Migréna sa veľmi často zamieňa s bolesťou hlavy, avšak migréna je choroba, resp. stav mozgu, ktorý trápi každého tretieho človeka v strednom veku a postihuje viac ženy ako mužov, obzvlášť vo veku medzi 20 a 40 rokov, no postihnúť môže aj deti. Bolesť hlavy môže, ale nemusí migrénu sprevádzať a na rozdiel od klasickej bolesti hlavy je oveľa silnejšia, nepríjemnejšia a trvá dlhšie. V tomto článku sa na tento stav bližšie pozrieme.
Čo je to migréna a ako sa prejavuje?
Migrénu častokrát sprevádza záchvatová, pulzujúca bolesť hlavy, ktorá je situovaná predovšetkým na jednej polovici hlavy, no často sa rozšíri aj do druhej časti. Môže mať akútny, ale aj chronický charakter a jej pretrvávanie môže trvať aj niekoľko hodín. Predzvesťou migrény je často porucha vyjadrovania, celková slabosť, poruchy videnia a čuchu. Najčastejšími prejavmi migrény sú tiež nevoľnosť a/alebo závraty, citlivosť na svetlo a zvuky, pulzujúca bolesť v jednej časti hlavy, alebo aj v celej hlave, tupá bolesť, akoby hlavu čosi zovieralo, bolesť na temene a krku, rôzne zrakové vnemy v podobe žiarivých bodov a útvarov. Bolesť človeka väčšinou vyradí z bežného fungovania. U žien sa vyskytuje častejšie preto, že úzko súvisí s hormonálnymi zmenami, ktorými ženy prechádzajú oveľa častejšie a výraznejšie ako muži - menštruácia, tehotenstvo, menopauza, avšak migréna sa nevyhýba ani mužom.
Prečo migréna vzniká?
Za vznikom migrény stojí porucha v rovnováhe serotonínu a jeho vplyv na krvné cievy. Migréna je však výsledkom zmes nervových, hormonálnych a cievnych zmien v mozgu. Priveľa serotonínu naraz v kombinácii s ďalšími látkami spôsobí sterilný zápal tepien mozgových obalov, teda bez prítomnosti infekcie. Výsledkom toho je pulzujúca silná bolesť, mozgové cievy sa rozšíria a migréna je na svete. Ak sa tento jav objavuje viac ako 15 dní do mesiaca, hovoríme o chronickej migréne.
Aké druhy migrény poznáme?
Migréna má viacero typov. Tie základné sú migréna s aurou a bez aury. Priebeh migrény, rovnako ako jej kategória, závisí od každého pacienta individuálne, pričom sa môže ďalej vyvíjať. Mnohí pacienti majú migrénu s aurou, zatiaľ čo časom sa u rovnakého pacienta môže aura úplne vytratiť.
Migréna s aurou: Migréna s aurou sa objavuje u menšieho percenta postihnutých pacientov. Priebeh začína vizuálnymi znakmi, ktoré môžeme vnímať ako vznikajúce abstraktné obrazy premietajúce sa na pozadí bežného zrakového vnemu. Rovnako sa môžu objaviť aj čierne či biele škvrny, strata vnemu časti zorného poľa. Vizuálne vnemy ako aj obrazy premietajúce sa na pozadí sa môžu meniť.
Migréna bez aury: Migrénu bez aury vnímame ako bežný priebeh, ktorý sa skončí rovnako nečakane ako začne. Priebeh je rôznorodý, môže trvať od 15 minút do niekoľkých hodín. Môže sa objaviť mravčenie tela a problém s komunikáciou.
Chronická migréna: ako sme spomenuli vyššie, je migréna, ktorá sa u pacienta vyskytuje viac ako polovicu mesiaca, teda viac 15 dní v mesiaci.
