“To je dobré na reumu” Aj vy si pamätáte, ako vám v detstve rodičia, či starí rodičia pri chodení po horúcom piesku alebo popŕhlení sa žihľavou práve toto hovorievali? Vtedy sme ešte nevedeli, čo to tá reuma je. Reuma je výraz, ktorým označujeme všetky reumatické ochorenia. Ľuďom, ktorí ňou trpia, vie poriadne znepríjemňovať život. Patrí medzi najrozšírenejšie tzv. ľudové choroby. Na reumu trpeli aj svetoznáma speváčka Edith Piaf, či maliar Auguste Renoir.
Pre začiatok treba poznamenať: Reuma nie je liečiteľná, ale pri včasnom diagnostikovaní sa dá podchytiť a výrazne zlepšiť jej stav. V tomto článku sa dozviete, ako sa diagnostikuje a aké formy jej liečby sú zaužívané od základnej “domácej” starostlivosti až po tú lekársku.
Čo je reuma a ako sa prejavuje?
Reumatické ochorenia sa pre laika prejavujú ako chronický/trvalý zápal kĺbov. Reuma sa teda z hľadiska prejavov choroby týka pohybového ústrojenstva a prejavuje sa hlavne reumatickými bolesťami kĺbov a obmedzením pohyblivosti. Spolu však poznáme vyše 100 rôznych druhov reumy - reumatických ochorení a tie sa ďalej delia na reumatické ochorenia nezápalového pôvodu a zápalového pôvodu. V prípade reumy teda nehovoríme o jednom ochorení, všetky sa však z veľkej časti prejavujú veľmi podobne no niektoré prejavy je možné povahu ochorenia dobre rozlíšiť. V odborných kruhoch sa reumatické prejavy delia na:
artikulárne (týkajúce sa kĺbov) - Napr. stuhnutosť, bolesti a opuch kĺbov
extraartikulárne (Prejavy mimo kĺbov) - Napr. Kožné vyrážky, reumatoidné uzly, zápal očí
Ďalej podľa počtu reumou postihnutých kĺbov formu ochorenia delíme na:
monoartikulárna forma - 1 kĺb (napr. septická artritída, Dna, lymská borelioóza)
oligoartikulárna forma 2 až 4 kĺby (napr. Morbus bechterew, osteoporóza, lymská borelioóza)
polyartikulárna forma 5 a viac kĺbov (napr. reumatoidná artritída, lupus)
V ranných štádiách sa môže reuma prejavovať ako únava, či ranná stuhnutosť, neskôr ako celková stuhnutosť kĺbov až bolesť kĺbov či svalov. Reumatické ochorenia môžu vznikať ako následok nezdravého životného štýlu ale aj na základe genetickej preddispozície. Reumou častejšie trpia ženy a patrí medzi najčastejšie príčiny práceneschopnosti. Na slovensku reumatickými ochoreniami trpí viac ako 100 000 ľudí. Reuma patrí medzi ochorenia, ktoré postihujú náš pohybový aparát a jeho jednotlivé súčasti. Sú to najmä kĺby, svaly, šľachy a mäkké tkanivá. V istých prípadoch môžu byť napadnuté aj vaše vnútorné orgány. Najproblematickejšie je , ak reuma zasiahne tzv. váhonosné kĺby - čiže bedrá alebo kolená.
Najčastejšie reumatické ochorenia:
Osteoporóza: Strácanie kostnej hmoty / rednutie kostí - kostra stráca hustotu a telo stabilitu, tým sa zvyšuje riziko pádu a lámania kostí. Zlomeniny sa následne ťažko hoja. O osteoporóze máme viac článkov. Osteopóroza: Cvičenie a liečba
Fibromyalgia: Je tzv. svalová reuma spôsobovaná tvrdnutím svalstva a oproti bežným reumám sa prejavuje hlavne pretrvávajúcimi bolesťami svalov a šliach. K tomu sa pridružuje aj zvyšená citlivosť na tlak v daných oblastiach. Aké má fibriomyalgia prejavy?
