🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Náhla cievna mozgová príhoda: Odhaľte príznaky a varovné signály včas

Mozgová príhoda, mozgový infarkt alebo mŕtvica patrí medzi tretiu najčastejšiu príčinu smrti na Slovensku. Ide o závažné civilizačné ochorenie dnešnej doby, ktoré sa síce udeje náhle, ale predchádza mu mnoho príznakov, ktorým ak venujeme pozornosť a rýchlo zareagujeme, dokážeme pacienta zachrániť bez trvalých následkov. V tomto článku sa dozviete, čo sa pri mozgovej príhode deje, aké signály jej predchádzajú a čo robiť, keď nastane a tiež ako jej predchádzať. 

Čo je to náhla cievna mozgová príhoda

Náhla cievna mozgová príhoda, bežne nazývaná mŕtvica alebo porážka, vzniká prerušením, významným spomalením prietoku krvi alebo prasknutím cievy a teda krvácaním do nervového tkaniva mozgu. Nedokrvenie mozgu spôsobuje odumretie mozgových buniek už v priebehu niekoľkých minút. V závislosti poškodeného miesta nastupuje rad klinických komplikácií, ktoré môžu vyústiť v závažné a trvalé následky. Nedokrvenie môže spôsobiť zúženie ciev v mozgu v dôsledku krvnej zrazeniny alebo poškodenia cievy, ktoré zapríčiní krvácanie. Mozgové bunky, ktoré kvôli nedokrveniu odumrú, už nie je možné zachrániť. Náhla cievna mozgová príhoda je často smrteľná, alebo sú mnohí pacienti po jej prekonaní odkázaní na lôžko, či majú ochrnutú časť tela a mnohé iné postihnutia, ktoré nemožno liečiť. V prípade mŕtvice je najdôležitejší rýchly zásah záchrannej služby a podanie lieku na rozpustenie krvnej zrazeniny, tzv. trombolytická liečba. Ak pacienta stihne ošetriť lekár či záchranná služba do 3 hodín od príhody, je veľká šanca na záchranu bez trvalých následkov.  Krvná zrazenina, ktorá blokuje cievu sa nazýva aj aneuryzma. Tá môže vzniknúť v ktorejkoľvek cieve v tele, ale najčastejšie sa vyskytne na týchto dvoch miestach: 

  • Tepna, ktorá transportuje krv zo srdca do zvyšku tela (brušná aorta)

  • Mozog  

Nebezpečenstvo aneuryzmy spočíva v tom, že kým nepraskne, nemá žiadne sprievodné symptómy a pacient o nej vôbec netuší. 

Typy mozgovej príhody

Cievne mozgové príhody delíme na základe mechanizmu ich vzniku. Hlavné delenie zahŕňa ischemickú a hemoragickú cievnu mozgovú príhodu.  Ischemická mozgová príhoda (link na článok o ICMP) je spôsobená nedokrvením v dôsledku tvorby krvných zrazenín (trombóza). Väčšina prípadov mŕtvice je práve ischemická.  Hemoragická alebo krvácavá mŕtvica je spôsobená poškodením a prasknutím cievy, najčastejšie v dôsledku hypertenzie, teda vysokého krvného tlaku.

Mozgová príhoda a jej príznaky

Príznaky mozgovej príhody sú výsledkom poruchy cirkulácie krvi. Nervové funkcie sú narušené a príznaky sa prejavujú v tých častiach tela, ktoré riadi poškodená oblasť mozgu. Bežné príznaky náhlej mozgovej príhody sú ľahko rozpoznateľné a patria medzi ne:

  • Problémy s rozprávaním a porozumením toho, čo hovoria iní. U pacienta sa vyskytuje zmätok, nezrozumiteľné slová alebo ťažkosti s porozumením reči.

  • Ochrnutie alebo znecitlivenie tváre, ruky alebo nohy. Môže sa vyvinúť náhle znecitlivenie, slabosť alebo ochrnutie. Často zasahuje iba jednu stranu tela alebo polovicu tváre, veľmi často sa prejaví ako ovisnutie kútika úst alebo očného viečka.

  • Problémy s videním jedného alebo oboch očí. Vyskytuje sa náhle rozmazané alebo začiernené videnie, v niektorých prípadoch zdvojené videnie.

  • Precitlivenosť na svetlo

  • Bolesť hlavy. Náhla a silná bolesť hlavy, ktorá môže byť sprevádzaná vracaním, závratmi alebo zmenami vedomia, môže naznačovať, že ide o mozgovú príhodu.

  • Problémy s chôdzou. Bežná je strata rovnováhy, náhle závraty alebo strata koordinácie.

  • Únik moču a stolice

  • Stuhnutie krku

Ako zistiť, či ide o mozgovú príhodu?

