🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Tabletky na bolesť hlavy nie sú vždy nutné

Bolesť hlavy nie je ničím príjemným. Obzvlášť, keď sa dostaví v tú najnevhodnejšiu chvíľu alebo ak trvá príliš dlho. Každý človek má svoje vlastné skúsenosti s bolesťou hlavy a vie, čo na ňu pomáha. Niekedy stačí, ak si dožičíte chvíľku oddychu, spánku alebo masáž hlavy. Sú však okamihy, kedy je bolesť silnejšia a my siahneme po nejakej tabletke na bolesť hlavy. Je však nutné dostávať do svojho tela zbytočnú chémiu? Navyše, keď tabletky iba otupia príznaky bolesti, ale hlavnú podstatu problému nevyriešia.

Akú bolesť hlavy poznáme?

Bolesť hlavy sa delí na primárnu a sekundárnu. Primárny typ bolesti má záchvatový charakter. K tomuto typu bolesti patrí napríklad migréna. Druhým typom je sekundárny typ, ktorý môže symbolizovať nejaké vážnejšie ochorenia. Bolesť hlavy je v tomto prípade iba sprievodným javom. Môže ísť napríklad o bolesť hlavy spojenú s problémami krčnej chrbtice, ktorá je jednou z najviac namáhaných častí nášho tela.

Bolesť hlavy vychádzajúca z krčnej chrbtice

Ak trpíte bolesťou hlavy, krčná chrbtica môže predstavovať práve jednu z príčin. Táto bolesť je prejavom cervikokraniálneho syndrómu. Bolesť zasahuje zadnú časť hlavy, spánky, ale i vrchnú časť temena a čela. Syndróm je vyvolávaný preťažením, nesprávnymi prudkými pohybmi hlavy alebo zlou polohou pri ležaní a spánku. Celkovo sa týka chronického nefyziologického zaťaženia krčnej chrbtice. Zároveň na vznik vplýva aj kancelárska práca a niekoľkohodinové trávenie času za počítačom, častokrát sprevádzané nesprávnou polohou pri sedení.

Bolesť, ktorá vychádza z krčnej chrbtice dokáže vzniknúť veľmi ľahko. Hlavne pri dlhom sedení za počítačom, jednostrannej záťaži spôsobenej napríklad klikaním myšou, či strese, kedy nevedome meníme prirodzené postavenie tela. Hlavu predsúvame dopredu a ramená dvíhame hore. Táto neprirodzená poloha nás ľahko dovedie k bolesti. Ak pociťujete podobné symptómy, je dôležité vyhľadať lekára, ktorý vás odborne vyšetrí. Následne vám môže odporučiť fyzioterapiu, ktorá spočíva v úprave zmien v oblasti krčnej chrbtice. Fyzioterapeut dokáže ľahko zhodnotiť, či držíte hlavu v prirodzenej polohe. Tiež sleduje celkovú svalovú rovnováhu a polohu ťažiska. Pomôže vám naspäť ponaťahovať skrátené svaly a posilňovať oslabené svalové skupiny.

Najdôležitejšia je prevencia

Najlepšou možnosťou ako sa vyvarovať bolesti hlavy, či už tej vychádzajúcej z krčnej chrbtice alebo aj iných druhov, je prevencia. Jednou z možností je, že si môžete napríklad v priebehu pracovnej doby urobiť z času na čas prestávku a ponaťahovať sa. Existuje množstvo naťahovacích a uvoľňovacích cvikov, ktoré pomáhajú uvoľniť preťažené časti.

Cviky na bolesť hlavy

Najjednoduchší cvik, ktorý pomáha pri bolesti hlavy aj pri prevencii, môžete vykonávať kdekoľvek. Usaďte sa, hlavu si nakloňte k pravému ramenu a pravú ruku si položte na ľavé ucho. Následne za ňu jemne potiahnite. Druhú ruku držte pri tele a snažte sa ju ťahať čo najviac k zemi. Vydržte chvíľu a potom strany vymeňte. Tým si účinne ponaťahujete skrátené svaly v okolí krčnej chrbtice.

Druhý cvik sa praktizuje v pozícií strechy. Chodidlá a dlane zaprite pevne do podložky. Kostrč sa snažte natiahnuť čo najviac k stropu, ramena sťahujte ďaleko od uší. Hlavu nechajte voľne visieť medzi rukami. Tým doprajete svalom požadované uvoľnenie. V tejto pozícií vydržte  20 – 30 sekúnd. Veľmi dobrým spôsobom ako sa zbaviť bolesti hlavy je meditácia. Sadnite si, zavrite oči a snažte sa vnímať svoj dych.  Dýchajte nosom a počúvajte zvuk, ktorý pri tom vydávate. Práve takýmto sústredením sa na dych si prekrvíte hlavu a bolesť ustúpi.

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi