🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Zúženie ciev v mozgu: Príznaky, dôsledky a prevencia

Zúženie ciev v mozgu je veľmi časté ochorenie, ktoré sa spočiatku nemusí nijako prejaviť, no v pokročilom štádiu ohrozuje život pacienta. Môže viesť k ischemickej mozgovej príhode alebo ku krvácaniu. Zúženiu ciev a následným komplikáciám dokáže predchádzať každý z nás. Zúženie ciev patrí medzi cerebrovaskulárne ochorenia, teda ochorenia mozgových ciev. Cievy zásobujú mozgové tkanivo kyslíkom a živinami, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu. Zúženie ciev v mozgu spôsobuje poruchu prekrvenia. Ide o závažné akútne ochorenie, už niekoľko minút nedostatočného prekrvenia môže viesť k trvalým následkom na zdraví.

Čo spôsobuje zúženie ciev v mozgu?

Zúženie ciev v mozgu najčastejšie spôsobuje nahromadenie usadenín cholesterolu, tukov, vápnika a ďalších látok pozdĺž výstelky tepny. Toto zúženie alebo kôrnatenie tepien sa nazýva ateroskleróza. V takto narušenej cieve môže nastať trombóza, ktorá cievu uzavrie úplne. Poškodenie mozgových ciev môže spôsobiť aj embólia, čiže zanesenie krvnej zrazeniny z iného miesta v organizme. Zúžené cievy (najčastejšie v srdci) môžu spôsobiť upchatie menších tepien v mozgu, ak sa do nich krvným riečiskom dostane úlomok plaku alebo krvnej zrazeniny.

Príznaky zúženia ciev

Zúžené cievy nemusia mať v počiatočných štádiách žiadne viditeľné príznaky. Ak však dôjde k nedokrveniu mozgu, nastáva náhla mozgová cievna príhoda. V závislosti od poškodenej časti mozgu nastupujú neurologické príznaky:

  • slabosť končatín na jednej strane tela,

  • ochrnutie jednej strany tváre,

  • ťažkosti s rozprávaním a porozumením reči,

  • problémy s rozpoznávaním ľudí a predmetov,

  • nevoľnosť a dezorientácia,

  • bezvedomie.

Najzávažnejším dôsledkom mozgovej cievnej príhody v dôsledku zúženia ciev je smrť. Prvá pomoc a rýchly lekársky zásah dokáže pacienta zachrániť, no ak nedokrvené mozgové bunky odumrú, pacient môže byť po prekonaní mozgovej príhody ochrnutý alebo trpieť postihnutím. Ak je prerušenie prietoku krvi do časti mozgu dočasné, môže spôsobiť prechodný ischemický záchvat. V tomto prípade sa prietok krvi dokáže obnoviť ešte pred tým, ako nedokrvenie trvalo poškodí mozgové bunky. Príznaky prechodného ischemického záchvatu sú totožné s príznakmi mozgovej mŕtvice, no odznejú v priebehu niekoľkých minút. Aj v tomto prípade je nevyhnutná okamžitá lekárska starostlivosť.

Prasknutie cievy v mozgu

Poškodenie alebo prasknutie cievy v mozgu spôsobuje krvácanie – mozgová hemoragia. Hovoríme o krvácavej mozgovej príhode, ktorá rovnako ako upchatá cieva znižuje prístup kyslíka a živín do mozgu. Prasknutie cievy v mozgu sa najčastejšie vyskytuje u ľudí s neliečeným vysokým krvným tlakom. Prasknutiu cievy môže predchádzať psychické rozrušenie alebo namáhavá pohybová aktivita.

Prevencia

Medzi preventívne opatrenia, ktoré môžu zabrániť problémom so zúženými cievami a vznikom následných komplikácií, patrí zdravá životospráva. Tá by mala zahŕňať dostatok pohybu a zdravú stravu, udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti a zníženie stresu. Dôležité je taktiež dodržiavanie liečby existujúcich ochorení, hlavne vysokého krvného tlaku, cukrovky a vysokého cholesterolu. Dôležitou súčasťou prevencie sú aj pravidelné lekárske prehliadky.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.