Wolf-Parkinson-White syndróm (WPW) je vrodené srdcové ochorenie, ktoré je charakterizované prítomnosťou anomálnej elektrickej dráhy v srdci. Tento syndróm môže spôsobiť poruchy rytmu srdca, ktoré sa prejavujú príznakmi ako palpitácie, závraty, dyspnoe alebo angína pectoris. V tomto článku sa podrobne zaoberáme mechanizmom vzniku WPW, jeho symptómami, diagnostikou, liečbou a možnými komplikáciami, ktoré súvisia s týmto ochorením. Cieľom je poskytnúť komplexný prehľad o tomto syndróme, jeho rôznych formách a možnostiach liečby.

Wolf-Parkinson-White syndróm (WPW) je jedným z najznámejších a najzaujímavejších typov vrodených arytmií. Tento syndróm je charakterizovaný prítomnosťou anomálnej elektrickej dráhy v srdci, ktorá umožňuje abnormálny obeh elektrických impulzov a vedie k arytmii. WPW syndróm je najčastejšie diagnostikovaný u mladých ľudí a môže byť asymptomatický, alebo môže spôsobovať závažné komplikácie, ako je napríklad fibrilácia predsiení alebo náhla srdcová smrť. V tomto článku sa podrobne pozrieme na jeho vznik, klinické príznaky, diagnostiku, možnosti liečby a rôzne typy tohto ochorenia.
Mechanizmus vzniku
Wolf-Parkinson-White syndróm vzniká v dôsledku prítomnosti ďalšej elektrickej dráhy v srdci, známej ako accessory pathway alebo Kent bundle. Normálne elektrické impulzy prechádzajú cez AV uzol (atrioventrikulárny uzol), čo zabezpečuje koordinovanú kontrakciu predsiení a komôr. V prípade WPW syndrómu však existuje neabnormálna dráha, ktorá umožňuje impulzom prechádzať priamo z predsiení do komôr, obchádzajúc AV uzol. Táto nadbytočná dráha môže spôsobiť predčasnú aktiváciu komôr, čo vedie k poruche rytmu srdca, teda arytmii.
Etiológia WPW syndrómu
Wolf-Parkinson-White syndróm je vrodený, čo znamená, že sa vyskytuje už pri narodení, aj keď sa jeho príznaky nemusia objaviť okamžite. Výskyt tejto anomálie môže byť sporadický, alebo môže byť dedičný, s rôznymi génovými mutáciami, ktoré predisponujú jednotlivcov k rozvoju tohto ochorenia. Genetické faktory, ktoré ovplyvňujú vznik WPW syndrómu, ešte nie sú úplne objasnené, ale je známe, že je spojený s niektorými syndrómami ako Fleischer syndrome.
Klinické príznaky
Príznaky WPW syndrómu sa môžu líšiť v závislosti od individuálneho priebehu ochorenia. Zatiaľ čo niektorí pacienti môžu byť asymptomatickí, u iných sa prejavujú vážnejšie symptómy spojené s arytmiou. Bežné príznaky zahŕňajú:
Palpitácie – Pocit rýchleho alebo nepravidelného tepu srdca je najčastejším príznakom WPW syndrómu.
Synkopy (závraty alebo mdloby) – V dôsledku abnormálneho rytmu srdca môže dôjsť k zníženiu prietoku krvi do mozgu, čo vedie k závratom alebo mdlobám.
Dyspnoe (dýchavičnosť) – Zhoršený výkon srdca môže viesť k ťažkostiam pri dýchaní.
Angína pectoris (bolesť na hrudníku) – V niektorých prípadoch môže dôjsť k bolesti na hrudníku v dôsledku zhoršeného zásobovania srdca kyslíkom.
Rýchly alebo nepravidelný tep srdca – Charakteristickým znakom WPW je záchvatová tachykardia, pri ktorej srdce bije abnormálne rýchlo.
Tieto symptómy môžu byť vyvolané rôznymi faktormi, ako je stres, fyzická námaha alebo stimulanty, napríklad kofeín.
Diagnostika WPW Syndrómu
Diagnóza WPW syndrómu sa zvyčajne stanovuje na základe elektrokardiogramu (EKG), ktorý je schopný zachytiť prítomnosť abnormálnej elektrickej dráhy. Typické EKG nálezy zahŕňajú:
Delta vlnu – Táto vlnka je špecifická pre WPW syndróm a vzniká v dôsledku predčasného aktivovania komôr cez accessory pathway.
