🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Zlomenina lakťa a predlaktia: rekonvalescencia a cvičenie

Zlomenina lakťa, predlaktia či zápästia sú častými zlomeninami, s ktorými pacienti navštevujú pohotovosť, alebo traumatologickú ambulanciu. Pri zlomenine zápästia sa môže jednať nie len o Collesovu, ale aj o Smithovu zlomeninu (o oboch sa dočítate nižšie). Dôležité je, aby postihnutý pacient navštívil ošetrujúceho lekára v čo najkratšom čase od vzniku úrazu. V opačnom prípade môže kosť po dlhšom čase zle zrásť, čo môže odstupom času spôsobovať viaceré deformácie a obmedzenia pre bežné fungovanie pacienta.  

Čo je príčinou zlomeniny lakťa?

Zlomenina je vo všeobecnosti poškodenie prirodzenej štruktúry kosti, ktorej následok je fraktúra. Vo väčšine prípadov je aj liečba štruktúry behom na dlhú trať, keďže liečba nekončí ihneď po správnom zrastení kostí. Druhým krokom je správna rehabilitácia a rekonvalescenia v podobe pohybových cvičení, teda prinavrátení fyzických schopností kooperujúcich svalov viažucich sa k poškodenej kosti.   Poškodenie kosti nastáva zväčša vplyvom šokovej traumy, teda následkom nárazu - napr. pri kontaktných športoch, pri autonehode. Okrem traumatického nárazu môže byť za vznikom zlomeniny aj kontinuálne zaťaženie, ktoré môže vzniknúť ako následok pracovného úrazu, kedy danú časť tela pomliaždi ťažký objemný predmet.  

Aké zlomeniny lakťa a predlaktia poznáme?

Môžeme len s neurčitosťou konzultovať rozdelenie jednotlivých zlomenín, pričom v mnohých prípadoch sa jedná o zlomeniny súvislé,ktoré prenikajú aj napr. do ramennej kosti, či až do kľúčnej kosti. K zlomeninám tohto druhu dochádza zväčša pri pádoch a nehodách s dopravnými prostriedkami. Najnáchylnejšie sú malé deti, či pacienti, ktorí počas zimných mesiacov padajú na zľadovatelých schodoch či chodníkoch.   Najčastejšie k týmto zlomeninám prichádza ako následok pádu na vystreté, teda predpažené ruky. Práve tie musia znášať tlak a váhu, ktorá sa na ne v momente preniesla pádom. Aj keď sú tieto kosti dostatočne silné, pod určitými uhlami s dostatočným zaťažením nastáva ich zlomový bod skôr.   Veľkú úlohu vo výskyte zlomenín určuje aj počet pacientov trpiacich na osteoporózu, ktorá si vyžaduje umelé dávky vápnika, ktoré aj tak v mnohých prípadoch nie sú dostačujúci. Títo pacienti sú na pády náchylnejší, teda nejedná sa len o zlomeniny predlaktia, či lakťa, ale môžeme sem zaradiť aj zlomeniny týkajúce sa spinálneho systému.  

Zlomenina predlaktia

Zlomené predlaktie je úrazom, ktorý si mnoho pacientov privodí svojim nedbalým správaním. O tejto myšlienke však môžeme len polemizovať, čo je dôležitejšie, že množstvo pacientov podceňuje rehabilitácie s čím sú spojené mnohé vyskytujúce sa komplikácie.   Lakeť je komplexný systém viacerých súčastí, teda na jeho pohyblivosti sa podieľa kĺb, väzivá, šľachy a v nemalom rozsahu aj samotné svaly a nadpájané kosti. Pri zlomenine lakťa je teda pravdepodobné, že bude poškodený aj kĺbový obal a nadväzujúce väzivá. Zlomenina vretennej kosti, či kosti predlaktia sa radí medzi najčastejšie.   Lekári pri podozrení na zlomeninu vykonajú röntgenové snímky, ktoré diagnózu potvrdia, alebo vyvrátia. Bežná doba liečenia vo fixnej dlahe je okolo 6 - 8 týždňov, pričom sa táto lehota môže líšiť od zdravotného stavu pacienta a jeho veku.  

Collesova zlomenina

Collesova zlomenina je zlomenina, ktorá je vlastne fraktúrou zápästia. Zlomenina vretennej kosti je vlastne collesova fraktúra, pričom nesie príznaky klasickej zlomeniny. Miesto môže niesť známky opuchu, môžu sa vyskytnúť modriny, pulzovanie a zaujímavosťou je aj to, že následkom dotyku je počuť kreptanie.   Zväčša sa jedná o pomerne jednoduché zlomeniny, ktoré si nevyžadujú zložitú chirurgickú operáciu s aplikáciou titánových prvkov. Základom je potvrdenie diagnózy na základe röntgenového, či CT snímku. Ďalej sa dostávame k repozícií, teda napravení kosti a následnej fixácií, v ktorej pacient zotrvá ďalšie týždne. Fixácia sa vykonáva pevnou sadrou či inou náhradou dlahy s neskoršou výmenou za fixnú protetickú pomôcku.  

Rehabilitácia ako riešenie problémov spojených so zlomeninami ruky

Trvalá deformácia, nefunkčnosť a trvalá bolestivosť sú len jedny z mála sprievodných príznakov, ktoré sa spravidla objavujú pri zanedbaní rehabilitačných cvičení. Naši pacienti, ktorí sa na nás obrátili, častokrát nevedia, že ich rehabilitácia bola zo strany špecialistov zanedbaná, pričom následky sa môžu prejaviť o dlhší čas. Iní túto povinnosť zanedbali vlastným pričinením, pričom ich bolesť dohnala nájsť riešenie v podobe spolupráce s našou fyzioterapeutickou klinikou Profy.   Sústreďujeme sa na rekonvalescenciu po zlomeninách a na to, aby príslušné svaly dokonale kooperovali s poškodenou kosťou. Konkrétne, pri zlomenine lakťa môže nedbanlivosť rehabilitácie viesť k nemožnosti vystrieť ruku. Keďže je lakťový kĺb životne dôležitý pre funkciu celej ruky, jeho obmedzenie sa prejaví na iných aspektoch pohybového aparátu už do niekoľkých dní. Najčastejšie sa táto skutočnosť prejaví na pohyblivosti spinálneho systému, následkom čoho môže vzniknúť skolióza či seknutie v krížoch. Pacientom zostavujeme individuálny cvičebný plán, vďaka ktorému je ich návrat do bezbolestného života omnoho rýchlejší.  

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi