Lumbago alebo bolesť v krížoch - Jeho druhy, príznaky, cviky a liečba

Lumbago označuje bolestivý stav driekovej chrbtice (krížov) postihujúci pacientov rôznych vekových kategórií. Lumbago primárne spôsobuje bolesť, ktorá môže mať akútny (lumbago acuta) či chronický charakter, čo závisí od primárneho spúšťača bolesti. Lumbago je veľmi ťažké predvídať a prichádza na pohľad neočakávane. Bolesť driekovej oblasti nemusí byť hneď lumbagom, môže byť prejavom iných stavov prebiehajúcich v tele pacienta. Lumbago sa totiž prejavuje ako silná, vystreľujúca bolesť s kŕčovitým charakterom. Väčšinou však dokážeme vystopovať príčinu jej vzniku.

Čo je to lumbago?

Ako sme už vyššie spomenuli, lumbago je mimoriadne bolestivý stav prichádzajúci v rôznych okamihoch života. Rovnako ako ťažké je odhadnúť jeho prejav, ťažko je aj určiť, ktorá veková kategória či pohlavie je na lumbago náchylnejšia. V tomto prípade nemôžeme vylúčiť jednotlivé vekové kategórie pacientov a preto sledujeme sprievodné symptómy tak, aby sme zdroj problému vedeli identifikovať a využiť ho pre progres liečby. Prudká bolesť postihujúca krížovú oblasť, bodavé vystreľovanie bolesti či kŕče reagujúce na frekvenciu pohybu pacienta sú žiaľ jedny z málo symptómov, ktoré obmedzujú plnohodnotný život pacienta.

Lumbago a jeho príznaky

Príznaky lumbaga sú často nezameniteľné s iným druhom bolesti. Väčšina zameniteľných symptómov postihujúcich krížovú oblasť sa prejavuje plošne a teda bolesť sa objavuje počas celého dňa, rozložená po celej oblasti bedier. V prípade lumbaga sa nejde len o kŕčovité a bodavé stavy, ale sprevádza ich enormná únava, znížená chuť do jedla či psychické problémy spojené s úzkosťou až depresiou, ktoré sa týkajú predovšetkým chronických prípadov. Medzi najčastejšie príznaky patrí:

 • Bolesť znásobená pohybom - často kŕčovito prechádza do sedacích svalov a úponov dolných končatín

 • Kŕč či prudká bolesť v jednej časti drieku -  s tým je spojené možné krívanie, znemožnený predklon či záklon

 • Znecitlivenie bedrovej časti, brnenie, príp. znecitlivenie končatiny – lumbago s ichiasom (lumbago sciatica), podráždeným sedacím nervom

 • Pocit stuhnutého chrbtu v celej oblasti

Mnoho z pacientov navštívi našu fyzioterapeutickú kliniku, akonáhle sa dostavia nebezpečné, až alarmujúce príznaky. Radíme sem tiež neschopnosť pacienta udržať moč či stolicu, náhle znecitlivenie dolných končatín, čo je jeden z najvážnejších symptómov. 

Odporúčame tieto príznaky ihneď riešiť – vznikajú možným následkom stlačenej miechy a tým aj ohrozením príslušných nervov.

Čo spôsobuje lumbago?

Príčiny vzniku lumbaga sú rôzne a väčšinou vychádzajú z dlhodobého a nevhodného zaťaženia pohybového aparátu, nielen samotnej driekovej časti. Pacienti v produktívnom veku ohrozujú svoju bedrovú časť najmä zdvíhaním neprimerane ťažkých rebier, vykonávaním neprirodzených pohybov či kontinuálneho zaťaženia krížovej oblasti, napr. pri sedavom zamestnaní. K bolestiam môže prispieť aj stres, nadváha, vyčerpanie a dokonca prechladnutie. 

