Čo sa s nami deje pri arytmii srdca?

Srdce je bezpochyby jeden z najdôležitejších orgánov v ľudskom tele. Pracuje nepretržite, častokrát je namáhané a zaťažované. Človek si to neuvedomuje, až kým sa nedostavia prvé náznaky problémov. Príznaky sa málokedy objavia nárazovo, prichádzajú zväčša postupne. Môže sa stať, že človek pri rôznych činnostiach stále menej a menej stačí s dychom alebo nezvláda toho už toľko, čo v minulosti. Následne sa k tomu môže pridať silné búšenie srdca, rôzne príznaky nevoľnosti alebo nepravidelný tep. Ak sa problémy opakujú, je na mieste vyhľadať lekársku pomoc. Štatistiky totiž uvádzajú, že kardiovaskulárne problémy patria medzi hlavné príčiny úmrtí.

Čo je to arytmia srdca?

Nepravidelný srdcový rytmus nám môže naznačiť, že sa s naším telom niečo deje. Dokáže signalizovať jeden z najčastejšie vyskytujúcich sa srdcových problémov. Týmto problémom je arytmia srdca. Arytmia súvisí so srdcovým tepom a jeho abnormálnou činnosťou. Srdce funguje na princípe elektrického signálu, ktorý prechádza svalmi srdcových predsiení. Tento signál vyvoláva stiahnutie predsiení, čo zabezpečuje pumpovanie krvi do komôr a odtiaľ ďalej do celého tela. Správne by mali tieto signály prechádzať telom v presnej časovej harmónii. Pravidelná činnosť srdca u dospelého človeka sa pohybuje vo frekvencii od 60 do 90 úderov za minútu (u detí je frekvencia vyššia). Arytmia vzniká, ak nastáva problém s neprirodzenou elektrickou aktivitou v srdci a dochádza k zmene rýchlosti alebo tempa srdcového rytmu. Srdce bije buď príliš rýchlo, príliš pomaly alebo nepravidelne, ale hlavne neúčinne. Pri tejto činnosti srdca, má krv tendenciu sa zrážať do krvných zranenín, ktoré sa môžu dostať do orgánov. Presne tak vzniká mozgová porážka, pri ktorej krvná zrazenina - trombus, upchá cievu v mozgu. Prípadne sa zrazenina môže dostať do hornej či dolnej končatiny, čo sa nazýva žilová trombóza. Prietok krvi v takej končatine je obmedzený, končatina je chladná a belavá. Ešte spomenieme pľúcnu embóliu, pre ktorú je typická dýchavičnosť, bolesť na hrudníku a zrýchlená činnosť srdca.  Medzi hlavné príznaky arytmie patrí bolesť na hrudi, nepravidelný srdcový tep, problém s dýchaním a slabosti.

Druhy arytmie

Arytmia srdca nemusí nutne znamenať vznik vážnych problémov alebo hneď priamo ohrozovať život. Vtedy hovoríme o benígnej arytmii. Na druhej strane však existujú arytmie, ktoré dokážu byť nebezpečné a môžu spôsobiť aj náhlu smrť človeka, tzv. malígne arytmie. Arytmie delíme z pohľadu frekvencie srdcového tepu na bradykardie (spomalený pulz) a tachykardie (zrýchlený pulz). Poznáme tiež fibriláciu, ktorá predstavuje nekoordinované pohyby srdca. Fibriláciu možno ešte rozdeliť na fibriláciu predsiení a fibriláciu komôr. Pri arytmii dochádza k postupnej strate funkcie srdca, ktoré nedokáže efektívne pumpovať krv do orgánov a tkanív.

Príčiny vzniku arytmie srdca

Arytmiou trpí približne každý desiaty človek. Mnohí o tom nevedia a zistia to až pri pravidelných prehliadkach, či pri vyšetrovaní inej diagnózy. Srdcová arytmia môže postihnúť človeka bez ohľadu na pohlavie, či rasu a s vekom pravdepodobnosť vzniku srdcových problémov akým je aj arytmia, rastie. Je tiež pravdepodobnejšia, ak má pacient vysoký krvný tlak, ischemickú chorobu srdca, či vrodené ochorenie srdca. Medzi ďalšie príčiny môžeme zaradiť zápal srdcového svalu a osrdcovníka, rakovinu pľúc a tiež pľúcnu embóliu.  Porucha srdcového rytmu môže byť takisto výsledok poruchy homeostázy, napr. vysoká alebo nízka hladika draslíka, vápnika a horčíka v krvi, pri poruchách štítnej žľazy a iných poruchách. Arytmie môžu byť aj vedľajším účinkom niektorých liekov a sú častým príznakom u ľudí s citlivou nervovou sústavou. Sú prípady, kedy sa príčina poruchy srdcového rytmu nepodarí odhaliť vôbec.  Taktiež zlý životný štýl ako obezita, užívanie drog a alkoholu zvyšujú riziko srdcovej arytmie.

