Zápal v tele: Príznaky, diagnostika a ako ho preliečiť

Zápal je reakcia imunitného systému na prítomnosť patogénu či infekcie v tele. Zápal vzniká v dôsledku zvýšenia prietoku krvi a priepustnosti ciev, čím sa do daného miesta rýchlejšie a ľahšie dostanú imunitné bunky, ktoré ničia pôvodcu zápalu a podieľajú sa na liečbe poškodeného tkaniva. Ak je mierny, nemusí predstavovať žiadnu hrozbu pre naše zdravie. Ak však pretrváva alebo je naopak skrytý, môže so sebou prinášať rôzne nepríjemné symptómy a oslabovať nás v mnohých smeroch. 

Skrytý zápal v tele: Príznaky

Skrytý zápal sa prejavuje rôznymi symptómami. Ak zostane neliečený a pôsobí v tele dlhodobo, môže zapríčiniť závažné ochorenia a syndrómy v dôsledku trvalého poškodenia tkaniva alebo orgánu, v ktorom zápal pôsobí. To môže trvácne ovplyvniť jeho funkciu. Prejavuje sa rôzne, ale najčastejšie je to bolesť, zvýšená bolesť, diskomfort, ktorý neviete úplne presne popísať, únava, hnačky, zlé trávenie, opakované infekcie napríklad močových ciest, vypadávanie vlasov (tento symptóm patrí aj do rady prejavov post-covidového syndrómu v dôsledku silného zápalu v tele), zmeny na koži ako sú vyrážky či výsev, poruchy srdcového rytmu, zmeny pulzu a zrýchlený tep, nedostatok energie a bolesť kĺbov, psychické problémy (depresia, úzkosť), zmeny telesnej váhy. 

Bolesť v určitej časti tela

Bolesť je výstražným signálom, že niečo nie je v poriadku. Občas sa objaví nečakane a ako príde, tak aj odíde. Ak však máte pretrvávajúcu alebo stále sa vracajúcu bolesť v určitej oblasti tela, spozornite. Môže ísť o prejav akútneho alebo chronického zápalu. 

Bolesť kĺbov

Bolesť kĺbov, zhoršená pohyblivosť kĺbu, či pocit stuhnutosti môžu byť prejavmi zápalového procesu, napr. reumatoidná artritída, alebo ide o skrytý zápal. 

Únava

Únava je prirodzená reakcia tela na zvýšený výdaj energie a signalizuje nám, že je čas oddychovať. Ak je však únava atypická, je prítomná aj po dobrom spánku, nepomáhajú ani vitamíny či zmena stravy a vy sa stále cítite bez energie, môže ísť o prejav zápalového procesu v tele. 

Zvýšená teplota

Zvýšená teplota okolo 37°C až horúčka sú takisto reakcia imunity na patogén či infekciu a signalizuje akútny zápal, ktorým sa telo snaží vyliečiť.

Črevné problémy

Črevné komplikácie ako hnačka, zápcha, bolesť žalúdka či tvorba kyseliny môžu byť prejavom akútneho i chronického zápalu tráviaceho traktu. Medzi najznámejšie a rozšírené diagnózy patrí ulcerózna kolitída a Crohnova choroba. 

Kolísavá váha

Náhle priberanie alebo naopak strata telesnej hmotnosti môžu signalizovať akútny i chronický zápal v tele, ktorý môže narušiť metabolizmus tukov. 

Psychické problémy

Depresia či úzkosť môžu byť psychickým prejavom chronického zápalu v tele. Je to v dôsledku zmeny chemickej rovnováhy v mozgu, na ktorú má zápal takisto vplyv. 

Zápal v tele a bolesť kĺbov

Na bolesť kĺbov sa najčastejšie sťažujú seniori, čo je v dôsledku ich opotrebovania či nedostatočnému pohybu. Najčastejšími príčinami sú nedostatok maziva, opotrebované chrupavky, šľachy a väzy, ale aj okolité svaly. Bolesť kĺbov však môže potrápiť aj oveľa mladších jedincov a vtedy je potrebné zbystriť pozornosť. Môže ísť totiž o prejav zápalového ochorenia postihujúceho práve kĺby.  U dospelých môže byť bolesť kĺbov signalizovať: 

 • Infekciu v tele:  viróza, najmä chrípka, okrem iných symptómov spôsobuje aj bolesť kĺbov. 

