Zlomenina píšťaly a ihlice sú veľmi časté. Je to takmer 20 % z celkového počtu zlomenín. Môžu byť spôsobené silným nárazom, ako je autonehoda, podvrtnutie či úrazom pri športe. Postihnutý sa môže sťažovať na veľkú bolesť pri pohybe a pri nahmataní postihnutého miesta. Predkolenie býva deformované, skrátené alebo ohnuté. Chodidlo môže byť vytočené do vnútra alebo von. Veľmi často je zlomenina predkolenia spojená s otvorenou zlomeninou. Ihlica sa môže zlomiť aj pri podvrtnutí členka. Väčšinou sa v praxi stretneme so zlomeninou oboch kostí zároveň. V procese hojenia má dôležitý význam zlomenina píšťaly, ktorá sa musí zhojiť ako prvá. Pokiaľ by sa ako prvá zhojila ihlica, bránila by dosadnutiu hlavných fragmentov a to by predĺžilo čas hojenia.
Druhy zlomenín
Zlomeniny delíme podľa komplikovanosti poškodenia okolitých tkanív na otvorené, pri ktorých vidíme často zlomenú kosť na vlastné oči. Ďalej sú to zlomeniny zatvorené, jednoduché (z jednej kosti vznikajú dva fragmenty), komplikované (ak je úlomkov viac), bez poranenia mäkkých tkanív a zlomeniny s poranením tkanív.
Rehabilitácia po zlomenine predkolenia
Závisí od úrovne a rozsahu. Ak zlomenina nie je dislokovaná (vytočená), pre liečbu je dostačujúca imobilizácia a rehabilitácia. V takomto prípade je liečba ambulantná. Pri závažnejších zlomeninách však liečba prebieha na lôžkovom oddelení a môže trvať niekoľko dní alebo týždňov. RTG, magnetická rezonancia (MG), počítačová tomografia (CT) a scintigrafia nám určí správnu diagnózu.
Ak je zlomenina dislokovaná (vytočená) je potrebná:
- repozícia (napravenie) – môže sa vykonať jednorazovo alebo dlhodobo (extenziou). Použitím špeciálneho zariadenia a závaží sa niekoľko dní končatina naťahuje. Pacient je pripútaný na lôžko. Jednorazovo sa reponovať môže zatvoreným spôsobom bez narezania kože alebo otvoreným spôsobom. Vtedy sa narezaním kože sprístupňuje zlomenina a napravujú sa fragmenty kosti.
- fixácia - niekedy je po repozíci potrebná fixácia zlomeniny osteosyntetickým materiálom (drôty, klince, skrutky a podobne). Zväčša sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Najnovšie sú titánové. Vtedy sa preventívne podávajú antibiotiká.
- imobilizácia - najčastejšie sú na ňu využívané sadrové obväzy. Na žiadosť pacienta je možné použiť syntetický materiál, ktorý je ľahší a vzdušnejší. Ten ale nie je hradený zdravotnými poisťovňami.
Rehabilitačné cvičenia by mali prispieť k zníženiu opuchu mäkkých tkanív a k zlepšeniu krvného obehu. Pred začatím akéhokoľvek cvičenia po zlomenine je nutné všetko konzultovať s lekárom. Celková doba hojenia aj s rehabilitáciou trvá asi 4 mesiace. Otvorené, trieštivé zlomeniny a kombinované zranenia majú termín zarastania po dobu 6 mesiacov alebo dlhšie.
Techniky rehabilitácie sú kombinované. Terapeutická masáž a trenie, pravidelné denné fyzické terapeutické sedenie, fyzikálna liečba, maximálne obmedzenie záťaže na poranenú nohu, správna životospráva obsahujúce bielkoviny, vápnik, kremík a vitamín D. Až po ukončení rehabilitácie považujeme zlomeninu za vyliečenú. Rehabilitáciou sa dá určiť, či zlomenina zanechala následky alebo sa plne obnovila funkcia.