Lopatky (lat. scapula) sú dve ploché kosti trojuholníkového tvaru na chrbte a tvoria súčasť ramenných pletencov a teda horných končatín. Lopatka je spojená s ramennou kosťou v glenohumerálnom kĺbe, s kľúčnou kosťou v akromioklavikulárnom kĺbe (AC) a vzadu je spojená s hrudným košom sternoklavikulárnym kĺbom. Ramenný pletenec umožňuje veľký rozsah pohybu a väčšinou ho ani nevnímame, pokiaľ nás nezačnú trápiť bolesti v jeho oblasti. V tomto článku si povieme o najčastejších príčinách tejto bolesti a predstavíme vám aj pár cvikov.
Viac o lopatkách si môžete prečítať aj v tomto článku.
Príčiny bolesti lopatiek
Príčina bolesti lopatky alebo v jej okolí nemusí byť len príčina muskuloskeletálna, teda svalovo-kostrová, ale takisto fyziologická - problém so srdcom, pľúcami či trávením. Veľmi častým problémom sú tzv. odstávajúce lopatky. Fyzioterapeuti však na lopatku vždy pozerajú aj v súvislosti s ramenným kĺbom, rebrami, kľúčnou kosťou, krčnou a hrudnou chrbticou, pretože nič v tele nemožno vnímať izolovane. Lopatka môže odstávať v rôznych miestach: napr. spodný uhol lopatky, alebo jej vnútorný okraj, čo môže byť spôsobené svalmi, ktoré hýbu a stabilizujú lopatku: stredné a dolné vlákna trapézu, zdvíhač lopatky, rombické svaly a predný pílovitý sval. Ak je napr. predný pílovitý sval oslabený, lopatka odstáva práve pri vnútornom okraji (v lekárskych správach často popisovaná ako tzv. scapula alata). Bolesť lopatky môže vychádzať z krčnej chrbtice, poprípade dlhodobým zaťažovaním a preťažovaním svalových vlákien bez kompenzácie a bez strečingu. Vznikajú tak asymetrie a svalová nerovnováha. V rámci anamnézy zisťujeme, či je prítomné aj tŕpnutie prstov, vystreľujúca bolesť do lakťa, bicepsu a tricepsu.
Bolesť lopatky podľa miesta
Riešenie bolesti bude závisieť od jej príčiny. Podľa miesta bolesti lopatky možno predpokladať, ktoré svaly sú oslabené, preťažené, alebo ktorý myofasciálny reťazec a prepojenie nefunguje úplne ideálne. Avšak nie vždy sa príčina nachádza v mieste bolesti. Fyzioterapeut sa vás bude tiež pýtať, či bolesť cítite aj pri nejakom konkrétnom pohybe či v spánku.
Bolesť medzi lopatkami
Pri tomto type bolesti, treba mať na pamäti, že priestor medzi lopatkami je oproti srdcu a pľúcam a nachádzajú sa tam i stavce hrudnej chrbtice. Bolesť medzi lopatkami preto môže signalizovať problém s hrudnou chrbticou, srdcovo-cievnym, respiračným, ale i tráviacim systémom. Z hrudnej chrbtice totiž vychádzajú nervy práve do týchto orgánov. Mnoho ľudí môže dokonca bolesť cítiť pri nádychu, čo môže signalizovať blokádu stavcov, bránice alebo rebier. Bolesť môže byť výsledkom prechladnutia alebo prievanu, nesprávneho a náhleho pohybu. Ak si nie ste istý, čo mohlo vašu bolesť medzi lopatkami spôsobiť, bolesť sa pravidelne opakuje alebo trvá dlhodobo, obráťte sa na našich fyzioterapeutov.
Bolesť pod lopatkou
Ďalším častým problémom, s ktorým prichádzajú naši pacienti je bolesť pod lopatkou. Najčastejšie príčiny sú práca za počítačom a teda nesprávna poloha, stres, monotónne a jednostranné zaťaženie, či už pracovné alebo športové, zranenia a tiež úrazy. Pri dlhom sedení sú svaly v nevyrovnanom a stálom napätí. Telo sa snaží sval spevniť zvýšením napätia, ktoré však spôsobí zníženie napätia jeho antagonistu - teda svalu s opačnou funkciou. A to je základ pre svalovú disbalanciu, ktorá v mnohých prípadoch stojí za bolesťou. V tom prípade pomôže manuálne uvoľnenie, ale hlavne cvičenie - uvoľňujúce napätie a zároveň posilňujúce oslabené svalstvo, ktoré postupne vyrovná vzniknutú svalovú dysbalanciu. Zároveň bolesť pod lopatkou môže tiež signalizovať orgánový problém a bolesť môže byť horšia pri hlbokom nádychu, kašľaní a kýchaní.
