Absces je dutina vyplnená hnisom, ktorá vzniká v dôsledku zápalovej reakcie organizmu. V našom komplexnom článku zistíte, aké sú jeho príčiny, príznaky, najčastejšie miesta výskytu a ako vyzerá účinná liečba. Nechýba ani prehľad možností chirurgického zákroku priamo na Poliklinike a tipy, ako sa abscesu úspešne vyhnúť.

Čo je to absces?
Absces je v podstate dutina vyplnená hnisom, ktorý vzniká ako dôsledok zápalovej reakcie organizmu. Telo sa takto snaží zbaviť cudzorodých mikroorganizmov (najčastejšie baktérií), ktoré sa do tkaniva dostali rôznymi cestami. Tento problém je známy aj ako hnisavý zápal, a môže sa vyskytnúť prakticky kdekoľvek v tele – na koži, v podkoží, či vo vnútorných orgánoch.
Vzhľadom na to, že absces môže spôsobovať závažné komplikácie, považuje sa za zdravotný problém, ktorý treba riešiť včas. Jeho prejavy môžu byť rôznorodé, od miernych (mierna bolesť, začervenanie, opuch) až po závažné stavy (horúčka, silná bolesť, šírenie infekcie do krvného obehu).
Prečo je dobré vedieť, čo je to absces?
Ak viete, aké príznaky absces sprevádzajú a chápete mechanizmus jeho vzniku, môžete skôr vyhľadať odbornú pomoc. Včasné vyšetrenie a vhodne zvolená liečba sú často kľúčom k rýchlemu uzdraveniu.
Ako vzniká absces a čo ho spôsobuje?
Pri kontakte organizmu s baktériami, vírusmi alebo inými patogénmi dochádza k imunitnej reakcii, ktorá má za úlohu zničiť votrelcov a zabrániť ich ďalšiemu šíreniu. V prípade abscesu vzniká hnisavý zápal, kedy imunitné bunky (najmä biele krvinky) „bojujú“ s baktériami či inými mikróbmi priamo v tkanive.
Baktérie ako najčastejšia príčina
Najbežnejšie sa v abscesoch vyskytujú stafylokoky (napr. Staphylococcus aureus) či streptokoky. Tieto baktérie sa dostanú do organizmu cez drobné poranenia, odreniny alebo oslabenú kožnú bariéru.Zápal a tvorba hnisu
V dôsledku aktivity bielych krviniek a odumierajúcich buniek (patogénov i tkaniva) sa v mieste zápalu tvorí hnis. Ten je zmesou mŕtvych buniek, baktérií, zvyškov tkaniva a ďalších súčastí zápalovej reakcie.Opuzdrenie zápalového ložiska
Telo sa snaží chrániť zdravé tkanivo tým, že okolo infikovaného miesta vytvára puzdro (väzivovú kapsulu). Takto sa hnis koncentruje na jednom mieste, čím vzniká typická dutina.
Príčinou vzniku môže byť aj zanedbaná hygiena, preniknutie cudzích telies do organizmu (napr. triesky, zostatky kliešťa a podobne) alebo oslabená imunita. Vo všeobecnosti platí, že čím skôr sa absces diagnostikuje, tým menšie je riziko komplikácií.
Časté miesta výskytu abscesu
Absces sa môže objaviť prakticky kdekoľvek, kde dôjde k porušeniu kožnej alebo slizničnej bariéry a k následnej bakteriálnej infekcii. Medzi najčastejšie lokality patria:
Koža a podkožie
Abscesy v oblasti vlasových folikulov (furunkuly)
V podpazuší (axilárny absces)
Na zadku či stehnách
Ústna dutina
Okolie zubov (absces na ďasne)
Zápal mandlí (peritonzilárny absces, známy aj ako absces na mandliach)
Análna a perianálna oblasť
Absces pri konečníku (tzv. absces pri konečníku)
Okolie kostrče (napr. absces na kostrči)
Prirodzené telesné otvory a žľazy
Potné žľazy v podpazuší (ako už bolo uvedené, absces pod pazuchou)
Žľazy v okolí pohlavných orgánov (Bartholiniho žľaza u žien)
Vnútorné orgány
Pečeň (pečeňový absces)
Pľúca (pľúcny absces)
Mozog (mozgový absces)
Príznaky a prejavy abscesu
Príznaky môžu byť lokálne aj celkové. Miera ich intenzity závisí od veľkosti a lokalizácie abscesu, ako aj od obranyschopnosti organizmu.
Lokálne príznaky
Bolesť: väčšinou pulzujúca alebo tupá.
Začervenanie: koža nad abscesom môže byť červená a teplá.
Opuch a zatvrdnutie: napätie kože, prípadne viditeľná hrčka.
Hnisavý výtok: ak dôjde k prasknutiu abscesu, môže sa uvoľniť hnis.
Celkové príznaky
Horúčka alebo zvýšená teplota: telo reaguje na infekciu zvýšením teploty.
Únava, slabosť: organizmus vynakladá energiu na boj s infekciou.
Zimnica, potenie: sprievodné javy zápalu a horúčky.
Ak sa infekcia rozšíri do krvného obehu, môže nastať septický stav, ktorý je potenciálne život ohrozujúci. Preto je dôležité venovať pozornosť aj miernym príznakom a pri podozrení na absces vyhľadať lekársku pomoc.
Diagnostika
Diagnostika abscesu sa zakladá najmä na klinickom vyšetrení. Lekár posúdi príznaky, vzhľad a palpačne zistí prítomnosť zatvrdnutia, opuchu či kolísania tekutiny.
