🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Bolesti svalov: Príčiny, liečenie a prevencia

Bolesť svalov (odborne myalgia) je veľmi častým problémom, ktorý trápi mnohých z nás. V tom lepšom prípade môže ísť o mierne bolesti, no veľakrát sú až neznesiteľné. Zbaviť sa ich môžeme v priebehu pár dní, no niektorí ľudia nimi trpia aj celé mesiace. Najčastejšou príčinou bolesti svalov sú zranenia alebo natiahnutie a natrhnutie svalov pri športovaní, v dôsledku ich nadmerného zaťaženia. Časté sú aj bolesti svalov na chrbte pri zlom držaní tela alebo po náročnom dni v práci, ktoré môže postupovať aj na iné miesta, ako sú napr. krk. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie príčiny bolesti svalov a ich možné riešenia. 

Príčiny bolesti svalov

Bolesť svalu môže mať množstvo dôvodov. Veľakrát je zapríčinená sedavým spôsobom života a nesprávnym držaním tela. Ďalej môže ísť o preťaženie dôsledkom záťaže, na ktorú nie sme zvyknutí. Bolesť nás môže zaskočiť aj v prípade natiahnutého svalu. Ten často vzniká pri nadmernej záťaži alebo nepredvídateľnom pohybe. Natrhnuté či natiahnuté svaly sa veľakrát spájajú okrem bolesti aj s opuchom. Príčina bolesti svalov ako takej môže vychádzať aj z nervovej sústavy, pričom sa okrem bolesti hlavy a chrbta stretávame aj s bolesťou vyžarujúcou do hornej či dolnej končatiny, tŕpnutím a slabosťou končatín. V tomto prípade môže ísť o poškodený nervový koreň, periférny nerv, alebo iný problém. Takéto poškodenie môže vzniknúť po úrazoch, vplyvom rôznych ochorení alebo pri degeneratívnych zmenách. Svalovú bolesť môže tiež vyvolať niektoré druhy liekov, problémy s prietokom krvi, prehnané množstvo alkoholu, očkovanie a tiež široká škála ochorení, ako reumatoidná artritída, lymská borelióza, hypotyreóza, a mnohé ďalšie. Existuje teda veľa prípadov, kedy je bolesť kĺbov a svalov len sprievodným symptómom a pravá príčina sa nachádza niekde inde.  Bolesť svalov, ktorá zvyčajne postihuje len niekoľko svalov alebo malú časť tela, je často spôsobená nadmerným zaťažením alebo drobným poranením. Svalová bolesť celého tela je skôr následok infekcie, ochorenia alebo ako vedľajší účinok lieku.

Bolesť svalov po športe

Bolesti svalov sú veľmi bežné po športe a cvičení, resp. po fyzickej aktivite v prípade, že trvala dlhšiu dobu, alebo predstavovala vyššiu záťaž, ako je komfortná hranica nášho tela. Takúto bolesť bežne označujeme aj za “svalovku” a v prípade, že nám záleží na budovaní svalovej hmoty, je aj vítaná. Svalovica vzniká tak, že sa pri fyzickej záťaži svalové tkanivo namáha natoľko, že sa tie najjemnejšie vlákna poškodia a vzniká zápal, ktorý sa nie vždy prejaví hneď, zvyčajne až 24-36 hodín po záťaži. V dôsledku toho sa vo svale uvoľňuje kyselina mliečna. Toto dočasné poškodenie mikrovlákien pociťujeme ako bolesť, pretože telo nám dáva signál, danú partiu nechať v pokoji a dať jej čas na regeneráciu. Tajomstvo svalovice spočíva v tom, že mikrovlákna sa revitalizujú a stávajú sa tým mohutnejšie a pevnejšie, aby v budúcnosti zvládli rovnakú a vyššiu záťaž. Keďže sú svaly dobre zásobené krvou, ich regenerácia prebieha relatívne rýchlo v porovnaní s regeneráciou väzov, šliach a kostí. Každý, kto svalovku zažil vie, že nie je príjemná - aj pri najmenšom úkone cítime bolesť svalov. Aby sme svalovku zmiernili, je dobré pred silovým tréningom telo rozcvičiť a po ňom prestrečovať, prijať pred a po tréningu dostatok tekutín, zvyšovať záťaž postupne a medzi jednotlivými tréningami si dopriať dostatok oddychu. Pomáha tiež masáž, sauna, teplý kúpeľ. Svalová horúčka nepredstavuje veľké riziko, avšak ak by sme svaly dlhodobo namáhali nadmieru, môžeme si vyrobiť zranenie v podobe natrhnutia úponu svalu. Na bolesť svalov je v tomto prípade vhodné dané miesto zľahka rozhýbať, aby sa zvýšila cirkulácia lymfy a krvi a regenerácia svalov sa urýchlila. 