Klasická migréna je migréna s klasickým priebehom a prítomnosťou aury. Zväčša sú pri nej prítomné všetky spomínané varovné signály - problémy s videním, dokonca dočasná slepota, alebo vidí všelijaké tvary a svetlo. Môžu tŕpnuť pery a časť tváre, končatín, môže sa cítiť unavene a ospalo, zmätene, stráca schopnosť komunikovať. Následne sa objaví bolesť hlavy, nevoľnosť, pocit na zvracanie, citlivosť na svetlo a zvuk.
Obyčajná migréna je migréna s pulzujúcou bolesťou hlavy, ale neobjavujú sa varovné signály, inými slovami deje sa bez aury. Lokalizovať bolesť môže byť náročné, buď je bolesť obojstranná, alebo postihuje len jednu strany hlavy. Aj v tomto prípade sa môže objaviť nutkanie na zvracanie, citlivosť na svetlo a zvuk.
Čo je aura?
V kontexte migrény je aura súbor neurologických symptómov, ktoré sú predzvesťou migrény alebo sa objavia spolu s migrénou, alebo ich pacient zažíva oddelene. Vo väčšine prípadov sa vyvíja v priebehu 5 - 20 minút a netrvá dlhšie ako hodinu. Aura môže byť zraková, senzorická a motorická a je typická pocitmi tŕpnutia, mravenčenia, ochrnutia končatín a pier.
Migréna: Pomôžu na ňu bežné analgetiká?
Migréna má často veľmi intenzívny priebeh a bolesť sa často stupňuje. Bežne dostupné analgetiká len málokedy dokážu potlačiť bolesť hlavy. Populárnym analgetikom na tento druh bolesti je však Panadol. Panadol na migrénu je azda najviac používaným liečivom, ktorý je dostupný bez lekárskeho predpisu. Úlohou analgetických prípravkov je blokovanie signálov nervov, ktoré prenášajú signál do mozgu, kde sa vyhodnocuje ako podnet bolesti. Existuje však mnoho babských receptov, ktoré môžu pomôcť rozšíriť cievy na hlave tak, aby sa bolesť hlavy zredukovala na najmenší možný stupeň. Pacienti môžu vyskúšať striedať studené a teplé obklady na čelo. Vďaka prudkej zmene teploty sa cievy na hlave roztiahnu a prietok krvi sa spomalí. Musíme však sklamať väčšinu pacientov tým, že neexistuje mnoho faktorov, ktoré by ovládli migrénu natoľko, aby ju úplne zredukovali. Kľúčové je zistenie, ktoré z možných spúšťacích faktorov reagujú práve na váš problém. Často je to silné svetlo, blikanie, nedostatok cukru, nevhodná strava, čo môžeme zo značnej časti skutočne ovplyvniť.
Ako súvisí migréna s nevoľnosťou?
Nevoľnosť je bežným prejavom, ktorý signalizuje toxické, či inak nevyhovujúce, látky nachádzajúce sa v žalúdku pacienta. Nevoľnosť a zvracanie je častým sprievodným symptómom angíny, nádchy či rôznych žalúdočných viróz. Výnimkou nie je ani migréna, všetko však závisí od daného pacienta, pretože u každého môže byť priebeh iný. Nevoľnosť ako sprievodný symptóm migrény je veľmi nepríjemný vzhľadom na to, že sa môže objavovať nie len počas samotného pretrvávania bolesti hlavy, ale aj pred či po záchvate bolesti. K nevoľnosti je len krôčik k zvracaniu, kedy sa môžu pacienti cítiť v niektorých situáciách naozaj nekomfortne. Čiastočným riešením môžu byť rektálne čapíky na zabránenie vracania. Zvracanie je však nie len nepríjemné, ale ak je nadmerné a časté, organizmus sa pri ňom odvodní a pacient sa môže dostať do stavu dehydratácie.
Čo všetko na migrénu vplýva?
Štúdie preukázali súvislosť medzi niektorými aspektmi života a migrénou.
Spánok
Či už je spánku veľa alebo málo, v oboch prípadoch môže prispieť k rozvoju migrény. Pacient trpiaci migrénami by si mal preto dať obzvlášť pozor na množstvo spánku, mal by chodiť spať a vstávať v približne rovnakom čase, a to aj cez voľné dni a víkendy.
