Rázová vlna: Neinvazívna alternatíva k operácii

Čím ďalej, tým viac sa uprednostňujú neinvazívne alternatívy k operácii, keďže chirurgický zákrok so sebou prináša možné riziká a komplikácie. Navyše zjazvené tkanivo môže časom spôsobovať nemalé problémy. V tomto článku si povieme všetko, čo potrebujete vedieť o jednom z týchto alternatívnych spôsobov liečby - rázová vlna. 

Čo je to rázová vlna?

Rázová vlna je mechanický tlakový impulz, ktorý si dokáže poradiť aj s náročnými diagnózami, ktoré by si v minulosti vyžadovali chirurgický zákrok. Tento impulz sa šíri do prostredia, v tomto prípade do tkanív ľudského tela. Rázové vlny sú akustické vlny alebo zvukové impulzy s vysokou dávkou energie, ktorá prechádza cez ošetrované miesto a vyvoláva terapeutickú odozvu. Vďaka tomu sa urýchľuje doba hojenia a liečby a pomáha s akútnou aj chronickou bolesťou a zápalom.  

Ako vplýva rázová vlna na ľudský organizmus?

Rázová vlna prenikne do svalového či kostného tkaniva a naštartuje regeneráciu a obnovu postihnutého tkaniva. Rázová vlna pomáha uvoľňovať svalové napätie, postupne rozpúšťa vápenaté fibroblasty a v neposlednom rade podporuje produkciu kolagénu, vďaka čomu má analgetický a protizápalový efekt.  Okrem zdravotného účinku sa rázová vlna používa aj v estetickom priemysle na odstránenie vrások, celulitídy a strií. 

Využitie rázovej vlny

Rázová vlna sa používa prevažne na ochorenia pohybového aparátu, spôsobené dlhodobým preťažením a zápalom. Najčastejšie sa využíva v týchto prípadoch:

  • Chronické bolesti (chrbtica, lakte, rameno, koleno)

  • Akútne bolesti (blokády, zranenia)

  • Športové zranenia (vyvrtnuté kĺby, natiahnuté svaly)

  • Po chirurgickom zákroku (plastika väzu, artroskopia, ap.)

Liečba tenisového lakťa

Tenisový lakeť je ľudový názov pre epikondytilídu, ktorá môže postihnúť aj ľudí, ktorí tenis nikdy nehrali. Ide v zásade o bolestivý zápal šľachy vonkajšieho lakťa, ktorý vzniká dlhodobým preťažovaním svalov predlaktia. Na príčine môže byť však aj úraz, cukrovka či geneticky a hormonálne podmienené ochorenia.  Čo pomáha: fyzikálna liečba ako rázová vlna, laser, magnetoterapia, ľadový obklad, protizápalové krémy, nesteroidné antiflogistiká – NSA, kortizolová injekcia, cvičenie s fyzioterapeutom zamerané na posilnenie svalov a šliach predlaktia.

Liečba bolesti ramenného kĺbu

Bolesť ramena môže mať rôzne príčiny. Jednou z častých je syndróm zamrznutého ramena, alebo odbornejšie impingement ramena. Spôsobuje ho podráždenie či zápalová reakcia synoviálneho vačku (burza) pod výbežkom lopatky. Pri mechanickom kontakte ramenného kĺbu s lopatkovým výbežkom, môže dôjsť k poškodeniu rotátorovej manžety, teda skupiny šliach a svalov, ktoré spájajú rameno s lopatkou. Často sa v mieste zápalu vytvorí aj kalcifikát. Ide o bolestivý stav, obzvlášť pri pohybe paže smerom hore nad hlavu. Postihuje hlavne ľudí, ktorí jednostranne zaťažujú rameno - basketbalisti, tenisti, atď.  Opäť môže so zápalom, ako aj bolesťou pomôcť rázová vlna. 

Liečba bolesti zápästia (karpálneho tunela)

Karpálny tunel je častá diagnóza modernej doby z dôvodu jednostranného preťažovania zápästia, napríklad pri práci s počítačom. Karpálny tunel je tvorený zápästnými kostičkami a väzivom. Týmto miestom prechádzajú šľachy ohýbačov prstov a nervus medianus, čo je stredový nerv, ktorý zabezpečuje jemnú motoriku prstov. Ak väzivo zhrubne, tlačí na nerv, ktorý sa hlási bolesťou, zápalom, opuchom a inými nepríjemnosťami. Zápal a opuch sa vplyvom rázovej vlny zmierni až úplne vymizne, pokiaľ pacient dodržiava kľudový režim. Po odznení akútnej bolesti a zápalu, by mala nasledovať rehabilitácia zameraná na posilnenie svalov predlaktia.

Rehabilitácia zápalu Achillovej šľachy

Natrhnutá Achillova šľacha je najčastejším poranením dolných končatín, spôsobená rýchlymi zmenami smeru v pohybe, ako napríklad prri tenise, badmintone či squashi. Najčastejšie dochádza k jej tupému poraneniu približne 3-5 centimetrov nad pätou, kde je šľacha najmenej zásobená krvou. Vzhľadom na nízke prekrvenie šľachy, liečenie trvá od 3 do 12 mesiacov. Rázová vlna však môže regeneráciu a liečbu značne urýchliť. 

Liečba akútnych aj chronických zápalov päty

Zápal plantárnej fascie alebo odborne plantárna fascitída vyradila z funkcie už nejedného bežca. Ľudovo je táto diagnóza známa aj pod názvom ostroha pätnej kosti. Plantárna fascia je mäkké tkanivo na chodidle, ktoré vedie od prstov až po pätu. Bolesť päty či celej strany došľapu môže byť spôsobená práve zápalom plantárnej fascie.  Akútny stav možno liečiť rázovou vlnou, no po odznení akútneho stavu je prospešné začať s rehabilitáciou zameranou na posilnenie svalov chodidla a celkovo klenieb. 

Liečba horných aj dolných končatín, zvyšovanie mobility

Rázovú vlnu možno použiť na akékoľvek ochorenie či bolestivý stav pohybového aparátu, horných aj dolných končatín. Či už ide o rameno, lakeť, zapästie, alebo bedro, koleno, či chodidlo. Rázová vlna si poradí s natrhnutým svalom, šľachou, zápalom, edémom či fibrózou. Rázová vlna pomáha naštartovať tvorbu nových ciev a postupne rozpustiť kalcifikáty i fibrotizujúce tkanivo. Má okamžitý analgetický a dlhodobo regeneračný efekt.

Výhody rázovej vlny

Hlavnou výhodou rázovej vlny je, že je neinvazívna, teda aplikuje sa povrchovo. Je absolútne bezbolestná, pri jej aplikácii cítite iba príjemné teplo, nie však bolesť. Jej účinky sa dostavia už po prvom sedení pri akútnom probléme a po 4-5 terapiách pri chronickom stave.. Poradí si s akútnym zápalom a bolesťou a takisto pomáha so vstrebaním kostných výbežkov (kalcifikátov). Stimuluje kostnú tvorbu aj pod chrupavkou, regeneruje väzivové a kostné tkanivá a znižuje svalové napätie.

Autor

MUDr. Jozef Staríček
MUDr. Jozef Staríček
Lekár FBLR / Ortopéd
  • Vzdelanie: Vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)

  • Atestácia: v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

  • Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.