Bolesť svalov v tehotenstve

Nie je nič nezvyčajné, že práve v období tehotenstva trpia ženy bolesťami svalov a kĺbov. V tele ženy nastáva množstvo zmien a tie často ústia do problémov s kŕčmi v dolných končatinách, najmä v noci. Vznikajú kombináciou príčin, ako napríklad zvýšenie hmotnosti, hormonálne zmeny, nedostatok minerálov a horčíka, ktorý zodpovedá za prenos nervového vzruchu do svalu. Ženy potom tieto problémy môžu pociťovať ako bolesť svalov na nohách, v lýtkach alebo bolesť svalov na stehnách. uistite sa preto, že i počas tehotenstva zostanete aktívne - vhodné cvičenie pre tehotné, prechádzky a masáže určené pre tehotné ženy. Samozrejme, pokiaľ to váš zdravotný stav dovoľuje. 

Bolesť svalov pri chrípke a nachladnutí

Svalová bolesť sa spája okrem vyššie spomenutých príčin aj s rôznymi ochoreniami, ktorých príčina nemusí tkvieť v svalovom tkanive. Ak vás napríklad zasiahne chrípka či zápal pľúc, trápi vás pravdepodobne aj bolesť svalov, únava, či migréna. No len čo ochorenie pominie, miznú aj tieto príznaky. V tomto prípade vám nezostáva nič iné, len oddychovať, spať a nechať imunitu bojovať s chorobou. 

Ktoré svalové partie sú najproblémovejšie?

Na túto otázku bohužiaľ neexistuje univerzálna odpoveď. Závisí to totiž od mnohých faktorov -  druh vykonávanej fyzickej aktivity, spôsob držania tela, alebo druh infekcie či zápalu. V dnešnej dobe je asi najrozšírenejšou bolesťou, bolesť chrbta, a to drieková a krčná chrbtica, ktoré sú pri sedení najviac namáhané. Sekundárne môže ísť o sedacie svaly, prípadne ramená. 

Jednoduché cviky na strečing a prekrvenie

  • Uvoľnenie zadnej strany tela v predklone

Môžete sa postaviť alebo zostať sedieť na stoličke. S výdychom rolujte chrbticu smerom nadol. Ak stojíte, pokrčte zľahka kolená a ak sa ruky nedotknú nôh či zeme, chyťte si lakte. Ak naopak sedíte, chodidlá majte opreté o zem a nechajte brucho klesnúť na stehná. Doprajte si pár nádychov a výdychov. 

  • Strečing predných stehenných svalov

Postavte sa vedľa steny alebo nábytka, aby ste sa v prípade potreby mohli jednou rukou pridržať. Jednu nohu pokrčte smerom dozadu tak, aby ste sa rukou chytili za chodidlo. Kolená nechajte pri sebe a zľahka podsaďte panvu. Z výdychom chodidlom zatlačte do ruky a rameno jemne otvorte. Koleno stojnej nohy môžete zľahka pokrčiť a tlačte chodidlo do zeme tak, aby sa svaly na nohe a zadku aktivovali. Dajte si pozor na nadmerné prehnutie v krížoch. 

  • Strečing vnútorných stehien

Postavte sa chodidlami od seba tak, aby špičky smerovali dopredu a nohy boli uložené paralelne. S výdychom sa predkloňte z bedrových kĺbov, v prípade potreby, pokrčte kolená. Nohy by mali zostať aktívne - uistite sa, že chodidlá tlačíte do zeme a sedacie kosti sa dvíhajú hore. Tento cvik možno previesť aj v sede. 

  • Otvorenie hrudníka a strečing prednej strany tela

Ľahnite si na chrbát a pokrčte kolená. Chodidlá sú paralelne. Zatlačte nimi do zeme a zdvihnite panvu nad zem. kolená smerujú dopredu. Prepleťte si prsty rúk pod chrbtom a posuňte ramená mierne pod seba. Jemne pažami zatlačte do podložky. Krk a hlava sú uvoľnené. Zostaňte pár dychov a pomaly položte panvu na zem. 

