Zarastený necht (onychokryptóza) je nepríjemný a často bolestivý stav, ktorý môže vyústiť až do hnisania či vážnej infekcie. V článku sa dozviete o najčastejších príčinách zarastania nechtov, o príznakoch a stupňoch závažnosti, ako aj o možnostiach konzervatívnej a chirurgickej liečby. Nechýbajú praktické tipy na prípravu pred operáciou a následnú starostlivosť, ktorá je kľúčová pre úspešné hojenie a prevenciu ďalších komplikácií.

Zarastený necht (odborne nazývaný aj onychokryptóza) je pomerne bežný problém, ktorý postihuje predovšetkým palec na nohe. Môže však vzniknúť aj na iných prstoch nôh či rúk. V dôsledku rôznych faktorov dôjde k tomu, že okraj nechta začne prerastať do okolitej kože, čo spôsobuje bolesť, zápal, opuch a v horšom prípade infekciu. V nasledujúcom článku sa pozrieme na hlavné príčiny zarastania nechtov, na príznaky a stupne závažnosti tohto stavu, na možnosti konzervatívnej liečby i na to, kedy je potrebné chirurgické riešenie. Dozviete sa aj o tom, ako sa pripraviť na operáciu a aká je následná starostlivosť. V závere článku nájdete odkazy na odborné zdroje, ako aj informáciu o možnej návšteve chirurgickej ambulancie v Poliklinike, kde vám dokážu s týmto problémom pomôcť.
Prečo dochádza k zarastaniu nechtov?
Zarastanie nechtov môže mať rôzne príčiny, najčastejšie však ide o kombináciu niekoľkých faktorov:
Nevhodná obuv
Úzke topánky, ktoré vyvíjajú tlak na prsty, môžu spôsobiť deformáciu a neprirodzený rast nechtov. Rovnako problematické sú aj topánky s vysokými podpätkami, v ktorých sa váha tela prenáša na prednú časť chodidla, čo vyvoláva nadmerný tlak na nechty prstov.Nesprávne strihanie nechtov
Mnohí ľudia si nechty na nohách strihajú príliš nakrátko alebo so zaoblenými rohmi. Tým sa zvyšuje riziko, že okraj nechta začne prerastať do kože. Správne by sa nechty mali strihať rovno, len s miernym zaoblením hrán pomocou pilníka.Genetika
U niektorých ľudí sa vrodene vyskytuje vyššia náchylnosť na zarastanie nechtov. Ide napríklad o dedičnú predispozíciu k širšiemu nechtovému lôžku alebo k vyššej klenbe nechtu, ktorá prirodzene uľahčuje zarastanie.
Príznaky a stupne závažnosti
Zarastený necht sa najčastejšie prejavuje bolesťou v oblasti okraja nechta, ktorá môže byť spočiatku len mierna, avšak časom sa stupňuje. Medzi ďalšie príznaky patria:
Opuch a začervenanie v okolí nechtu.
Zápal a zvýšená citlivosť kože.
Hnisavá sekrécia či dokonca rozvinutá infekcia, pokiaľ sa problém nerieši.
Z hľadiska závažnosti môžeme rozlíšiť mierne formy, kedy dochádza len k drobnému prerastaniu nechta do kože a príznaky sú skôr nepríjemné ako neznesiteľné. V stredne závažných prípadoch sa bolesť zintenzívňuje, koža je podráždená a zapálená. Ťažké formy zarastených nechtov sa vyznačujú silnou bolesťou, výrazným opuchom, hnisaním a možným rozšírením infekcie do okolitých tkanív alebo dokonca do kosti (osteomyelitída).
Konzervatívna liečba vs. operácia
Konzervatívna liečba sa využíva predovšetkým v počiatočných štádiách zarasteného nechtu. Patrí sem:
Správne strihanie nechtu: vyrovnanie okrajov, odstránenie voľnej časti zarasteného nechta.
Nošenie vhodnej obuvi: priestranná obuv s dostatočným priestorom pre prsty, aby sa znížil tlak na necht.
Lokálne antiseptické kúpele: napríklad v slanej vode či v dezinfekčných roztokoch, ktoré zmierňujú zápal a zabraňujú infekcii.
Odľahčovanie tlaku: vloženie drobnej gázovej vložky či bavlny pod okraj nechta na jeho jemné vyzdvihnutie.
