Najčastejšie diagnózy pohybového aparátu ako stuhnuté svaly a bolesti chrbtice, syndróm karpálneho tunela, bolesti hlavy, chybné držanie tela a mnohé iné, vám pomôže odstrániť fyzioterapeut. Fyzioterapia patrí medzi nelekárske odbory a zaoberá sa diagnostikou, liečbou ale čo je asi najdôležitejšie, prevenciou pohybového aparátu. Ak vás teda bolia kríže, krčná chrbtica, či kĺby, šport a pohyb pomôžu problémom predchádzať. Najskôr je ale vhodné navštíviť špecialistu, ktorý vám vysvetlí, aký druh pohybu vám pomáha, či pomôže a naopak, ktorý pohyb vám škodí.
Športový fyzioterapeut, čo robí?
Športový fyzioterapeut je práve ten človek, ktorý nás v súvislosti so stuhnutými svalmi zaujíma a tu by sme mali začať našu cestu za odstránením bolestí. Fyzioterapeut pomáha športovcom s regeneráciou, napríklad s natiahnutými svalmi. Regenerácia v športe má veľké opodstatnenie. Mnohí športovci ju podceňujú, nesprávne zaťažujú kostrovo-svalový systém a tak dochádza k jeho preťažovaniu a potom naopak, oslabovaniu niektorých svalov. Vzniká svalová nerovnováha a bolesť, ktorá nám ničí život a znižuje kvalitu života.
Správny fyzioterapeut rozlíši, či je pre vás vhodná terapia z dôvodu akútneho, alebo chronického štádia bolesti. Na mieru vám vie poradiť ako postupovať, naučí vás správnemu držaniu tela a správnemu cvičeniu. Individuálny prístup je tu nevyhnutný, lebo povedzme si rovno, úľava od bolesti v akútnom stave je priam požehnaním. Zároveň chceme bolestiam predchádzať, naučiť sa pracovať so svojím telom a lepšie ho spoznať. Naučiť sa správne cvičiť.
Práve v PROFY, kam chodia radi športovci - od fighterov, až po tanečníkov, nájdu potrebnú profesionálnu starostlivosť a prístup. Veľmi im pomáha ľudský prístup fyzioterapeuta a dobrá rozvička. Kompenzačné cvičenia, ktoré fyzioterapeut doporučí výrazne zlepšia kvalitu života. Ďalšou oblasťou, v ktorej vám fyzioterapeut poradí je strava. Pretože regenerácia svalov po tréningu s ňou úzko súvisí. Všetci už vieme, koľko sa toho popísalo o stravovaní a diétach. Tu nechajme voľnú ruku profesionálovi. Ten vie, akú regeneráciu potrebujú svaly, aké vitamíny si pýta teľo.