Boxerské zlomeniny, či mnoho iných typov zranení, je neoddeliteľnou súčasťou tohto kontaktného športu , boxérsku zlomeninu však môžete získať aj keď nie ste boxer. Nech už sa jedná o akýkoľvek druh športovej aktivity, vhodné je myslieť dopredu na možné zranenia a v prípade možnosti sa im vyvarovať. Nie vždy je to však možné, pričom sú boxerské zlomeniny častou diagnózou profesionálnych, ako aj rekreačných športovcov. Ale poďme pekne od začiatku.
Čo je to zlomenina a ako vzniká?
Zlomenina kosti je poškodenie jej celistvosti, teda fraktúra. Kosti sa radia medzi najtvrdšie a najodolnejšie materiály v ľudskom tele. Nedostatok vápnika, autoimunitné ochorenie, či tvrdý pád alebo iný úraz môže byť jednou z mnohých príčin zlomeniny kostí. Medzi boxerské zlomeniny sa najčastejšie radí zlomenina sánky, zlomenina nosa a nosovej prepážky, či zlomenina rebier pričom ich hojenie, na ktorom sa podieľajú okostice, je často zdĺhavým procesom. Vo všeobecnosti môžeme pokladať ľudské kosti za časti tela s dobrou regeneračnou schopnosťou. Rýchla regenerácia nie je však vždy samozrejmosťou a za touto schopnosťou stoja viaceré aspekty, ktoré pri hojení kostí nesmú byť zanedbané. Medzi ne patrí dostatok vápnika, liečba v kľudovom procese, ale aj správne vykonávané cvičenia, ktoré k hojeniu len prospievajú. Pri boxe a úpolových športoch môže dôjsť k opakovaným zlomeninám, ktorých regenerácia je obtiažna, pri čom je táto kosť aj po zahojení náchylná na ďalšie fraktúry. Práve opakované zlomeniny sú problémom mnohých športovcov boxu. Zlomenina môže vzniknúť nie len ako následok úrazu, ale aj vplyvom stresového namáhania. Zlomená kosť je štrukturálne o niečo menej vyvážena a na niektorých miestach preto slabšia, pričom vplyvom traumy (zásahu protihráča) sú potom tieto štrukturálne oslabené časti kosti na zlomenie omnoho náchylnejšie.
Zlomenina rebier
Zlomenina rebier vzniká obvykle po priamom náraze do hrudníka či už popri športe alebo ako následok autohavárie. Prejavuje sa prudkou bolesťou , ktorá sa zhoršuje pri dotyku, ale aj pri prirodzenom pohybe hrudníka , takže aj popri dýchaní či kašli. V prípade, že zlomené rebro poraní pľúca, je možné pozorovať aj príznaky ako pri pneumotoraxe.
Zlomenina rebier a diagnostika
Zlomenina rebier je pri zlomenom nose azda najčastejším poranením pri vykonávaní kontaktných športov. Ak už dôjde k zlomenine jednotlivých rebier, či rebra treba zistiť či neboli poranené aj vnútorné orgány. V prípade že nie, rekonvalescencia býva síce obmedzujúca no pomerne krátka (pár týždňov). Prvým krokom, ktorý doktor pri prvotnej diagnostike zrejme spraví, je vizuálna kontrola. Opuch a krvné zrazeniny môžu byť sprievodným signálom zlomeniny. Ďalej je na rade rӧntgen. Rӧntgenove snímky bližšie ozremia nie len prítomnosť zlomeniny, ale aj jej charakter. Na základe týchto snímkov je možné predbežne určiť systém liečby.
Zlomenina rebier a liečba
Práve usporiadanie a umiestnenie rebier robí zlomeninu rebier ťažko napraviteľnú. Taktiež umiestnenie rebier a ich pohyblivosť v rámci hrudného koša neumožňuje ich fixáciu do dlahy, tak ako v prípade zlomeniny ruky či nohy. V rámci možností sa preto zlomenina rebier a ich fixácia rieši obväzovaním hrudného koša. V horšom prípade je pacient uvedený do umelého spánku, pričom jeho dýchanie zabezpečuje špeciálny stroj. Zatiaľ čo je pacient v umelom spánku chirurgovia pracujú na vkladaní titánových častí korigujúcich zlomeninu v prospech liečby. Rekonvalescencia spočíva z dvoch zložiek. Kľudový režim je jednou z nich, zatiaľ čo fyzioterapia a rehabilitácie sú druhou potrebnou zložkou. V našom rehabilitačnom centre Profy vieme, že hoci je kľudový režim pre liečbu zlomenín nevyhnutný, rehabilitácia dokáže urýchliť proces hojenia, a tým je návrat do športu rýchlejší a plynulejší.