Ak však konzervatívne postupy neprinášajú úľavu alebo je stav už od začiatku vážny (najmä s hnisaním a silným zápalom), chirurgický zákrok je nevyhnutný. Operácia zarasteného nechta, odborne nazývaná ablácia nechta, môže byť čiastočná (odstránenie iba postihnutej časti nechtu) alebo úplná (odstránenie celého nechtu). O konkrétnom rozsahu výkonu rozhoduje lekár na základe klinického nálezu.
Príprava na operáciu a priebeh zákroku
Pred operáciou sa zvyčajne vykoná predoperačné vyšetrenie, pri ktorom sa hodnotí zdravotný stav pacienta a rizikové faktory (napríklad cukrovka či poruchy zrážania krvi). V prípade akútnej infekcie sa môžu nasadiť antibiotiká. Samotná operácia je najčastejšie vykonávaná v lokálnej anestézii, čo znamená, že pacient necíti bolesť, ale je pri vedomí.
Dezinfekcia a znecitlivenie: Okolie nechta a prst sa vydezinfikujú a aplikuje sa lokálne anestetikum.
Odstránenie časti alebo celého nechta: Chirurg špeciálnym nástrojom uvoľní postihnutú časť nechtu a odstráni ju. V prípade úplnej ablácie sa odstráni celý necht.
Ošetrenie nechtového lôžka: Pri niektorých metódach sa nechtové lôžko či jeho časť ošetrí chemicky alebo mechanicky, aby sa zabránilo opätovnému zarastaniu.
Obviazanie: Po zákroku sa prst sterilne prekryje a obviaže.
Rekonvalescencia môže trvať niekoľko dní až týždňov, v závislosti od rozsahu zákroku a individuálnych predpokladov hojenia. Dôležité je udržiavať ranu v čistote, pravidelne ju ošetrovať antiseptickým prostriedkom a dodržiavať odporúčania lekára.
Starostlivosť po operácii
Pooperačná starostlivosť je kľúčová pre úspešné hojenie a minimalizáciu rizika opätovného zarastania. Patria sem nasledujúce odporúčania:
Pravidelná výmena obväzu a dezinfekcia rany.
Oddych a obmedzenie námahy, najmä v prvých dňoch po zákroku.
Nosenie vhodnej obuvi – vyhýbať sa príliš tesným topánkam a topánkam s vysokým podpätkom.
Správne strihanie nechtov – najlepšie rovno, pričom treba dávať pozor na rohy nechta, aby nezostali zarastené pod kožou.
Ak si nie ste istí, ako postupovať, prípadne spozorujete opäť bolesť, opuch alebo výtok hnisu, je nevyhnutné konzultovať stav s chirurgom či podiatrom.
Odkaz na chirurgickú ambulanciu
Ak vás trápia pretrvávajúce problémy so zarasteným nechtom a konzervatívna liečba nezaberá, odporúčame vám obrátiť sa na chirurgickú ambulanciu Polikliniky, kde vám poskytnú odbornú diagnostiku a navrhnú najvhodnejší spôsob liečby. Špecializovaný tím lekárov zhodnotí váš stav a zabezpečí vám profesionálnu starostlivosť vrátane chirurgického riešenia, ak to bude potrebné.
Zhrnutie
Zarastený necht je bolestivý stav, ktorý môže výrazne znížiť kvalitu života. Najčastejšie ho spôsobuje nesprávne strihanie nechtov, nevhodná obuv či genetická predispozícia. V počiatočných štádiách je možná konzervatívna liečba zahŕňajúca zmenu obuvi, šetrné ošetrovanie nechta a antiseptické kúpele. Ak však dôjde k opuchu, silnej bolesti či infekcii, býva nevyhnutný chirurgický zákrok vo forme čiastočnej alebo úplnej ablácie nechta. Priebeh operácie je rýchly a väčšinou stačí lokálne znecitlivenie, po ktorom nasleduje rekonvalescencia sprevádzaná dôkladnou starostlivosťou o ranu. Aby ste predišli opätovnému zarastaniu, je dôležité dbať na správne návyky pri strihaní nechtov, nosiť vhodnú obuv a pravidelne kontrolovať stav nechtového lôžka.
Odborné zdroje
J. S. Gould, R. P. Stoughton: Operative Techniques in Foot and Ankle Surgery. Lippincott Williams & Wilkins, 2009.
M. Davies, G. Saxby: Essentials of Podiatry. Churchill Livingstone, 2014.
K. Cornwall, M. J. McPoil: Foot and Ankle Biomechanics. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, 2008.