🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Spondylóza a spondylolistéza: Všetko, čo potrebujete vedieť

Na prvý pohľad podobné termíny, avšak popisujú rozdielne stavy deformácie alebo degenerácie chrbtice, ktoré spôsobujú bolestivé stavy a obmedzenie v pohybe i každodennom živote. V tomto článku sa pozrieme na to, čo presne tieto pojmy popisujú a čo robiť, ak nám lekári diagnostikujú jeden z nich. 

Čo je spondylóza chrbtice?

Tento záhadný názov je odvodený od slov spondyl - stavec a óza - ochorenie. Spondylóza chrbtice je artritída chrbtice, zvaná aj spinálna osteoartritída, teda degeneratívne ochorenie chrbtice. Tento stav však vo svojej podstate nie je choroba, ale degeneratívny proces, ktorý je prirodzený, pre niekoho viac, pre niekoho menej.  Degeneratívne zmeny možno v tomto prípade nájsť v celej chrbtici, alebo častejšie postihuje len jej delikátnejšie segmenty, napr. krčnú či driekovú chrbticu. Vyskytuje sa najmä u ľudí nad 40 rokov a vyššom veku, keďže ide o stav vyvolaný opotrebovaním a starnutím. 

Degeneratívne procesy nepostihujú len stavec samotný, ale takisto môžu zasiahnuť okolité štruktúry, napr. medzistavcové platničky, kĺbové plochy a tiež väzy. Pre bližšie pochopenie tohto stavu je potrebné čo to vedieť aj o chrbtici samotnej. Ešte viac informácii si môžete prečítať v našom článku Stavce, chrbtica, miecha – čo ste o nich nevedeli?

Čo treba vedieť o chrbtici

Funkciou chrbtice je v prvom rade opora ľudského tela, pohyb a takisto ochrana miechy a nervov. Chrbtica by mala byť dostatočné pevná, ale i pružná. V prenatálnom vývoji má tvar písmena C a počas pôrodu vzniká prvé zakrivenie chrbtice v oblasti krku, kedy hlavička prechádza úzkymi pôrodnými cestami. Zároveň prvé pohyby dieťaťa súvisia práve s pohybmi hlavy. Druhé zakrivenie chrbtice v oblasti drieku vzniká postupne, ako napreduje psychomotorický vývoj dieťaťa a učí sa loziť, štvornožkovať, sedieť a napokon aj stáť a chodiť.

Práve státie a chôdza podporia vznik druhého zakrivenia v oblasti driekovej chrbtice, keďže vďaka oblúkom dokáže chrbtica pružiť a vstrebávať nárazy.  Chrbtica pozostáva z 33 až 34 kostí, stavcov (vertebrae). Tie sú navzájom pevne spojené, no zároveň pohyblivé vďaka medzistavcovým kĺbom, ktoré chrbtici umožňujú pohyb. Tieto kĺby sa nazývajú aj fazetové a každý stavec ich má štyri. Práve oni umožňujú pohyb chrbtice smerom dopredu i dozadu, umožňujú otáčanie a rotáciu ako aj všetky ďalšie kombinácie pohybov. Každý z týchto fazetových kĺbov je vystlaný chrupavkou, ktorá zabezpečuje vzájomný pohyb kĺbov bez mechanického poškodenia. Chrupavka však vplyvom spondylózy postupne degeneruje a podlieha opotrebovaniu a nemôže svoju funkciu vykonávať, čo vedie k zápalovým procesom. 

Okrem medzistavcových kĺbov pohyb v chrbtici zabezpečujú aj väzy (ligamenty), ktoré prepájajú všetky stavce. Rozoznávame dlhé väzy pozdĺž chrbtice a krátke väzy medzi stavcami.  Ďalej nemožno opomenúť medzistavcové platničky, ktoré majú gélovitú konzistenciu a vytvárajú medzi stavcami priestor, pôsobia ako tlmiče nárazov a zároveň zabraňujú opotrebeniu stavcov. V prípade, že stavce v dôsledku nevhodnej postúry alebo pohybu platničku stlačia, tá môže tlačiť na nervy, čo sa prejaví ako bolesť v oblasti chrbtice, chrbta ako takého, alebo bolesť vystreľuje do periférii. Ďalšie faktory, ktoré vplývajú na stav platničiek je správna životospráva, dostatočná hydratácia a pohyb. O tomto fenoméne sa dočíta viac v našom článku Keď platnička tlačí na nerv.

