Bolesťou kĺbov netrpia len starší ľudia, ako by sme sa mohli domnievať. Veľakrát je ňou postihnutá práve mladá generácia a často dokonca športovci. Bolesti bývajú zo začiatku nenápadné a jemné, no zvyknú sa zhoršovať. Pacienti sa síce môžu vo väčšine prípadov bežne pohybovať, no v istých polohách pociťujú až prudkú bolesť. Najhoršie bývajú bolesti na večer, po celodennej námahe. Niektorí ľudia sú veľmi citliví na počasie a každá jeho zmena im spôsobuje nepríjemné problémy.
Príčiny bolesti kĺbov
Kĺby sa počas života postupne opotrebovávajú, no veľkou mierou sa na ich zhoršenom stave podieľa práve náš životný štýl. K najrizikovejším faktorom poškodenia je nadváha a nadmerné zaťažovanie kĺbov, napríklad prehnaným športovaním. Tiež kĺbom škodí aj nosenie ťažkých bremien a práca, ktorá si vyžaduje dlhé státie. Nosenie nevhodnej obuvi vedie často k deformácii kĺbov a ich degeneráciu zhoršuje aj stres, rýchle životné tempo, nesprávne držanie tela a zlá životospráva.
Bolesti sa môžu týkať buď samotného kĺbu, alebo môže ísť o príznak iného ochorenia, ktorého príčinu treba hľadať inde. Práve preto netreba tieto bolesti nikdy zanedbať.
Vhodná strava a vitamíny na kĺby
Pri vážnych ochoreniach kĺbov, akými sú napríklad artróza v pokročilom štádiu, sa pristupuje k operácii. Ak sú však vaše problémy ľahšieho charakteru, dokážete sa dopracovať napríklad k obnove chrupavky stravou, ktorá je zameraná na zlepšenie kĺbovej výživy. Ak si zabezpečíte zdravú stravu, môžete mať aj v dôchodkovom veku kĺby ako dvadsaťročný človek.
Čo teda jesť?
Potrebné je dopriať si každý deň dostatok kyseliny listovej, ktorú nájdete hlavne v zelenine. Pravidelne jedzte potraviny bohaté na vitamín C, najmä bobuľové ovocie. To obsahuje aj antioxidanty, ktoré zmierňujú príznaky artritídy. Práve vitamín C je podstatný pri tvorbe collagénu, ktorý je základom šliach a chrupaviek. Je tiež základom vhodnej výživy na kĺby pre športovcov. Ten do stravy doplníte mäsovými vývarmi alebo huspeninou.
Tiež si môžete doma pripraviť želatínu na kĺby podľa jednoduchého receptu. Zmiešajte dve lyžičky kvalitnej potravinárskej želatíny so štvrtinou šálky studenej vody, premiešajte a nechajte stáť celú noc pri izbovej teplote. Do stravy tiež zaraďte omega-3 mastné kyseliny, ktoré zmierňujú bolesti a liečia zápal. Pri vážnejších problémoch prijímajte jednotlivé vitamíny, vrátane collagénu na kĺby, vo forme výživových doplnkov.
Regenerácia kĺbov
Pohyb je jeden z prostriedkov, ktorým sa dá úspešne bojovať proti bolestiam kĺbov. Spomedzi jednotlivých druhov športu je najvhodnejšie plávanie, bicyklovanie a chôdza. No nezabúdajte, že pohyb nesmie bolieť. Vtedy si doprajte chvíľu oddychu a pokračujte. Veľmi úspešná je pri bolesti kĺbov najmä fyzioterapia a rehabilitácia. V tejto oblasti sa využívajú rôzne cviky pre posilňovanie príslušných svalov, masáže, liečba teplom a chladom. Pacientom, napríklad pri poškodenej chrupavke v kolene, tiež pomáha elektroliečba, magnetoterapia, laseroterapia či obľúbená akupunktúra.
Veľkou pomocou sú aj ortopedické pomôcky, ako napríklad vhodná ortopedická obuv, oporné palice či tlmiace opätky. Tiež sú dnes s obľubou využívané ortézy, teda špeciálne výstuže. Ak trpíte napríklad pokročilejšou formou artrózy, odporúčajú sa francúzske barle.
Pomocou liekov dokáže súčasná medicína iba zmierňovať bolesť a stuhnutosť. Úľavu vám môžu priniesť protizápalové krémy, gély a analgetiká. Tie však používajte opatrne. Privysoké dávky totiž vedú k poškodeniu pečenie i žalúdka.