🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Postcovidový syndróm a jeho vplyv na telo

Postcovidový syndróm alebo long covid sú termíny, ktoré označujú zdravotný stav človeka po prekonaní ochorenia vírusom COVID-19. Má mnoho príznakov, u každého sa môže objaviť iný, alebo kombinácia niekoľkých. V tomto článku sa o postcovidovom syndróme dozviete všetko, čo potrebujete vedieť. 

Čo je to postcovidový syndróm?

Ide o sadu príznakov, ktoré pretrvávajú aj niekoľko mesiacov po prekonaní nákazy vírusom COVID-19.  Zatiaľ čo väčšina ľudí zažíva ťažkosti s hornými dýchacími cestami, ktoré sa vytratia do približne dvoch týždňov od nákazy, niektoré symptómy pretrvávajú aj dlho po prekonaní choroby - mesiace, dokonca roky. Symptómy zahŕňajú tie fyzické, ako ja psychické. 

Príznaky postcovidového syndrómu

Medzi najčastejšie postcovidové symptómy patrí únava a vyčerpanosť a rýchla unaviteľnosť. Poruchy kognitívnych funkcií, zmeny na koži a vypadávanie vlasov, mozgová hmla a zmenená termoregulácia. Bolesti hlavy a končatín, kĺbov aj svalov a respiračné problémy sú takisto v balíčku symptómov.

Únava a vyčerpanosť

Únava a vyčerpanie je typickým príznakom mnohých chorôb, ako aj chrípkovej nákazy. Pri COVID-19  však môže pretrvávať aj dlho po prekonaní infekcie. Tento symptóm nie je nebezpečný, avšak veľmi nepríjemný a priamo vplýva na kvalitu života pacienta. Môže to byť spôsobené vyčerpaním organizmu pri boji s vírusom a celkovým oslabením organizmu. 

Zvýšené ponámahové vyčerpanie

Veľmi častým javom je aj zvýšené vyčerpanie po námahe, dokonca aj u ľudí, ktorí sú na fyzickú námahu zvyknutí. Športovci, či ľudia, ktorí sa pravidelne hýbu zaznamenávajú po prekonaní covidu rapídne zhoršenú kondíciu a rýchlu unaviteľnosť organizmu. Je preto dôležité začať so záťažou postupne a mať trpezlivosť. 

Porucha kognitívnych funkcií

Jedným zo symptómov môže byť aj zhoršená pamäť a schopnosť sústredenia. Je to v dôsledku zmien na mozgu, ktoré môže vírus COVID-19 spôsobiť a ktoré sú stále predmetom vedeckých štúdií.

Mozgová hmla (brain fog)

Mozgová hmla označuje stav, kedy človek cíti, že má zahmlenú myseľ, cíti sa dezorientovaný, nevie sa dostatočne sústrediť, ťažko sa mu skladajú myšlienky do slov. Tento stav môže byť krátkodobý alebo dlhodobý a môže byť jedným zo symptómov long covidu. Príčinou môže byť zmenený mikrobióm v črevách alebo skrytý zápal v tele. 

Zmenená termoregulácia

Termoregulácia je pojem označujúci schopnosť organizmu udržiavať stálu telesnú teplotu v určitom rozmedzí. Jej základnou podmienkou je rovnováha medzi tvorbou a výdajom tepla v organizme a ich presnou reguláciou. Počas dňa sa naša telesná teplota mení vzhľadom na cirkadiánny rytmus a takisto nie je rovnaká v rôznych častiach tela. Jej narušenie vedie k narušeniu celkovej homeostázy organizmu a je jedným zo symptómov long covidu.

Kožné zmeny a vypadávanie vlasov

Mnoho ľudí s postcovidovým syndrómom zaznamená výraznejšie vypadávanie vlasov (alopécia) a zmeny na koži. Môže to byť reakcia na silný zápal v tele, ako aj celkové vyčerpanie organizmu, vitamínov a minerálov, ako aj stres, ktorý je s priebehom choroby spojený. O vplyve stresu na náš organizmus a jeho predchádzaní máme na webe samostatný článok.  Oba príznaky však môžu byť príznakom aj iných ochorení, preto je dobré svoj stav konzultovať s lekárom. Ak ten vylúči iné príčiny tohto stavu, potom je na mieste začať užívať vitamíny C a D, ako aj selén a zinok. Nasýtenie vitamínmi a minerálmi môže trvať aj pol roka od nákazy. 