Liečba a prevencia bolesti svalov

V prvom rade oddychujte. Vyskúšajte relaxačné cvičenia (napríklad jogu) a naučte sa zvládať stres. Nič nepokazíte ani ľahkým strečingom, ktorým obnovíte svalový tonus. Nezabudnite piť počas dňa veľa tekutín a snažte sa udržiavať svaly v teple. Vyhnite sa príliš náročným aktivitám a dvíhaniu ťažkých vecí. Na utíšenie bolesti môžete využiť bežne dostupné analgetiká v lekárni. Takisto môže pomôcť prikladanie ľadu na postihnuté zranené miesto, ktorý pomáha zmierniť bolesť a zmierniť zápal a vhodné je doplniť minerály.

Kedy navštíviť s bolesťou svalov lekára 

Ak vaše domáce opatrenia nefungujú a bolesť pretrváva dlhšie než tri dni, vhodná je návšteva lekára, obzvlášť ak máte silnú bolesť svalov, bolesť svalov, ktorú sprevádza vyrážka, bolesť svalov ako následok uhryznutia kliešťom, myalgia sprevádzaná sčervenaním alebo opuchom, bolesť, ktorá sa objaví po zmene liečby, bolesť, ku ktorej dochádza pri zvýšenej teplote, treba vyhľadať lekára.  Fyzioterapia je účinný prostriedok v boji proti bolesti svalov. Pomáha uvoľniť svalové napätie chrbta, a tým zmierňuje bolesti. Pri fyzioterapii sa využíva pravidelné a nenáročné cvičenie pod dohľadom skúseného odborníka. Naučíte sa správnemu držaniu tela a vhodnému sedeniu. Dôležitou súčasťou fyzioterapie je okrem pohybovej liečby aj využitie manuálnych techník doplnených o prvky elektroliečby. Vynikajúcou rehabilitačnou metódou je hydroterapia. Ide o využitie pozitívnych účinkov vody na ľudský organizmus. Využiť môžete rôzne druhy tejto terapie, a to napríklad horúce a studené sprchy, dýzy, podvodné masáže, vodné kúpele a zábaly. Liečebný účinok vody závisí od teploty a kvality vody (vodovodná voda, s prísadami alebo bez prísad, minerálna voda), hĺbky a trvania ponoru a frekvencie ošetrenia.  Voda samotná zmierňuje svalové napätie a je nenahraditeľným prostriedkom prospešným pre chrbticu i svaly. Nezabúdajte na prevenciu! V prvom rade sa pravidelne hýbte a udržujte sa v dobrej telesnej kondícii. Zároveň nepreťažujte svoje telo. Zaobstarajte si kvalitný matrac na spanie a dbajte na správnu výživu. Konzumujte potraviny, ktoré sú bohaté na horčík, vápnik a draslík. Hydratujte svoje telo, a to najmä v dňoch, keď ste aktívny, ak pracujete za stolom alebo v prostredí, v ktorom hrozí riziko svalového napätia z dlhodobého sedenia, pravidelne vstávajte a natiahnite sa.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY: 

1.     Čo by ste mi odporučili pre správnu výživu svalov?

Vitamín D zohráva obzvlášť dôležitú úlohu pri zabezpečovaní správneho fungovania svalov, pretože pomáha pri vstrebávaní vápnika. Nízka hladina vápnika v krvi, okrem svalov môže ovplyvniť aj kosti a orgány.

2.     Aké bolesti svalov si vyžadujú akútnu lekársku pomoc?

Také, pri ktorých je prítomná aj horúčka či ťažkosti s dýchaním a ktoré ani po dostatočnom oddychu neustupujú.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Andrej Malárik
Andrej Malárik
  • ŠPECIALIZÁCIA: Prednášky, Marketing a Manažment

  • VZDELANIE:Vysoká Škola Manažmentu – City University

  • KURZY: SM systém 1,2, Oxygen Advantage, Ido Portal Movement

  • SKÚSENOSTI:10 r manažmentu troch zdravotníckych zariadení

  • O MNE: Najčastejšie ma môžete stretnúť na prednáškach vo firmách na celom Slovensku, kde v rámci partnerského projektu Health Services, rozprávam o fyzioterapeutických a lifestyle témach, pokrytých skúsenosťami a absolvovanými kurzami. Poskytovať zdravotnú starostlivosť vo vysokej kvalite a za dostupné ceny, bolo vždy mojim cieľom v PROFY. Fyzioterapeuti a lekári pracujúci v našich zdravotníckych zariadeniach sú partneri, s ktorými komunikujem možnosti neustáleho zlepšovania služieb, ako aj vybavenia. Akékoľvek návrhy na zlepšenie zo strany klientov, riešim osobne, takže v prípade že ste sa dočítali až sem, neváhajte a pošlite mi ich.

  • ZÁUJMY: CrossFit, Lyžovanie, Bicykel, Skialpinizmus,