Podľa štatistík Medzinárodnej zdravotnej organizácie (WHO) sú srdcovo-cievne ochorenia najčastejšou príčinou úmrtí vo svete. Infarkt myokardu, resp. odumretie časti srdcového svalu z dôvodu nedostatočného prívodu krvi, je jednou z najčastejších príčin úmrtia v kategórii srdcovo-cievnych ochorení. V tomto článku sa dozviete, aké sú jeho prejavy a varovné signály, kto spadá do rizikovej skupiny a takisto si povieme o prevencii. 

Čo je to infarkt myokardu?

Infarkt myokardu alebo koronárna choroba srdca je kardiovaskulárne ochorenie, ktoré je spôsobené nedostatočným prekrvením a okysličením srdcového svalu (myokardu). Infarktu väčšinou predchádza ischemická choroba srdca, alebo ateroskleróza, ľudovo zvaná aj kôrnatenie ciev. Znamená to, že na steny ciev, ktoré zásobujú srdce krvou a kyslíkom sa usádzajú nánosy tuku, cholesterolu a povlaku. Priestor v cievach sa postupne zužuje a srdce nemá dostatok živín na svoje fungovanie. Časom môže tkanivo srdcového svalu náhle odumrieť, a to je infarkt. 

Aké sú prejavy?

V mnohých prípadoch sa ischemická choroba neprejavuje žiadnymi závažnymi symptómami, resp. je bezsymptómová, až dôjde k infarktu alebo k náhlemu úmrtiu bez toho, že by človek tušil, že niečo nie je v poriadku. 

Rozlišujeme chronickúakútnu formu ischemickej choroby srdca. Akútna forma sa prejaví náhlou anginou pektoris čiže bolesťou na hrudi, ale sval ešte neodumiera, náhlym odumretím časti svalu (infarkt) a v najhoršom prípade, náhlym úmrtím.

Infarkt je v podstate vyvrcholenie dlhotrvajúcej anginy pektoris a je potrebné v jeho prípade konať naozaj rýchlo, aby sa predišlo nezvratnému poškodeniu srdcového svalu. 

Liečba infarktu je veľmi individuálna nakoľko závisí od rozsahu poškodenia. Na určenie rozsahu poškodenia sa používa EKG, na základe ktorého lekár určí o aký typ infarktu ide. Samozrejme platí, že čím skôr sa človeku dostane lekárska pomoc, tým je vyššia pravdepodobnosť na uzdravenie. Ďalším faktorom v liečbe je aj čas a zmena životného štýlu – úprava stravy a fyzická aktivita. 

Prejavy infarktu myokardu

Medzi  najčastejšie prejavy infarktu patrí náhla bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, pocit nevoľnosti až zvracanie, bolesť v ramene a paži, niekedy dokonca aj v čeľusti alebo v žalúdku. Ďalej závrat a točenie hlavy, studený pot, mdloby, náhla únava, nespavosť a bledosť.

Prvá pomoc pri prejavoch

Ak sa ocitnete v situácii s podozrením na infarkt myokardu, či už u seba alebo iného človeka, máme pre vás zopár rád, ako konať.

  • Postihnutého človeka je potrebné posadiť a prerušiť akúkoľvek záťaž či námahu. Aj napriek vážnej situácii je vhodné zachovať pokoj a postihnutého nerozrušovať.
  • Povoľte oblečenie v oblasti pásu a krku – uvoľnite opasok, kravatu, nohavice či golier, aby krv mohla voľne prúdiť.
  • Ak sa nachádzate v interiéri, otvorte okno – je potrebné zabezpečiť dostatok kyslíka. 
  • Zavolajte záchranku. 
  • Ak má človek už diagnostikovanú ischemickú chorobu srdca a má pri sebe lieky, môžete mu ich podať.
  • Ak by došlo k zástave srdca a dýchania, je potrebné neodkladne vykonať resuscitáciu! Pri zástave krvného obehu odumierajú mozgové bunky už po piatich minútach. 
  • Ak po vyšetrení záchranári zhodnotia, že ide o infarkt, pacient je okamžite prevezený do nemocnice. 

Tam pacient podstúpi vyšetrenia na určenie rozsahu poškodenia. Ak ide o vážnejší typ infarktu, pacient je prevezený do kardiocentra, kde podstúpi vyšetrenie kontrastnou látkou, tzv. koronarografiu. Na základe nej lekári vidia, ktoré cievy sú zúžené a do akej mieri. Následne môžu pacientovi cievy mechanicky roztiahnuť alebo vystužiť. V prípade, že ide o menej závažný typ, pacient putuje do nemocnice, kde podstúpi krvný test a ďalšie testy. 

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 3 / 5. Počet hlasov: 1

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Ján Lévay
Cievna chirurgia | Web | +