Lekárske vyšetrenie: Anamnéza (história ťažkostí) a fyzikálne vyšetrenie sú prvým krokom.
Zobrazovacie metódy:
Ultrazvuk: častá metóda na odhalenie ložísk hnisu, najmä v podkoží a brušnej dutine.
CT (počítačová tomografia): využíva sa pri podozrení na absces vo vnútorných orgánoch (mozog, pečeň, pľúca).
MRI (magnetická rezonancia): pomáha lepšie definovať rozsah zápalu v mäkkých tkanivách alebo orgánoch.
Odber vzorky: V niektorých prípadoch (najmä pri hlboko uložených abscesoch) môže lekár vykonať punkciu, pri ktorej získa vzorku hnisu. Tá sa následne analyzuje v mikrobiologickom laboratóriu, aby sa presne zistilo, aký druh baktérií (alebo iných patogénov) je prítomný.
Včasná a presná diagnostika je kľúčová na zvolenie správnej liečby. Niekedy môže byť dokonca nutné vykonať drobný zákrok v chirurgickej ambulancii , aby sa absces otvoril a vyčistil.
Liečba abscesu
Liečba závisí od veľkosti, lokalizácie a príčiny abscesu. Vo väčšine prípadov platí, že absces je potrebné mechanicky vyprázdniť a vyčistiť, čím sa výrazne urýchli proces hojenia a zníži sa riziko recidívy.
Medikamentózna liečba
Antibiotiká: Pri menších a povrchových abscesoch môže lekár predpísať antibiotiká širokospektrálneho charakteru. Tie účinne likvidujú baktérie, ktoré spôsobili infekciu.
Analgetiká a antipyretiká: Pri sprievodných príznakoch, ako je bolesť alebo vysoká teplota, môžu pomôcť lieky proti bolesti (napr. s obsahom ibuprofénu či paracetamolu).
Chirurgické riešenie
Incízia a drenáž: Pri väčších alebo hlbších abscesoch sa vykonáva chirurgické otvorenie abscesu (incízia), následné vypustenie hnisu a drenáž, aby sa zabránilo opätovnému hromadeniu tekutiny.
Chirurgická ambulancia v Poliklinike: Ak máte podozrenie na absces alebo vám ho diagnostikovali, možnosť vyšetrenia a zákroku v chirurgickej ambulancii Polikliniky je overeným a bezpečným riešením. Lekár vám absces odborne ošetrí, vyčistí a v prípade potreby nastaví ďalší postup liečby.
Pri správnom a včasnom vyprázdnení abscesu a nasadení antibiotickej liečby sa hojenie výrazne urýchľuje. Nesprávne alebo nedostatočné ošetrenie môže viesť k pretrvávajúcemu zápalu, rozšíreniu infekcie či k opätovnému vytvoreniu abscesu.
Prevencia vzniku abscesu
Prevencia abscesu spočíva v dodržiavaní niekoľkých zásad:
Dôkladná hygiena
Ruky si umývajte pravidelne mydlom a teplou vodou.
Pri poraneniach pokožky použite dezinfekčné prostriedky a v prípade potreby sterilné krytie.
Posilnenie imunity
Zdravá životospráva (vyvážená strava, dostatok vitamínov a minerálov).
Pravidelný pohyb a dostatočný spánok.
Eliminácia stresu a vyhýbanie sa zlozvykom (fajčenie, nadmerné pitie alkoholu).
Včasné riešenie zápalov
Ak spozorujete príznaky infekcie či zápalu (začervenanie, bolesť, opuch), neodkladajte návštevu lekára.
Zanedbaná malá infekcia sa môže rozvinúť do rozsiahleho abscesu.
Dodržiavanie týchto základných opatrení môže výrazne znížiť riziko vzniku abscesu.
Záver
Absces predstavuje hnisavý zápal, ktorý môže vzniknúť prakticky kdekoľvek v našom organizme. Jeho príčinou je najčastejšie bakteriálna infekcia, ktorá sa za podpory imunitnej reakcie tela „zapuzdrí“ a vytvorí dutinu s hnisom. Príznaky bývajú pestré – od miestnej bolesti, opuchu a začervenania až po celkové prejavy, ako je horúčka a únava.
Diagnostika sa opiera najmä o klinické vyšetrenie, prípadne zobrazovacie metódy (ultrazvuk, CT, MRI). Liečba spočíva v medikamentóznom podávaní antibiotík a najmä v chirurgickom otvorení a odvedení hnisu. Ak máte podozrenie na absces alebo iný druh hnisavého zápalu, rozhodne neváhajte vyhľadať odbornú pomoc. Zákrok je možné absolvovať aj v chirurgickej ambulancii Polikliniky, kde vám poskytnú odborné ošetrenie a zabezpečia následnú starostlivosť.
V prípade akýchkoľvek pochybností či zhoršujúcich sa príznakov je dôležité neodkladať návštevu lekára. Včasný zásah často zabráni vážnym komplikáciám a urýchli návrat k bežným aktivitám.
Zdroje:
World Health Organization (WHO) – www.who.int (odporúčania a fakty o infekciách a antibiotickej liečbe)
PubMed – www.pubmed.ncbi.nlm.nih.gov (vedecké štúdie o patogenéze a liečbe abscesov)
Mayo Clinic – www.mayoclinic.org (odborné články o abscesoch a chirurgickej liečbe)
MedlinePlus – www.medlineplus.gov (informácie o kožných a vnútorných abscesoch, príznakoch a liečbe)