 • Osteoartritídu: opotrebovanie kĺbov spôsobuje bolesť. Spočiatku sa prejaví na jednom kĺbe a postupne na viacerých. 

 • Reumatoidná artritídu: prejavuje sa zápalom, bolesťou, opuchom kĺbov. Ráno sú kĺby najviac stuhnuté a bolestivé. Chronický zápal navyše trvalo poškodzuje kĺby.

 • Psoriatická artritídu: známa aj ako psoriáza, ktorá sa nielenže prejavuje na koži, ale vyvoláva zápaly, bolesti a opuchy kĺbov.

 • Reaktívna artritídu: infekcia nie je v skutočnosti v kĺbe, ale napríklad v črevách alebo v močovej rúre, ale kĺb reaguje na túto infekciu.

 • Dnu: ide o zápaly v jednom, či vo viacerých kĺboch a bolesť je mimoriadne silná. Vzniká v dôsledku nadmerného množstva kyseliny močovej, ktorá sa usádza v kĺboch v podobe kryštálikov. 

 • Ochorenia spojivového tkaniva: napríklad systémový lupus a sklerodermia.

Narušené sú tkanivá v celom tele, vrátanie šliach, väzov, chrupaviek, kostí, kože, krvných ciev, očí.

 • Nedostatok vitamínu D.

Fyzioterapia: Môžem cvičiť so zápalom v tele?

V prípade akútneho zápalu, je nutné navštíviť lekára. Avšak následky zápalu v dôsledku podráždenia dokáže dobre riešiť aj fyzioterapia. Fyzioterapeut sa zameriava na chronické zápaly a zápaly s nízkou intenzitou. Tie predstavujú problém, pretože je ťažšie rozpoznať ich a veľakrát ich nezachytia ani laboratórne testy, aj napriek aktívnemu zápalu v tele.  Pacient sa sťažuje na symptómy v jednej polovici tela, bolesti skôr malé a sťahujúce, v hĺbke a pozdĺž kostí. Takisto je prítomná veľká únava. Rehabilitácia prinesie len dočasnú úľavu, no problémy sa vrátia.  Pomocou zmien na tele, respektíve pohybovom aparáte, terapeut pozná príznaky a môže účinne zasiahnuť. Nerozpoznané a neliečené zápalové procesy v tele spôsobujú neustále dráždenie a problémy. Až okolo 50% bolestí pohybového aparátu majú príčinu mimo pohybového aparátu a veľmi často je to práve zápal. 

Skrytý zápal v tele, masáže a mäkké techniky

Mäkké techniky označujú pomerne zložitý proces, počas ktorého fyzioterapeut vykonáva sled pohybov. Tieto pohyby využívajú nie len tlak na príslušné body (v mäkkých tkanivách), ale i posune fascií, miernom strečingu a preťahovaní kože. Uvoľňovanie chrbta a krčnej chrbtice je z pomedzí mäkkých techník najpoužívanejšou metódou a to následkom dnešnej doby a sedavého zamestnania.  Vhodnosť masáže a mäkkých techník počas akútneho či chronického zápalu však musí posúdiť odborník. Keďže počas zápalu je dané miesto prekrvené viac ako obyčajne, nie je vhodné ho masírovať. Akútny zápal a infekcia sú kontraindikáciou masáže a mäkkých techník. 

Príčiny chronického zápalu

Zatiaľ čo pri akútnom zápale telo bojuje s aktuálnym priebehom infekcie či zranením, pri chronickom zápale ide o dlhodobý stav, ktorý môže trvať mesiace, roky a dokonca i celý život.  Chronický zápal vzniká bez zjavnej príčiny - nie je prítomné zranenie ani infekcia a lekári nevedia úplne presne prečo k nemu dochádza. Neliečený chronický zápal môže v priebehu rokov spôsobiť závažné chorobné zmeny v tkanivách, orgánoch a bunkách. Zápal v tele sa zvyčajne odhalí krvným testom, tzv. CRP testom. Ak je hladina CRP (C–reaktívny proteín) v krvi vysoká, značí to prítomnosť zápalu v krvi. 