Nápomocná je anglická skratka FAST alebo FASTER (z angl. rýchly a rýchlejší), podľa ktorej si možno jednoduchšie zapamätať, čo všetko je potrebné si u pacienta s mozgovou príhodou všimnúť a podľa čoho budete vedieť, že môže ísť o mozgovú príhodu. F - face (tvár) - Pri mozgovej príhode má pacient problém s tvárovou mimikou, preto ho požiadajte, aby sa na vás usmial. Ak to nedokáže, alebo jeden kútik nereaguje, je možné, že ide o mozgovú príhodu. A - arms (horné končatiny) - Ďalším prejavom je obmedzená pohyblivosť, zvyčajne na jednej strane tela poproste pacienta, aby zdvihol pred seba obe paže aspoň na 10 sekúnd. Ak jednu stranu nedokáže ovládať, alebo má s tým značnú ťažkosti, volajte urýchlene pomoc.  S - speech (reč) aebo stability (stabilita)- Pacienta s podozrením na mozgovú príhodu sa opýtajte pár základných otázok, alebo ho požiadajte, aby po vás zopakoval jednoduchú vetu. Ak nebude schopný odpovedať, alebo mu nebudete rozumieť kvôli zlej artikulácii, je vysoká pravdepodobnosť, že došlo k cievnej príhode, ktorá môže zasiahnuť rečové centrum.  Takisto narušená stabilita, koordinácia, chôdza a tiež schopnosť udržať rovnováhu môže byť prejavom krvácania alebo nedokrvenia mozgu.  T - time alebo talking (čas, reč). Čas sa vzťahuje na to, že je nutné konať veľmi rýchlo, keďže pri tejto diagnóze rozhoduje každá sekunda. Ak pacient nedostane pomoc včas, môže to mať nedozerné dôsledky.  E - eyes (oči). Náhle zhoršenie zraku, či už ide o zahmlené videnie alebo úplnú stratu zraku, prípadne ovisnutie očného viečka, to všetko môže byť následkom porážky.  R - react (reagovať). Rýchla reakcia a privolanie lekárskej pomoci môžu zachrániť pacienta a odvrátiť alebo aspoň zmierniť trvalé následky.  Príznaky náhlej cievnej mozgovej príhody môžu byť o niečo odlišné u žien. Často sa u nich vyskytuje nevoľnosť a zvracanie, dýchavičnosť, všeobecná slabosť, náhle zmeny správania, v niektorých prípadoch aj halucinácie.  Ak na sebe alebo svojom blízkom spozorujete akékoľvek príznaky mozgovej príhody, je potrebné okamžite poskytnúť prvú pomoc a zavolať na tiesňovú linku záchrannej zdravotnej služby 155 alebo tiesňové číslo 112. Mŕtvica je významná lekárska pohotovosť a vyžaduje rýchle ošetrenie. Včasné opatrenia môžu znížiť trvalé poškodenie mozgu a ďalšie komplikácie spojené s mozgovou príhodou. Mozgová príhoda sa však  môže objaviť aj náhle bez príznakov a dokonca i v spánku. 

Koho ohrozuje mozgová príhoda?

Rizikové faktory náhlej cievnej mozgovej príhody sú zhodné s rizikovými faktormi srdcovocievnych chorôb a sú do veľkej miery spojené so životným štýlom, preventívnym prístupom k zdraviu, ale takisto rodinnou históriou.  Ohrození sú hlavne ľudia s dlhodobo nezdravou životosprávou bohatou na tuky, obézni ľudia, fajčiari, pacienti s vysokým krvným tlakom (hypertenziou), vysokým cholesterolom, ischemickou chorobou srdca a diabetom. Zdraviu ciev takisto neprospieva nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie a stres. Rizikovými faktormi sú aj pohlavie a vek. Mozgová príhoda najčastejšie postihuje mužov vo veku nad 55 rokov, ale celkovo sa s pribúdajúcim vekom zvyšuje riziko vzniku príhody. Ak niekto vo vašej rodine trpí touto diagnózu, takisto sa to považuje za zvýšené riziko vzniku mozgovej aneuryzmy. 

Liečba a rehabilitácia po mozgovej príhode 

Neskoršia pomoc môže znamenať trvalé poškodenie mozgového tkaniva a teda aj trvalé následky podľa toho, v ktorej časti mozgu nastane krvácanie alebo upchatie cievy. Poškodenie pravej strany mozgového centra spôsobí postihnutie končatín na ľavej strane tela a naopak, pri poškodení ľavej časti mozgu dochádza k poškodeniu alebo ochrnutiu pravej strany tela. Nedokrvenie alebo zakrvácanie mozočka a mozgového koreňa, sa najčastejšie prejaví ako poruchy rovnováhy, očných pohybov alebo ako nevoľnosť, zvracanie a bolesti hlavy. Ak si u niekoho všimnete príznaky mozgovej príhody, pacienta treba najskôr uložiť do stabilizovanej polohy a nehýbať ním a čo najskôr zavolať záchrannú službu.  Existujú dva spôsoby liečby, ktoré sa pri včasnej diagnostike využívajú. Podanie trombolytickej liečby priamo do žily, teda lieku, ktorý rozpúšťa krvné zrazeniny. Druhou metódou je mechanické odstránenie zrazeniny, teda trombektómia.  Rehabilitácia po mozgovej príhode začína ešte v nemocnici, zvyčajne do 48 hodín od udalosti. Jej trvanie je u každého pacienta individuálne, ale môže trvať medzi 3-6 mesiacov. Vo väčšine prípadov si vyžaduje zapojenie viacerých špecialistov, medzi nimi fyzioterapeuti, logopédi a iní špecialisti. 

