🩺 Nová Ambulancia všeobecného lekára! Prijímame pacientov! Viac info 💉 Zápis do ambulancie

Jednoduchým cvikom môžete odstrániť bolesť na pravej strane hrudníka

Bolesť na pravej strane hrudníka je častým symptómom, ktorý popisuje predovšetkým bolesť neuromuskuloskeletárneho pôvodu (bolesť svalových tkanív). Bolesť na pravej strane hrudníka môže vzniknúť na podnet precenenia fyzických síl, preťaženia mechanickou prácou či rotáciou trupu v neprirodzenej polohe. Vo vážnejších stavoch môže dôjsť k zápalu svalového tkaniva, čo predstavuje veľmi bolestivý problém.   

Bolesť na pravej strane hrudníka: Ako sa prejavuje? 

Bolesť na špecifickej strane hrudníka je sprevádzaná charakteristickým typom bolesti, ktorú nie je možné si zameniť s bolesťou orgánovou (napr. pri akútnom infarkte myokardu). Ako sme naznačili, existujú dva druhy bolesti, a to svalová bolesť a orgánová bolesť. Svalová bolesť sa spája s bolesťou kože a podkožia a je možné ju ľahko klasifikovať podľa aktuálneho pocitu. Orgánová bolesť je vsadená do hlbších vrstiev hrudného koša a má bodavý charakter. Neuromuskuloskeletárna bolesť na pravej strane hrudníka sa prejavuje:   

  • tlakovou bolesťou premietajúcou sa aj do častí chrbtice

  • bolesťou v mieste svalových fascií

  • zvýšenou teplotou a teplými miestami v danej lokalizácií

  • pocitom skrátenia prsného svalu

  • svalovými kŕčmi

   

Ako odstrániť bolesť na hrudníku? 

Bolesť spôsobená poškodením prsného svalu si vo väčšine prípadov vyžaduje kľudový režim, keďže tieto svaly zapájame aj počas elementárnych činností - chôdze, dýchania, rozprávania. Využiť môžeme aj ľadové obklady, ktoré neaplikujeme na postihnuté miesto vo vysokej frekvencií, keďže môže nastať prechladnutie, v horších prípadoch až zápal dýchacích ciest a pod.   

Kedy vyhľadať lekára? 

Bolesť na pravej strane hrudníka dokáže potrápiť mnohých pacientov, avšak kedy je ten správny čas vyhľadať lekársku pomoc? V prípade, že táto bolesť neustúpi do 2-3 odporúčame návštevu všeobecného lekára, ktorý pacienta odporučí príslušnému odborníkovi (fyzioterapeutovi, kardiológovi, neurológovi). Špecialisti vykonajú potrebné vyšetrenia pre vylúčenie orgánovej príčiny.   

Rehabilitácia a odstránenie bolesti na pravej strane hrude

Neexistuje všestranný cvik, ktorý by zaručene pomohol na odstránenie tohto typu bolesti. Ako prvé odporúčame zistiť čo spôsobilo poškodenie svalu a následnú bolesť. Prechladnutie, fyzická aktivita či traumatický náraz? Na fyzioterapeutickej klinike je základom anamnestické vyšetrenie a vyšetrenie palpáciou (dotykom).    Na základe výsledkov testov fyzioterpeut zostaví pacientovi jednoduchý cvičebný plán, ktorého vykonávanie je možné uskutočniť aj doma. Základom je správne a poctivé prevedenie cvikov, ktoré boli predpísané vrámci rehabilitácie - zdravotného telocviku.    Pri preťažení svalov, ich natiahnutí či inom rôznorodom poškodení môže fyzioterapeut odporučiť pacientovi fyzikálnu terapiu, ktorej účelom je znížiť bolestivosť, opuch a naštartovať procesy vnútorného hojenia.   

  • Elektroliečba: Spadá do kategórie fyzikálnych terapií. Účinne využíva ultrazvuk či interferenčné prúdy k zlepšeniu analgetického účinku a znižovania opuchu. Elektroliečba je založená na stimulácií nervov a svalových tkanív elektrickou energiou. Na základe presne určeného liečebného plánu fyzioterapeut určí frekvenciu, šírku impulzov a amplitúdu elektrického prúdu

  • Magnetoterapia: Spadá do kategórie elektroliečby. Využíva zákonitosti magnetického poľa a tkanivá sa vplyvom nízkofrekvenčného pôsobenia stimulujú a vykonávajú tzv. mikromasáž. Mikromasáž zväčšuje krvné riečisko a zabezpečuje odvod patogénov. 

  • Termoterapia: Termoterapia je založená na tepelnej rozťažnosti ciev a tkanív čím ich regeneruje. Vďaka zlepšeniu krvného obehu pôsobí analgeticky a je vhodné ju aplikovať na široký rad fyziologických problémov (akútnych & chronických). 

  Bolesť na hrudníku môže mať rôzny charakter, a to od bolesti na ľavej strane hrudníka až po bolesť po športovom výkone. Je dôležité poznať hranicu, ktorá vymedzuje rozdiel medzi vážnym kardiologickým či pľúcnym problémom.