🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Masáž v tehotenstve: Kedy áno a kedy nie?

Tehotenstvo predstavuje obdobie mnohých zmien. Očakávanie potomka so sebou prináša radosť a nadšenie, ale takisto obavy zo životnej zmeny a v niektorých prípadoch aj zdravotné komplikácie a zvýšenú fyzickú záťaž. Je masáž vhodným spôsobom uvoľnenia a úľavy od boľavého chrbta či nôh? Čítajte ďalej. 

Je masáž v tehotenstve zdravá?

Rôzne zdroje uvádzajú rôzne názory na vhodnosť masáže počas tehotenstva. Avšak masáž v tehotenstve je vhodná a aj prospešná vtedy, keď sa žena riadi odporúčaniami svojho lekára a masáž poskytuje človek s adekvátnym vzdelaním a skúsenosťami. Výber maséra preto nepodceňujte. V neposlednom rade je dôležitý pocit a potreby budúcej mamičky. Masáž v tehotenstve je vhodná od ukončeného 12. týždňa tehotenstva, teda 1. trimestra, ktorý sa považuje za najrizikovejší, až do pôrodu a dokonca aj po ňom, pretože masáž môže podporiť regeneráciu a oddych ženy po pôrode.  Masáž naopak vhodná nie je, ak je tehotenstvo rizikové, aktuálne trpíte akútnou infekciou alebo bolesťami nejasného pôvodu. Tehotenská masáž môže zahŕňať masáž chrbta a horných a dolných končatín, jemnú lymfodrenáž pri opuchoch nôh, masáž tváre a hladkanie bruška s vhodným olejom, pokiaľ je to pre ženu príjemné.  Niektoré časti tela sa počas tehotenstva neodporúča masírovať, patria tam šija, členky a chodidlá, nakoľko sa tam nachádzajú body, ktoré by mohli spustiť predčasný pôrod.  Zároveň sa nesmie masážou spôsobiť bolesť, nakoľko by mohlo dôjsť k uvoľneniu hormónu oxytocín, ktorý spúšťa pôrod.  Takisto by mal masér, masérka používať skôr jemný tlak a masírovať dlaňami alebo spojenými prstami, aby nedošlo k prílišnej aktivácii lymfatického systému.  Masáž prebieha v upravenej polohe na boku alebo v sede, keďže ľah na bruchu sa neodporúča a vo vyššom štádiu tehotenstva môže byť aj nebezpečný. 

Masáž v prvom trimestri

Skoré štádium tehotenstva sa považuje za najrizikovejšiu a masáž sa nie vždy odporúča. Masáž totiž telo prekrvuje a zahrieva, čo nie je v skorom štádiu tehotenstva žiaduce. V prvom trimestri tehotenstva je preto možné absolvovať veľmi jemnú, čiastkovú masáž krčnej chrbtice a dolných končatín. 

Masáž v druhom trimestri

Od druhého trimestra, teda od štvrtého mesiaca, pokiaľ lekár neuvedie inak, si môže žena užívať tehotenskú masáž pokojne aj každý týždeň. Masáž uľaví od opuchnutých nôh a boľavého chrbta a poskytne uvoľnenie a oddych žene, ktorá nielenže pod srdcom nosí nový život, ale často toho zvláda omnoho viac - prácu, domácnosť a starostlivosť o staršie dieťa, deti. 

Masáž v treťom trimestri

V treťom trimestri je masáž stále vhodná, masér/masérka si však musí dávať pozor na body, ktoré by mohli spustiť predčasný pôrod. Dovolené je iba jemné hladkanie v týchto oblastiach, ale určite nie silnejšia reflexná masáž. Dôležité je polohovanie ženy na boku, alebo v sede tak, aby sa mohla uvoľniť a zároveň nebolo ohrozené dieťa. 

Vplyv masáže na ľudské telo

Existuje mnoho druhov masáží, v tehotenstve však niektoré nie sú vhodné vôbec, iné zas len v upravenej forme.  Asi najznámejšia je športová masáž. Športová masáž je prispôsobená pre športovcov a osoby, ktoré podávajú zložitejšie fyzické výkony. Od klasickej masáže sa líši najmä v rytme a intenzite masážnych hmatov. Slúži v prvom rade na zvýšenie kondície a uvoľnenie po náročnej fyzickej záťaži. Zároveň je vynikajúcou voľbou z hľadiska prevencie pri úrazoch. A čo je veľmi dôležité, nemalou mierou vplýva na naše psychické rozpoloženie a tiež na podaný výkon.  Účinok  masáže, bude závisieť od druhu, ale všeobecne platí, že masáže slúžia prevažne na uvoľnenie napätia svalov, podporu prekrvenia a rozhýbanie lymfy. Účinok možno cítiť v konkrétnej oblasti, ale i v celom tele. Hmaty pôsobia na jednotlivé časti tela a centrálny nervový systém podnety vyhodnocuje a reaguje na ne. 

Typy odporúčaných masáží pre tehotné

Vyššie uvádzame, že nie všetky druhy masáže sú vhodné pre každého. Ktoré teda ako tehuľka môžete vyskúšať? Nižšie uvedené masáže dokonca zvládnete aj sama doma s pomocou vhodného oleja. 

Masáž pŕs

Rastúce bruško nie je jediná zmena na tele ženy. Hormonálne zmeny chystajú pre nového človiečika výživnú potravu, ktorá sa tvorí práve v mliečnych žľazách ženy. Prsia sa počas tehotenstva zväčšujú, mení sa pigmentácia dvorcov a bradaviek a prsia bývajú napäté a boľavé. Pomôcť si môžete jemnou masážou krúživými pohybmi dvomi prstami. Špirálovito od spodnej časti, kde hrudník prechádza do prsníka, až po dvorec. Vyhnite sa priamemu ťahu, pretože by ste mohli poškodiť pokožku. Použiť môžete vhodný olej, čím podporíte elasticitu a hydratáciu pokožky, a tak predídete vzniku strií. Po masáži oboch prsníkov jemne masírujte každú bradavku medzi palcom a ukazovákom. Tým pomôžete uvoľňovaniu hormónov, ktoré podporujú tvorbu materského mlieka.