Fyzická rehabilitácia

Najväčší podiel rehabilitácie tvorí fyzická aktivita pod dohľadom fyzioterapeuta. Po mozgovej príhode je dôležité obnoviť motoriku, svalovú silu, koordináciu a pohyblivosť vo všeobecnosti, aby sa pacient mohol hýbať samostatne, prípadne s pomocou barle či vozíka. Často sa využíva kinezioterapia, ktorá navracia pacientom svalovú a kĺbovú pohyblivosť a pružnosť. Pri tomto type terapie sa zachováva rozsah pohybu a navracajú sa stratené funkčné schopnosti. Fyzické cvičenie pomáha navrátiť stratené funkčné schopnosti mozgu.  Ergoterapia je ďalšou metódou, ktorá pacientom po mozgovej príhode pomáha liečiť motoricko-intelektuálne funkcie a sociálne zručnosti, aby sa vrátili k samostatnosti a sebaobsluhe pri každodenných aktivitách. Samozrejme dĺžka a úspešnosť liečby do veľkej miery závisí od rozsahu poškodenia mozgu a tiež úsilia, ktoré pacient vynaloží na rehabilitáciu. 

Strava po mŕtvici

Po mozgovej príhode sa odporúča siahnuť po strave, ktorá podporí regeneráciu organizmu. Strava by mala byť bohatá na bielkoviny a vitamíny, prevažne vitamíny C, E a vitamíny skupiny B, ktoré majú antioxidačný účinok. V dôsledku príhody môže mať pacient ochabnuté prehĺtacie svaly, preto sa odporúča kašovitá a mixovaná strava, korú poľahky prehltne a nehrozí vdýchnutie svalov alebo dusenie, no zároveň by mala obsahovať všetky potrebné živiny.  Jedálniček pacienta po mozgovej príhode by mal byť bohatý na zdravé tuky, ktoré nájdeme v orechoch, semienkach a rybách. Zdravé tuky pomáhajú udržať normálnu hladinu cholesterolu. Veľmi dôležitá je vláknina, ktorá zabezpečuje zdravé trávenie a vyprázdňovanie. Nájdeme ju napríklad v ovsených vločkách, zelenine, ovocí a celozrnnom pečive. Sacharidy, ako zdroj energie, je vhodné konzumovať napríklad v podobe koreňovej zeleniny, zemiakoch, ryži, ap. A v neposlednom rade bielkoviny, hlavné stavebné jednotky svalov a orgánov. Nájdeme ich v mäse, mliečnych výrobkoch, ale takisto v rastlinnej podobe v strukovinách. 

Prevencia a diagnostika

Preventívne opatrenia sú rovnaké ako pri väčšine kardiovaskulárnych ochorení. Základom je zdravý životný štýl, udržiavanie zdravej váhy, eliminácia rizikových faktorov a vhodná liečba existujúcich ochorení, napr. diabetu či krvného tlaku. Ak u pacienta vznikne podozrenie na mozgovú príhodu na základe príznakov, nasleduje neurologické vyšetrenie zamerané na poruchy citlivosti rôznych častí tela a orgánov ako aj okamžité CT vyšetrenie mozgu. Takisto sa odporúča užívanie výživových doplnkov, konkrétne vapníka a horčíka, ktoré podporujú zdravie ciev a nervovej sústavy a pôsobia preventívne voči mozgovej príhode.  Ak už k mŕtvici došlo, hovoríme o sekundárnej prevencii, teda predchádzaniu ďalšej mŕtvice, a to antikoagulačnými liekmi, ktoré zabraňujä vzniku zrazenín. Používa sa hlavne kyselina acetylsalicylová. Samozrejme je nutná úprava životného štýlu.  Ak patríte do rizikovej skupiny, odporúča sa chodiť na pravidelné kontroly ciev a dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, ktoré eliminujú riziko vzniku mozgovej príhody. Ak trpíte inými chorobami, nezanedbávajte ich liečbu. Cievna ambulancia PROFY je jedným z miest, kde si cievy môžete nechať vyšetriť a uistiť sa o svojom zdravotnom stave a prognóze.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.