🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Hypermobilita chrbtice - netrápi len gymnastov

33 až 34 stavcov, medzistavcové platničky a väzivá. To je základné rozdelenie chrbtice. Pokiaľ funguje ako má, všetko je v poriadku. Ak sa však objavuje nadmerná pohyblivosť, môže vám život znepríjemňovať bolesť a iné potiaže. Po vylúčení iných ochorení kĺbov, predovšetkým zápalových a degeneratívnych môžeme konštatovať prítomnosť hypermobilného syndrómu a diagnóza znie: hypermobilita chrbtice.

Čo je hypermobilita a čo ju spôsobuje?

Hypermobilita všeobecne je nadmerná pohyblivosť kĺbov, pričom môže byť celková alebo sa vyskytuje len v niektorých kĺboch. Rozsah pohyblivosti je u hypermobilných ľudí nad fyziologickou normou. Je to porucha kolagénu v kĺboch, kedy sú kĺby enormne uvoľnené. S tým tiež súvisí pojem hyperlaxicita, teda zvýšená voľnosť väziva, ktoré je tým pádom menej odolné.

Kĺb sa môže ľahko presunúť z fyziologickej polohy do inej, v ktorej nie je schopný vykonávať svoju funkciu. Často to vedie k bolestivému zablokovaniu, spazmom okolitých svalov, či poraneniu. Pokiaľ sa kĺby dlhodobo preťažujú, dochádza aj k nepríjemným zdravotným problémom ako sú bolesti kĺbov, hlavy, bolesti krížovej chrbtice alebo pálenie chrbtice.

Kto najčastejšie trpí hypermobilitou?

Hypermobilita môže byť vrodená a získaná. Vrodená býva dedičná a geneticky daná. Získaná je spôsobená nevhodnou a nadmernou športovou záťažou hlavne v detstve. Vyskytuje sa približne u 20% malých detí. Príčinou však môže byť aj vážne ochorenie alebo úraz. U tehotných žien často dochádza k dočasnej hypermobilite, ktorá je spôsobená hormonálnymi zmenami.

Za rizikové športy, ktoré môžu viesť k hypermobilite sa považujú napríklad gymnastika a balet, ale aj iné, pri ktorých sa cielene zvyšuje rozsah v kĺboch. Športovci majú vďaka nej často lepšie výsledky, ale zväčša im práve táto schopnosť predčasne ukončí kariéru.

Hypermobilita chrbtice

Veľkým problémom je zvlášť hypermobilita chrbtice, kedy môže nadmerná pohyblivosť drobných kĺbov spôsobovať bolesti chrbtice v krížovej oblasti. Prvotným príznakom môže byť aj praskanie chrbtice. Nadmerná pohyblivosť sa môže týkať rôznych častí chrbtice, napríklad aj hrudnej chrbtice. U hypermobilných jedincov sa tiež často opakujú drobné alebo väčšie zranenia. Toto ochorenie môže viesť aj k zlomenine chrbtice.

Ako mať hypermobilitu pod kontrolou a na čo si treba dať pozor?

Hypermobilita môže spôsobovať aj svalovú bolesť, ktorá sa objavuje kvôli tomu, že svaly v okolí kĺbu pracujú intenzívnejšie ako u menej ohybných ľudí. Zabezpečujú tak stabilitu končatiny namiesto uvoľneného kĺbu. Rovnako sú namáhané aj šľachy. Dochádza k bolesti v úponoch šliach ku kostiam. Z tohoto dôvodu je dôležižé budovanie svalovej hmoty. Človek s hypermobilnou “vymoženosťou” by mal posilovať svaly trupu stabilizačnými cvikmi a často meniť polohy. Strečing je potrebné vylúčiť. Pomáha aj cvičenie chrbtice v posilňovni. Nemali by ste to ale preháňať s vysokými záťažami. 

Aká je neivazívna liečba / riešenie?

Z dlhodobého hladiska sa doporučuje kĺbová výživa, prípadne lieky na bolesť chrbtice v akútnych prípadoch. Doktor vám pravdepodobne odporučí rehabilitáciu chrbtice. Veľa ľudí s hypermobilitou uvádza, že im pomáha aj pilates, masáže a bankovanie. Anatómia chrbtice však môže byť u každého pacienta iná, preto je najlepšie poradiť sa s lekárom a postupne sám na sebe zistiť, aké cviky chrbtice a manipulácia vám vyhovuje. Pravidelné cvičenie pomáha udržiavať kĺby samé o sebe zdravé, treba si preto ustrážiť hmotnosť. Kĺby zaťažuje nadváha.

Príďte sa poradiť zdarma >>>>