Zlomenina nosa
Najčastejším príznakom zlomeniny nosa je silné krvácanie, opuch, bolesť a môže sa objaviť aj viditeľná deformácia koreňu nosa a problémy s dýchaním. Silné krvácanie je spôsobené poranením nosnej sliznice, ktorú zapríčiňuje poškodenie a následné posunutie nosných prepážok. Zlomenina nosných prepážok je obvykle príčinou toho, že pacient nedokáže dýchať nosom, prípadne je táto možnosť čiastočne neuskutočniteľná. Diagnóza je potvrdená snímkom z rӧntgenu. Ak sa jedná o malú zlomeninu zložitého charakteru, vykonáva sa CT snímok pre potvrdenie rozsahu pacientovej diagnózy. Ďalej nasleduje liečba, ktorá je s najväčšou pravdepodobnosťou riešená ručným naprávaním a následným podávaním chladivých obkladov a analgetík. Zložitejšie prípady si vyžadujú manuálnu repozíciu, kedy sa jedná o ručné napravenie pozície nosa. Box je jeden z mnohých športov, kde môžete prísť k zlomenine aj iných tvárových kostí, pričom sprievodnou diagnózou je aj samotná zlomenina nosa. V týchto prípadoch sa k náprave správnej funkcie a uloženie tvárových kostí pristupuje chirurgickou cestou s riadnou fixáciou.
Zlomenina hlavičky záprstnej kosti
K tejto špecifickej zlomenine dochádza pri tvrdom údere alebo náraze s rukou uzavretou v päsť. Zložitosť zlomeniny podmieňuje charakter úderu, najmä jeho intenzita. Pri silnom údere spôsobujúcom zlomeninu dochádza k posuvu hlavičky z bežnej osi, najčastejšie smerom do vnútra ruky (dlane). Príznakmi sú najmä bolesť, opuch, pričom následky môžu byť omnoho vážnejšie. Potreba končatín je v bežnom živote a pri vykonávaní elementárnych funkcií kľúčová. V prípade, že pacient zanedbá liečbu a včas neupozorní traumatológa, či ošetrujúceho lekára, kosť môže vzrásť pod zlým uhlom. Následok je trvalá deformácia dlane, ktorej súčasťou je znemožnenie výkonu základných vecí, ako napr. písanie, uchopenie lyžičky a pod.
Zlomenina lícnej kosti
Lícna kosť, či jarmová kosť, je ďalšou z najčastejšie poškodených tvárových kostí. Bolestivosť zlomeniny tejto časti tváre je veľmi vysoká z čoho plynie, že bez analgetík sa pacient určite nezaobíde. Okrem bolestivosti je aj riziko ďalších sprievodných zranení, ktoré sa môžu priamo týkať vizuálnych či sluchových vnemov. Akonáhle máme podozrenie na zlomeninu lícnej kosti, základom je urgentná návšteva lekára. Rovnako ako pri zlomenine nosa, aj pri zlomenine lícnej kosti je základom rӧntgenový snímok, či snímok CT. Bez jedného z týchto snímkov nemôže doktor s určitosťou stanoviť vážnosť zdravotného stavu, či liečebný plán. Rekonvalescencia po zlomenine lícnej kosti trvá podstatne dlhšie, než v prípade zlomeniny nosa či rebier.
Boxerské zlomeniny a fyzioterapia
Hoci sa môže zdať, že základom liečby zlomenín je kľudový režim, nie je to úplne správne. Správne načasovaným vhodným pohybom sa vieme dopracovať k rýchlejšej rekonvalescencií a návratu do športu. S rehabilitáciou po boxerských zlomeninách majú skúsenosti naši fyzioterapeuti z kliniky Profy, pričom mnoho z našich klientov tvoria práve profesionálny športovci kontaktných športov akým je aj box, mma či Muay thai .