Masáž bokov

Strie nepostihujú len bruško a prsia, ale objaviť sa môžu aj na stehnách a bokoch. V rámci svojej každodennej masáže by ste preto nemali zabúdať ani na boky, zadok a stehná. Striedanie teplej a studenej vody v sprche podporuje prekrvenie pokožky, jemná masáž krúživými pohybmi a s použitím oleja podporí elasticitu a hydratáciu pokožky. Po pôrode masáže podporujú návrat tkanív do pôvodného stavu.

Masáž perinea

Pôrodné asistentky odporúčajú pravidelné masáže perinea ako prípravu na pôrod. Takáto masáž zlepšujú krvný obeh a tým aj pružnosť tkaniva, ktoré sa pri pôrode musí výrazne natiahnuť a uvoľniť. Na trhu nájdete mnoho značiek vhodných olejov. 

Masáž brucha v tehotenstve

Ak chceme predísť vzniku strií, či ochabnutej pokožke po pôrode, je dobré si bruško pravidelne masírovať. Každý večer si na bruško krúživými pohybmi rozotrite vhodný olej, v smere hodinových ručičiek. Prospešné to bude pre vás, rovnako ako pre bábätko, ktoré hladenie môže upokojiť. Navyše uvoľnenie svalov vytvorí viac priestoru pre bábätko.

Masáž nôh a chodidiel v tehotenstve

Opuchnuté a boľavé nohy sú častým sprievodným javom tehotenstva. Okrem pravidelného cvičenia v tehotenstve, si môžete dopriať jemnú masáž chodidiel a nôh. Pozor na reflexné body, ktoré môžu spustiť predčasný pôrod. Ak si nie ste isté, obráťte sa na skúsenú pôrodnú asistentku. 

Masáž chrbta

Jemná masáž chrbtových svalov v oblasti krížov a medzi lopatkami pomôže každej žene. Výrazné prekrvenie v oblasti panvy sa však v tehotenstve neodporúča, preto radšej vyhľadajte odborníka. 

Masáž krčnej chrbtice v tehotenstve

Šija ja oblasť, kde sa nachádzajú reflexné body spúšťajúce pôrod. Je dobré o nich vedieť a netlačiť na túto oblasť príliš silno. Jemné krúživé pohyby a hladenie by však nemali uškodiť.  Neváhajte do tehotenských masáži zapojiť aj partnera. Podporí to jeho prepojenie s bábätkom a prehĺbi vzájomnú partnerskú intimitu. 

Thajská masáž v tehotenstve: Je bezpečná?

Áno, v tehotenstve je vhodná aj Thajská masáž, ktorá je samozrejme takisto prispôsobená aktuálnemu stavu ženy. 

Tehotenstvo a iné mäkké techniky

Mäkké techniky sú častou metódou používanou fyzioterapeutmi, pretože napomáhajú k odblokovaniu a teda uvoľneniu napätia či bolesti a pomáhajú s celkovou regeneráciou po úraze či pri bolestiach pohybového aparátu. Mäkké techniky sa venujú najprv povrchovým častiam (koža a podkožie) a potom hlbšie uloženým štruktúram (svaly a fascie). Mechanickým tlakom dosiahneme ich prekrvenie a relaxáciu. V prípade tehotenstva je potrebné aplikáciu mäkkých techník vopred konzultovať so svojím lekárom. Skúsený fyzioterapeut však takisto dokáže posúdiť stav a nevyhnutnosť aplikácie v prípade tehotnej ženy. 

Lymfodrenáž v tehotenstve

Lymfodrenáž v tehotenstve je bezpečná a odporúčajú ju aj gynekológovia v prípade opuchnutých nôh. Lymfatická masáž prečisťuje prúdenie lymfy, odstraňuje z tela prebytočné tekutiny a upravuje tlak v cievach. Lymfodrenáž v tehotenstve je oproti klasickej masáži veľmi jemná. Krúživými pohybmi a miernym tlakom sa masírujú miesta s bohatým výskytom lymfatických uzlín, ako sú podpazušie a slabiny. Ak je to pre ženu príjemné, možno premasírovať bruško aj tvár.

Bankovanie v tehotenstve

Bankovanie je stará masážna technika pochádzajúca z tradičnej čínskej medicíny, ktorá má množstvo pozitívnych účinkov. Blahodárne pôsobí na lymfatický a imunitný systém. Pozitívne pôsobí na obličky, močové cesty, žalúdok a slezinu, pečeň, žlčník a pohlavné orgány. Čistí krv, zlepšuje krvný obeh, pomáha pri reume, anémii, zmierňuje bolesti chrbta, obnovuje funkcie nervového systému. V tehotenstve sa však neodporúča

Maderoterapia v tehotenstve

Pri maderoterapii sa využívajú drevené, anatomicky tvarované valčeky, ktorými sa pôsobí na kožu primeraným tlakom. Sústreďuje sa prevažne na miesta, ktoré sú postihnuté celulitídou. Vďaka rytmickým pohybom sa rozprúdi tok lymfy, aktivuje sa mikrocirkulácia v ošetrovanej oblasti a podporí tak odstránenie zadržanej vody. Ženy si ju však môžu dopriať až po pôrode, nakoľko sa v tehotenstve neodporúča.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.