Respiračné poblémy

Dýchacie problémy takisto spadajú do symptómov long covidu. Môže ísť o dýchavičnosť po fyzickej aktivite, ktorá súvisí so zníženou fyzickou kondíciou a rýchlejšou unaviteľnosťou ako aj poškodením pľúcneho tkaniva, ktoré sa ešte nezregenerovalo. Ďalej plytké dýchanie, sťažené až ťažké dýchanie a kašeľ.

Bolesti hlavy

Bolesti hlavy sprevádzajú aj samotný priebeh COVIDu, no môžu pretrvávať aj dlho po odznení choroby. Môžu dokonca prerásť do migrény a závratov. Opäť je na mieste konzultovať stav s lekárom, ktorý vylúči iné príčiny bolestí. 

Bolesti kĺbov

Ďalším nepríjemným sprievodným znakom COVIDu sú bolesti kĺbov. Vedecké štúdie, ktoré skúmali pacientov z postcovidovým syndrómom zistili, že jednou z príčin môže byť prítomnosť zápalu, ako aj ANA (z angl. autoantibody) protilátok. Na rozdiel od zdravých protlátok, ktoré zabíjajú baktérie a vírusy, ANA útočia aj na zdravé bunky a tkanivá a môžu spúšťať rôzne autoimunitné ochorenia. 

Bolesti svalov

Podobne ako pri bolesti kĺbov, aj bolesť svalov môže potrápiť nejedného pacienta, z rovnakých príčin. Na mieste je oddych, dostatok vitamínov a minerálov a konzultácia u lekára. 

Dá sa postcovidový syndróm liečiť?

Postcovidový syndróm je predmetom skúmania mnohých vedeckých štúdií. Zatiaľ sa neprišlo na to, čo presne spôsobuje u niektorých pacientov dlhodobé ťažkosti rôzneho druhu a prečo sa objavuje aj u bezpríznakových pacientov. Z toho dôvodu sa vo väčšine prípadov pristupuje k liečeniu jednotlivých symptómov u špecialistov v danej oblasti a neexistuje cielená liečba. Niektorým ľuďom s ich problémami pomohlo očkovanie proti tomuto vírusu. 

Pomôže pri postcovidovom syndróme očkovanie?

Postcovidový syndróm sa rozvinul prevažne u pacientov s ťažkým priebehom ochorenia, z ktorých mnohí z nich neboli očkovaní, ale nie je to pravidlo. Očkovanie preto nielen že chráni pred nákazou samotnou, ale v prípade nákazy môže zmierniť priebeh ochorenia a slúži ako prevencia proti postcovidovému syndrómu. Niektoré štúdie uvádzajú pokles výskytu postcovidového syndrómu u dodatočne očkovaných ľudí až o 50-80 %. Takmer polovica ľudí s postcovidovým syndrómom pozorovala po následnom zaočkovaní zlepšenie príznakov. 

Postcovidový syndróm a črevný mikrobióm

Črevný mikrobióm hrá zásadnú rolu v našom zdraví, obranyschopnosti a celkovej vitalite. Vedecké štúdie potvrdili, že ľuďom, ktorí prekonali COVID-19 sa neobnovil črevný mikrobióm ani po vyše pol roka od nákazy. Išlo hlavne o ľudí s ťažkým priebehom. To potvrdilo súvislosť medzi zápalovou odpoveďou a črevnou nerovnováhou. MIkrobióm možno obnoviť iba vhodnou stravou založenou prevažne na rastlinnej strave bohatej na vlákninu. Prípadne je možné užívať kvalitné probiotiká na podporu mikroflóry. 

Udržiavajte si silnú imunitu

Imunita je komplexný systém, ktorým sa organizmus chráni pred vonkajšími ako aj vnútornými hrozbami, ktoré by mohli narušiť rovnováhu, homeostázu a spôsobiť ochorenie. Existuje mnoho prirodzených spôsobov, ako svoju imunitu podporiť a my si v nasledujúcich riadkoch niektoré z nich priblížime.

