V Číne existuje staré porekadlo, ktoré hovorí, že chodidlá sú naše druhé srdce. Naše chodidlá nás dennodenne nosia, no zväčša sa o ne nestaráme, až kým sa nepripomínajú bolesťou. Pritom ide o veľmi komplexný a namáhaný systém šliach, kĺbov, ciev a nervov, ktorý pod neustálou záťažou hmotnosti celého náško tela dostáva zabrať. Bolesť chodidla prirodzene núti ľudí spomaliť a znižovať celkový objem pohybu a športový výkon. Z prieskumov vyplýva, že až 50% respondentov s bolesťou chodidiel trpí obmedzením v bežnom živote. To znamená že bolesť chodidiel od určitej intenzity znižuje kvalitu života. Keď sa človek nehýbe, celé telo krehne, nerovnomerne sa zaťažuje a pridružia sa nové zdravotné problémy či bolestivé prejavy. Bolesť chodidiel môže byť tiež indikáciou iného zdravotného problému, ktorý sa takto symptomaticky prejavuje, prípadne sa za bolesťou skrýva. V spodnej časti chodidla sa tiež nachádza množstvo reflexných bodov, ktorých bolesť môže indikovať rôzne príčiny. Tie najčastejšie príčiny a ich prejav a liečbu si spolu preberieme. Obsah článku nižšie je vytvorený v spolupráci so spoločnosťou Health services .
Najčastejšie príčiny bolestí chodidla
Bolesti a pálenie chodidiel sa dá rozdeliť do dvoch hlavných bodov, ktoré zahŕňajú všetky najčastejšie príčiny bolestí chodidiel. Jedným je bolesť chodidiel ako následok negatívnych mechanických faktorov s degeneratívnym priebehom (napr. nesprávna obuv) a druhým je bolesť chodidla ako symptóm či dôsledok civilizačných alebo genetických ochorení (napr. cukrovka). Podľa tohto delenia je jednoduchšie identifikovať príčiny a aj riešenie problému. V niektorých prípadoch relatívne jednoduché, v iných komplexnejšie.
Spadnutá klenba / ploché nohy
(kŕčové bolesti chodidla a pridružená bodavá bolesť) Častý problém spojený hlavne s dlhodobo nosenou nesprávnou obuvou. Spadnutá klenba môže byť priečne alebo pozdĺžne. Chodidlá sú napäté, presilené a často bolia a pália pri chôdzi. Bolesť sa ako následok oslabeného chodidla môže objaviť aj v členku či lýtku. Tieto sa snažia kompenzovať plochú nohu. Príčinám ich vzniku, diagnóze a liečbe sa do detailu venujeme v našom článku:
Ostroha na päte
(Bolesť päty a vonkajšej strany chodidla) Ak vás bolieva päta a vonkajšia strana chodidla, môže ísť o ostrohu. Diagnóza sa určí na podklade subjektívnych ťažkostí pacienta, klinického vyšetrenia a röntgenového nálezu. Môže byť dlho klinicky nemá, tzn. röntgenologicky prítomná, pacient je však bez akýchkoľvek subjektívnych ťažkostí. Aktivovať sa môže napríklad dlhou chôdzou hlavne po tvrdom teréne, nevhodnou obuvou alebo nesprávnym dostúpením či nárazom na plôšku päty. Riziko vzniká tiež aj s rastúcim vekom.
Plantárna fascitída
(Tupá, postupne ostrá bolesť päty a v strede chodidla) Plantárna fascitída je zápalový stav šľachovej štruktúry, ktorý spôsobuje bolesť v strede chodidla . Plantárna fascia je pružné šľachovité tkanivo nachádzajúce sa na chodidle zo spodu. Vedie od prstov až po pätu. Bolesť v strede chodidla, päty či celej strany došľapu môže byť spôsobená práve zápalom plantárnej fascie. Viac v našom článku o plantárnej fascitíde.