Reumatická artritída: Bolesti v kĺboch prstov na rukách a celých rúk. Kĺby sú stuhnuté a v priebehu trvania ochorenia môže dôjsť až k deformáciám kĺbov.
Artróza: Porucha chrupaviek kĺbov spôsobené jeho nesprávnym alebo nadmerným zaťažením. Viac o artróze v našich článkoch o Artróze.
Morbus Bechterew: Chronický zápal kĺbov (najmä v rámci chrbtice), preto sa nazýva aj reuma chrbtice. Hlavným príznakom je hlboko vsadená chronická bolesť chrbta v miestach zápalu. Viac o ochorení v článku: Čo je to Morbus bechterev?
Dna: Ochorenie látkovej výmeny, ktoré spôsobuje zápal kĺbov a vzniká ako následok dlhodobo zvýšenej koncentrácie kyseliny močovej v tele. Zvyšovanie hladín kyseliny močovej v tele vzniká nesprávnou výživou, alebo dedením.
Zdravý kolenný kĺb so zdravým kĺbovým lôžkom. 2. Osteoartritída: Zničené kĺbové lôžko, kosti kĺbu sa o seba vzájomne trú a nadmerne tak opotrebovávajú kosť aj kĺb. 3.Reumatická artritída: Kosti kĺbu podliehajú vnútornej erózii a rednú, stávajú sa krehkými. Synoviálna membrána kĺbu je zapálená a opuchnutá. ( Opuch je vidieť aj voľným okom)
Vplyv životného štýlu na vznik reumy
Veľký vplyv na vznik reumy má nezdravý životný štýl. Nadmerný stres, fajčenie, hormonálne zmeny v tele ale aj genetické faktory, teda dedičná predispozícia môžu mať svoj podiel na vzniku niektorého z reumatických ochorení. Pojmom reuma sa zvyknú označovať rôzne ochorenia, ktoré postihujú pohybový aparát, kĺby, šľachy, svaly až po mäkké tkanivá. Existuje cez 200 rozličných druhov reumatických ochorení. Symptómy ako sa prejavuje reuma sú preto viaceré. Pri reume sa môžu okrem kĺbov poškodzovať aj obličky, srdce, pečeň a cievy, ktoré sú životne dôležitými orgánmi. Pacienti s vážnym reumatickým ochorením tak často nezomierajú na reumu ale na pridružené ochorenia, ktoré reuma v pokročilých štádiách vyvoláva.
Reuma: Prejavy, príznaky a symptómy
Reumatická ruka sa skrúca, dochádza k posuvu kĺbových lôžok a nadmernému opotrebovaniu. Kosti a kĺby erodujú. Takéto ruky je často možno vidieť u starších pacientov.
Prvé príznaky reumy
V prvých fázach ochorenia sa u pacientov zväčša prejavuje únava, nechutenstvo, strata hmotnosti a ľahká horúčka. Náznakmi sú aj bledosť v dôsledku ľahkej chudokrvnosti a zhoršujúca sa pohyblivosť či celková ranná stuhnutosť (viac ako 30 minút po zobudení), ale aj únava, celková slabosť, nevýkonnosť, poruchy spánku. To môžu byť pre reumu prvé príznaky.
Únava, celková slabosť a nevýkonnosť
Nechutenstvo a chudnutie
Horučky a poruchy spánku
Ranná stuhnutosť (Viac ako 30 minút)
Pridružené príznaky reumy
Neskôr sa objavujú zväčšené uzlíky pod kožou, väčšinou na predlaktí alebo predkolení a pretrvávajúca ranná stuhnutosť prstových kĺbov. Dochádza k opuchu kĺbov a bolesti pri pohybe a tlaku. Človek väčšinou stráca citlivosť, má obmedzenú hybnosť, bolesť brucha, bolesti svalov a šliach na úponoch, zapálené či podráždené oči (výskyt 10-35%), kožné defekty až vredy. To je ďalší priebeh reumatických príznakov.