Zdravá strava

Ako sme spomenuli vyššie, vhodnou stravou dokážeme podporiť črevný mikrobióm, ktorý hrá zásadnú rolu v imunite a celkovej vitalite. Dôraz treba dať na rastlinnú stravu bohatú na vlákninu a primerané rozostupy medzi jedlami, prípadne intermittent fasting (vložiť link na článok). Podstatou je dopriať tráviacemu traktu oddych a črevnej mikroflóre čas na regeneráciu.   V strave sa sústreďte hlavne na doplnenie vitamínov A, B6, C a D, ako aj probiotiká, zinok, selén a rybí olej. Nájdete ich v oranžovej, žltej, červenej a tmavozelenej zelenine a ovocí (paprika, špenát, paradajka, kel, vňať, marhuľa, batáty). Ďalej pistácie, orechy, semená slnečnice, cícer, obilniny a celozrnné potraviny, cesnak, cibuľa a med.

Výživové doplnky v prípade potreby

S prepuknutím COVIDu a postcovidového syndrómu začali ľudia vo veľkom nakupovať ochranné pomôcky, dezinfekciu a rôzne výživové doplnky, od minerálov, cez vitamíny a iné doplnky na podporu imunity. Pri nakupovaní výživových doplnkov si najskôr overte kvalitu daného výrobku, ako aj vstrebateľnosť minerálov a vitamínov. 

Neverte každému mýtu o supplementoch

Zatiaľ čo doplnenie vitamínov a minerálov je mimoriadne dôležité pre správnu funkciu imunity, skôr ako sa vrhnete na nákupy drahých doplnkov stravy porozmýšľajte, ako by ste si mohli imunitu nabudiť prirodzenou stravou. Fermentovaná zelenina, kyslá kapusta, citrusy, zázvor, bobuľovité ovocie, to všetko v sebe skrýva mnoho potrebných vitamínov a prospieva tráveniu a celkovej vitalite. Ďalej možno využiť bylinné čaje, aromaterapiu, pobyt na čerstvom vzduchu a slnku a pravidelný pohyb. 

Vitamín C nie je všeliek

Vitamín C alebo kyselina askorbová je vitamín rozpustný vo vode a naše telo si ho nevie vyprodukovať, preto je nutné prijímať ho v strave. V spojitosti s COVIDom a podporou imunity sa práve tento vitamín skloňuje asi najviac. Avšak len samotný vitamín C nestačí na aktiváciu imunity. Je dobré ho doplniť o selén, zinok a vitamín D.  Ďalšie funkcie vitamínu C: pomáha pri produkcii kolagénu pre udržanie zdravia spojivových tkanív a pri hojení rán. Zvyšuje vstrebávanie železa z rastlinných zdrojov, čo je veľmi dôležité u vegánov a vegetariánov, podieľa na metabolizme bielkovín a aktuálne prebieha výskum, ktorý zisťuje jeho úlohu v boji proti starnutiu a pri prevencii chorôb.  Zdroje vitamínu C: červená paprika, pomarančová šťava, kiwi, brokolica, jahody, paradajková šťava, ríbezle a karfiol.

Zdravý pohyb a cvičenie

Pravidelný pohyb a cvičenie neodmysliteľne patria k zdravému životnému štýlu a podpore imunity. Cvičiť počas choroby sa však neodporúča a mnoho ľudí to ani nezvláda. Po odznení choroby je však dobré pozvoľna začať s prechádzkami a cvičením, ktoré posilní oslabený organizmus, jednak pohybový aparát, ako aj srdce a pľúca. 

Necvičte do vyčerpania

Dôležité je však vnímať svoje možnosti a nepreháňať to s pohybom. Organizmus je mimoriadne oslabený a zaťažovať ho treba postupne. Podľa jednej dánskej štúdie, aj trénovanému človeku stačia 2 týždne nečinnosti počas choroby na to, aby stratil značnú časť svojej sily a vytrvalosti. Preto neočakávajte, že hneď po chorobe budete tam, kde ste boli pred ňou. Každý jedinec sa bude zotavovať rôzne dlho, je to veľmi individuálny proces, preto počúvajte svoje telo a doprajte mu to, čo potrebuje. 

