🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Prečo krvácame z nosa?

Krvácanie z nosa patrí medzi najbežnejšie netraumatické krvácanie, s ktorým sa v každodennom živote stretneme. Pohľad na krv môže ľudí vystrašiť a vyzerá hrozivo, avšak vo väčšine prípadov nie je krvácanie z nosa životu nebezpečné. V tomto článku sa pozrieme na to, čo sa vlastne pri krvácaní z nosa deje, ako mu predchádzať, ako ho zastaviť a ako krvácaniu prechádzať. 

Čo je to krvácanie z nosa?

Krvácanie z nosa môže byť zapríčinené úrazom (traumatické), kedy je príčina krvácania zjavná, ale takisto k nemu môže dôjsť samovoľne bez zjavnej príčiny (netraumatické). Odborne sa samovoľné krvácanie z nosa nazýva aj epistaxia a štatisticky až 60% ľudí ho zažije aspoň raz za život. V ojedinelých prípadoch je krvácanie z nosa spôsobené iným závažnejším ochorením, ako napríklad nádor, chronická nádcha, hemofília a iné. V tom prípade sa bude krvácanie pravidelne opakovať a svoj stav bude dobré konzultovať s lekárom.

Hlavné dôvody jeho vzniku

Najčastejším dôvodom krvácania z nosa môže byť časté fúkanie nosa pri chrípke, nádche či alergii, alebo je príčinou suchý vzduch a/alebo teplo, kedy dochádza k vysušeniu nosnej sliznice a prasknutiu ciev. V takom prípade krvácajú vlásočnice v prednej časti sliznice, krvácanie zväčša ustúpi do 20 minút. Sú však prípady, kedy krvácanie začína aj v zadnej časti nosa. Vtedy krvácajú väčšie cievy a krvácanie môže byť mohutné a teda aj nebezpečnejšie, ako pri menej intenzívnom krvácaní.  Krvácanie z nosa rozdeľujeme na vonkajšie a vnútorné krvácanie. 

Vonkajšie krvácanie 

K tomuto typu krvácania najčastejšie dochádza zmenou atmosférického tlaku, ktorý zaťažuje cievy. Zmeny tlaku postihuje najviac ľudí s povolaním alebo záľubou, pri ktorých k týmto zmenám dochádza často a opakovane, napr. potápači, horolezci, piloti lietadiel, ap.  Pri vonkajšom krvácaní sú postihnuté cievy v prednej a spodnej časti nosa. Vlásočnice v tejto časti nosa sú krehké a ľahko môžu prasknúť a krvácať. Ide o najčastejší typ krvácania z nosa a nie je nebezpečný. Často sa s ním stretneme u detí. 

Vnútorné krvácanie

K tomuto krvácaniu dochádza hlbšie v nosnej dutine a krvácajú väčšie krvné cievy bližšie k hrdlu. Toto krvácanie môže byť závažnejšie a mohutnejšie ako vonkajšie krvácanie. Krv sa môže dostať do hrdla a v niektorých prípadoch je potrebný zásah lekárov. Častejšie sa vyskytuje u dospelých.  Krvácanie môže postihnúť v podstate kohokoľvek, no existujú skupiny ľudí, u ktorých je krvácanie pravdepodobnejšie, napr.:

  • Deti vo veku 2-10 rokov. Suchý vzduch, prechladnutie, alergie, špáranie sa v nose, alebo vkladanie predmetov do nosa, môže vyvolať krvácanie.

  • Dospelí vo veku 45-65 rokov v dôsledku zníženej zrážanlivosti krvi. Ľudia v tomto vekovom rozmedzí často užívajú lieky na riedenie krvi, majú vysoký krvný tlak, trpia aterosklerózou alebo inými krvnými ochoreniami, ktoré môžu spôsobiť krvácanie z nosa. 

  • Tehotné ženy. Cievy v nose sa v tehotenstve rozširujú, čo zvyšuje tlak v jemných vlásočniciach. 

  • Ochorenie ako chrípka, nádcha, alergia, rozvíjajúca sa infekcia alebo zápal.

  • Ľudia užívajúci lieky, ktoré okrem iného, riedia krv, ako napr. aspirín alebo warfarín. 

  • Ľudia s poruchou zrážanlivosti krvi, ako hemofília alebo von Willebrandova choroba (vWD). 

Ako možno zastaviť krvácanie z nosa? Najúčinnejšie praktiky

V prvom rade, snažte sa zachovať pokoj.  Sadnite si vzpriamene a predkloňte sa zľahka dopredu, aby mohla krv voľne odtekať, ideálne nad umývadlo, alebo použite vreckovku či navlhčený uterák na zachytenie krvi.  Nie je vhodné zakláňať hlavu dozadu, pretože tak sa krv dostane do hrdla a následne do žalúdka. Je lepšie, keď krv vytečie von.  Dýchajte ústami. Kedysi sa odporúčali studené obklady na zadnú časť krku, čelo alebo nos, ale táto metóda sa preukázala ako neúčinná. Nepomôže, ale zároveň neuškodí.   Palcom a ukazovákom pritlačte krídla nosa k chrupavke, teda k nosovej priehradke a držte bez uvoľnenia aspoň 10 minút. Po zastavení krvácania sa neodporúča predkláňať, dvíhať ťažké predmety, silno fúkať alebo škrabať sa v nose. 

Nebezpečné krvácanie?

Vyššie popísané samovoľné krvácanie z nosa nie je vo väčšine prípadov nebezpečné. Sú však prípady, kedy je krvácanie spôsobené zlomeninou a úrazom nosa, vtedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc čím skôr. Ďalej môže byť krvácanie z nosa prejavom inej vážnejšej choroby. Nebezpečné je, ak krvácanie trvá pridlho (dlhšie ako 20 minút) a nedarí sa ho zastaviť, obzvlášť u ľudí, ktorí majú problém so zrážanlivosťou krvi, alebo užívajú lieky na riedenie krvi.  Životu nebezpečné môže byť krvácanie v prípade niektorej z možných porúch trombocytov - krvných doštičiek, ako napr. trombocytopénia, kedy sa v krvi nachádza menej krvných doštičiek a takisto trombocytopatia, pri ktorej je narušená funkcia trombocytov.

Prevencia krvácania z nosa

Ak je príčinou krvácania z nosa suché prostredie, máme pre vás niekoľko užitočných tipov. Používajte nosný sprej alebo kvapky so slaným roztokom na zvlhčenie nosnej dutiny. Môžete takisto použíť slaný roztok vyrobený doma - jednu lyžičku soli zmiešajte s 3 dcl prevarenej vody, ktorú necháme vychladnúť na izbovú teplotu, ktorým si prečistíte nosnú dutinu 1-2 krát denne.  Používajte zvlhčovač vzduchu, hlavne v noci, v miestnosti, kde spíte. Na zvlhčenie nosovej dutiny pomôže jedna kvapka ľubovoľného telového oleja do každej nosnej dierky.  Nos si fúkajte a čistite opatrne.  Ak je to možné, vyhýbajte sa užívaniu liekov, ktoré zvyšujú krvácavosť - warfarín, aspirín, ibuprofen, ai. Obmedzte fajčenie, ktoré takisto prispieva k vysušovaniu nosnej dutiny.  Ak je krvácanie nosa spôsobené alergiou, poraďte sa s lekárom o možnom riešení symptómov alergie.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.