Krátky PR interval – Kratší PR interval je ďalším indikátorom, že signál neprechádza cez AV uzol, ale cez vedľajšiu dráhu.
QRS komplex – QRS komplex môže byť rozšírený v dôsledku zmeneného vedenia elektrických impulzov.
V prípade diagnostiky je dôležité vykonať aj ďalšie vyšetrenia, ako je echokardiografia, aby sa vylúčili iné srdečné ochorenia a potvrdila štrukturálna integrita srdca.
Rozdelenie WPW Syndrómu
WPW syndróm sa dá rozdeliť podľa typu accessory pathway na:
Typ A – Tento typ je charakterizovaný prítomnosťou dráhy, ktorá vedie impulzy z predsiení do komôr. Tento typ môže spôsobovať symptómy ako palpitácie, ale môže byť asymptomatický.
Typ B – Tento typ je menej častý a zvyčajne sa vyskytuje u pacientov s vážnejšími symptómami a väčším rizikom pre rozvoj komplikácií, ako je fibrilácia predsiení.
Typ C – Tento typ je najzriedkavejší a zvyčajne vedie k výraznejším a nebezpečnejším symptómom.
Možnosti liečby WPW Syndrómu
Existuje niekoľko možností liečby WPW syndrómu, ktoré závisia od závažnosti symptómov a celkového zdravotného stavu pacienta.
Farmakologická liečba
Pri liečbe WPW syndrómu sa bežne používajú lieky na kontrolu arytmie a na zmiernenie symptómov. Medzi najčastejšie používané lieky patria:
Antiarytmiká – Lieky ako procainamide alebo amiodarone môžu pomôcť pri kontrole elektrickej aktivity srdca a zmierniť príznaky arytmie.
Beta-blokátory – Tieto lieky sa používajú na spomalenie srdcového rytmu a prevenciu tachykardických záchvatov.
Invazívne možnosti liečby
V prípade, že farmakologická liečba nevedie k uspokojivým výsledkom, môže byť nevyhnutné vykonať invazívnu liečbu. Medzi hlavné možnosti patrí:
Katéterová ablácia – Tento zákrok zahŕňa použitie katétra na cielené zničenie nadbytočných elektrických dráh v srdci, čo môže eliminovať príznaky WPW syndrómu. Katéterová ablácia je dnes najúčinnejšou liečbou a má vysokú úspešnosť.
Chirurgický zásah – Vo veľmi zriedkavých prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok, ak nie je možné použiť katéterovú abláciu.
Komplikácie WPW Syndrómu
Nezachytený alebo neliečený WPW syndróm môže viesť k niekoľkým závažným komplikáciám:
Fibrilácia predsiení – Tento stav môže viesť k ďalším poruchám srdcového rytmu a zvýšenému riziku mozgovej mŕtvice.
Tachykardia – Ak sa neuskutoční vhodná liečba, môže dôjsť k chronickým tachykardickým záchvatom, ktoré môžu poškodiť srdce.
Náhla srdcová smrť – V niektorých prípadoch môže WPW syndróm viesť k život ohrozujúcim záchvatom, ktoré môžu vyústiť do náhlej srdcovej smrti.
Záver
Wolf-Parkinson-White syndróm je komplexné ochorenie, ktoré môže mať rôznu závažnosť a prejavovať sa širokým spektrom príznakov. Včasná diagnostika a liečba sú kľúčové pre prevenciu závažných komplikácií. Vďaka pokrokom v diagnostike a liečbe, najmä pomocou katéterovej ablácie, sa však prognóza pre pacientov s WPW syndrómom výrazne zlepšila. Títo pacienti môžu viesť normálny život, pokiaľ sú riadne sledovaní a liečení.
Zdroje
Garabelli, P., et al. (2013). "Long-term outcomes of catheter ablation for Wolf-Parkinson-White syndrome." Journal of the American College of Cardiology, 61(25), 2402-2409.
Beaser, M. A., et al. (2020). "Diagnosis and treatment of arrhythmias: A clinical guide to current therapies." Heart Journal, 45(1), 102-110.
Hummel, M., et al. (2017). "Mechanisms and treatment of supraventricular arrhythmias." European Heart Journal, 38(23), 1827-1837.