V chrbtici sa taktiež nachádzajú chrupavkové a kostné nepohyblivé spojenia. Jedným z nich je krížová kosť, ktorá vznikla zrastením 4-5 krížových stavcov, čo prispelo k väčšej stabilite prepojenia chrbtice a panvy.  No a napokon sú to svaly chrbta, bez ktorých by pohyb nebol možný. Samozrejme, na pohybe chrbtice a chrbta ako takého, nestačia len samotné svaly chrbta, ale prispievajú aj svaly brucha, stredu tela a panvy.  Prečo ale spomíname aj tieto ostatné časti chrbtice? Pretože osteoartritída chrbtice, ako sme spomenuli vyššie, nezasahuje len samotné stavce, ale i štruktúry naokolo.

S narastajúcim vekom sa prestáva tvoriť kolagén, ktorého dôležitá zložka kyselina hyaluronová na seba viaže vodu a telo postupne vysychá, čo sa neprejaví len na koži, ale priamo zasahuje platničky, chrupavky, kĺby a väzy. Platničky sa stenčujú a tým sa ich funkcie obmedzia. Na to, aby telo fungovalo a hýbalo sa bezbolestne je hydratácia nevyhnutná. Práve strata hydratácie je vo vyššom veku jedna z vecí, ktorá spôsobuje ťažkosti s pohybom a bolesti chrbtice či kĺbov. 

Synoviálna tekutina v kĺboch, menisky v kolenách či platničky medzi stavcami zabraňujú treniu kostí. Ak sú tieto mäkké štruktúry narušené, dochádza k spomínanému treniu kostí, čo časom môže vyústiť do zápalu - artritídy.   Na miestach traumatizácie odieraním a mechanickým poškodením sa vytvárajú osteofyty, kostné výbežky, ktorých úlohou je dané miesto chrániť pred ďalším poškodením, avšak zároveň môžu dráždiť okolité nervy a tak znemožňovať pohyb a spôsobovať bolesť. 

Príznaky

Medzi najčastejšie príznaky spondylózy patrí nasledovné:

  • Bolesť bedier

  • Bolesť chrbta

  • Poruchy hybnosti chrbtice

  • Bolesť vystreľujúca medzi lopatky

  • Pocit mravčenia

  • Bolesť vystreľujúca do ramena

  • Bolesť vystreľujúca do prstov

  • Poruchy citlivosti

  • Obrna

  • Stuhnutosť svalov

  • Točenie hlavy - vertigo

  • Bolesť vystreľujúca do slabín

  • Bolesť nôh

  • Bolesť vystreľujúca do predlaktia

  • Bolesť nervov

  • Bolesť končatín

  • Bolesť hlavy

  • Pocit ťažkých nôh

  • Bolesť vystreľujúca do krku

  • Bolesť v boku

  • Hrb

  • Hučanie v ušiach - Tinitus

  • Bolesť pri nádychu

  • Poruchy chôdze

  • Bolesť na hrudníku

  • Svalová slabosť

  • Dýchavičnosť

Liečba 

Väčšina starších ľudí má v nejakom rozsahu na chrbtici degeneratívne zmeny. Avšak nie všetci budú zažívať bolesti. Práve tie sú však indikátorom, ktoré donútia ľudí navštíviť lekára a odhaliť príčinu.  Po diagnostikovaní spondylózy vám lekár navrhne možnosti liečby, ktorá je zväčša konzervatívneho charakteru, teda nechirurgická. Na spondylózu dobre zaberajú voľnopredajné lieky proti zápalu a bolesti zo skupiny nesteroidných antireumatík, rehabilitácia s fyzioterapeutom, ktorá si vyžaduje pravidelnosť a trpezlivosť, nakoľko obnovenie svalovej rovnováhy môže trvať nejakú dobu.