Zapál rohovky a spojivky súčasne (Keratokonjunktivitída), podráždené oči
Chudokrvnosť (Anémia), opuch uzlín (Lymfadenopatia), zápal ciev (vaskulitída)
Stuhnutosť prstových kĺbov a bolesť pri pohybe či tlaku
Opuch kĺbov a bolesti kĺbov, svalstva či šliach
Obmedzená hybnosť
Reumatoidné uzlíky pod kožou (Veľkosť hrášok až limeta), kožné defekty, psoriáza, výrážky až vredy
Pokročilé štádia reumy
V pokročilých štádiách je kĺbová chrupavka poškodená alebo úplne zničená. Pri chorobe sa teda zvyknú degenerovať kĺby a často aj krútiť prsty. Kĺby môžu zrastať alebo sa ľahko posunúť, čomu sa hovorí subluxácia. Reuma vtedy často postihuje viacero kĺbov naraz. Zvyšuje sa náchylnosť na zranenia a znižuje sa schopnosť ich regenerácie. Taktiež môže byť poškodzovaná rada vnútorných orgánov.
Bolesťami obmedzená pohyblivosť
Subluxácia, podvrtnutia či vykĺbenia na váhonosných kĺboch (bedrá a kolená)
Vážne zlomeniny kĺbov (Napr. bedrové či kolenné kĺby)
Zápaly na srdci (Osrdcovník, srdcový sval aj endokard)
Zápal pľucnej pleury (Pleuritída), pľúcna fibróza, reumatoidné uzly v pľucach
Zničené chrupavky, zrastajúce kĺby a pokrútené prsty
Poruchy funkcie obličiek
Poruchy trávenia
Neuropatia, neuritída, útlakové syndrómy (Karpálny tunel a pod.)
Ako sa prejavuje reuma na nohách
Bolesť v kĺboch – najmä v prstoch, chodidlách, členkoch, kolenách a bedrách.
Opuch a zápal – opuchnuté, citlivé a začervenané kĺby.
Stuhnutosť kĺbov – obzvlášť ráno alebo po dlhšom sedení.
Deformácie kĺbov – hallux valgus, kladivkové prsty, zmeny tvaru nártu.
Ťažkosti s chôdzou a pohyblivosťou – problémy s rovnováhou a slabosť v nohách.
Pocit mravčenia a necitlivosti – brnenie, mravčenie, necitlivosť prstov a chodidiel.
Únava a svalová slabosť – znížená sila v nohách a celková únava.
Tvorba reumatoidných uzlíkov – hrčky pod kožou v blízkosti kĺbov.
Zmeny na koži a nechtoch – suchá, popraskaná koža, zmeny tvaru nechtov.
Väčšie riziko vredov a infekcií – zhoršené prekrvenie, riziko vredov na chodidlách.
Ako sa prejavuje reuma na rukách
Bolesť v kĺboch – najmä v prstoch, zápästiach a rukách, bolesť môže byť ostrá alebo tupá.
Opuch a zápal – opuchnuté, začervenané a citlivé kĺby prstov a zápästí.
Stuhnutosť kĺbov – stuhnutosť je najvýraznejšia ráno alebo po dlhšom období nečinnosti.
Deformácie kĺbov – vybočenie prstov (ulnárna deviácia), deformácie prstov (napr. labuťovitý tvar).
Strata jemnej motoriky – problémy s jemnými úkonmi, ako je písanie, zapínanie gombíkov či držanie predmetov.
Znížená sila v rukách – ťažkosti s uchopením alebo zdvíhaním vecí.
Tvorba reumatoidných uzlíkov – malé hrčky pod kožou v blízkosti kĺbov na prstoch a zápästiach.
Pocit mravčenia a necitlivosti – mravčenie, brnenie alebo necitlivosť prstov, často v dôsledku kompresie nervov.
Zmeny na koži a nechtoch – suchá, popraskaná koža, zmeny tvaru a štruktúry nechtov.
Krepitácie (praskanie) – praskanie alebo cvakanie v kĺboch pri pohybe prstov alebo zápästia.
Existuje reuma aj u detí?
