Pískanie a hučanie v ušiach, prípadne prítomnosť zvonivého zvuku bez jeho pôvodu vo vonkajšom prostredí. Tento symptóm známy pod názvom tinnitus znepríjemňuje život nejednému človeku a bráni mu sústrediť sa na bežné činnosti. Môže mať rôzne príčiny a na ich odhalenie je potrebné dôkladné vyšetrenie. V našom článku sa pozrieme na možné príčiny a liečbu. 

Čo je to tinnitus?

Prítomnosť zvuku v jednom alebo oboch ušiach bez zjavného zdroja vo vonkajšom prostredí, ktorý sa objavuje postupne, alebo relatívne náhle. Nazýva sa aj ušný šelest.

Keďže je tinnitus príznak a nie choroba, môže vzniknúť z rôznych príčin a jeho priebeh sa môže u rôznych osôb líšiť. Zvuk môže byť prítomný po celú dobu, alebo prichádza a odchádza. Môže byť nepatrný, alebo tak silný, že bráni človeku sa sústrediť na čokoľvek iné. Ak šum v ušiach nie je príliš silný, počas bežného dňa si ho človek nemusí ani natoľko uvedomovať. Prejaviť sa môže napríklad až v noci, keď sa človek ocitne v tichu a snaží sa zaspať. Z toho dôvodu mnoho ľudí okrem tinnitu trpia aj nespavosťou, čo celkovo neprospieva psychickej pohode a môže dôjsť k poklesu výkonnosti v práci a osobnom živote. 

Tento syndróm zasahuje viaceré centrá v mozgu, a to sluchové, emocionálne a tiež centrum spojené s pozornosťou. Z tohto dôvodu sa pri vyšetrení, ako aj liečbe samotnej nestačí zamerať len na sluchové orgány. U niektorých ľudí spôsobuje tinnitus závraty a nevoľnosť (vertigo) a takisto depresie a úzkosti. V týchto prípadoch je nutné navštíviť odborníkov v daných oblastiach. 

Symptómy tinnitu

Zvuk, ktorí ľudia pri tinnituse počujú, najčastejšie opisujú ako hučanie, pískanie, šumenie, zvonenie, bzučanie, syčanie, klikanie, pukanie a tlak so zaľahnutím. Každý pacient môže prežívať tieto prejavy v rôznej intenzite a zvuky môžu mať rôzny charakter či formu. Zväčša sa tinnitus zhoršuje s nárastom stresu, únavy a psychickej záťaže. 

Príčiny tinnitu

Ako sme načrtli vyššie, tinnitus nie je choroba, ale príznak a môže byť spôsobený viacerými príčinami, ktoré si predstavíme. 

Ušný zápal a upchatie zvukovodu

Zápaly, ktoré zostanú bez liečby, alebo sa opakovane vracajú, prípadne sú chronického charakteru môžu poškodiť sluchový orgán a jedným z prejavov je aj tinnitus. Takisto, ak je zvukovod zanesený ušným mazom, nečistotami alebo cudzím predmetom, môže to spôsobiť tinnitus.

Úraz v oblasti hlavy a krku

Ak pri úraze hlavy a krku dôjde k poškodeniu ucha, nervov, alebo centra sluchu v mozgu, jedným z prejavov môže byť tinnitus. 

Zhoršenie sluchu v dôsledku starnutia

Nedoslýchavosť či zhoršenie sluchu je pre vyšší vek veľmi typické. Aj v tomto prípade, môže byť tinnitus sprievodným javom. 

Meniérova choroba

Alebo Meniérov syndróm, pri ktorom je narušený vestibulárny systém, teda stredné ucho a prejavuje sa závratmi a stratou rovnováhy. Veľmi často ho sprevádza aj pocit zaľahnutia v uchu alebo pískanie, nevoľnosť a vracanie. 

Vystavenie sa hluku a hlasným zvukom

Napríklad pracovníci v továrňach, DJ či zamestnanci nočných klubov. Dlhodobé i krátkodobé vystavenie nadmernému hluku môže spôsobiť poškodenie sluchu. Ak nie je možné sa hluku vyhnúť, je dôležité používať ochranné pomôcky na uši (protihlukové slúchadlá a zátky do uší).

