Degeneratívne zmeny chrbtice postihuje čoraz viac pacientov. Mnohí pred bolesťou chrbtice zatvárajú oči a bolesť utlmujú analgetikami. Hoci degeneratívne zmeny chrbtice reagujú zväčša na starnutie či vrodené choroby, vhodným cvičením je možné utlmiť bolesť a zlepšiť priebeh ochorenia. Základom je určenie správnej diagnózy, zostavenie liečebného programu a svedomité dodržiavanie rehabilitačných sedení.
Čo sú to degeneratívne ochorenia?
Degeneratívne zmeny chrbtice môžu byť vrodené, alebo nadobudnuté ako reakcia chrbtice na kontinuálne zaťaženie. Priebeh degeneratívnych ochorení sa časom zhoršuje a bolesť narastá. Nemusí sa jednať len o ľudí staršej generácie, degeneratívne ochorenia chrbtice postihujú aj deti v útlom veku. Cviky na chrbticu vykonávané pod dohľadom profesionálneho fyzioterapeuta sú základnou zložkou liečebného programu, ktorý je po niekoľkých sedeniach možné vykonávať aj v pohodlí domova.
Degeneratívne zmeny chrbtice: Čo sem patrí?
Skolióza: Postihuje pacientov vo veľmi mladom veku, kedy môže byť táto porucha aj vrodená. Jedná sa o vykrivenie chrbtice do písmena S či C. Vykrivenie chrbtice do strán je pri skolióze vždy vo frontálnej rovine. Dôvodom vzniku skoliózy môže byť vrodená vada, nosenie záťaže na jednej strany - zvyčajne v predškolskom veku, kontinuálne namáhanie vplyvom zamestnania či po úraze a nádorových ochoreniach. Zakrivenie chrbtice, t.j. skolióza, môže disponovať aj trojrozmernou deformáciou, kedy sa k zakriveniu pridá aj rotácia chrbtice. Zakrivenie chrbtice sa klasifikuje ako skolióza vtedy, ak je väčšie ako 10 stupňov. AK sa chcete dozvedieť o skolióze viac prečítajte si náš komplexný článok: Všetko o skolióze: Ako vzniká, aké druhy poznáme, aké cviky na ňu platia
Kyfóza: Kyfóza sa radí medzi veľmi časté degeneratívne zmeny chrbtice, pričom sa často označuje ako tzv. guľatý chrbát. Chrbtica je neprirodzene vysunutá smerom vzad, pričom hrudník je plochý a krk posunutý smerom vpred. Spôsobuje viaceré komplikácie, medzi ktoré bezmála patrí bolesť. Príznaky kyfózy sa dajú účinne eliminovať za pomoci vhodného cvičenia pod dohľadom fyzioterapeuta.
Spondylóza: Spondylóza sa taktiež radí medzi degeneratívne zmeny chrbtice, ale aj chrbtice hrudnej a driekovej. Spondylóza vzniká degeneratívnou zmenou v stavcoch pacienta, kedy sa platnička stenčuje. Stenčovanie platničky môže byť spôsobené traumou či opotrebovaním. V mieste opotrebenia a traumy môžu vznikať osteofyty, teda výrastky. Ich rast a pôsobenie v miestach stavcov a platničiek spôsobuje dráždenie nervových zakončení a spôsobuje veľkú bolesť,opuch či horúčku.
Na klinike Profy sa často stretávame s bolesťami, ktoré majú na svedomí degeneratívne zmeny chrbtice. Naši ortopédi sa o vás postarajú.