Nadmerná námaha chodidiel
( Bolesti chodidla aj pálenie chodidla zo spodu) Nadmernú námahu chodidla môže spôsobovať hneď niekoľko faktorov. Niektoré z nich sú združené s inými. Prvý faktor nadmernej námahy chodidiel je nesprávna obuv, o ktorej si môžete prečítať v bode nižšie. Ďalším faktorom je obezita. Tretím najčastejším faktorom je pretrénovanie v disciplínach ako sú maratónové behy a podobne. Dlhodobo nadmernou záťažou chodidla môžu vzniknúť pridružené zdravotné problémy ( Nižšie ich rozoberáme ). Riešenie je v takomto prípade, kľudový režim s aplikáciou uvoľňujúcich a mobilizačných techník. Toto pre vás zabezpečí fyzioterapeut, ktorý vás ich aj naučí, tak aby ste si dokázali pomôcť aj priebežne.
Nesprávna obuv
(Chodidlá bolia a pália) Nesprávnou obuvou môže vznikať pocit pálenia chodidiel. Časté nosenie vysokých podpätkov a celkovo nesprávnej obuvi spôsobuje už spomenuté nadmerné namáhanie nôh a chodidiel, či natiahnuté šľachy. Aj to patrí k dôvodom, ktoré môžu spôsobovať nepríjemnú bolesť a pálenie zospodu nôh. Riešením je jednoducho zmena obuvi za ortopedickú (Protetickú), prípadne s ortopedickými vložkami. V prípade, že máte spadnutú klenbu, je okrem zmeny obuvi vhodné začať uvoľňovať a mobilizovať hlboké štruktúry chodidla, podobne ako pri spadnutej klenbe. Na vhodnú obuv sa určite zamerajte aj keď trpíte cukrovkou. (Treba predísť zraneniam chodidiel.)
Obezita / Nadváha
( Bolesť päty, deformity chodidla, chronické bolesti) Zvýšená telesná váha výrazne zvyšuje mechanickú záťaž vyvíjanú na chodidlá, tie sa následne ozývajú bolesťami. Z dlhodobého hľadiska sa chodidlo deformuje a všetky vláknité štruktúry chodidla sa premáhajú a sú náchylnejšie k zraneniam. Toto môže viesť k chronickým bolestiam chodidla, ako sú napríklad kladivkové prsty a bolesť päty a jej pridružené deformácie. Viac si o nich môžete prečítať v našich článkoch.
Starnutie
(Bolesť chodidiel v oblasti päty) Chodidlá majú v oblasti päty vytvorenú relatívne tenkú vrstvu tuku, ktorá slúži ako tlmič nárazov. Nesprávnou technikou behu, chôdze a tiež prirodzeným starnutím sa táto tlmiaca vrstva tuku opotrebováva a necháva pätovú ostrohu a členok viac odkrytý nárazom. S prirodzeným rednutím kostí tak spôsobuje zvýšené opotrebenie pätovej ostrohy a chronické bolesti chodidiel.
Nedostatočná cirkulácia krvi
(Chodidlá pália či pichajú) Ak pociťujete pálenie chodidiel sprevádzané častým pichaním , môže sa jednať o častú nedostatočnú cirkulácia krvi. Nedostatočné prekrvenie chodidla môže spôsobovať nielen studené chodidlá ale až chronické pálenie chodidiel. Pichanie a pálenie, ktoré priam evokuje chôdzu po žeravých uhlíkoch. Pri pálení je chôdza náročná a každý krok spôsobuje bolesť. Zle prekrvené chodidlo s opuchom - Zle prekrvenie chodidiel môže byť sprevádzané aj opuchom chodidla. To môže byť spôsobené zníženou či chybnou činnosťou srdca, uviaznutou krvnou zrazeninou, nahromadenou tekutinou a podobne. V prípade, že máte nedokrvené chodidlá sprevádzané bolesťou a opuchom, navštívte svojho lekára, alebo odpovedajúceho špecialistu.( Kardiológ, Cievny doktor atď.)