Arytmia srdca zo stresu

Ak sa pýtate, či môže vzniknúť arytmia srdca zo stresu, nepotešíme vás. Na vzniku sa môže podieľať aj dlhodobá psychická záťaž organizmu, stres a úzkosť. Čiže elementy, ktoré sú stále viac prítomné v našich životoch. Našťastie, stres je možné redukovať, čím znížite aj riziko vzniku arytmie srdca. Najúčinnejšie pôsobia na stres rôzne cvičenia. Uvoľňujú endorfíny a pomôžu vám uvoľniť telo a relaxovať. Každý si môže nájsť to svoje, či už je to jóga, pilates alebo skupinové športy. Ak sa ale potrebujete zbaviť stresu v situácií, kedy cvičenie absolvovať nemôžete, pomôže vám, ak sa trochu ponaťahujete. Vystrite telo, ruky zdvihnite vysoko nad hlavu a spojte dlane. Vydržte tak 30 sekúnd a spustite ruky. Opakujte niekoľkokrát. Samozrejme, nezabudnite pri tom dýchať zhlboka.

Arytmia srdca a šport

Existuje viacero druhov porúch srdcového rytmu, ktoré sa od seba líšia stupňom nebezpečenstva a rizikovosti. Niektoré druhy nepredstavujú nutné riziko ohrozenia života ani pri športových aktivitách. Pri iných zas môže záťaž pri športe pôsobiť na srdce negatívne. Je naozaj dôležité navštíviť lekára, ktorý odborne určí, do akej miery môžete so stavom vášho ochorenia športovať, a ktoré športy by ste si mali zvoliť. Najpravdepodobnejšie sa nebudete môcť so srdcovým ochorením venovať výbušnej, dynamickej či fyzicky náročnej aktivite a budete musieť tempo zmierniť. Stále si však môžete zacvičiť s fyzioterapeutom, zájsť na jogu, mierny pilates, tajči alebo čikung. 

Liečba arytmie

S poruchou srdcového rytmu určite navštívte lekára. Ten sa vás dozaista opýta na anamnézu - kedy búšenie srdca cítite najčastejšie, ako dlho trvá, či ho sprevádza aj bolesť na hrudníku, dýchavičnosť alebo iné javy. Opýta sa vás na stravovanie, užívanie alkoholu, drog, fajčenie a rodinnú anamnézu a tiež na užívanie liekov. Následne vám odmeria tlak, popočúva srdce a pľúca, pozrie sa na štítnu žľazu a pohmatom vyšetrí brušné orgány. Na vyšetrenie srdca sa najčastejšie používa prístroj elektrokardiogram, alebo v skratke EKG. Ak zistí, že k arytmii dochádza pri fyzickej záťaži, následne vykoná aj záťažový test.  Ak hrozí riziko závažnejších komplikácii v prípade bradykardie alebo tachykardie, využíva sa napríklad kardiostimulátor, ktorý vysiela elektrické impulzy a stimuluje srdce. Pri niektorých typoch arytmie je indikovaná medikamentózna liečba. Treba zdôrazniť, že pri komorovej fibrilácii môže dôjsť k zlyhaniu životných funkcií a netreba podceniť zavolanie prvej pomoci. Ak sa jedná o menej závažné arytmie, po konzultácii s odborným lekárom môže byť fyzioterapia vhodný prostriedok k zlepšeniu stavu.  Niektoré druhy arytmie nepredstavujú pre pacienta žiadne riziko. 

Najlepším liekom arytmie srdca je prevencia jej vzniku,  a to zdravým životným štýlom, pravidelnou fyzickou aktivitou, pravidelnými kontrolami u lekára, manažmentom stresu a emočného prežívania. Sú veci, ktoré nemáme pod kontrolou, ako napríklad genetickú predispozíciu. Avšak zamerajme sa na to, čo ovplyvniť môžeme.

Príďte sa poradiť zdarma >>>

Autori

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.

Andrej Malárik
Andrej Malárik
  • ŠPECIALIZÁCIA: Prednášky, Marketing a Manažment

  • VZDELANIE:Vysoká Škola Manažmentu – City University

  • KURZY: SM systém 1,2, Oxygen Advantage, Ido Portal Movement

  • SKÚSENOSTI:10 r manažmentu troch zdravotníckych zariadení

  • O MNE: Najčastejšie ma môžete stretnúť na prednáškach vo firmách na celom Slovensku, kde v rámci partnerského projektu Health Services, rozprávam o fyzioterapeutických a lifestyle témach, pokrytých skúsenosťami a absolvovanými kurzami. Poskytovať zdravotnú starostlivosť vo vysokej kvalite a za dostupné ceny, bolo vždy mojim cieľom v PROFY. Fyzioterapeuti a lekári pracujúci v našich zdravotníckych zariadeniach sú partneri, s ktorými komunikujem možnosti neustáleho zlepšovania služieb, ako aj vybavenia. Akékoľvek návrhy na zlepšenie zo strany klientov, riešim osobne, takže v prípade že ste sa dočítali až sem, neváhajte a pošlite mi ich.

  • ZÁUJMY: CrossFit, Lyžovanie, Bicykel, Skialpinizmus,