Ďalej chiropraxia, teda manuálna napravenie a uvoľnenie, odpočinok, trakčné cvičenia a injekcie.  Operácia je nutná v závažnejších prípadoch, napr. keď dochádza k útlaku močového mechúra alebo nervu, čo sa prejavuje ako bolesť, tŕpnutie, alebo iné nepríjemné prejavy v končatinách. Operácia sa takisto odporúča pri spinálnej stenóze, čo je termín označujúci zúženie chrbticového kanálu, ktorá takisto patrí ku degeneratívnym ochoreniam.

Čo je spondylolistéza chrbtice?

Opäť tu máme názov odvodený od slova spondyl - stavec a olistéza - posun, skĺznutie. Inak povedané, ide o stav, pri ktorom dochádza k posunu stavca voči susednému stavcu umiestnenému nižšie, smerom dopredu. Najčastejšie sa deje v bedrovo-krížovej oblasti chrbtice, ale ani zvyšok chrbtice nie je imúnny voči tomuto stavu.

Tento posun spôsobuje bolesti, častokrát aj vyžarujúce do končatín, sedacích svalov, nesprávne držanie tela a obmedzenie pohyblivosti.  Posun stavca si netreba mýliť s posunom medzistavcovej platničky. Mnoho ľudí ani nevie, že niečím takým trpí, pretože tento stav nemusia sprevádzať žiadne symptómy. 

Čo treba vedieť o stavcoch

Každý človek má 33 až 34 stavcov a medzi nimi je rozmiestnených 23 platničiek. Ako je zjavné z počtov, platničky sa nenachádzajú medzi každým stavcom. Platničky chýbajú medzi 1. a 2.stavcom krčnej chrbtice, teda C1 a C2, známymi pod názvami atlas / nosič a čapovec a takisto sa nenachádzajú medzi stavcami, ktoré sú zrastené do krížovej kosti. 

Prvé dva krčné stavce majú odlišnú funkciu ako ostatné stavce, preto sa aj ich tvar odlišuje. Nosič alebo atlas, prvý krčný stavec, nemá telo, ako ostatné stavce. Namiesto neho má dva kostené oblúky - predný a zadný. Predný má v strede vyčnievajúci hrbolček smerom dopredu a na zadnej ploche v strednej časti plochú kĺbnu jamku, ktorá je zároveň miestom skĺbenia so zubom čapovca.

Zadný oblúk je spojený s predným a spolu vytvárajú prstencovitý tvar stavca.  Na spodnej strane nosiča sú dve jamky, v ktorých sa spája s druhým krčným stavcom - čapovcom. Názov čapovca je odvodený od výbežku, ktorý sa prezýva zub čapovca a umožňuje otáčanie hlavy do strán. Toto špeciálne napojenie lebky na chrbticu umožňuje pomerne veľký rozsah pohybu hlavy do strán. Je to z dôvodu umiestnenia zmyslových orgánov na hlave a umožnenia rýchlej reakcie na signály z vonka, napr. zvuky, ktoré by mohli signalizovať možné nebezpečenstvo. 

Stavce sa klasifikujú na pravé a nepravé. Nepravé stavce sú tie v krížovej časti a kostrčové stavce, pretože zrastajú do väčších kostných segmentov. Pravé stavce sú samostatné a majú tri základné časti - telo, oblúk a výbežky. Krčné stavce sú najmenšie a driekové zas najmohutnejšie. V každom stavci je otvor a ako sú uložené na sebe vytvárajú chrbticový kanál, ktorým prechádza miecha.

Jej úlohou je prenášať signály z mozgu do svalov a orgánov a takisto naopak.  O význame a funkcii medzistavcových platničiek sme písali v odstavci vyššie. Zaujímavosťou však je, že počas noci sa platničky “napijú” vody a živín, keďže v spánku je chrbtica odľahčená od váhy tela a tak sa ich objem zväčší, preto sme ráno o čosi vyšší ako večer. Deje sa to vďaka hyalínovej chrupavke, ktorá sa nachádza medzi platničkou a stavcom a je priechodná pre živiny.