Cukrovka / Diabetická neuropatia
(Pálenie prstov a bolesti chodidla v noci) Medzi skupiny ľudí, ktorí sú náchylnejší na bolesť končatín vo všeobecnosti patria osoby trpiace cukrovkou, ochoreniami obličiek alebo ľudia so zle zahojenou zlomeninou. Pri cukrovke často dochádza k zužovaniu a kornateniu ciev v dolných končatinách. S tým je spojené zlé prekrvenie a aj bolesti chodidla. Tzv. Diabetická neuropatia poškodzuje nervy dolných končatín a prejavuje sa tŕpnutím a poruchou citlivosti oboch chodidiel. Ak pozorujete príznaky ako tŕpnutie, mravenčenie, pálenie prstov v pokoji ( Najmä v noci), zvýšenú bolestivosť chodidiel v pokoji (Najmä v noci) je tu šanca, že trpíte práve diabetickou neuropatiou. Postupne sa môže prudružiť aj strata vnímania tlaku, tepla aj samotnej bolesti. Tŕpnutie , či bolesti chodidiel môžu byť v extrémnych prípadoch príznakom dokonca sklerózy multiplex.
Poškodenie periférneho nervového systému
(Bodavá bolesť chodidla) Ak pociťujete časté pichanie a bodanie v oblasti chodidla , toto može byť spôsobené aj poškodením periférneho nervového systému, zaseknutý nerv či iné ochorenie nervovho charakteru. Odporúčame návštevu ortopéda a angiológa. Pre zmiernenie bolestí vám môže pomôcť zvýšený príjem horčíka, prípadne protizápalový krém. Tým však len zmiernite príznaky.
Reumatoidná artritída
(Bolesť prstových kĺbov) V prípade reumatoidnej artritídy dochádza k zápalu a opuchu kĺbov a poškodeniu kĺbneho tkaniva, čo spôsobuje zníženú pohyblivosť. Dochádza aj k deformitám prstov, ktoré môžu vyústiť do oslabenia kostí či fraktúr. Proti zápalu pomôže oddych, ľad a liečivá na báze ibuprofenu bez obsahu steroidov.
Mortonova neuralgia
(Bolesť chodidla pod prstami) Vyvoláva bolesť chodidla pod prstami. Ďalšie príznaky sú pálenie a stuhlosť prstov. Za pôvodom zdravotného problému a príznakmi je anatomické spojenie nervov v plôške nohy pre tretí a štvrtý prst. Pacient uvádza bolesti, pálenie a poruchy citlivosti prstov v topánke. Základom diagnostiky je fyzikálne vyšetrenie prednožia a röntgenový snímok. RTG je dôležité, hlavne aby sa vylúčili iné diagnózy alebo tvarová predispozícia priehlavkových kostí pre primárnu metatarsalgiu. Doktor môže použiť aj ultrasonografiu alebo magnetickú rezonanciu (MR).
Hallux Valgus / vybočený palec
(Bolesť chodidla na boku palca) Pri hallux valgus pociťujeme bolesť chodidla na boku palca. Vbočený palec vzniká väčšinou sekundárne pri priečne plochej nohe. Na jeho rozvoji sa podieľa aj ťah svalstva, ktoré deformitu zhoršujú. Výsledkom je neúplné vychýlenie palca, stuhnutie kĺbu a tvorba výrastku. Vychýlenie palca môže spôsobiť prekrývanie druhého prsta. Veľmi dôležité je klinické vyšetrenie prednožia a celej nohy v ľahu, v stoji a pri chôdzi. Pri určovaní diagnózy sa spraví vyšetrenie a záťažové RTG vyšetrenie nohy niekedy aj členku.
Prvá pomoc pre boľavé chodidlá
Občas môže pomôcť kľud. Mnohokrát však chodidlá bolia aj keď je človek v pokoji. Vtedy už nedokáže pomôcť ani obmedzenie pohybovej aktivity, ktoré predtým mohlo prinášať dočasnú úľavu od bolesti. Preto je dobre uvoľniť vaše chodidlá aj aktívne.