Bolesť lopatky a skolióza
Abnormálne zakrivenie chrbtice do strany (teda laterálne), zvané aj skolióza patrí v dnešnej dobe k pomerne častým diagnózam. Pokiaľ sa človek pravidelne hýbe a udržuje chrbticu mobilnú a pružnú vhodným cvičením, nemusí mu skolióza spôsobovať vážnejšie problémy a ani bolesti. Neriešená skolióza chrbtice sa však prejavuje svalovou dysbalanciou a bolesťami, ktoré môžu zasiahnuť aj oblasť lopatiek. Opäť pomôže len pravidelné a cielené cvičenie, ktorým sa vybalansuje svalová nerovnováha, mobilizuje sa chrbtica a zároveň sa udržuje zdravý rozsah pohybu v ramenných pletencoch a bedrových kĺboch.
Lopatky u detí
Chybné postavenie lopatiek si všímame najmä u čerstvých školákov, začínajúcich sedavý spôsob života. Vtedy je potrebné zvoliť kreatívny typ kompenzácie v rámci mimoškolských aktivít. Pokyn rodiča dieťaťu: „vystri sa!“ nestačí. Dieťa vtedy pritiahne lopatky k sebe a zdvihne hrudník. Samozrejme, že to neplatí len u detí, ale i dospelých. Priťahovače lopatky sú tak nadmerne zaťažované a hrudník nie je stabilizovaný. Najvhodnejším športom sú športy symetrické, kde dieťa zapája svalstvo na oboch stranách tela (plávanie, lezenie, tancovanie, beh…). Samozrejme je dôležité, aby dieťa šport bavil a aby malo v pohybe záľubu. Je nutné podotknúť, že dieťa pravidelne hrajúce na hudobný nástroj (opäť aktivita v sede a často i jednostranná záťaž), môže časom cítiť bolesť lopatky, ako aj iných častiach chrbtice.
Pracovné zaťaženie a bolesť lopatky
Oslabené medzilopatkové svaly sú pozorovateľné aj u ľudí pracujúcich denne v kancelárii. V tomto prípade je najdôležitejšia prevencia: posilňovacie cvičenia spočiatku pod dozorom fyzioterapeuta, klasická masáž, mäkké techniky, správne držanie tela, aktivácia hlbokých svalov, zmena polohy tela počas vykonávania práce. Vhodné je striedať sed na fitlopte, s klasickým sedom na kancelárskej stoličke. Je možné využiť aj tzv. balančné plochy (disky), ktoré sa položia na povrch stoličky. Detailné prevedenie správneho držania tela, ako aj efektné cvičenia vám radi ukážeme u nás na klinike.
Cviky proti bolesti lopatky
Anjel
V sede alebo vľahu s nádychom zdvíhajte paže nad hlavu a s výdychom ich uvoľnite naspäť k telu. Vnímajte pohyb lopatiek. Zopakujte 5-10x.
Krúženie ramenami
V sede alebo postojačky, uvoľnite paže pozdĺžne vedľa tela. Ruky môžete tlačiť do jemných pästičiek. Krúžte ramenami jedným a druhým smerom tak, aby ramenami hýbali do všetkých smerov. Opäť vnímajte pohyb lopatiek, chrbtice a celkovo celého trupu vrátane hlavy.
Lopatkové kliky
V opore na štyroch zaujmite v chrbtici neutrálnu polohu - kostrč mierne zdvihnutá hore a priestor medzi lopatkami zdvihnutý hore. S nádychom pritiahnite lopatky k sebe (retrakcia), akoby ste sa rukami na podlahe priťahovali a s výdychom sa zas rukami odtlačte od podlahy a lopatky sa odtiahnu od seba (protrakcia). Pokročilejší cvičenci môžu skúsiť tieto kliky aj v opore na jednej ruke. Druhá ruka sa položí na kríže dlaňou hore alebo na opačné rebrá zo spodu.
Masáž tenisovými loptičkami
Tenisovú loptičku si vložte medzi stenu a svoj chrbát na oblasť horných trapézov, medzi lopatky, resp. premasírovať možno celý chrbát. Buďte opatrný s tlakom priamo na chrbticu. Tomu sa radšej vyhnite a masírujte len okolo nej. Takáto masáž pomôže uvoľniť akútne napätie, svalstvo sa prekrví a okysličí. Bolesti nás dokážu poriadne potrápiť, nielen fyzicky ale aj psychicky. Nečakajte kým sa váš stav zhorší natoľko, že vám znemožní pracovať, alebo vykonávať obľúbené činnosti a prihláste sa na konzultáciu s fyzioterapeutom ešte dnes, aby ste sa naučili, ako správne cvičiť a uvoľňovať svoj chrbát a lopatky.