Príznaky

Najčastejšie sa pri tejto poruche ľudia sťažujú na bolesť krížov, ktorá sa zhoršuje pri fyzickej aktivite, alebo pri dlhom státi a úľava príde až v polohe na chrbte. Bolesť, tŕpnutie alebo mravčenie, ktoré sa rozširuje od spodného chrbta smerom k dolným končatinám, hlavne ak stavec tlačí na nerv. Stuhnuté svaly zadných stehien a tuhý a citlivý chrbát. Zhoršená krivka chrbtice (kyfóza) Vážnosť jednotlivých symptómov sa zväčša u pacientov líši.

Čo spôsobuje spondylolistézu?

Existuje viacero príčin, ktoré prispievajú k rozvoju tohto stavu. Prvým z nich je narušenie krivky chrbtice pri pôrode. Opakujúca sa trauma / zranenie / úraz chrbtice. Veľmi bežným stavom u atlétov, gymnastov, kulturistov, ap.U starších ľudí, kedy sa stavec opotrebuje a vznikne artritída. Náhle zranenie chrbtice - napr. zlomenina.  Iná anomália, ako je nádor. 

Liečba

Liečba bude závisieť od symptómov a ich vážnosti či pokročilosti stavu. Aj tu platí, že väčšinou postačí konzervatívna, teda nechirurgická liečba. Tá zahŕňa dostatočný odpočinok, dočasné vynechanie pohybov ako predkláňanie, zdvíhanie ťažkých bremien, kontaktné športy a atletiku. Protizápalové lieky, ktoré zároveň tlmia bolesť, ako ibuprofen alebo silnejšie lieky na predpis lekára.

Fyzioterapia, ktorá zahŕňa jednoduchý strečing a posilnenie svalstva, mobilizácia kĺbov na zväčšenie rozsahu pohybu v spodnej časti chrbtice a dolných končatín. Ak je jedným zo symptómov aj stlačený nerv, pomôcť môžu kortikosteroidné injekcie do postihnutej oblasti a do stredu chrbtice.  Všetky tieto metódy liečby poskytujú len dočasnú úľavu a je nutné ich opakovať v pravidelných intervaloch, resp. pokiaľ sa symptómy nezmiznú. 

V minulosti sa ľuďom s týmito ťažkosťami odporúčalo používanie korzetu, ale ukázalo sa, že táto pomôcka svalstvo chrbta ešte viac oslabuje, nakoľko svaly nie sú nútené byť aktívne. 

Operácia chrbtice

Operácia môže byť odporúčaná v prípade, že konzervatívna liečba nezaberá, symptómy sú závažné a pretrvávajú, a tiež v prípade, že tlak na nerv by mohol časom nerv poškodiť nezvratne.   Typ operácie bude závisieť od typu spondylolistézy, ktorou trpíte. Zväčša sa pri operácii použijú kovové šrouby a časti iných kostí na prichytenie posunutého stavca,  ktoré tam zostávajú permanentne.  

V niektorých prípadoch je nutné odstrániť aj platničku medzi poškodenými stavcami a nahradiť ju umelou. Tieto operácie sa vykonávajú pod plnou anestézou a po operácii je nutné rehabilitovať, kvôli obnove sily a pohyblivosti. Operácie zvyknú pacientom prinesú žiadanú úľavu od nepríjemných symptómov.   Samozrejme, každá operácia so sebou nesie možné riziko infekcie, narušenie nervu, vznik krvnej zrazeniny alebo iných komplikácií.

Práve z tohto dôvodu je nutné operáciu dobre zvážiť a prejsť všetkými predoperačnými konzultáciami a vyšetreniami.  Existujú faktory, ktoré môžu degeneráciu pohybového aparátu oddialiť, zmierniť alebo úplne eliminovať. Medzi nimi je určite pravidelná starostlivosť o telo - pohyb, ktorým udržíme telo dostatočné silné, pevné a zároveň pružné a pohyblivé. Zároveň netreba zabúdať na dostatočnú regeneráciu a hydratáciu a vhodnú stravu.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.