🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Sú to spazmy na nohách alebo obyčajné kŕče?

Spazmy na nohách sú častým fyziologickým problémom, ktorý si mnohí pacienti zamenia s bežnými kŕčmi. Dolné končatiny používame pri každodenných činnostiach, sú základom pohybu. Bolesť nôh vnáša do života značný diskomfort. Vzniká ako následok preťaženia vplyvom manuálnej a fyzicky náročnej práce či športu, alebo naopak, vzniknúť môže ako reakcia organizmu na minimum pohybu potrebného pre zlepšenie elasticity svalov.    

Spazmy na nohách sú menej časté, ich vznik je však mimoriadne bolestivý. 

 

Spazmy na nohách alebo kŕče? 

Spazmy  sú reflexným dejom organizmu, kedy svojvoľne telo zvýši svalový tonus (napätie). Svalové spazmy na nohách môžeme rozlíšiť len v prípade, ak telo pacienta zažilo aj spazmatický aj kŕčový stav. Spazmatický stav svalu je charakterizovaný neustále bolestivým napätím, ktoré neutícha ani po niekoľkých minútach tak, ako je to pri kŕčoch. Spazmy sú sprevádzané spúšťovými bodmi, ktoré majú podobu podkožnej guličky, palpačne (nadotyk) bolestivej.     

 Zatiaľ čo sa spazmy objavujú ako náznak zdravotného problému, kŕče môžu nastať aj v svaloch zdravého jedinca. 

  Kŕče zažila väčšina z nás. Trvajú niekoľko sekúnd niekoľko minút a môžeme ich charakterizovať ako involuntárnu (nami nepodmienenú) svalovú kontrakciu.  Hoci kŕče môžu sprevádzať zdravotný problém či signalizovať nedostatok istých stopových prvkov, vo veľkej miere sa objavujú aj bez prvotného impulzu či zdravotnej príčiny.  Kŕče postihujú priečne pruhované svaly, ktorých sa v tele nachádza až 600. Najčastejšie sa objavujú na nohách, spravidla na stehennom svale či lýtkovom svale. Nadotyk je sval tvrdý, tenzný (s vnútorným napätím).   

Príčiny vzniku spaziem na nohách 

Spazmy na nohách a ich liečba je podmienená vedomosťou z čoho pramení ich vznik. Nesprávny životný štýl či pretrénovanie? Príčiny vzniku spaziem na nohách môže byť niekoľko, medzi najčastejšie však patrí:     

  • Emočný stres a úzkosť

  • Hormonálna dysbalancia

  • Nedostatok vitamínov a minerálov

  • Poškodenie nervov

  • Pretrénovanie - poškodenie tkanív svalov

  • Nerovnomerné zaťaženie svalov

  • Zlé držanie tela

  • Zlá cirkulácia krvi v svaloch

   

Spazmy na nohách a fyzioterapeutická liečba 

Liečba spaziem na nohách si vyžaduje diagnostiku tak, aby sme vylúčili iné možné problémy, prípadne zámenu spaziem za kŕče. Diagnostika prebieha fyzioterapeutom, ktorý polohuje pacienta a palpačne (nadotyk) vyšetruje postihnuté miesto.  Na základe diagnózy ďalej fyzioterapeut pracuje s pacientom na báze uvoľňovania svalového tonusu mobilizačnými a mäkkými technikami, ktoré uvoľňujú vzniknuté spúšťové body.     

Poraď sa s našimi skúsenými fyzioterapeutmi