Jedlo
Zistilo sa, že na migrénu vplýva obsah tyramínu, čo je látka vyskytujúca sa v tvrdých syroch, kyslej smotane a jogurtoch. Ďalej vysoký obsah siričitanov, ktoré nájdeme v sušenom ovocí, dusičnanov (mäsové výrobky), glutaman (čínska kuchyňa, niektoré mrazené potraviny, chipsy). Rizikové sú aj orechy, citrusy, banány a niektoré druhy fazule. Vyššie uvedeným potravinám sa nemusíte úplne vyhýbať, skôr u nich sledujte, ktoré konkrétne nerobia dobre. Takisto, ak trpíte intoleranciou na isté potraviny, ich konzumácia môže spustiť migrénu. Pozor, intolerancia a alergia nie je to isté. Pri alergii telo rozpoznáva alergény v potrave ako nebezpečenstvo a imunitný systém spustí obranný mechanizmus v podobe tvorby protilátok, ktoré spôsobujú zápal a rôzne symptómy, z ktorých najzávažnejší je anafylaktický šok. Ak sa pacientovi nepodá prvá pomoc, môže viesť až k smrti. Pri intolerancii na istú zložku v potrave, ju organizmus nie je schopný stráviť, čo vedie k nevoľnosti, nafúknutiu, hnačke, zvracaniu, bolesti hlavy až migréne. Preto ak migrénami trpíte je dobré si nechať urobiť krvné testy, ktoré odhalia prípadnú potravinovú intoleranciu. Veľmi bežnou je intolerancia na laktózu, typ mliečneho sacharidu a tiež na lepok prítomný v niektorých obilninách. Potraviny, ktoré pri migréne naopak prospievajú sú tie s obsahom medi: vajcia, tmavé pečivo, hydina, ryby, nízkotučné mliečne výrobky, zázvor, strukoviny, zelenina, čerešne, ananás, olivy, bylinné čaje, atď.
Alkohol
Alkohol a obzvlášť červené víno môže spustiť migrénu. Uprednostite preto iné druhy alkoholu, prípadne ho úplne vylúčte.
Kofeín
Príliš veľa alebo málo kofeínu (ak ste naň zvyknutý), môže privolať migrénu. Opäť je dôležité odsledovať koľko kofeínu môžete konzumovať a či je pre vás vôbec vhodný.
Liečba migrény
Priebeh migrény ako aj možné riešenie bude závisieť od každého prípadu individuálne. Odhaliť spúšťač nemusí byť jednoduché, ale ak ho už nájdete, stačí sa mu vyhýbať, prípadne užívať voľnopredajné lieky alebo lieky na recept, ktoré pôsobia preventívne alebo aj pri akútnom stave. Ak záchvat migrény už prebieha, môžete siahnuť po voľnopredajných liekoch s obsahom paracetamolu, ibuprofénu alebo kyseliny acetylsalicylovej. Ak je migréna u vás definovaná ako chronická, odporúča sa preventívna liečba užívaním liekov zo skupiny triptanov. Pri liečbe migrény je takisto veľmi podstatná úprava životosprávy. Pacient si však sám musí odsledovať, čo v jeho jedálničku mu spôsobuje záchvaty. Ďalšie tipy, ktoré pomáhajú pri migréne:
ticho, temno a pokoj
lieky proti bolesti,
pohyb na čerstvom vzduchu,
relaxačné cvičenia,
dostatok spánku,
vyhýbanie sa stresu, alkoholu a fajčeniu,
smiech,
muzikoterapia,
tréning pamäte,
masáže šije a krku,
aromaterapia,
obmedzenie nevhodných jedál.
Liečba migrény si vyžaduje pacientovu vôľu a ochotu zmeniť životosprávu alebo sa vzdať potravín a nápojov, ktoré mu symptómy spúšťajú. Trpezlivosť a odhodlanie si však poradia aj s týmto problémom.