Thorakolumbálna fascia

Najnovšie výskumy z oblasti spojivového tkaniva (fascie) takisto poukazujú na to, že práve v driekovej časti sa nachádza pomerne veľká thorakolumbálna fascia, ktorá je pevnou a silnou štruktúrou uloženou v troch vrstvách a vytvára akési obaly svalov, nielen na povrchu, ale aj vo vnútri. Táto je prepojená s ramenami a bedrovými kĺbami a možno povedať, že všetky fascie sú v našom tele prepojené. Ide o akúsi sieť či pavučinu, ktorá robí oporu a dáva štruktúru nášmu telu tak, aby sme sa nezosypali, ako hŕstka kostí, svalov a tekutín. To umožňuje rozlkladať záťaž rovnomerne pri bežných, ale takisto atletických pohyboch. Čo je vskutku zaujímavé je, že fascia obsahuje rôzne mechanoreceptory zodpovedné za vnímanie tlaku, ťahu a až približne 6-násobný počet receptorov bolesti oproti svalom. Pri nesprávnom pohybe alebo dlhodobej záťaži môžu vo fascii vzniknúť mikro trhliny a mozog začne signalizovať preťaženie intenzívnou bolesťou. Čo z toho vyplýva je, že mnoho krát za bolesťou stoja nesprávne pohybové vzorce, či neprimeraná záťaž a nie vyskočená platnička alebo iný závažný problém.

Lumbago aj bez fyzickej záťaže

Lumbago však postihuje aj pacientov bez výdatnej fyzickej záťaže a to najmä tých, ktorých kondičný stav driekovej oblasti je neprispôsobivý. Toto poškodenie sa môže týkať vyskočenej medzistavcovej platničky, prasknutia stavca, či skolióze. Pacienti vyššej vekovej kategórie sú ohrození v prípadoch, ako je osteoporóza či krehké kosti. Značné množstvo našich pacientov tvoria aj rekreační športovci a tehotné ženy. Pri tehotenstve, konkrétne pri postupnom raste bruška, sa panva rozťahuje, čo má značný vplyv aj na samotnú krížovú oblasť. Váhu dieťatka nesú vo väčšej miere práve oblasti krížov, pre ktoré to znamená vysporiadanie sa s atypickou váhou. Lumbago s ichiasom sa objavuje najčastejšie a práve pri tehotenstve je zložité potvrdiť čo zapríčiňuje opuch nôh (viď.príznaky). Takisto ženy trpiace PMS (predmenštruačný syndróm) môžu pociťovať bolesť krížovej oblasti, ktorá nie je väčšinou tak intenzívna ako lumbago, ale dokáže pekne znepríjemniť život. Bez fyzickej záťaže môže lumbago vznikať pri:

 • Osteoporóze

 • Tehotenstve

 • Predmenštruačnom syndróme (PMS)

Pri športe dochádza k mnohým zraneniam, medzi ktoré bezmála patria aj úrazy spinálneho systému. Akútne lumbago (lumbago acuta) je zisťované na základe vykonávania nesprávnych pohybov s príliš vysokou frekvenciou.

Na našej klinike Profy využívame najmodernejšie technológie a prax našich fyzioterapeutov tak, aby sme docielili plnohodnotný pohyb bez bolestivých obmedzení.

Lumbago a jeho liečba

Liečba lumbaga sa nedá považovať za zložitú, ale ani jednoduchú. Táto bolesť je častým dôsledkom chybných pohybov a je takisto často sprevádzané aj inými ochoreniami, napr. diabetes. Tie môžu cvičebný plán či prípadné podávanie myorelaxačných liečiv, skomplikovať. Rozdielom je aj lumbago akútne a chronické, pričom obe majú svoje špecifiká.