Lieky

Aj užívanie niektorých liekov môže spôsobovať tinnitus. Patria k nim nesteroidné protizápalové lieky a niektoré antibiotiká, lieky proti rakovine, lieky na odvodnenie (diuretiká), antimalariká a antidepresíva.

Ateroskleróza

Ateroskleróza alebo kôrnatenie ciev je ochorenie cievnej steny, v ktorej sa ukladajú tukové pláty. Tie obmedzujú prúdenie krvi do orgánov a tkanív. Jedným z prejavov môže byť aj obojstranný tinnitus, ktorý býva zosúladený s tlkotom srdca.

Vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak alebo hypertenzia môže takisto zapríčiňovať „pískanie v uchu“ a typicky sa zhoršuje pri strese.

Dysfunkcia Eustachovej trubice

Eustachova trubica prepája stredné ucho s horným hrdlom. Ak je neustále roztiahnutá, môže to spôsobiť tinnitus. 

Zmeny v ušnej kosti

Kosť v strednom uchu môže stuhnúť, čo sa odborne nazýva otoskleróza, a to ovplyvní sluch a môže viesť k tinnitu.  

Svalové kŕče vo vnútornom uchu

Aj svaly vo vnútornom uchu môžu dostať kŕč a výsledkom je hučanie v ušiach, pocit plnosti ucha až strata sluchu. Občas k tomuto stavu dôjde bez zjavnej príčiny, alebo je príčinou neurologické ochorenie vrátane roztrúsenej sklerózy.

Poruchy temporomandibulárneho kĺbu (TMJ)

Temporomandibulárny kĺb prepája spánkovú kosť lebky s čeľusťou. Porucha v tomto kĺbu spôsobuje citlivosť kĺbov, bolesti tváre a ťažkosti s pohybom kĺbov až tinnitus. Poruchy TMJ sú liečiteľné.  

Akustický neuróm alebo iné nádory hlavy a krku

Akustický neuróm je nezhubný nádor, ktorý sa vyvíja na hlavovom nerve, ktorý prechádza z mozgu do vnútorného ucha a kontroluje rovnováhu a sluch. Iné nádory hlavy, krku alebo mozgu môžu tiež spôsobiť tinitus. 

Vestibulárny schwannóm

Názov vzácneho nádora, ktorý postihuje nervy medzi uchom a rovnovážnym orgánom. Jeho prvými príznakmi sú tinnitus, zhoršenie sluchu a závrat. Sám o sebe nie je zhubný, ale môže tlačiť na dôležité časti mozgu, a to už môže byť zdravie ohrozujúce.

Poruchy krvných ciev

Akékoľvek ochorenia krvných ciev, ako napr. ateroskleróza, vysoký krvný tlak alebo zalomené či deformované krvné cievy, môžu spôsobiť, že krv sa žilami hýbe väčšou silou, čo môže zapríčiniť tinnitus.  

Iné chronické ochorenia

Tinnitus môže byť sprievodný javom aj ochorení ako cukrovka, ochorenia štítnej žľazy, migréna, anémia a autoimunitné poruchy, nepr. reumatoidná artritída a lupus.

Druhy tinnitu

Tento syndróm sa rozdeľuje podľa dĺžky trvania a delí sa na tri druhy:

 • akútny tinnitus – trvá do 3 mesiacov
 • subakútny tinnitus – trvá do 6 mesiacov
 • chronický tinnitus – trvá viac ako 6 mesiacov

Niektoré zdroje uvádzajú trvanie akútneho tinnitu s trvaním do 12 mesiacov a chronického viac ako 12 mesiacov.

Ďalej sa tinnitus delí na:

 1. subjektívny – zvuk, ktorý počuje len postihnutá osoba a nedá sa zachytiť navonok
 2. objektívny – pri vyšetrení ho lekár zaznamená citlivým mikrofónom 

Ani v prípade subjektívneho tinnitusu nejde o halucináciu. Človek ho zvyčajne nepočuje v bežnom prostredí. 

Rizikové faktory tinnitu

Tinnitus môže postihnúť úplne každého, ale existujú faktory, ktoré výskyt umocňujú.

