S pukaním v kĺboch ste sa všetci isto stretli. Tento klasický prejav je témou mnohých diskusií, ktoré polemizujú o škodlivosti pukaní kĺbov a o možnom vzniku artrózy. Prečo však pukanie v kĺboch vzniká a je možné sa mu vyhnúť? Kĺby sú pohyblivé spojenie dvoch kostí, ktoré sa navzájom dotýkajú plochami chrupavky. Kĺbne puzdro, ktoré obklopuje styčné plochy daných kostí. Chrupka je hrubá približne 0,5 až 6 milimetrov, a to v závislosti od jej opotrebenia, ale aj váhy, ktorú musí kĺb prenášať. Chrupky sú veľmi flexibilné a v dôsledku prenášanej váhy môžu byť aj značne opotrebované. Najlepším príkladom je problematika bolesti kĺbov v prípade najrozšírenejšieho civilizačného ochorenia, a to obezity. Pukanie v kĺboch však zažíme takmer všetci, či už cielenom, alebo náhodnom pohybe. V tomto článku si predstavíme prečo k pukaniu dochádza a vysvetlíme si, či je vôbec tento zlozvyk škodlivý.
Ako vzniká pukanie v kĺboch?
Nato, aby sme dokázali vysvetliť pukanie v kĺboch je dôležité vyjasniť si pojem ako napr. synoviálna tekutina. Synoviálna tekutina je tekutina, ktorá je súčasťou synoviálnej membrány. Tá vystiela celé vnútorné prostredie chrupavky s výnimkou styčných plôch s kosťami. Synoviálna membrána je producentom tzv. synovie, čo je vlastne lubrikačná tekutina, ktorá zamedzuje treniu chrupavky. Jej druhou dôležitou funkciou je taktiež výživa chrupavky. Oxid uhličitý, kyslík či dusík sú obsahom synoviálnej tekutiny, s čím priamo súvisí aj pukanie v kĺboch. Ako sme už vyššie naznačili, synoviálna tekutina oddeľuje plochy chrupavky, čím je v celom kĺbovom puzdre generovaný určitý podtlak. Vplyvom podtlaku je nasávaný oxid uhličitý do z membrány do kĺbovej dutiny. Tieto mikrobubliny sa po určitom čase spájajú do väčších bublín, ktoré vplyvom ďalšieho pohybu jedinca praskajú. Toto prasknutie sa prejaví ako tzv. pukanie. Pukanie v kĺboch mnoho pacientov pociťuje opakovane, napr. pri kráčaní po schodoch, pri chôdzi či pri určitom pohybe končatín, príp. hlavy. Je dôležité si uvedomiť, že každý človek má rôznu váhu, ale aj nábeh na možné degeneratívne ochorenia kĺbov. Práve tie priamo ovplyvňujú vitalitu chrupaviek, čo súvisí s hrúbkou chrupavky, a teda aj dutinou do ktorej môže byť natiahnutá plynová bublina.
Je pukanie kĺbov nebezpečné?
To, či je pukanie v kĺboch nebezpečné nebolo doposiaľ potvrdené. Na túto tému možno nájsť viacero štúdií, ktoré však nemajú jednotný záver. Práve z toho dôvodu, keďže sú tieto štúdie časovo náročné - sledujú niekoľko subjektov, niekoľko desiatok rokov. Z mnohých diskusií však vyplýva, že domnienka, ktorá pojednáva o tom, že pukanie v kĺboch vedie k artróze, je nepravdivá. Zatiaľ neboli potvrdené prípady, ktoré by dokazovali, že pukanie kĺbov spôsobuje artrózu. Pukanie však môže byť mierne bolestivé, a často môže byť symptómom problému s mobilitou. Pukanie v kolenách či pukanie v ramene môže signalizovať aj svalovú disbalanciu, ktorá ovplyvňuje nadmerný pohyb šliach a väzov. Ak pozorujete zvýšené pukanie kĺbov, ktoré môže byť v súvislosti aj s pretrvávajúcou bolesťou, odporúčame vám navštíviť fyzioterapeutickú kliniku či ortopéda. Často je diagnóza spájaná nie len s nedostatkom kvalitného pohybu, ale aj nedostatočnou suplementáciu výživy pre chrupavku. Vyšetrenie u lekára môže odhaliť nie len nesprávnu techniku cvičenia. Vďaka včasnej intervencií môžete včas podchytiť problém, a tým aj účinne zabrániť recidíve.