Akútne lumbago:

Vyznačuje sa krátkymi bolestivými záchvatmi v priebehu určitej časovej jednotky, najčastejšie však týždeň. Z pohľadu fyzioterapie a znalostí získaných praxou našich fyzioterapeutov vieme, že účinné sú aj zložky fyzikálnej terapie. Najčastejšie využívame vodoliečbu a elektroliečbu, ktoré majú preukázateľné výsledky vo forme tlmenia bolesti a správnej stimulácie svalov. Z pohľadu špecialistov vieme, že tento stav sa neobjavuje z ničoho nič a je fyzickou odozvou na neprimeraný pohyb. Na tlmenie bolesti sa využívajú injekčné obstreky, ktoré sú voči telu šetrnejšie a taktiež ich výdrž sa nedá porovnávať s komerčnými analgetikami. Avšak obstreky by sa mali aplikovať na odporúčanie lekára, na zmiernenie zápalu a bolesti v kĺbe či šľache. Pokiaľ je bolesť spôsobená svalovými spazmami či poškodenými fasciami, obstreky nie sú vhodnou metódou liečby. Analgetický účinok však nikdy úplne nerieši samotný problém a preto vždy pátrame do hĺbky problému, z pohľadu dlhodobých výsledkov. Mckenzieho cvičenie je aj pri lumbagu nápomocným nástrojom, ako uvoľniť stuhnuté svalstvo a tým docieliť bezbolestný pohyb. Ak sa však u bolesť objavuje v malých frekvenciách, pomôcť môže aj suché teplo ( napr. v podobe nahrievacích vankúšov). Samozrejmosťou je pravidelný pohyb a aktívne prechádzky. Liečba akútneho lumbaga:

 • Elektroliečba

 • Vodoliečba

 • Suché teplo

 • Injekčné obstreky ( Pokiaľ nejde o svalové spazmy či poškodené fascie)

 • Mckenzieho cvičenie

 • Aktívne prechádzky a pravidelný pohyb

Chronické lumbago:

Typ bolesti sa takmer nelíši, často je jeho intenzita rovnaká. Rozdiel nachádzame vo frekvencii záchvatovej bolesti, pričom sa klasifikuje ako chronické až po 3 mesiacoch. Liečba je vnímaná konzervatívnejšie, pacient zvyčajne užíva analgetiká, nesteroidné antireumatiká. Neurológ a fyzioterapeut spoločne pátrajú po pravej príčine vzniku lumbaga. Pacient pravidelne cvičí a hýbe sa v rámci možností a bariér bolestivosti. Vďaka štruktúrovanému plánu cvičenia pod dohľadom našich kvalifikovaných fyzioterapeutov sa dostavuje progres, pričom pacient dodržuje nariadený pohyb vo forme prechádzok. Ak lumbagom trpíte, aj napriek bolesti, hýbte sa. Samozrejme tak, aby pohyb nespôsoboval ešte väčšiu bolesť, pretože sa tým dráždi nervový systém a spúšťa sa stresová reakcia, čím sa do tela vyplavujú stresové hormóny a vyčerpávajú sa nadobličky. Pohyb by mal byť mierny, pravdepodobne menšej záťaže a pomalší s dôrazom na vnímanie dychu a toho, čo sa v tele deje. Dôležité je, nespoliehať sa len na tlmenie bolesti, aj keď to môže priniesť aspoň dočasnú úľavu, ale hľadať príčinu pod dohľadom skúsených odborníkov na pohyb, ktorými sú aj naši fyzioterapeuti. Liečba chronického lumbaga:

 • Analgetiká

 • Nesteroidné antireumatiká

 • Mckenzieho cvičenie

 • Dlhodobá spolupráca Neurológa a fyzioterapeuta

 • Pravidelný lokomotívny pohyb (prechádzky s vedomým hlbokým dýchaním), aj napriek bolestiam

 • Vedomé praktikovanie meditácií (Nepredstavujte si pod tým nič religiózne, ide o vedomú prácu s dychom a preciťovanie svojho tela. Dochádza tak k uvoľneniu napätia spôsobeného bolesťou a odosobneniu sa od bolestí. Skúste napríklad aplikáciu Headspace, stačí 5-10 minúť denne. )

Poraď sa s našimi fyzioterapeutmi