Sú známe aj prípady vyskytnutia sa reumy u detí. Reuma postihuje deti od 2 rokov až do puberty. Najčastejšie sa však prejavuje v 10.-12 roku života. Obvykle sa deti začnú sťažovať na bolesť nôh a nevládzu chodiť. Niekedy sa dieťa nesťažuje na nič, len mu zrazu začnú opúchať kĺby, pričom sú citlivé na bolesť. Štatisticky trpí reumou približne jedno z tisíc detí. Ak sa toto ochorenie u detí nelieči, spôsobuje trvalé následky ako napríklad zastavenie rastu, či oneskorenie puberty. Tým pádom môže choroba vplývať aj na školský výkon a spôsobuje sociálnu izoláciu. Detskú artritídu, inak nazývanú aj juvenilná idiopatická artritída, nie je možné vyliečiť.
Reumatické ochorenia v mladom veku
juvenilná idiopatická artritída JIA
reumatoidná artritída
reaktívna artritída
reumatická horúčka
Kawasakiho choroba
systémové ochorenia spojivového tkaniva
spondyloartritída a axiálna spondylartritída
juvenilný systémový lupus erythematosus
sklerodermia
juvenilná dermatomyozitída
Vďaka novodobým postupom, včasnej diagnostike a liečbe vedia lekári takýmto deťom v podstate zabezpečiť normálne detstvo. Liečbou a utlmením zápalového procesu zostáva funkcia kĺbu maximálna až plná. Deti však často prichádzajú k reumatológom od ortopédov, neurológov a iných odborníkov, u ktorých sa predtým liečili neskoro a tak môže dôjsť k deštrukcii jednotlivých kĺbových zložiek.
Vyšetrenie na reumatológii, formy liečby a prevencia
Neliečená reuma je vážny problém. Preto si treba uvedomiť, že medzi skorým zistením ochorenia a terapeutickým zásahom je priama súvislosť. Pri podozrení na reumu absolvuje pacient reumatologické vyšetrenie, ktoré pozostáva z laboratórneho vyšetrenia krvi, röntgenovej snímky bolestivých kĺbov a možné doplňujúce vyšetrenia Magnetická rezonancia, punkcia kĺbu, ktorých výstup ďalej posudzuje reumatológ.
Z vyšetrenia krvi lekári zistia, aký je stupeň zápalu v tele a či sa v nej nachádza tzv. reumatoidný faktor (anti CCP protilátky). Ten majú ľudia s reumatoidnou artritídou spoločný.
Röntgen a MR objasní, v akom stave sú kĺby, stupeň ich poškodenia a punkcia kĺbu zas aký je vývoj ochorenia.
Robí sa tiež tzv. CRP test na základe , ktorého sa zistí miera aktivity zápalu v tele (zápal vždy rastie pri relapse ochorenia). Na základe týchto vyšetrení určí reumatológ lieky a iné postupy.
Reuma liečba: Lieky, strava, pohyb, teplo a oddych
Reumatická liečba je dlhodobý proces spomaľovania progresu (postupu) ochorenia. S reumatológom treba spolupracovať.
Lieky
Pacientovi sa zvyknú podávať lieky na potlačenie rozvoja ochorenia. Účinná je liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID), nesteroidnými antireumatikami (NSA), kortikoidami a glukokortikoidmi. Lieky sú často kombinované aj s liekmi proti bolesti. Využíva sa aj biologická liečba, ktorá neutralizuje látky spúšťajúce zápalové procesy. Celá medikamentózna liečba má symptomatický účinok - Znižuje zápaly a bolestivosť. Pacienti tak môžu žiť plnohodnotnejší život, bez závažných obmedzení.
Strava
Je veľmi dôležité dodržiavať špeciálnu reuma diétu. Strava by mala byť pestrá, ľahko stráviteľná a zároveň výdatná, bohatá na vitamíny a bielkoviny. Lekári odporúčajú najmä rybí olej, ovocie a zeleninu ako cesnak, cibuľu, pór, pažítku, kapustu, brokolicu, kaleráb, špargľu, či strukoviny. Pri reumatických ochoreniach je mimoriadne dôležité dodržiavať takzvanú reumatickú diétu. Sú totiž také potraviny, ktoré podporujú bujnenie zápalu, také, ktoré majú naň neutrálny vplyv ale aj také potraviny, ktoré znižujú, tlmia zápal. Aby sme zmiernili priebeh reumatického ochorenia je dôležité vykonávať pravidelný pohyb. Podľa posledných výskumov môže mimoriadne pozitívne ovplyvniť mieru rannej stuhnutosti kontrolovaná dlhodobá konzumácia kolagénu.
