Bolesť na temene hlavy je častou potiažou, s ktorou sa stretávajú mnohí pacienti. Hoci táto bolesť hlavy nevyradí pacientov z bežného života, môže spôsobovať mnohé, najmä koncentračné, poruchy či prudké zmeny nálad a tak neblaho zasahuje do ich životov. V mnohých prípadoch je bolesť hlavy na temene spájaná s nízkym krvným tlakom, prejavujúcim sa najmä počas prudkej zmeny počasia. Bolesť hlavy vplyvom nízkeho tlaku sa môže objavovať prakticky na ktoromkoľvek mieste na hlave, kľúčovým príznakom, podľa ktorého tento typ bolesti spoznáte, je jej pulzujúci charakter.
Ako sa prejavuje bolesť hlavy na temene ?
Bolesť hlavy na temene, prípadne zátylku, je bolesťou, ktorá vzniká tenziou, teda napätím. Toto napätie môže niesť rôzne charaktery, rovnako ako aj škála spúšťačov môže byť v tomto prípade široká. Bolesť hlavy na temene klasifikujeme ako tenznú bolesť, kedy je najpravdepodobnejšou príčinou fyziologické porušenie bežnej funkcie spinálneho systému či stresové vypätie. Pri bolesti hlavy tohto druhu je najčastejším prejavom silná tlaková bolesť, ktorá sa môže rozkladať až do nadušnicového priestoru. Nemá bodavý ani pulzujúci charakter, môže trvať niekoľko minút až do niekoľkých hodín. Vo väčšine prípadov je analgetická tabletka postačujúca na utlmenie týchto bolestí, lieky sú však pre podstatnú časť pacientov, najmä tehotné ženy, neprípustné. Bolesť hlavy počas tehotenstva nadobúda vo zvýšenej miere charakter práve vyššie spomenutého typu bolesti hlavy, objavuje sa najčastejšie počas prvého trimestra. Navyše pravidelné užívanie liekov proti bolesti sa neodporúča vôbec nikomu, nakoľko neriešia príčinu a zaťažujú tráviaci trakt, hlavne pečeň.
Čo je príčinou tejto bolesti?
Tenzná bolesť hlavy má príčinu vo fyziologických prejavoch, ktoré vyúsťujú až do tohto stavu. Bolesť hlavy môže začínať v uplne inej časti chrbtice, či už v krčnej, driekovej alebo v hrudnej. Ak máte niektoré svaly oslabené iné zase preťažené, môže sa to prejaviť aj bolesťou hlavy a zvýšeným napätím svalov. Dobrá správa je, že ak je príčina v pohybovom aparáte, riešenie spočíva v cvičení a pohybe. Jednoducho celú oblasť je potrebné pravidelne precvičovať za účelom posilnenia, uvoľnenia a v neposlednom rade i prekrvenia.
Aké sú spúšťače bolesti hlavy?
Bolesť hlavy je podmienená vonkajšou či vnútornou príčinou, pričom môže byť bolesť primárna a sekundárna. Chemické procesy, ktorých následkom je neznesiteľná bolesť hlavy, prebiehajúce interne či externe, spadajú do kategórie primárnych bolestí. Vonkajšie poranenia, označované taktiež ako povrchová bolesť hlavy, patria do kategórie sekundárnych bolestí.
Stres
Hormonálne zmeny
Tehotenstvo
Nedostatok pohybu a spánku
Nevhodný pohyb
Nevhodná strava
Najaktuálnejšími spúšťačmi sú civilizačné faktory ako je stres, nesprávna strava, nedostatok spánku a pohybu. Telo nemá priestor pre sebarozvoj, pre oddych či mentálnu a fyzickú relaxáciu, ktorá sa priamo či nepriamo podieľa na zdraví človeka. Starostlivosť o zdravie by mala byť samozrejmosťou a mala by zahŕňať všetky naše časti - telo, myseľ i ducha. Dnes našťastie existuje mnoho rôznych štýlov cvičenia a tréningu, z ktorých si môže vybrať každý. Ak si s výberom neviete rady, alebo sa obávate či budete vedieť cvičiť technicky správne, obráťte sa na profesionálov - fyzioterapeutov, ktorí vás naučia čo a ako cvičiť, aby ste dosiahli výsledky čo najskôr.
Ako sa zbaviť bolesti hlavy na temene?
Hoci túto tému spomíname už v niekoľkých článkoch, najdôležitejšie je poznať príčinu pretvrávajúcej bolesti hlavy. Jednorázovú bolesť síce môže vyriešiť tabletka proti bolesti, pri dlhodobejších problémoch je zistenie príčiny polovičným úspechom. Ak vás nenapadá dôvod, ktorý sa môže prejavovať ako tenzná bolesť hlavy, skúste začať upravením životného štýlu. Viac pohybu na čerstvom vzduchu, vyvážená strava, dostatok vody a pokojný spánok. Dlhodobé vyčerpanie často kompenzujeme kávou či energetickými nápojmi a vďaka nim máme pocit, že môžeme fungovať donekonečna. Neuvedomujeme si ale, že takýmto spôsobom žijeme na energetický dlh, ktorý sa časom prejaví rôznymi zdravotnými ťažkosťami. V prípade, že sa vám stále nepodarilo zistiť príčinu týchto bolestí a bolesti hlavy teda neustúpili, je nutné navštíviť neurológa či všeobecného lekára. Nie je odporúčané užívať analgetiká na dennej báze. Fyzioterapia pomáha vo viacerých okruhov zdravotných ťažkostí, dokonca aj s tenznou bolesťou hlavy. Pri stuhnutí či napätí svalov spôsobujúcich tieto ťažkosti je nutné precvičiť ich tak, aby sme dosiahli ich uvoľnenie a relaxáciu. Vďaka profesionálnym odborníkom, dokážeme pomôcť aj prípadom, pri ktorých nezaberajú ani analgetické formy úľavy od bolesti. Na klinike Profy sme tímom, ktorý spolupracuje s ošetrujúcimi lekármi pacienta a vďaka podrobnej anamnéze vieme vytvoriť liečebný plán na mieru.