🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Chronická únava: Dá sa jej zbaviť pomocou fyzioterapie?

Čo je to chronický únavový syndróm?

Únava je pocit nízkej energie, najčastejšie v dôsledku nedostatku spánku, alebo normálnej vyčerpanosti organizmu po aktívnom dni. Ak sa však z únavy neviete len tak jednoducho “vyspať”, pretože aj po dobrom nočnom spánku vstávate unavení, cítite sa bez energie a vyčerpaní dlhodobo a tento stav únavy alebo rýchlej unaviteľnosti trvá dlhšie ako šesť mesiacov, je možné, že trpíte chronickou únavou, alebo chronickým únavovým syndrómom. 

Odborne sa nazýva aj myalgická encefalomyelitída, a je to komplexné multisystémové ochorenie. Znamená to, že okrem nervového systému, postihuje aj hormonálny systém, imunitu, psychiku a ďalšie systémy. Ten trápi prevažne ľudí po štyridsiatke a najmä ženy. Charakteristickými prejavmi je celková fyzická a duševná vyčerpanosť, strata energie a chuti do života, ale aj bolesti kĺbov, svalov a hlavy, neschopnosť sústrediť sa a spať

Únava, ktorá neutícha je prejavom organizmu, že sme pravdepodobne prekročili zdravú hranicu svojich psychických a fyzických síl a možností. Je to spôsob ochrany organizmu pred kompletným preťažením, ktoré môže viesť k trvalému poškodeniu niektorých orgánov či nervovej sústavy a dokonca môže mať až fatálne následky. 

Príčiny vzniku syndrómu chronickej únavy

Príčiny vzniku chronického únavového syndrómu nie sú ešte lekárom úplne jasné. Jedným z najpravdepodobnejších dôvodov je oslabenie imunitného systému vírusovou infekciou, stres alebo pôsobenie chemických látok, čo môže viesť k poškodeniu centrálneho nervového systému. 

Chronická únava môže byť výsledkom dlhodobého vyčerpania a tiež môže ísť o symptóm iného ochorenia, napríklad:

Diagnostika

Správna diagnóza je kľúčom k vyliečeniu. Predtým ako lekár potvrdí alebo vyvráti syndróm chronickej únavy, musí najskôr vylúčiť iné príčiny nadmernej únavy - nedostatok vitamínov a minerálov, infekčné či onkologické ochorenia, alergie a imunologické ochorenia, depresia, závislosť, zlyhávanie orgánov, fibromyalgia, a pod. 

Chronický únavový syndróm uznala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ako relevantnú diagnózu, no niektorí odborníci ho stále spochybňujú a väčšinou ľuďom odporúčajú návštevu psychológa alebo psychiatra. Je to pravdepodobne preto, že ide o veľmi komplexné ochorenie s nejasnou príčinou. Podceňovanie tejto diagnózy, či už zo strany lekárov samotných, ale aj najbližšieho okolia pacienta, môže pre neho predstavovať ďalšiu psychickú záťaž. 

Príznaky chronickej únavy

Najčastejšie symptómy chronického únavového syndrómu sú: 

  • Únava – zníženie alebo zhoršenie schopnosti pacienta zapojiť sa do aktivít, ktoré by ho bavili pred vypuknutím choroby. Tento stav trvá viac ako šesť mesiacov.

  • Nevoľnosť po námahe – zhoršené zvládanie stresorov, fyzických a psychických, ktoré predtým pacienti zvládali bez problémov.

  • Neosviežujúci spánok – ani po výdatnom nočnom spánku, nemá pacient pocit sviežosti a oddychu. 

Na to, aby lekári mohli u pacienta potvrdiť chronický únavový syndróm musia byť u pacienta prítomné tieto 3 vyššie uvedené príznaky a jeden z nižšie uvedených:

  • Kognitívna porucha – problémy s myslením, pamäťou, alebo psychickým výkonom. Stav je zhoršený psychickou námahou, fyzickou námahou, stresom alebo časovým tlakom.

  • Ortostatická intolerancia – zhoršenie symptómov pri zaujatí a udržiavaní vzpriamenej polohy. Symptómy sa nezlepšujú ani ľahnutím alebo zdvihnutím chodidiel.

Diagnostika ja založená na anamnéze a fyzikálnom vyšetrení. Zatiaľ však neexistujú žiadne laboratórne testy či biomarkery na potvrdenie diagnózy. 

Vplyv syndrómu chronickej únavy na pohyb a funkčnosť

Keďže duševná a fyzická záťaž pacienta mimoriadne vyčerpáva, začne sa vyhýbať akejkoľvek námahe. To však z mnohých dôvodov nie je dlhodobo vhodné a ani možné. 

Pravidelná fyzická aktivita pomáha udržiavať zdravú hladinu hormónov, odbúrava stres a prispieva k zdravému a funkčnému pohybovému aparátu. Svaly a aj kosti potrebujú pravidelnú záťaž, inak o ne začneme prichádzať. 

Ako môže fyzioterapia pomôcť pacientom so syndrómom chronickej únavy?

Fyzioterapeut môže pacientovi pomôcť nastaviť pravidelný rehabilitačný plán. Najskôr cvičí pod jeho dohľadom a neskôr pacient cvičiť pravidelne doma. Cvičiť je potrebné tak, aby vás to ešte viac nevyčerpalo, radšej kratšie a intenzitu stupňovať veľmi postupne, ale cvičenie by malo byť pravidelné. 

Zaujímavou metódou liečby je podanie vysokej dávky vitamínu C intravenóznym spôsobom, teda infúziou priamo do žily. Vitamín C sa rozpúšťa vo vode a telo ho poľahky vylúči. Vitamín C v tejto forme má na organizmus pozoruhodné účinky, obzvlášť na imunitný systém a tiež ako podpora tvorby kolagénu.

Jeho nedostatok nepriaznivo ovplyvňuje spojivové tkanivo, kožu, chrupavky, kosti, oslabuje cievne steny a spomaľuje hojenie rán.

Dá sa syndróm chronickej únavy liečiť?

Aktuálne neexistuje jeden liek na tento syndróm. Jeho symptómy sa totiž môžu líšiť od pacienta k pacientovi a tiež sa v čase veľmi meniť. Liečba spočíva v režimovým opatreniach na zlepšenie kvality života pacienta, ako aj podpornej farmakologickej liečby na zvládnutie sprevádzajúcich symptómov tohto ochorenia.

Typy fyzioterapeutických cvičení pre syndróm chronickej únavy

Vyskúšajte tieto fyzioterapeutické cviky pri únavovom syndróme: 

Cvičenia na zlepšenie kondície a vitality

Tieto jednoduché pohyby je vhodné robiť v súlade s dychom tak, aby ste sa nezadýchali a  nevyčerpali, len v miernom tempe a bez prílišného úsilia.

Z písmena I do písmena X - postavte sa s pažami vedľa tela. S nádychom vykročte jednou nohou do strany a otvorte paže do strán do písmena X. S výdychom sa vráťte do stredu, akoby do písmena I. Zopakujte na každú stranu niekoľkokrát. 

Rotácia - postavte s nohami od seba, paže voľne vedľa tela, začnite otáčať telom zo strany do strany tak, aby sa paže voľne rozhýbali okolo tela, hlava sa tiež voľne otáča v smere pohybu. 

Stolička - zo stoja s nádychom pomaly pustite panvu smerom nadol a dozadu, akoby ste si išli sadnúť na stoličku, s výdychom sa nohami odtlačte smerom hore. Zopakujte 5-10krát. 

Cvičenia na zlepšenie flexibility a mobility

Začnite pár jednoduchými strečingovými cvičeniami každý deň

Mačka – položte sa na dlane a kolená a začnite s výdychom ťahať kostrč smerom dole, postupne nechajte pohyb prejsť celou chrbticou k hlave. S nádychom následne kostrč začnite dvíhať hore k stropu, až kým sa nezdvihne aj hlava. Opakujte niekoľkokrát. 

Rotácia v ľahu na chrbte – ľahnite si na chrbát, paže vystrite do strán a nohy natiahnite. S výdychom pritiahnite jednu nohu pokrčenú v kolene a prejdite ňou do druhej strany tak ďaleko ako je to možné. Strany striedajte za každým opakovaním, zopakujte aspoň 10x na každú stranu. 

Holub – z pozície na 4 pokrčte jedno koleno a sadnite si na pätu, druhú nohu natiahnite čo najviac dozadu. Cítiť by ste mali ťah na zadku pokrčenej nohy, prípadne ťah okolo prednej strany bedra na vystretej nohy. Ak by ste cítili bolesť kolena, pozíciu upravte, alebo ju vynechajte. 

Fyzioterapia ako doplnková terapia

Mierne, no pravidelné cvičenie v spolupráci s fyzioterapeutom, ktorý vám vypracuje denný cvičebný plán. Výskumy totiž preukázali, že postupné zvyšovanie záťaže v cvičení, má priaznivý vplyv na symptómy chronického únavového syndrómu. Podľa vykonanej štúdie až 70 % pacientov s týmto syndrómom uviedlo lepší pocit po skončení kontrolovaného programu cvičenia s postupne narastajúcou intenzitou.

Zlepšenie kvality života

Človek so syndrómom chronickej únavy by mal prehodnotiť svoj doterajší životný štýl a urobiť dlhodobé zmeny: 

Psychologická podpora

Psychologická podpora je v tomto prípade mimoriadne dôležitá. Pacient sa okrem fyzických symptómov potýka s psychickou záťažou, ktorú syndróm prináša. Zaradiť možno aj tzv. poznávaciu terapiu správania.

Ak je vykonaná pod vedením profesionála, môže pomôcť pacientovi identifikovať negatívne myslenie a správanie, ktoré by mohlo spomaľovať zotavenie a pomôcť mu nájsť zdravé a pozitívne spôsoby myslenia i chovania. 

Častým sprievodným javom je aj depresia, ktorú možno liečiť vhodnými antidepresívami. Tie zlepšujú spánok a zmierňujú bolesť.

Zdravá životospráva

Okrem cvičenia a vyššie spomenutých opatrení, ktoré môže pacient urobiť, je úprava životosprávy takisto nesmierne dôležitá. Pacienti by mali jesť vyváženú stravu, ktorá obsahuje všetky potrebné živiny, minerály a vitamíny, piť veľa tekutín, obmedziť príjem kofeínu a alkoholu, prestať fajčiť, dostatočne odpočívať, pravidelne cvičiť a nevyčerpávať organizmus extrémami.

ZDROJE: Odborný článok, Chronický únavový syndróm,  Alena Šujanová, Daniela Ogurčáková, Ambulancia pre liečbu chronickej bolesti, Košice, 2008

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.