Pravidelný pitný režim: Bylinkové čaje, riedené džúsy
Úprava stravovacích návykov: Menšie porcie 4-6 za deň, Zeleniny a ovocia, ryby a chudé mäso
Doplnky výživy: Vitamín C, D, selén, zinok, esen.mastné kyseliny (EAA), Kurkuma, zázvor, čili
Kĺbová výživa: Chondroitín, Glukozamín sulfát,Zdroj organickej síry ako MSM (Metylsulfonylmetán), Žraločia chrupavka (proti reum. zápalom), kolagén
Pohyb
Okrem medikamentóznej liečby a stravy je potrebné dodržiavať zdravý životný štýl, ktorého nedielnou súčasťou je pohyb. Treba si zdravý spôsob života zaužívať v každodennom živote a spraviť si z neho zvyk. Len tak sa dá chorobe predísť, prípadne zmierniť jej následky. Nie nadarmo sa hovorí, že sme tým čo jeme, ako myslíme, cítime a konáme. Pri reumatických ochoreniach je dôležité dodržiavať správnu pohybovú životosprávu. Ako progresuje ochorenie, zmenšuje sa rozsah pohybu v postihnutých kĺboch. Pre reumatikov je preto vhodné cvičenie s prvkami jógy a strečingové cvičenia aby sa zamedzilo rannej stuhnutosti. Ďalej je veľmi prospešné spevňovať svalový tonus ( Silnejšie svalstvo preberá časť záťaže kostí).
Plávanie (Nepreťažuje tkanivá a má blahodárne účiunky na zdravie kĺbov)
Jóga (Prehrieva a prekrvuje svaly a zvyšuje pružnosť šliach, čim sa predchádza zraneniu)
Silové tréningy (Implementácia mimo akútnej zápalovej fázy a nie pri pokročilých príznakoch!!!)
Cvičenie s fyzioterapeutom (Pomôže vám uľaviť a tiež správne nastaviť pohybové vzorce)
Aerobik (V pokročilých štádiách ochorenia pozor na intenzitu a skákanie)
Bicyklovanie (Pozor na pády)
Rýchla chôdza (Jogging)
Oddych, spánok, kúpele
Netreba podceňovať ani oddych. Výdatný spánok a odpočinok narobia pri liečbe divy. Viac než vhodná je aj kúpeľná liečba, hlavne v termálnych prameňoch. Či už strava, pohyb alebo oddych, všetky spomenuté odporúčania sú prevenciou a zároveň aj zmiernením príznakov reumatoidnej artritídy. Treba dodržiavať správnu a pravidelnú životosprávu bez veľkých výkyvov.
Maste a gély na reumu
Maste a gély na reumu treba brať ako podpornú symptomatickú liečbu a formu dostupnej úľavy po nadmernej záťaži. Rôzne bylinné masti na báze rozmarínu, eukalyptu,relaxačné na báze levandule, mäty ale aj iných esenciálnych olejov pomáhajú uvoľnovať stiahnuté svalstvo a tkanivové štruktúry v okolí citlivého miesta. Účinnosť sa líši v závislosti od stavu pacienta
Nevhodné potraviny a zvyky pri reume
alkohol
slnečnicový olej
sójový olej
repkový olej
kešu
arašidy
červené mäso
rastlinné maslo
čokoládové výrobky
Fajčenie
Imunostimulačné lieky (treba konzultovať s reumatológom)
Dá sa z reumy vyliečiť?
Žiaľ, nie. Reuma sprevádza pacienta doživotne a progresívne napreduje. Progresiu ochorenia však vieme výrazne spomaliť a ovplyvňovať tak výslednú kvalitu života. Je preto dôležité ku kontinuálnej liečbe systematicky pristupovať a pozitívne ju ovplyvňovať správnym a pravidelným cvičením, reumatickou diétou, dodržiavaním vyššie spomenutých protizápalových princípov, a to všetko pod dohľadom reumatológa a fyzioterapeuta.