Neliečený akútny zápal

Jednou z príčin môže byť neliečený akútny zápal, ktorý prerastie do chronického. 

Autoimunitné poruchy

Autoimunitné ochorenia sú také, kedy imunitný systém napáda vlastné zdravé bunky a tkanivá. Patrí tam napríklad neinfekčná artritída, takisto reuma, Bechterova choroba, a iné ochorenia postihujúce pohybový aparát. 

Toxické prostredie

Dlhodobo pretrvávajúce vystavenie organizmu toxínom a dráždivým látkam, ako sú priemyselné chemikálie, alebo znečistený vzduch môžu viesť k vzniku chronického zápalu. 

Zápal v tele a životospráva

Dokážeme prítomnosť zápalu v tele ovplyvniť svojou životosprávou? Rozhodne áno. Imunita je zložitý systém, na ktorý vplýva mnoho faktorov. Imunitu však dokážeme podporiť prirodzeným spôsobom

Nedostatok pohybu

Nedostatok pohybu je epidémia moderného sveta. Moderné technológie nám síce uľahčujú život v mnohých smeroch a oblastiach, no takisto si od nás vyžadujú čím ďalej, tým menej fyzickej námahy a pohybu. Ak zoberieme do úvahy, že náš mozog a nervová sústava sa rozvinuli práve vďaka a pre pohyb, jeho nedostatok vážne ohrozuje naše zdravie. Z dlhodobého hľadiska nedostatok pohybu oslabuje našu odolnosť a obranyschopnosť a telo je tak náchylnejšie na infekcie a zápaly rôzneho druhu. Je to preto, že pohyb zvyšuje svalovú produkciu protizápalových cytokínov. Sú to molekuly, ktoré kontrolujú mediátory vyvolávajúce zápal. Štúdie preukázali, že seniori, ktorí spĺňali požiadavky na množstvo týždennej aktivity, mali o 40 % nižšie riziko vzniku Alzheimerovej choroby v porovnaní s ich menej aktívnymi rovesníkmi. Pravdepodobne hlavnú úlohu zohráva znížený zápal.

Stres

Chronický stres spôsobuje nerovnováhu medzi pro a protizápalovými molekulami a môže aktivovať zápalovú reakciu. Stres celkovo znižuje imunitu a nepriaznivo pôsobí na celý organizmus.

Obezita

Nadváha až obezita patria k epidémiám moderného sveta. Tuk síce funguje ako zásobáreň energie, takisto však produkuje hormóny a zápalové cytokíny. Zápalová reakcia patrí k imunitnej reakcii, chronický zápal v tele však prispieva k vzniku ochorení, ako napr. diabetes 2.typu

Strava

Ako sa dočítate nižšie, existujú potraviny, ktoré pôsobia protizápalové a tie, ktoré zápal naopak “živia”. Stravovanie s vysokým obsahom nasýtených tukov, trans tukov a rafinovaného cukru podporuje zápal v organizme, najmä u ľudí s nadváhou.

Fajčenie

Fajčenie neprospieva zdraviu v žiadnom ohľade. Okrem iných zdraviu škodlivých dopadov na organizmus, fajčenie zvyšuje zápalové procesy v tele, pretože znižuje produkciu protizápalových látok. 

Nekvalitný spánok

Kvalitný spánok je základ dobrej imunity. 164 dospelých ľudí sa zúčastnilo štúdie, pričom jedna skupina z nich spala menej ako 6 hodín denne a druhá viac ako 6 hodín denne. Skupina s kratším spánkovým režimom bola oveľa náchylnejšia na prechladnutie, ako skupina, ktorá spala dlhšie.  Zároveň sa preukázalo, že ľudia s nepravidelným spánkovým režimom majú v tele viac zápalových markerov v porovnaní s ľuďmi, ktorí spávajú pravidelne osem hodín. Prečítajte si viac o cirkadiánnom rytme

