🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Presilené predlaktie? Čas na fyzioterapiu!

Predlaktie pozostáva z dvoch kostí a to lakťovej kosti (ulna) a vretennej kosti (radius). Ak je zranenie kostí, nervov alebo svalov v ich blízkosti, môže to spôsobiť bolesť, ktorá vystreľuje do predlaktia. Presilené predlaktie má rôzne príznaky. Medzi typické príznaky patria náhle, alebo postupne sa rozvíjajúce bolesti ruky, mravčenie v prstoch, stuhnutie ruky, zvýšená únavnosť či opuch. Taktiež obmedzená pohyblivosť prstov či oslabená ruka, kedy nie sme schopní niečo uchopiť do ruky.  U týchto príznakov musíme byť opatrní, aby neprišlo k dysfunkcii predlaktia. Presilené predlaktie môže byť aj traumatologického (úrazového) pôvodu, spôsobeného na inej časti tela.

Bolesť svalov predlaktia

Hovoríme vlastne o symptóme pre dočasne natiahnutý sval, prípadne o následoku po namáhavej fyzickej aktivite. Väčšinou ide o prejav rôznych menej vážnych aj vážnejších porúch pohybového aparátu, kĺbov, svalov alebo šliach. Takto sa môže prejaviť aj infarkt myokardu (srdca), alebo angína pectoris. Je to skôr výnimočne, pretože oboje ochorenia radíme do srdcovo - cievného systému.

Bežné bolesti predlaktia, ktoré trvajú krátkodobo sa dajú liečiť bez odbornej pomoci. Chce to hlavne kľudový režim, použitie odkladov na postihnuté miesto, aplikácia analgetickej masti, alebo  analgetických liekov. Pokiaľ je presilené predlaktie stále bolestivé a domáca liečba vám nezaberá, je potreba navštíviť lekára, odborníka. Ak bolesť trvá niekoľko dní, je stále intenzívna a k úľave neprichádza, môže to signalizovať poškodenie väziva či chrupavky.

Pri bolesti svalov predlaktia je častou príčinou aj tenisový lakeť (zápalové ochorenie predlaktia). Neuropatické ochorenie, ktoré je spôsobené útlakom niektorých dôležitých nervov. Veľakrát dochádza k poškodeniu nervov periférneho nervového systému. Ide o pritlačenie nervov.

Liečba bolesti svalov predlaktia

Je potrebný kľudový režim, rehabilitácia predlaktia, medikamentózna terapia, poprípade elektroliečba, magnetoterapia a následne cvičenia. Terapia u presileného predlaktia by sa nemala zanedbať, aby nenastal do budúcna problém s pohyblivosťou ruky.

Presilene predlaktie a jeho rozcvičenie

Pred samotnou aktivitou je veľmi dôležité rozcvičiť šľachy a svaly dynamickým strečingom. V opačnom prípade by pohyb boľavého predlaktia bol pre mäkké tkanivá “šokom”. Musíme vyzdvihnúť aj dôležitosť postupného zaťažovania zápästia. Svaly je nutné zaťažovať postupne. Ako správne cvičiť pri bolesti svalov predlaktia nám poradí špecializovaný pracovník. Skôr ako začneme rehabilitovať, alebo cvičiť, musíme mať správne určenú diagnózu.

Príďte sa poradiť zdarma >>>