahnite si hlavu čo najbližšie k hrudníku. Ramená celú dobu tlačte dolu. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte niekoľkokrát.

Oba cviky môžete vykonávať v sede alebo v stoji.

Strečingové cviky na chrbát

Postavte sa a mierne rozkročte nohy. Rukami si chyťte vnútornú stranu stehien a v takomto jemnom predklone vtiahnite brušné svaly. Vyhrbte chrbát a zhlboka dýchajte.

Rukami sa oprite o stenu približne na šírku ramien. Trupom sa postupne posúvajte do predklonu a snažte sa prsia tlačiť čo najviac k zemi. Pocítite mierne prehnutie v strednej časti chrbta.

Ďalší jednoduchý cvik sa vykonáva opäť v stoji. Ruky zodvihnite nad hlavu. Pravou rukou sa chyťte zápästia a spravte jemný úklon smerom doľava. Vydržte niekoľko sekúnd a opakujte cvik na druhú stranu.

Strečing svalov dolných končatín

Postavte sa na pravú nohu a ľavú pokrčte smerom k sedaciemu svalu, teda dozadu. Aby ste zvýšili stabilitu tela, pokojne sa oprite pravou rukou o stenu. Ľavou rukou uchopte pokrčenú nohu a čo najviac sa ju snažte pritiahnuť k sedaciemu svalu. Týmto cvikom si ponaťahujete predné strany stehien.

Zadnú stranu dolných končatín si precvičíte nasledovným cvikom. Postavte sa a vykročte pravou nohou vpred. Ľavá noha ostáva vystretá a chodidlá máme vo vodorovnej polohe. Rukami sa oprieme o pravé pokrčené koleno. Zadná noha ostáva vystretá a pätu tlačíme k zemi.

Nesprávne cvičenie strečingu

Aj počas strečingu sa môžete zraniť. Preto si dávajte záležať na tom, aby ste ho vykonávali správne. K najčastejším chybám patrí nevhodné zahriatie, nedostatočný oddych medzi cvičeniami, neúmerné presilenie sa. Taktiež sa môže stať, že niektoré strečingové cviky prevádzate nesprávne, preto si dajte poradiť trénerom. Nezabudnite ani na vykonávanie cvikov v správnom poradí, aby mal pre vás čo najväčší úžitok.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>