Reuma, teplo, chlad a ročné obdobia
Reumatici najviac trpia počas chladných zimných a jesenných mesiacov. Reumu a stupeň jej bolesti ovplyvňujú ročné obdobia. Vo všeobecnosti platí, že na reumu je dobré teplo. Pri chladnom počasí reuma skrátka viac bolí. Preto sa treba vyhýbať chladnému a vlhkému prostrediu, investovať do kvalitného oblečenia a vyhľadávať teplejšie prostredie.
Chlad a reuma
Chlad má významný vplyv na ľudské telo, najmä na ľudí, ktorí trpia reumatickými ochoreniami. Chladné počasie môže príznaky týchto ochorení zhoršovať a viesť k zvýšenej bolesti, stuhnutosti a obmedzenej pohyblivosti. Zimné obdobie a nízke teploty sú preto často obávaným obdobím pre ľudí s reumou, a to z viacerých dôvodov.
Prvým dôvodom je zhoršenie prietoku krvi- Chlad spôsobuje zúženie krvných ciev, čo znižuje prívod kyslíka a živín do svalov a kĺbov. Tento jav sa nazýva vazokonstrikcia. Pri reumatických ochoreniach sú tkanivá už aj tak poškodené alebo zápalovo zmenené, a preto je pre ne obmedzený prívod živín a kyslíka ešte väčšou záťažou. Výsledkom je zvýšená bolestivosť, stuhnutie a celkový diskomfort. Navyše, kŕče a svalové napätie spôsobené chladom môžu zvyšovať stres a tlak na kĺby, čo zhoršuje symptómy a zvyšuje riziko poškodenia.
Zmenšená mobilita - Druhým faktorom, ktorý prispieva k zhoršeniu stavu počas chladných dní, je zmenšená mobilita. Ľudia s reumatickými ochoreniami majú často problém s pohybom, a keď sa do toho pridá chlad a nízke teploty, ich pohyblivosť sa ešte viac znižuje. Nižšia teplota v prostredí spôsobuje stuhnutie kĺbov a svalov, čo vedie k obmedzeným možnostiam pohybu. To spôsobuje začarovaný kruh, pretože znížená aktivita vedie k oslabeniu svalov a šliach, čím sa zvyšuje zaťaženie kĺbov. Toto môže neskôr spôsobiť ďalšie poškodenie a zhoršiť prognózu pacienta. Preto je veľmi dôležité, aby pacienti s reumou udržiavali pravidelnú fyzickú aktivitu, aj keď to môže byť počas chladných mesiacov náročnejšie.
Vplyv chladu na zápalové procesy v tele- Ďalším dôležitým aspektom je vplyv chladu na zápalové procesy v tele. Chlad a vlhkosť môžu vyvolávať alebo zhoršovať zápalové procesy v kĺboch a mäkkých tkanivách, ktoré sú pri reume často postihnuté. Zápal vedie k opuchom, bolestiam a obmedzenej pohyblivosti, čo spôsobuje ďalšie ťažkosti. Preto je pre ľudí s reumatickými ochoreniami dôležité udržiavať teplotnú rovnováhu v tele, vyhýbať sa vystaveniu chladu a udržiavať kĺby v teple pomocou teplého oblečenia, vyhrievacích podložiek alebo termálnych náplastí.
Meteosenzitivita - Mnohí ľudia s reumatickými ochoreniami pociťujú počas chladných dní zvýšenú citlivosť na počasie, známe ako meteorosenzitivita. Zmeny teploty, vlhkosti vzduchu a atmosférického tlaku môžu mať priamy vplyv na pociťovanú bolesť a stuhnutosť kĺbov. Výskumy ukázali, že práve rýchle zmeny počasia sú pre pacientov s reumatickými ochoreniami najhoršie. Aj malé výkyvy v teplote môžu vyvolať bolesti a nepohodlie. Hoci presný mechanizmus tohto fenoménu nie je úplne objasnený, predpokladá sa, že zmeny atmosférického tlaku ovplyvňujú kĺbové tekutiny a spôsobujú rozťahovanie alebo zmršťovanie tkanív, čo vedie k pocitu diskomfortu.