Vek, hormóny a iné faktory

Zvyšujúci sa vek je faktor, ktorý zdraviu neprospieva v žiadnom ohľade a uvádza sa, ako rizikový faktor mnohých ochorení. Inak to nie je ani v prípade zápalu. Výskum ukazuje, že chronický zápal sa s pribúdajúcim vekom zhoršuje. Súvisí to so zníženou regeneračnou schopnosťou organizmu. Vekom sa takisto znižuje hladina pohlavných hormónov ako estrogén a testosterón, ktoré potláčajú zápal. Nižšie hladiny týchto hormónov, typické pre pokročilý vek, zvyšujú riziko rozvoja zápalových ochorení.

Ako zistiť zápal v tele: Diagnostika

Neexistuje zatiaľ jeden spoľahlivý test, ktorý by dokázal úplne presne diagnostikovať zápal, alebo stavy, ktoré ho spôsobujú. Niektoré krvné testy však pomáhajú určiť prítomnosť biologických markerov v krvi, ktoré sú pre zápal typické. Sú to však skôr informatívne testy, lekári na základe nich ešte nevedia presne diagnostikovať, kde v tele sa zápal nachádza. To zistia až na základe ďalších doplňujúcich testov. Vyššie sme spomenuli krvné testy, konkrétne CRP testy, ktoré ukazujú hladinu C–reaktívneho proteínu v krvi. Ak je vysoká, značí to prítomnosť zápalu v krvi. 

Zápal v tele: Hodnoty a špecifické protilátky

C-reaktívny proteín

C-reaktívny proteín (CRP) je proteín, ktorý tvorí pečeň, ako reakciu na zápal. Zvyšuje sa pri akútnych zápalových procesoch  vyvolaných bakteriálnymi infekciami, pooperačnými stavmi alebo poškodením tkanív.. Maximálne hladiny dosahuje za 24 - 48 hod. Ak nedôjde ku komplikáciám, normalizácia nastáva behom 4 dní. Vyšetrenie CRP  často využívajú praktickí lekári a odlíšenie vírusovej a bakteriálnej infekcie, pretože pri bakteriálnych infekciách dosahuje CRP najvyššie hodnoty, naopak vírusové infekcie nie sú sprevádzané výrazným vzostupom.

IgG protilátky

Ide o imunoglobulín tvorený bunkami lymforetikulárneho systému a uplatňujú sa ako protilátky pri reakcii s antigénom. Vznikajú ako odpoveď na rozpustené antigény (toxíny a produkty lýzy baktérií). IgG je hlavný imunoglobulín produkovaný po reimunizácii, ktorá nastáva ako sekundárna odpoveď po IgM. Tento marker je užitočný pri chronických zápaloch, chronickej hepatopatii, autoimunitných chorobách a význam jeho stanovenie je takisto pri diferenciálnej diagnostike a monitorovaní benígnych a malígnych gamapatií. Pri ochorení covid-19 sa prítomnosťou protilátok IgG preukazovala prekonaná nákaza. Tieto protilátky sa totiž v tele udržia aj niekoľko mesiacov od prekonania ochorenia.

IgA protilátky

IgA protilátky se vytvárajú na sliznici na dýchacích ciest a v telesných sekrétoch. Pokiaľ test preukáže prítomnosť týchto protilátok v krvi znamená to, že sa nákaza nedostala ďalej do vášho tela.  V tomto prípade sa odporúča test zopakovať po siedmich dňoch, aby sa potvrdilo zastavenie nákazy. V prípade covid-19, ten, kto mal v krvi protilátky IgA ochorenie prekonal bez príznakov alebo iba s miernymi príznakmi. 

IgM protilátky

Prítomnosť IgM protilátok v krvi poukazuje na prebiehajúcu infekciu. Tvoria sa približne na ôsmy deň od objavenia príznakov a časom úplne vymiznú (cca do 20. – 30. dňa od nákazy).

