🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Správne držanie tela: Učíme dieťa chodiť po schodoch

Chodenie po schodoch je jedným z dôležitých míľnikov v psychomotorickom vývoji dieťaťa. U rodičov vzbudzuje mnoho obáv, keďže pád zo schodov je častým a nepríjemným úrazom u detí, ktoré sa učia samostatne hýbať. Je však dôležité, aby sme dieťa v tejto aktivite podporili a vytvorili preň vhodné podmienky. Koniec koncov, prílišná ochrana dieťaťa mu v konečnom dôsledku bráni vo vývoji k samostatnosti.  V predošlých článkoch sme sa venovali sedeniu a ležaniu na brušku, v tomto článku sa pozrieme na to, ako svoje dieťa čo najlepšie v pohybe po schodoch podporiť a prečo je aj táto pohybová aktivita dôležitá. 

Ako a kedy s chodením po schodoch začať?

Častou otázkou rodičov malých detí je, kedy by malo dieťa začať loziť a chodiť po schodoch. Za ňou väčšinou hneď nasleduje otázka, ako môžeme svojim deťom v rozvoji pohybu pomôcť? Zatiaľ čo sa lezenie po schodoch môže zdať ako nebezpečná aktivita, ktorej by sa malo dieťa radšej vyhnúť, pokiaľ dieťaťu vytvoríme vhodné podmienky a naučíme ho ako správne vychádzať a schádzať po schodoch v rôznych prostrediach, nebezpečenstvo sa značne eliminuje. 

Pár tipov pred tým, ako dieťa začne skúmať schody

  • Uistite sa, že sú schody u vás doma zabezpečené bezpečnostnými dvierkami alebo iným typom bariéry, ktorá dieťaťu zabráni v lezení po schodoch vo vašej neprítomnosti.

  • Začínajte postupne, najskôr len pár schodov predtým, ako dieťa vylezie celé schodisko.

  • Jednoduchšie je najskôr začať v smere nahor, ako nadol.

  • Akonáhle vaše dieťa dokonale zvládne 3-4 schody smerom hore, nechajte ho preliezť celé schodisko.

  • Keď dieťa lezie nahor, zostávajte za ním v optimálnej vzdialenosti, aby ste mohli dieťa v prípade potreby zachytiť. Pri lezení smerom nadol, sa postavte pod úroveň dieťaťa, kúsok na stranu tak, aby dieťa malo dostatok voľnosti a zároveň, aby ste mu boli na blízku v prípade potreby. 

  • Odstráňte zo schodov akékoľvek nebezpečné elementy, o ktoré by mohlo dieťa zakopnúť, alebo sa inak poraniť, ako napr. koberce, topánky, hračky, ap.

Míľniky v chodení po schodoch 

1 rok - Deti začínajú loziť po schodoch. 2 roky - Dieťa už chodí samostatne a pri chôdzi do schodov sa pridŕža zábradlia a zatiaľ nestrieda nohy. Vystupuje do schodov vždy dominantnou nohou. 3 roky - Dieťa sa už nepotrebuje držať zábradlia. Smerom hore už zvláda aj striedanie nôh, ale smerom dole ešte stále používa dominantnú nohu. 4 roky - Dieťa zvláda chôdzu po schodoch v smere hore i dole bez držania sa a strieda nohy. Nezabúdajte, že vývoj u každého dieťaťa prebieha inak a môžu sa vyskytovať mierne odchýlky. Nemusí to však nutne znamenať, že dieťa zaostáva, alebo je niečo v neporiadku. 

Prečo je chodenie do schodov pre dieťa dôležité?

Okrem toho, že ide o spôsob, ako svoje dieťa zabaviť a umožniť mu zažiť nové perspektívy, táto pohybová aktivita zlepšuje koordináciu tela a posilňuje svaly celého tela. Zároveň do značnej miery táto schopnosť prispieva k samostatnosti dieťaťa.  Akonáhle vaše dieťa prejaví záujem o lezenie na schody, nebráňte mu v strachu, že si ublíži. Naopak podporte ho, buďte s ním a vytvorte preň bezpečné prostredie. 

Tipy a triky ako podporiť dieťa v chôdzi do schodov

Tieto tipy a triky sú vhodné pre staršie deti, cca 3-4 roky.

  1. Prenosný schodík / stolček - kúpte dieťaťu malý prenosný schodík / stolček, ktorý umiestnite pred policu s hračkami alebo k skrini s oblečením tak, aby bolo nútené vyjsť a zísť z neho dole. 

  2. Naučte svoje dieťa ako sa správne dvíhať zo sedu: zaprieť sa nohami a použiť svaly nôh, nie vrchnú časť tela

  3. Bicykel: zábavné cvičenie, ktoré dieťaťu pomôže posilniť nohy, brucho a zlepší vnímanie tela. Dieťa si ľahne na chrbát, chyťte mu nohy v oblasti členkov a pasívne hýbte nohami dopredu a naspäť, akoby bicyklovali. 

  4. Vystrihnite z farebného papiera odtlačky nôh a položte ich na schody, aby cez ne dieťa prešlo striedaním nôh. 

  5. Trénujte chôdzu do schodov kdekoľvek je to možné a bezpečné. 

Sami uvidíte, kedy je vhodné zábrany zo schodov odstrániť. Ideálne je ich tam však nechať ešte nejakú dobu potom, čo sa dieťa naučí chôdzu do schodov pre prípad, že by sa v noci vybralo na prechádzku po dome, alebo sa po nich rozbehlo v rozčúlení alebo naopak v radostnom vytržení.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.