Patrí sem:

 • Vek – u starších ľudí je výskyt problémov so sluchom častejší
 • Pohlavie – tinnitus sa častejšie vyskytuje u mužov
 • Vystavenie silnému hluku
 • Nadmerné užívanie tabaku a alkoholu – tabak aj alkohol v nadmernej miere poškodzuje cievy
 • Niektoré zdravotné problémy – obezita, kardiovaskulárne problémy, vysoký krvný tlak, artritída alebo poranenia hlavy zvyšujú riziko tinitusu.

Liečba tinnitu

Liečba tinnitu bude závisieť od príčiny, v prípade, že je zjavná. Ak sa naopak tinnitus objaví bez zjavnej príčiny, je možné len tlmiť jeho prejavy. Najlepšie výsledky dosahujú ľudia, ktorí pristupujú k liečbe holistickým prístupom, teda liečia telo i myseľ. Ako sme spomenuli vyššie, tinnitus do veľkej miery zasahuje psychiku človeka, preto je dobré obrátiť sa na skúseného psychológa či pychoterapeuta.

Ak je tinnitus spôsobený iným ochorením, je nutné pristúpiť k vhodnej liečbe tohto ochorenia, čím sa tinnitus môže zmierniť. Napríklad začať užívať lieky na vysoký krvný tlak, odstrániť ušný maz, preliečiť prípadný zápal ucha, používať ochranné pomôcky, v prípade, že ste vytavený nadmernému hluku, zmeniť lieky, ak tinnitus spôsobujú práve tie. 

Niektorým ľuďom pomáhajú prístroje s bielym šumom, ktorý prekryje hučanie v ušiach. Dokonca už existuje prístroj podobný načúvaciemu strojčeku, ktorý produkuje biely šum priamo v uchu, čo pomáha zmierniť príznaky tinnitu. Ale takéto prístroje sú aj bežnou súčasťou domácnosti – chladničky, ventilátory, zvlhčovače, odvlhčovače a klimatizácie.

Lieky na tinnitus neexistujú. Ak je tinnitus spôsobený niektorými liekmi, ktoré už užívate, je nutné ich zmeniť, alebo znížiť ich dávku. Prípadne vám lekár odporučí lieky proti úzkosti a depresie, ak nimi trpíte. 

Čo pri tinnituse pomáha?

 • Znížiť hlasitosť zvuku
 • Vyhýbať sa alkohole, tabaku a kofeínu
 • Používajte biely šum
 • Znížte mieru stresu 
 • Alternatívna medicína – akupunktúra a doplnky stravy ako ginko biloba, melatonín, zinok
 • Naučiť sa zvládať stres, napr. cvičením jogy, meditáciou a relaxáciou
 • Vlastné vzdelávanie a podporné skupiny – naštudujte si o tinnituse čo najviac sami, skúšajte a zaujímajte sa o to, prečo tento symptóm vznikol, navštívte podporné skupiny vo vašom okolí. 

Ako vám pomôžeme s tinnitom u nás v Profy? 

Keďže je tinnitus jedným z prejavov ochorení ciev, na našej klinike máme k dispozícii aj cievnu ambulanciu, kde si môžete cievy nechať vyšetriť a skonzultovať svoj stav s lekárom. 

Objednať sa na vyšetrenie do cievnej ambulancie môže priamo tu. 

Keďže tinnitus môže byť prejavom poranenia hlavy či krku, ale tiež vysokého svalového tonusu v dôsledku stresu, naši fyzioterapeuti vám pomôžu nastaviť cvičenie podľa vašich potrieb.

Objednajte sa na konzultáciu s fyzioterapeutom.

Aký užitočný bol tento príspevok?

Kliknutím na hviezdičku ohodnotíte článok

Priemerné hodnotenie 4.6 / 5. Počet hlasov: 8

Zatiaľ žiadne hodnotenie! Buďte prvý, kto ohodnotí tento príspevok.

MUDr. Jozef Staríček
Web | +

Odborné vzdelaný na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1963 – 1969)
Atestovaný v obore balneológie a liečebnej rehabilitácie, ortopédie, pediatrie, akupunktúry a telovýchovnom lekárstve.

Medicínska prax: 45 rokov praxe z toho 10 rokov ako lekár v arabskom svete. Dokáže hovoriť s pacientom v 4-och jazykoch (Angličtina, Nemčina, Ruština a Arabčina). Problematike sa venuje komplexne v spolupráci s lekármi, fyzioterapeutmi a inými odborníkmi v rámci PROFY.