Spánok je extrémne dôležitý

Doprajte si toľko spánku, koľko potrebujete. Počas spánku sa náš organizmus najlepšie regeneruje a posilňuje sa naša obranyschopnosť, ako aj celková vitalita. Prečítajte si náš článok o zdravom spánku.  Častým symptómom COVID-19 a postcovidového syndrómu je insomnia, teda nespavosť. Ak je to váš prípad, pomôcť si môžete užívaním melatonínu, látky, ktorá sa prirodzene tvorí v ľudskom organizme a umožňuje nám zaspať. 

Sauna a otužovanie

Striedanie teplôt je pre našu imunitu veľmi prospešné. Pravidelná návšteva sauny či otužovanie má mnoho zdravotných účinkov, medzi nimi aj lepšia imunita a odolnosť.  V prípade sauny teplo rozširuje krvné cievy, čo zlepšuje krvný obeh a následné ochladenie zas cievy opätovne zúži, čím sa zlepšuje pružnosť ciev. Uvoľňuje sa napätie fyzické ako aj psychické, preto sauna pôsobí aj antistresovo.  Účinky sauny: prekrvenie pokožky, zlepšenie termoregulácie, posilnenie kardiovaskulárneho systému, prečistenie dýchacích ciest, zlepšenie imunity a regulácia stresu.  Otužovanie neznamená, že musíte hneď skočiť do ľadového jazera. Začnite postupne tenšími vrstvami oblečenia, pravidelným vetraním, chladnejšou sprchou - jednoducho sa postupne vystavujte chladu. Pravidelné otužovanie, teda viac ako dva roky, zlepšuje obranyschopnosť voči baktériám, infekciám a parazitom. Účinok badať aj v lepšej protizápalovej odozve tela, zvyšovaní telesnej kondície a predovšetkým v rýchlosti uzdravovania sa po dlhodobom ochorení, prípadne úraze.  Účinky otužovania: zlepšenie termoregulácie tela, zvýšenie protizápalovej odozvy tela, zlepšenie zvládania stresu, psychickej záťaže, zlepšenie kvality pokožky (studená vody nevysušuje), zlepšenie imunity, zvládanie choroby – rýchlejšie uzdravenie.

Fyzioterapia môže pomôcť

Ako vám s postcovidovým syndrómom pomôže fyzioterapia? Ak trpíte bolesťami kĺbov a svalov, môže vám pomôcť pravidelný a vhodný pohyb pod dohľadom fyzioterapeuta. Ten vám nastaví cvičenie podľa vašich možností a potrieb a dohliadne na správne prevedenie cvičenia, v ktorom sa  možno zamerať na rozvoj mobility a celkové posilňovanie. Ďalej dychové cvičenia pomôžu s prípadnými respiračnými problémami po prekonaní COVIDu a celkovým zlepšením kapacity pľúc. 

Opatrné nadobudnutie mobility

Mobilita teda pohyblivosť kĺbov a chrbtice sú mimoriadne dôležité pre funkčný a bezbolestný pohyb.navyše pravidelný pohyb má preukázateľné účinky aj na psychiku a zvládanie stresu, preto je mimoriadne dôležitý z hľadiska celkového wellbeingu.

Pozvoľné posilňovanie pohybového aparátu

Postupné pridávanie záťaže po prekonaní COVIDu môže výrazne pomôcť s celkovou rekonvalescenciou a návratom do normálneho života. Vhodne nastavené cvičenie takisto pomôže s pružnosťou chrbtice a svalstva hrudného koša a ramien, ktoré sa podieľajú na dýchaní a umožňujú rozpínanie pľúc. Zároveň cvičením postupne zosilnejú svaly, ktoré počas choroby ochabli, zlepší sa dychová kapacita a funkcie kardiovaskulárneho systému a je to skvelá prevencia proti obezite, ktorá má mnoho neblahých účinkov na zdravie.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.