IgE protilátky

Imunoglobín IgE je protilátka a je sprostredkovateľom alergickej reakcie. Mierne zvýšená hladina IgE sa objavuje u pacientov s atopickým ochorením vrátane alergickej astmy, alergickej nádchy a atopickej dermatitídy. Na základe hodnôt IgE sa nedá posúdiť závažnosť atopických prejavov. Normálne hodnoty sérových IgE  nevylučujú atopiu. Hladina celkového IgE môže byť tiež zvýšená pri parazitických infekciách, imunodeficientnych ochoreniach, autoimúnnych ochreniach, Hodgkinovej chorobe, myelóme IgE a bronchopulmonálnej aspergilóze.

Proteín - faktor C3

Znížené hodnoty tohto proteínu C3 pozorujeme pri týchto stavoch: 

 • systémové imunokomplexové ochorenia: systémový lupus erythematodes, ťažká forma reumatoidnej artritídy s vaskulitídou, polymyalgia reumatica

 • glomerulonefritídach- poststreptokoková, membranoproliferatívna

 • geneticky podmienenom poklese C3 s opakovanými ťažkými infekciami

 • akútnej sérovej chorobe

 • cirhóze pečene

 • aktívnej hepatitíde B s vysokým titrom HbsAg

 • subakútnej bakteriálnej endokarditíde

 • náhly pokles je tiež laboratórnou známkou hroziaceho šoku (pri septikémi, infarkte myokardu, embolizácii)

Zvýšené hladiny C3 pozorujeme pri: 

 • infekciách bakteriálnych a vírusových (reaktant akútnej fázy zápalu)

 • mnohých neinfekčných stavoch ako obštrukčný ikterus, thyroiditída, ulerózna kolitída, akútny infarkt myokardu, dna, chronická polyartritída, či diabetes mellitus

 • fyziologicky v gravidite

Proteín - faktor C4

Znížené hodnoty C4 pozorujeme pri:

 • imunokomplexových ochoreniach- systémový lupus erythematodes a iné

 • chronickej aktívnej hepatitíde, cirhóze pečene

 • hereditárnom deficite C4 a C1-inhibítora

 • včasnom štádiu akútnej postinfekčnej glomerulonefritídy

 • hereditárnom angioedéme

 • kryoglobulinémii a hypergamaglobulinémii

 • autoimunitnej tyreoiditíde

 • malnutrícii

Zvýšené hladiny C4 pozorujeme pri:

 • infekciách bakteriálnych a vírusových

 • stavoch spojených s nekrózou tkanív (traumy, pooperačne)

 • malignitách

 • autoimunitných ochoreniach

 • polyartritíde

 • fyziologicky v gravidite

Antistreptolyzíny - ASLO

Antistreptolyzíny sú špecifické protilátky proti produktom skupiny Streptococcus pyogenes, z ktorých najčastejšie používaný na laboratórne hodnotenia je antistreptolyzín O (ASLO). Stanovenie ASLO slúži na diagnostiku a monitoring streptokokových infekcií ako zápal podnebných mandlí (angína), zápal ucha a ochorenia ruža a šarlach. Protilátky proti streptolyzínu O sú detekovateľné 1-3 týždne po infekcii, maximálne hladiny dosahujú  3-6 týždňov po infekcii. Patologické hodnoty ASLO vždy svedčia o streptokokovej infekcii, avšak negatívne hodnoty prítomnosť infekcie nevylučujú.  

Reumatoidný faktor

Reumatoidný faktor predstavuje skupinu vysokomolekulových IgM autoprotilátok namierených proti vlastným imunoglobulínom. Vznikajú tak, že sa najprv vytvorí protilátka IgG proti určitému antigénu. Tá vytvorí imunitný komplex, ktorý nadobudne antigénne vlastnosti a začnú sa proti nemu tvoriť autoprotilátky, hlavne triedy IgM. Reumatoidné faktory nemajú priamy význam pre vznik reumatoidnej artritídy, bývajú však pri nej prítomné. Nie sú ale špecifické pre reumatoidnú artritídu,  vyskytujú sa tiež pri iných zápalových ochoreniach (infekčná mononukleóza, systémový lupus erythemomatosus, sarkoidóza, autoimunitná chronická hepatopatia, subakútny bakteriálna endokarditída). Zdroj časti o protilátkach: Medirex 

Ako preliečiť zápal v tele?