Časté otázky
Je reuma dedičná?
Áno, niektoré reumatické ochorenia môžu mať dedičnú zložku, čo znamená, že genetická predispozícia hrá úlohu pri ich vzniku. Hoci samotné gény priamo nespôsobujú reumatické ochorenia, môžu zvyšovať náchylnosť na ich rozvoj. Reumatoidná artritída (RA) je jedným z takýchto ochorení, kde je riziko vyššie, ak má člen rodiny rovnaké ochorenie. Konkrétne gény ako HLA-DR4 sú spojené s vyšším rizikom vzniku RA
Ako zvládať zimu s reumou?
Prevencia a zvládanie symptómov reumatických ochorení počas chladného obdobia sú kľúčové pre zlepšenie kvality života pacientov. Odporúča sa nosenie teplého oblečenia, najmä vrstveného, aby sa znížilo riziko prechladnutia kĺbov a svalov. Používanie rukavíc, šálov a čiapok je nevyhnutné, aby sa zabránilo strate tepla cez exponované časti tela. Taktiež je vhodné využívať teplé kúpele, termálne náplasti alebo vyhrievacie deky, ktoré pomáhajú uvoľniť stuhnuté svaly a zlepšiť prietok krvi.
Okrem toho by sa ľudia s reumatickými ochoreniami mali snažiť udržiavať pravidelnú fyzickú aktivitu aj počas zimy. Cvičenie, ako je plávanie v teplej vode, jemné strečingové cvičenia alebo chôdza, môžu pomôcť udržať svaly a kĺby v dobrej kondícii. Dôležité je tiež dbať na vyváženú stravu, ktorá podporuje imunitný systém a zápalové procesy v tele. Konzumácia potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny, ako sú ryby alebo orechy, môže pomôcť zmierniť zápalové prejavy reumy.
Dá sa odmerať reuma faktor v krvi?
Áno, reuma faktor (RF) je možné zistiť pomocou krvných testov. Reuma faktor je autoprotilátka, ktorá sa nachádza u väčšiny pacientov s reumatoidnou artritídou. Prítomnosť RF v krvi pomáha pri diagnostike RA, ale nie je definitívnym markerom, pretože sa môže objaviť aj pri iných ochoreniach alebo u zdravých ľudí. Okrem RF sa často meria aj hladina protilátok proti cyklickému citrulínovanému peptidu (anti-CCP), ktorá má vyššiu špecificitu na RA.
Zdroje:
Firestein, G. S., & Budd, R. C. (Eds.). (2020). Kelley's Textbook of Rheumatology (10th ed.). Elsevier Health Sciences.
Hochberg, M. C., Silman, A. J., Smolen, J. S., Weinblatt, M. E., & Weisman, M. H. (2019). Rheumatology (7th ed.). Elsevier.
Klippel, J. H., Stone, J. H., Crofford, L. J., & White, P. H. (2008). Primer on the Rheumatic Diseases (13th ed.). Springer.
Ruddy, S., Harris, E. D., & Sledge, C. B. (2001). Kelly's Textbook of Rheumatology (6th ed.). W.B. Saunders Company.
Imboden, J. B., Hellmann, D. B., & Stone, J. H. (2013). Current Diagnosis & Treatment: Rheumatology (3rd ed.). McGraw-Hill Education.
Hochberg, M. C. (Ed.). (2018). Rheumatology Secrets (4th ed.). Elsevier.
Bijlsma, J. W., Hachulla, E., & Lipsky, P. E. (Eds.). (2015). EULAR Textbook on Rheumatic Diseases. BMJ Publishing Group.
Hochberg, M. C., Gravallese, E. M., Silman, A. J., Smolen, J. S., Weinblatt, M. E., & Weisman, M. H. (Eds.). (2018). Rheumatology (2-Volume Set) (7th ed.). Elsevier.
Harris, E. D. (2005). Rheumatoid Arthritis. Oxford University Press.
Lipsky, P. E., & Crofford, L. J. (2015). Rheumatic Diseases: Diagnosis and Management. Springer.