Masáž nôh
Ak sa vám vaše chodidlá pripomenuli bolesťou, či nepríjemným pálením, môžete vyskúšať zopár tipov, ako s tým zabojovať. Medzi prvú pomoc, navyše veľmi promptnú, patrí masáž. Najväčší účinok masáž prináša v prípade, že nohy máte vystreté a vyložené mierne do výšky. Táto poloha nôh je dôležitá pre správnu cirkuláciu krvi.
Kneippov kúpeľ (Striedavé / šľapacie kúpele)
Druhým spôsobom, ktorý tiež predstavuje možnosť zmiernenia bolesti je tzv. kneippov kúpeľ. Ide o striedavé veľmi teplé a studené kúpele. Na to aby ste si mohli dopriať takýto kúpeľ bude potrebovať nádoby s teplou a studenou vodou.
Postavte sa oboma nohami do nádoby s teplou vodou a následne sa postavte do nádoby s ľadovou vodou.
Striedajte teplý a studený kúpeľ v pomere 2-3 minúty v teplej vode k 20-30 sekundám v studenej vode.
Zopakujte aspoň trikrát celý proces.
Ak vás neláka predstava studených kúpeľov, môžete využiť ich iné druhy kúpeľov.
Octový kúpeľ alebo epsomská soľ
Pridajte si napríklad do vlažného vodného kúpeľa dve lyžičky octu a nechajte nohy namočené aspoň po dobu 15 minút. Aj ochucovadlo ako ocot prinesie úľavu bolestivým chodidlám. Rovnako môžete postupovať aj pri epsomskej soli. Tá obsahuje magnézium a môže tiež pomôcť pri bolesti chodidiel, zlepšení cirkulácie krvi a funkcie nervových zakončení. Pridajte si ju do vody a rovnako ako v prípade octu, nechajte pôsobiť na nohy 15 minút.
Cvičenie na zmiernenie bolesti chodidiel
Postavte sa vzpriamene čelom k stene a nechajte chodidlá kúsok od seba. Dlaňami sa opierate o stenu.
Spevniť stred tela a navážte sa smerom dopredu. (Vertikálny polovičný kľuk)
V tejto pozícii vydržte približne 10-15 sekúnd.Popritom dôsledne dýchajte.
Zodvihnite päty zo zeme a v tejto polohe vydržte ďalších 10 sekúnd.
Narovnajte telo do východiskovej polohy, otočte sa chrbtom k stene a zmeňte náklon smerom dozadu.
Vydržte tiež 10-15 sekúnd
Zodvihnite zo zeme iba prsty nôh a vydržte.
Opakute 3 až 5 krát každý deň. Ak by nedochádzalo k uvoľneniu bolesti a napätia nemali by ste váhať s návštevou fyzioterapeuta.
Suplementácia
Magnézium (horčík) zaberie iba na niektoré zo spomenutých diagnóz. Napriek tomu zvýšenou dávkou magnézia sa uvoľní svalstvo a napätie v ňom. Tak môže horčík priniesť úľavu pri rôznorodých príčinách bolesti chodidla. Horčík zodpovedá za svalové sťahy srdca, usmerňuje výmenu informácií medzi jednotlivými nervovými bunkami a podieľa sa tiež na vyše 300 enzýmoch ľudského organizmu. Odporúčaná denná dávka je 375 mg/deň.(S pribúdajúcim vekom, tehotenstvom, pri dojčení a ochoreniach srdca sa zvyšuje)
Lieky proti bolesti
Môžu pomôcť hlavne pri utišovaní bolestí chodidiel, ktoré pochádzajú z podráždených nervov. Ak by nezabrala domácka pomoc alebo podobné cvičenia chodidiel, nemali by ste váhať s návštevou lekára. Ten dokáže odborne diagnostikovať príčinu bolesti a popasovať sa s ňou. Naše chodidlá nás predsa nosia a my k ním musíme pristupovať poctivo a zodpovedne sa o ne starať.