Liečba zápalu bude závisieť od jeho intenzity a pôvodu. Ak ide o zápal v dôsledku vyvrtnutia členku, jeho liečba si bude vyžadovať odpočinok a ľadové obklady.  V prípade zápalu v dôsledku alergickej reakcie, môže opuch znemožniť dýchanie a ohroziť život.  Neliečenie akútneho lokálneho zápalu môže prerásť do rozšírenia zápalu do krvi a tak do celého tela, čo vedie k celkovému systémovému zlyhaniu - sepsa. Ide o život ohrozujúci stav. 

Liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi

Známe tiež pod názvom nesteroidné antiflogistiká (NSA). Sú to voľnopredajné lieky a patrí k nim napríklad aspirín, ibalgin a nalgesin. Tieto lieky neliečia príčinu zápalu, ale účinkujú proti bolesti, opuchu, horúčke a iným príznakom. Dlhodobé užívanie nesteriodných protizápalových liekov sa však neodporúča, pretože môžu prispieť k rozvoju iných ochorení tráviaceho traktu alebo obličiek. 

Liečba kortikosteroidmi

Kortikosteroidy sú druhom steroidného hormónu. Patrí k nim napríklad kortizol. Znižujú zápal a potláčajú vlastný imunitný systém, v prípade, že začne zápal napádať zdravé tkanivo. Opäť platí, že dlhodobé užívanie kortikosteroidov môže spôsobiť celý rad nežiaducich účinkov ako je problém so zrakom, vysoký krvný tlak, alebo osteoporóza.

Zlepšenie životosprávy

Strava má priamy vplyv na naše zdravie. Je známe, že existujú potraviny, ktoré zápal v tele podporujú a ktoré ho naopak potláčajú, respektíve pôsobia protizápalovo. 

Ktoré potraviny pôsobia protizápalovo?

Z rôznych dôvodov je stredomorská strava považovaná za jednu z najviac zdraviu prospešných. Keďže pôsobí protizápalovo, je účinná aj ako prevencia proti ochoreniam kĺbov.  Jej základ tvorí ovocie a zelenina s nízkym glykemickým indexom, veľa strukovín, nenasýtených tukov ako napríklad olivový olej a ryby. Mäso  v primeranej miere. To, čím sa stredomorská strava odlišuje je, že sa v nej používajú kvalitné čerstvé a lokálne suroviny. Krajiny stredomoria, Taliansko, Grécko, Španielsko a Francúzsko si potrpia na kvalitné, čerstvé a lokálne suroviny s minimom priemyselne spracovaných surovín.  Rybí olej má vysoký podiel omega-3 mastných kyselín, ktoré majú podľa štúdií protizápalové účinky a teda sú veľmi prospešné pri bolestiach kĺbov.  Prírodné zdroje rybieho oleja: studenovodné ryby – napríklad divoký losos, pstruh a sardinky.  Vegetariáni a vegáni si ich môžu doplniť zo sójových bôbov, ľanové a chia semienka. Kapustová zelenina ako kapusta, brokolica, karfiol a kel majú veľa antioxidantov, ktoré blokujú bolesť a zápal a navyše obsahujú veľa vitamínov a vlákniny.  Kurkuma a ďumbier (zázvor) majú silné protizápalové účinky. Štúdia z Arizonskej univerzity z roku 2006 potvrdila, že pravidelné užívanie kurkumy znižuje riziko reumatoidnej artritídy a osteoporózy. Výživové doplnky pre zdravie kĺbov najmä po po štyridsiatke, alebo ak intenzívne športujete môžu doplniť chýbajúcu výživu kĺbom. Odporúčame kolagén, želatínu, žraločiu chrupavku a pomôžu aj gumené cukríky.

Ktoré potraviny spôsobujú zápal v tele?

Naopak existujú potraviny, ktoré zápal podporujú. Patrí tam biely, cukor, sladkosti, biele pečivo, biela ryža, omega-6 mastné kyseliny – kukuričný olej, slnečnicový olej, arašidový olej, hroznový olej, stužené tuky a spracované mäsové výrobky. Alkohol a cigarety takisto zápalu neprospievajú.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
 • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

 • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

 • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.